r t< Open Wan Pieternella Dirkje Johan Gerrit E Dinsdag 9 Sepfen V. V. AX traini Nette Bedil oï aankomende i Speelkaarti Dam- en Schaal Indjë in de Branding, Gordel van Smaragd en andere, Fa. J. C. VINK, Markt 12 Voor de zeer vele bewtl-j zen van deelneming betoond,; bU bet im artel UK van onze aellefde Dochter, Behuwd Zuster, Sohoonzu! Tante, SCHRIFTELIJKE CURSUSSENg h* Middenstandsdiploma en ons lief ZoontJ zoontje en Neefje betuigen w\j onzen o dank. Uit aller m F. J. 1 Axel, 6 September zullen wegens een eenvaktentoonstelli staande BiKKERSZi geheelen dag gesloten z BakkerU A. D1ELEM A. J. GEE1 E, L. MAAT J. DE HU1 RU1JTENB ABB. L001 W. HERM DÜIJM KESBEKE VAN HECK WESTVEEI Het Bestuur maak dat de weer begint. leder spelend 1 Zondagmorgen 10 u terrein verwacht. HET BE gevraagd b\j< J. v. d. F Kapper, Noord; Fa. j. c. VI MARKT 15 TE KOOP Wi te kachel, 75 X 46. Kerkdreef 35, Axel Aanvang vs op Dinsdag Vanaf he voor dt geheel rust op de schouders van de hospi taalsoldaten en de enkele militaire arts, die zich op Madoera bevindt. De gehele dag staan de hospitaalsoldaten te verbinden. De injectiemiddelen tegen frambosia, die hier zo dringend noodzakelijk zijn, ont breken. Hier ligt een zware taak voor de Dienst Volksgezondheid en er is werk voor ver scheidene teams. Overal zien we Madoerezen met verbanden om armen, handen, benen en voeten. Dage lijks worden er honderden etterende zweren, verrotte ledematen verbonden door de hos pitaalsoldaten, die trachten zoveel mogelijk te doen, doch ook hun krachten zijn beperkt. Zeer binnenkort zal het binnenlands be stuur,; in samenwerking met de Dvg,gde taak van het herstel van het leven op Madoera (met krachtige hand van de mili tairen overnemen, tot heil van de bevolking, die het zo hard nodig heeft omdat juist zij tot de zwaarst getroffenen behoren van de Archipel. Uit onze omgeving. AXEL. GEBEURTENISSEN OP 19 SEPTEMBER. Velen hebben zich afgevraagd of onze plaatselijke bevrijdingsdag (19 September) ook dit jaar op feestelijke wijze herdacht zal worden. Wij vernemen daaromtrent het volgende Nadat door de afd. Axel van den Band NederlandIndië bij het plaatselijk feest comité inlichtingen waren ingewonnen be treffende eventueele feestelijke gebeurtenis sen op 19 Sept. a.s., heeft dit comité mede gedeeld, dat er huns inziens geen reden was om gezien de tijdsomsomstandig- heden ditmaal dezen dag door bijzondere festiviteiten op te luisteren. In verband daarmede heeft het plaatselijk bestuur van den Band NedeMand—I dië de aanbiedingen van de sportvereen. „Oiym- pia" en de Chr. Turnvereen. .Excelsior" alhier om door hun medewerking dezen dag niet ongemerkt te laten voorbijgaan, dankbaar aanvaard. Beide vereenigingen.zu'len, ieder op haar terrein, door hun optreden trachten den band met onze jongens in de tropen nog te verinnigen, Dan zal op 19 September een revanche wedstrijd worden gespeeld tusschen een voetbal-elftal van slagers en een elftal, be staande uit bakkers. Gezien de populariteit die dtze bedrijfs voetbalwedstrijden dezen zomer ten viel, zal het ook nu op dezen bevrijdingsdag bij deze amusante ontmoeting wel niet aan be langstelling ontbreken. Zulks temeer, daar het batig saldo evenals de netto-bedra gen, die de andere reeds gememoreerde sportgebeurtenissen zullen opleveren, geheel ten goede komen aan de Axelsche jongens in lndië, wier aantal de honderd ver overschrijdt. Uit alles blijkt, dat de belangstelling voor de jongens in lndië hier ter plaatse nog steeds groeiende is, getuige ook de groote toename van leden en donateurs. Het plaatselijk comité van den Band Nederland—Indië ontveinst zich geenszins de moeilijkheden, die er bestaan om iedere Axelsche jongen in Indië te bereiken. Doch men rekent hierbij op de welwillendheid van het plaatselijk N.I.W.I.N.