■M De Geboorte van Jan Klaassen. Frankeering bij abonnement Axel. ZATERDAG 13 SEPTEMBER 1947. 61e JAARGANG No. 96 proloog en dertien taferelen. Het zou te veel ruimte vergen, de tafe relen elk afzonderlijk te beschrijven, doch reeds het eerste toneel, waarin Karei V op komt met zijn beide zusters de Koninginnen van Hongarije en Frankrijk vormde een schitterend geheel en ook het derde tafereel, waarin een bezoek aan de sluiswerken werd gebracht door de keizer, nu bovendien nog vergezeld door zijn zoon Philips, die zoozeer van zijn vader in aard verschilde, had een bijzondere aantrekking. Beurtelings gaven de taferelen ons een blik in de glorie en verval der stad, die als vesting, gedurende eeuwen zulk een be langrijke rol speelde.» Ook het twaalfde tafereel, waarin Sas van Gent de gevallenen van alle geallieerde landen eerde, doch inzonderheid de Polen en Canadezen, die hun September 1944 de vrijheid brachten, was indrukwekkend. Maar voor de Sassenaren zelf vormde wel de slot-apothese het hoogtepunt. In een groots tableau werd de betekenis van Sas van Gent uitgebeeld. Neptunus en Mercurius kwamen aan het aloude „Sas" hun beste wensen bieden. Een grote bron van welvaart bezit Sas van Gent thans in zijn Kanaal, de verbinding met de zee, waardoor schepen uit alle oorden der wereld grondstoffen en producten kunnen aan- en afvoeren. Ter weerszijden van de Stedemaagd stonden Neptunus en Mercurius, schitterend uitgedost. Eveneens ter weerszijden daar achter een rij van vertegenwoordigsters uit vele landen, allen in de daarbij passende kleding. De trap naar het podium werd beladen met de producten, voortgebracht in de fabrieken, die langs het kanaal gebouwd, aan vele handen werk geven, terwijl ook modellen van verschillende schepen de treden sierden. De vrouwelijke figuren die deze voorwerpen aanvoerden, stelden zich in hun fraaie costuums op ter weerszijden van de trap, terwijl op de voorgrond door veertien mannen de modellen werden voorgehouden van de verschillende fabrieken. Dat was Sas van Gent in zijn tegen woordige glorie. Moge het zo voortgaan, tot groei en bloei van geheel Oost Zeeuwsch-Vlaanderen De ontwerpers en medewerkers van „Eene poorte voor Vlaenderen" komt alle lof toe. Jammer, dat ook Maandag door het slechte weer de her-opvoering weer in duigen viel. TERNEUZEN. Verkeersongeval. Vrijdagnamiddag te ongeveer half zes uur had tusschen de brug over de Westelijke kanaalarm en het gehucht de „Zeven Huis jes" een verkeersongeval plaats. Dhr. A. J. Verduijn uit Cadzand kwam met zijn motorrijwiel uit Terneuzeh gereden, terwijl de heer Verduijn Sr. met zijn auto voorop reed. Op den Kanaaldijk moest de motorrijder wegens motorpech stoppen, en daar het euvel niet gevonden werd, besloten de heeren Verduijn de motor achter de auto op sleeptouw te nemen. Nog even wilde de zoon probeeren zijn motor op gang te brengen en het motor rijwiel aanloopende kwam hij van achter den.auto op den weg, juist op het moment dat een vrachtauto van de N.V. „De Hoop" uit tegenovergestelde richting de personen auto passeerde. Een aanrijding was onver mijdelijk en de heer Verduijn Jr. werd van zijn motorrijwiel geslingerd. Met een her senschudding, een gecompliceerde been breuk en verwondingen aan het hoofd werd het slachtoffer opgenomen en direct naar het ziekenhuis te Sluiskil vervoerd. (V. Z.) DE GESCHOTEN AREND. De Nederlandse Vereniging tot Bescherm- ming van Vogels te Amsterdam deelt ons mede: in vele couranten verscheen dezer dagen het bericht, dat een jachtopziener te Philip pine een adelaar geschoten heeft met een ring van het museum te Stockholm, Afgaande