AXELSCHE ifi COURANT Frankeering bij abonnement Axel. 61e JAARGANG No. 96. Frankeering bij abonnement. Axel. WOENSDAG 10 SEPTEMBER 1947. 61e JAARGANG No. 95. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM De „Tabinta" brengt 750 emigranten naar Canada. De «Stichting Landverhuizing Nederland' te 's-Gravenhage schrijft ons: Langzaam maar zeker komt er schot in de emigratie. Kort na de bevrijding was er een wei zeer sterke tegenstelling tusschen de groote drang tot emigratie en de uiterst geringe practische mogelijkheden. De Neder- landsche Bank kon (en kan nog) niet aan emigranten toestaan, dat zij kapitaal mee nemen; slechts luttele honderden guldens mogen meegenomen worden; scheepsver- voer ontbrak. Uit de meeste overzeescne immigratielanden bereikten ons via pers en radio stemmen, die spraken van den wensch hun bevolking met millioenen Euro peanen uit te breiden. Dit bleken slechts toekomstplannen te zijn. Maatregelen om zelfs een bescheiden aantal emigranten bij aankomst van werk en onderdak te voor zien, bleken niet getroffen te zijn. Veel werk werd en wordt verricht, waar van nog weinig naar buiten gebleken is, maar dat in meer of minder nabije toe komst voor duizenden de mogelijkheid zal scheppen in andere landen voor zichzelf en hun gezinnen een bestaan op te bouwen. Vertegenwoordigers werden uitgestuurd en onderhandelingen met buitenlandsche regee ringen geopend. Bijzondere aandacht werd allereerst besteed aan het creëeren van mogelijkheden voor landbouwers, aangezien immers voor tienduizenden hunner hier geen grond tot het vestigen van een bedrijf meer te vinden is. Omdat zij in verband met onze benarde deviezen positie hun bedrijfskapitaal niet mogen medencmen, zijn er voor hen slechts twee wegen: óf het bestemmingsland moet bereid gevonden worden op gunstige voorwaarden hun alle credieten te verschaffen noodig voor het koopen en installeeren van een landbouw bedrijf, öf er moet geëmigreerd worden naar een land waar weliswaar in loondienst begonnen moet worden, doch waar bijzon dere hier te lande niet voorkomende moge lijkheden bestaan, zich van werknemer bin nen enke jaren tot zelfstandig landbouwer op te werken. Voor wat de eerste mogelijkheden betreft zijn uitgebreide onderzoekingen, onderhan delingen en voorbereidingen gaande in Zuid-Amerika. Publicatie zal geschieden naar gelang het een en ander zijn beslag krijgt. Voor wat betreft de tweede is een begin gemaakt met emigratie naar Canada, waar voor energieke en bekwame land bouwers bovenbedoelde mogelijkheid niet tegenstaande achterlating van kapitaal spoe dig weer een eigen bediijf te verwerven, misschien meer dan in eenig ander land bestaat. Zooals trok op men zich wellicht herinnert ver- 17 Juni jl. „De Waterman* met 1000 emigrantenj aan boord naar Canada. Dit schip werd* feestelijk in Montreal ont vangen door den Nederlandschen ambassa deur, hoge Canadeesche autoriteiten en tal- looze verslaggevers en foto-reporters, die de Canadeesche kranten vulden met lange verslagen en vele foto's der emigranten. Het oordeel over onze landgenooten was uiterst vleiend. Unaniem werden zij a's een waardevolle aanwinst voor Canada's landbevolking bestempeld. Een Canadeesch ambtenaar, die zijn geheele leven voor de emigratiedienst heeft gewerkt, noemde hen „de beste groep emigranten, die ik ooit van mijn leven zag." Dezer dagen vertrekt er wederom een schip, nl. de „Tabinta" met 750 emigranten naar Canada. De plaatsing der emigranten op Canadeesche farms is tevoren geregeld door den Neder landschen landbouw- en emigratie-attaché t& Ottawa op grond van uitgebreide en nauwkeurig gecontroleerde gegevens, die hem door de „Stichting Landverhuizing Nederland" over iedere emigrant zijn toe gezonden. Deze Stichting heeft voor het bijeenbrengen en selecteeren van gegadig den samengewerkt met de tot de Centrale Stichting Landbouw Emigratie behoorende standsorganisaties. Niet onvermeld moge blijven de groote hulp hierbij ondervonden van de immigratie commissie der Christian Reformed Church in Canada, die haar medewerking zeer loyaal uitstrekte ook tot niet-geloofsgenoo- ten. In dit verband kan opgemerkt worden, dat van de 750 emigranten, die met de „Tabinta" vertrekken er 351 Gereformeerd, 118 Ned. Herv., 95 Katholiek en 1 Doops- zijn. De overigen gaven geen kerkgenoot schap op. Wanneer ^omstreeks 18 September