-comité en het Kath. Tnuisfront, waarmede het bestuur van den Band zich zoo spoedig mogelijk in verbinding zal stellen. Nadere bijzonder heden betreffende dit bericht zullen in het volgend nummer van dit blad per adver tentie worden bekendgemaakt. „HET CENTRUM" GERESTAUREERD. Axel's bioscoopzaal thans een der mooiste theaters in Zeeland. Ons plaatselijk theater, dat tengevolge der oorlogshandelingen, zowel exterieur als interieur veel geleden had, zodat cfe eerste tijd de voorstellingen ternauwernood door gang konden vinden, is thans door maanden lange arbeid grondig gerestaureerd. De omvang der vernieling moge blijken uit het feit, dat niet minder dan 19 granaten het gebouw troffen. Vooral aan het toneel en de kleedkamers werd een grote ravage aangericht. Het dak werd eveneens groten deels vernield door de explosie van de brug in de nabijheid. Verder werd ook het>erlichtingssysteem vernield, het toneeldoek beschadigd, terwijl de décors practisch onbruikbaar warén. Gelukkig bleef het gebouw in zoverre intact, dat voorstellingen van allerlei aard toch doorgang konden vinden, hoewel er natuurlijk veel te wensen overbleef. Dit voorjaar is met de restauratie een aanvang gemaakt. Het dak is geheel 'ver nieuwd en overeenkomstig aesthetische eisen in een roode kleur gehouden. Het plafond met ultra-moderne verlichting voldoet weer aan de eisen des tijds. De wanden zullen een crème-kleur krijgen, zodat de lichte teint in de zaal zal domineren. De toneelruimte, die vroeger reeds een behoorlijke oppervlakte had, is thans door een afronding aan de voorzijde nog uil- gebreid, zodat die nu meer dan 60 m2 beslaat. Door deze verandering aan het toneel en mede door de betimmering van de orkest ruimte is aan de voorzijde een fraai geheel verkregen. Ook is er een geheel nieuw neutraal doek, dat evenals het vorige rood van kleur is. Aan de toneel-verlichting is eveneens de uiterste zorg besteed. De hall is eveneens gerestaureerd en de vergaderzalen hebber, mede een grondige vernieuwing ondergaan. Dat thans de zaal door deze groot scheepse restauratie weer geschikt is voor uitvoeringen, concerten enz. in de meest uitgebreide zin van het woord moge blijken uit de opmerking van een desbetreffend inspecteur, die zeide„Axel heeft thans een der mooiste theaters in Zeeland terug gekregen." Zoals reeds in ons vorig nummer ge annonceerd, wordt hedenavond in de ge restaureerde „Centrum"-zaal het seizoen geopend, door een uitvoering, verzorgd door het Axels Cabaret Gezelschap. FAILLISSEMENT. Opgegevenïdoor van der Graaf Co's Bureaux voor de Handel N.V. Afd. Handels informaties, Amsterdam. Uitgesproken 27 Aug. Peter F. Vermeersch, Zaamslag, Spui D. 12. Rechter Commissaris Mr. A. J. W. van Royen, Curator Mr. H. B. L. de Rechter, advocaat en procureur te Hulst. GEVONDEN VOORWERPEN. 2 bankbiljetter. Terug te bekomen bij garagehouder de Jager. 1 bankbiljet. Terug te bekomen bij Eug. van Dorsselaer, Noordstraat 21, Axel. Een witte damescentuur. Te bekomen Rijkspolitiekazerne. K. V. P. LANDDAG TE HULST. Op Zondag 14 September a.s. zal te Hulst een landdag van de Kath. Volkspartij voor Oost Z.-Viaanderen plaats hebben, waar Prof. Romme het woord zal voeren. KOEWACHT. September-kermis. September-kermis 1947 behoort alweer tot het verleden. Zoals de meeste kermissen die Koewacht al gevierd heeft, is ook deze voor honderd procent geslaagd. Oud en jong konden weer voor een paar dagen hun zorgen aan de kant zetten en naar hartelust kermis vieren. De kinderen konden hun vermaak zoeken aan kramen, schopimel of zweef. Velen waren getuige van de kermisvoet- balmatch, Koewacht I—Sleydinge I. Wisten de Koewacht-reserves reeds die van Sleydinge te verslaan met 6—3, ook Koewacnt 1 liet zich ditmaal niet onbetuigd. Op glansrijke wijze nam het revanche op zijn 1—3 nederlaag, welke het onlangs te Sleydinge te slikken 'kreeg en wist in een mooie wedstrijd met niet minder dan 7—0 te zegevieren. Voor de schieting op de staande wip was eveneens veel animo. Er namen 88 schut ters aan deel. Met een welgemikt schot wist de heer E. van Marcke (Antwerpen) de hogevogel neer te halen. De zijvogels waren voof Fl. van Peteghem (Hulst) en E. de Wilde (Moerbeke). De kallen voor Lsenaerts (Hulst) en A. de Smet (Koewacht). Niet minder dan 391 duiven dongen mede aan de grote kermisvlucht 1947 uit Arras, waarvoor behalve mooie geldprijzen, een fiets uitgeloofd was. De heren Danckaert te Sf. Jansteen en de Bock te Koewacht wisten beslag te leggen op de eerste prijzen. De dans- en drankgelegenheden waren zoals vanouds druk bezocht, vooral die van het Bels Hoekske. Het gezegde, „gezellig heid kent geen tijd" al of niet indachtig, togen velen in de kleine uurtjes huiswaarts. September-kermis 1947 was er weer een van sport, lach en leute. SAS VAN GENT. Reeds Vrijdagavond had Sas van Gent een feestelijk aanzien. Vele straten baadden zich in een zee van licht, en de fraaie eere poorten, maar bovenal de sprookjesachtige verlichting ter weerszijden van het kanaal en de bogen daarover heen, gaven het ge heel een schitterenden aanblik. Het was weer één van die heerlijke zomeravonden, waarmede we dit jaar zoo rijk zijn bedeeld. Op de vroolijke tonen der „Vereenigde Vrienden" trok de jeugd door de stad, terwijl de ouderen de fraaie étalages bezichtigden, waaraan de nering doenden hun uiterste zorg hadden besteed, en iedereen was vol goeden moed voor den dag van Zaterdag, waarop het feest in vollen gang zou zijn. Ten Gemeentehuize vond de officieële opening plaats, waarbij verscheidene voor aanstaande personen aanwezig waren, o.a. burgemeesters van de aangrenzende ge meenten, hurgemeester, secretaris en stads archivaris van Gent, de bevelhebbers der twee mijnenvegers, die ter opluistering van de feestelijkheden in het kanaal lagen ge meerd, en heeren Hamelink en Lockefeer, leden van Ged. Staten en vele leden van het Eerecomité en van het Uitvoerend Co mité, die door den waarnemend burgemeester den heer Marquinie hartelijk welkom werden geheeten. Vete waardeerende en hartelijke woorden werden gesproken en een dronk gewijd aan de toekomst van het jubileerende Sas van Gent. Gezamenlijk werd hierna een bezoek ge bracht aan de tentoonstelling „Sas' ver leden", waar vele documenten waren te zien uit de geschiedenis van Sas van Gent, die voor deze gelegenheid door musea en par ticulieren welwillend waren afgestaan. Ook de Commissaris der Koningin Jhr. Mr. Quarles van Ufford bracht een kort be zoek aan de feestvierende gemeente. In den namiddag werd de feestvreugd evenwel wreed verstoord. Een hevig onweer, gepaard met een stroomenden regen, bracht groote schade toe aan de versieringen en aan de decors, die reeds waren opgesteld voor het openluchtspel, „Eene Poorte voor Vlaenderen" dat om acht uur zou aanvangen. De ravage was zoo groot, dat tot groote teleurstelling van zeer velen de opvoering niet kon doorgaan. Desondanks heerste des avonds alom weer een gezellige drukte en de kermis attracties en dansgelegenheden maakten goeüe zaken. •„Gelukkjg was «Zondag de lucht weer helder, en mét inspanning van alle krachten wak men er in geslaagd, de aangerichte schade te herstellen. Rflim 3000 toeschouwers hebben genoten van hetgeen hier werd vertoond. Op het oude Bastion der Generaliteit staat sinds eeuwen een molen, de molen van Sas van Gent, als symbool van vergane glorie. Deze molen vertelde de geschiedenis van vier eeuwen her tot op heden, in een 1- bij Mej. J. SMIES, JAC. VASSEUR, C. BOER en M. J. MARKUSSE. Ook zal er getracht worden een groep veteranen samen te stellen richting Philippine—IJzendyke. Vertrek Sas van Gent (trams'atlon) 23 u. Voor de richting Axel—Terneuzen biyven de gewone vertrektyden resp. 22,57 en 23 05 gehandhaafd. Bovendien zullen de busritten 283 en 284 op het traject Terneuzen—Sas van Gent, v.v. welke alleen op Zaterdagen en Zondagen lopen, gedurende de feestweek dageiyks ryden, d.w.7. vanaf 6 lot en met 14 September. DE DIRECTEUR. J. F. ENGERS f 4 f 10,

Axelsche Courant | 1947 | | pagina 2