op de vermelde vleugelbreedte is er ver moedelijk van het schieten van een visarend sprake. Wij willen er de aandacht op vestigen, det alle grote roofvogels in Nederland wettelijk beschermd zijn en indien de be doelde jachtopziener niet in het bezit was van een off'ciële vergunning tot het schieten van een dergelijke vogel is hier een ernstige overtreding van de Vogelwet begaar. De Ned. Vereniging tot bescherming van vogels heeft gemeend aan de politieautori teiten te moeten verzoeken een onderzoek naar het gebeurde in te stellen. De Vereniging dringt er met klem op aan dergelijke vogels, die in geheel Noord- en West-Europa schaars zijn geworden, onge moeid te laten, overeenkomstig de bepalin gen van de Vogelwet. door J. Klant. De drang tot avontuur is Jan Klaassen zo eigen als een tweede „ik". Op zekere dag begint hij het grootste avontuur van zijn levenop een onbewaakt ogenblik weet hij uit de poppenkast te ontsnappen en tracht te leven in de men senmaatschappij. Hij leert de noodzakelijk heden van het arbeiden en de waarde van het geld kennen en hij wordt verliefd. J. J. Klant heeft met dit boek een komische roman geschreven, waarin hij den draak steekt met de fouten van het leven en de tekortkomingen van de gewone man. Deze roman is bekroond met de Lucie B en C W van den Hoogtprijs, voor de periode 1946—'47. Het is een vrolijk boek, dat graag zal worden gelezen. Voor de prijs van f 4,10 verkrijgbaar bij Fa. J. C. Vink, Boekhandel Markt 12 Axel^ DROOGTE OOK VOOR BELGIË EEN RAMP. Boeren zochten werk in de steden. Tengevolge van de grote droogte, die deze zomer Europa geteisterd heeft, is ook de Belgische landbouw, tuinbouw en vee teelt ongunstiger beïnvloedt dan aanvankelijk werd verwaent. De Belgische bladen wijzen er in hun hoofdartikelen op dat de oogst grotendeels is mislukt. De schade door de droogte aan de landbouwgewassen toe- wordt op 6 tot 7 milliard francs waarvan bijna 1 milliard voor komt van de zuivelindustrie, de voorziening met wintergroente de grote hitte ernstig in het gekomen, daar slechts de wortel de verzengende zonnestralen gebracht geraamd, rekening Vooral is door gedrang gewassen hebben kunnen weerstaan. Op de markt te Brussel kan men sinds geruimen tijd vrijwel geen groente meer verkrijgen. De prijzen zijn omhoog gevlogen en het is geen uitzondering meer, wanneer de huis moeders voor een onnozel kropje sla meer dan 5 francs moeten neertellen. Koeien stierven. De ontwikkeling op het platteland dreigde intusschen een catastrofale wending te nemen. Het bleek, dat verschillende koeien in de weide zijn gestorven door het merk waardige feit, dat zij bij gebrek aan gras groote hoeveelheden aarde hebben binnen gekregen bij het grazen. Sommige landarbeiders in de omgeving van Stavelot, die geen crediet meer konden krijgen, schijnen voorts hun vee en land bouwwerktuigen tegen spotprijzen te hebben verkocht, waarna zij naar de steden trok- ken, teneinde daar werk te vinden. Wijngaarden verdroogd. De wijnbouwers hadden dit jaar een overvloedige wijnoogst verwacht, maar de droogte heeft deze hoop de bodem inge slagen. De wijngaarden zijn voor een groot gedeelte verdroogd en indien de regen nog langer uitblijft, moet rekening worden ge houden met ernstige verliezen. Ook de oogst van graangewassen dreigt slechter te zullen zijn dan aanvankelijk werd aangenomen en de Brusselse bladen wijzen er op, dat deze vrijwel mislukt is. Volgens het Bureau voor de Statistiek wordt de oogst van wintertarwe dit jaar op slechts 65.000 ton geraamd tegen 349.000 ton ver leden jaar. De oogst van zomertarwe zal iets beter zijn, n.l. 48.000 ton tegen 17.000 ton verleden jaar, doch deze legt slechts weinig gewicht in de schaal. De totale graanoogst, dus met inbegrip van rogge, haver, enz. zal volgens de schatting van genoemd instituut, dit jaar 931.000 ton be dragen tegen 1.247.000 ton verleden jaar, een achteruitgang van 25 procent dus. Een verheugend verschijnsel is evenwel, dat de aardappeloogst dit jaar beter belooft te worden dan in 1946. DENK OM HET SLIPGEVAAR. Vanwege de A. N. W. B. wordt mede gedeeld, dat tengevolge van de zeer lang durige droogte de straten en wegen vuiler en stoffiger zijn dan gewoonlijk. Een korte regenbui kan, zoals reeds hier en daar is gebleken, het wegdek plotseling zeer glad maken, daar de dunne laag stof en rubberslijpsel bij geringe regenval niet wegspoelt, doch als een modderig laagje blijft liggen. De A.N.W.B. wijst er dan ook op, dat een en ander bij plotseling krachtig remmen zeer gevaarlijk kan zijn, en fatale gevolgen kan hebben. Men zij dus bij regenbuien op zijn hoede voor slipgevaar. VROUWEN TE VEEL. Het vrouwenoverschot is thans in Duitsch- land zeer groot. Hieronder zijn de nieuwste cijfers per 100 mannen. 20—25 jaar 168 vrouwen, 25—30 jaar 167 vrouwen, 30—35 jaar 175 vrouwen, 4'J—45 jaar 183 vrouwen, 45—50 jaar 118 50—55 jaar 133 vrouwen. De N.V. Scheepswerf en Machinefa briek „de Biesbosch" te Dordrecht heeft opdracht ontvangen tot het afbouwen van 70 motorrijnschepen van 750 tot 900 ton, welke in den loop van dit jaar door drie Canadeesche en Airerikaansche werven in stukken zullen worden geleverd. De stevens en de achterschepen compleet en de mid denstukken zullen in 25 deelen naar Dor drecht worden gezonden en aldaar in elkaar gezet. De schepen, welke zullen worden voorzien van dieselmotoren van 480 P.K., zijn bestemd voor de Fransche Rijnvloot. RADIOREDE Z.K.H. PRINS BERNHARD. Op 14 September a.s. is het een jaar geleden, dat de Nationale Inspanning Wel- zijnsverzorging lndië (N1W1N) in het leven werd geroepen. Ter gelegenheid hiervan zal Z.K.H. Prins Bernhard als eerste voor zitter van de N1W1N op Zaterdag 14 Sep tember een radiorede uitspreken, die zal worden uitgezonden over Hilversum 1 en U om 20.05 uur. Distributienieuws. WEDEROM EXTRA VLEES. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat voor personen geboren in 1942 en vroeger tot en met 14 September a.s. op bon L—06 Diversen van de bonkaart voor voedingsmiddelen 100 gram vlees verkrijg baar is. 125 GRAM MARGARINE VOOR EENMAAL VERVANGEN DOOR 125 GRAM BOTER. Voor de periode van 14—27 September a.s. zal voor personen, geboren in 1942 en vroeger in het totale vetrantsoen 125 gram margarine vervangen worden door 125 gram boter. Het rantsoen bestaat dan uit 250 gram boter en 250 gram margarine/vet. Deze maatregel moet voor éénmaal genomen worden, omdat het tekort aan koelhuis ruimte opslag voor de wintermaanden van deze hoeveelheid boter niet mogelijk maakt. Het is daarom niet uitgesloten, dat te zijner tijd een overeenkomstige verwisseling in de andere richting nodig is. dan zou je bijna automa- te rook die daar uit de )e verkenner cirkelt rond. i. De staf-operator seint e actie-commandant naar De drift slaat plotseling -druk uit. In vlagen en r en mitrailleur rennen we tersput en weggesmeten :en slokan en struikengroei, id en een hek, langs een en een gesloten hut. ■rlaat de stad", meldt de overhaast naar hetoosten". ons verspreiden zich aoor :n en veertig minuten na de stormloop is Demak veegd en afgezet, ruimte is leeg en vierkant deuren ter weerszijden, over de tegelvloer, want buitengalerijen afgedempt, lie je in zijn volle omvang tl toverachtig spel. Donker- n gloed als vuur, dat na- as. Wie is de man, die twen en kroost zijn gebeden verkenner ook hem naar ïn In elk geval staat zijn nder de muts in de woon- leze wand staat een stuk Het stuk dat ons beschoot nog een vesting was. voldaan onze boterham in >t kan de ingang zijn van een padvinderskamp. Een waarop alleen „welkom" aarden pad met stenen t recht vooruit. Het leven n en content. Tenminste, de schrik van onze storm- zijn. De man, die op de ut zit te suffen, droog als huis, heeft onze brens niet en kleine jongen staat on- et hek, zijn buikje zo bol iet niet tot de navel reikt. kijkt, brengt hij het saluut, djn kin. Het hele straatje stramme tani met grijze oren lacht voldaan, groet an zijn zonnehoed en een i toean, zegt een meisjes- je lacht, draait ze zich rie jongens met sprietende ikken alle drie en steken Dat doe ik ook. Waren of uniformen die je van- ;g hebt gezien uchter straatje en hier loopt een voetpad uit dat tussen i doodloopt in het open schaduwspleet zie je een n hemelblauw. - ijd terug te keren over de pad iedereen groet nu laar de poort en de weg schuwe of meer-nieuws- i de buurtbevolking zich e soldatendrukte rondom siuuen ue oovenocneiae en de Lye, opgaand tot het Noord Fransche rivieren- en kanalennet en bevaarbaar voor schepen van 200 tot 300 ton. Vanaf Gent, via de Zuidgrens van Zeeuwsch-Vlaanderen, vor men de kanalen naar Zeebrugge over Mal- degem en Brugge, met de vertakkingen naar Sluis en de Braakman, een secundaire verkeersweg. Oostwaarts van Gent is de Schelde bevaarbaar voor groote binnen schepen en leidt zij via Dender, Rupel en het zeevaartkanaal van Brussel tot in het exporteeren. In dit verband denken wij, naast de uitbreidingsmogelijkheden der be staande cokes- en azotefabriek, aan de kansen van olieraffinaderijen, fabrieken van asphaltproducten, graanproducten, zware ijzer- en staalproducten, chemische-, hout en steenkool-derivaten. Voor den afzet in eigen omgeving ligt Zeeuwsch-Vlaanderen in het centrum van Nederland—België, met direct achter zich de groote bevolkings agglomeraties van Gent, Antwerpen en Brussel. vuur uai ue iweeue pnase opent. 12.12 uur: Zodra je weet binnen het vuurbereik te zijn van de tegenstander, schiet een zonderlinge drift in je los. De vermoede aanwezigheid van één sniper is voldoende. En toch, hier in de middag van Java op het open veld voor Demak, val je onverbiddelijk binnen het vuurbereik van de zon. Je neemt de salvo's van de derde artillerie-beschieting die de laatste phase opent in je op. En waren er geen wisse lingen in begroeing of beschouwing van je een halve cirkel gloei- inten ziet daar, waar de ten hurken in het gras, wacht„Gaf je Lucky A Hij antwoordt roken ze liever, en als ze enminste zien. Het is wat lonker. De vorm van het at alweer verlaten is kan maar het is een dode muur die nacht wachten wij sedert onbepaalde tijd gens voor een brug in uden wordt. Het is zo een bleef zitten waar hij rner viel in de nacht, oord. soms hier, dan daar. ;nvuur. Hoor je dat goed >rd Ja. Het tokkelt er- Oroepje zit. Wie nam zijn muziekdoos mee op actie? Het neuriet o .'give me my homehet gonst, en uit het geneuriede zingt een stemwhere seldom is heard Alsof de nacht zich in Demak verwonderde, zo vloeit een rose weerlicht over weg en gazon. Het flakkert tastend in de bomen. Laait de brand weer op? Wij kijken in de richting van de gloed. Daar zwiepen de vlammen uit een reeds vernield huis. Luistergehinnik en een hoefslag die op stenen slaat. Het stampt uit het donker op je toe. Het hakkelt on- »1« itiën jels) :ent. neer

Axelsche Courant | 1947 | | pagina 3