de „Tabinta" in Quebec aan de kade komt onder het spelen van de Nederlandsche en Canadeesche volksliederen, verwachten wij een even hartelijke ontvangst als bij de aankomst van „De Waterman* einde Juni. Dat zoo laat in het jaar de Cana deesche winter valt vroeg in nog zoo veel Nederlandsche landbouwers voor werk op farms worden toegelaten, is wel het beste bewijs hoe goed zij in Canada staan aangeschreven. Dit doet het besie hopen voor een emigratie van meerdere duizenden daarheen in het komende jaar. Bij de Tjakra Barisan op Madoera. In Bangkalan op Madoera is het depot van de Tjakra Barisan. Voorheen, toen er rog geen Nederlandse troepen op Madoera geland waren; werden de eerste Tjakra's in Soerabaja opgeleid. Voor de Japanse be zetting kende men op Madoera de Barisan Bangkalan. Van deze oorspronkelijke Bari- sans zijn velen weer teruggekeerd. Zij vormen tegenwoordig de Tjakra Barisan en ontvingen hun opleiding te Soerabaja. Tezamen met de Nederlandse troepen hebben zij op bepaalde punten die bedreigd kunnen worden hun posten ge vestigd. Zij lopen patrouille met Mariniers en jagers. Intussen gaat de opleiding in het depot te Bangkalan voort. Op de Aloon-aloon wordt geëxcerceerd, krijgen de Barisans geweergymnastiek en weerklinken de bevelen van instructeurs. Gemakkelijk hebben de K.N.I.L-instructeurs het alles behalve. Waar voor de oorlog met Japan de opleiding in klassen van 25 man ge schiedde, over een tijdsverloop van twee maanden, moeten nu klassen van 50 man worden opgeleid, die na een maand klaar moeten zijn voor het verrichten van velddienst. De dagindeling geeft een druk rooster te zien. Om kwart voor zes reveille en direct daarna ochtendgymnastiek. Dan volgt om zeven uur het eten waarna het ochtendappèl wordt afgenomen. Tot half twaalf volgt dan geweergymnastiek, geweerschermen, excercitie en wapeninstructies. „Kok in de keuken" schettert het tegen 12 uur en daarna gaan de Barisans hun tampatjes opzoeken om tot half drie een verdiende rusi te genieten. Ss Half drie vangt de dienst weer aan en tot half vijf volgt dan theorie. Na het avondeten om 5 uur komt dan het laatste appèl om 6 uur. Gedurende de avond en de nacht zijn de Barisans geconsigneerd. De recrutfen rouleren mee in de wacht diensten en tijdens de verschillende pa trouilles, tussen de Tjakra's in. De in structeurs nemen om beurt het wacht- commando waar. Steeds meer Barisans komen zich melden. Het moreel van hen is hoog. Sommigen zijn verbitterd op de extremisten, die .zich niet ontzagen hun vrouwen en kinderen het huis uit te jagen en dit daarna rampokken. Zij willen daad werkelijk het hunne bijdragen tot het hand haven van de orde en rust op Madoera. Zo klinken dan gedurende de dag op het Aloon-aloon de commando's van de instructeurs Korp. Poli en zijn collega's, terwijl de Tjakra's Tahir, Siman. Ripin, Bae, Asib en hoe zij verder mogen heten, hun best doen om. zo onberispelijk mogelijk hun geweer te schouderen, links uit de flank te maken en hun inwendige dienst te leren, zoals het een goede Barisan betaamt. Als we door Madoera rijden, dan zien we hier en daar op afgelegen posten bij weg- kruisingen en andere belangrijke punten, kleine detachementen Tjakro's, meestal in gezelschap van enkele wapenbroeders van andere onderdelen, de wacht houden. Zo lopen door het heuvelachtige Madoerese landschap, tezamen met Jagers en Mariniers, de Madoerese soldaten hun patrouilles. Waar de extremisten trachten te rampokken of de hulpeloze kampongb?volking te terro riseren, grijpen, behalve de Nederlandse troepen ook de Tjakra's in om hun land en volk te beschermen tegen de onrechtvaar digheden van de Republikeinse troepen, en een einde te maken aan de roof- en moordpartijen. Het Rode Kruis. Tweemaal per dag vertrekt van Bangkalan een truck, waarop voedsel voor de bevolking van Kamal is geladen. Tweemaal per dag stellen zich de hongerenden van Kamal in een lange, rij op. Tweemaal per dag zien we een groot aantal magere en in lompen gehulde Madoerezen vol ongeduld wachten op de truck met eten. Dat eten wordt be reid in de keuken van het Rode Kruis te Bangkalan, waar vijf grote kachels staan te stomen. Hier wordt-het eten klaargemaakt voor tweeduizend Madoerezen. De eapaciteit van de keuken is groter, doch sommigen durven nog niet te komen uit angst voor de represailles der tentara's. Zij kijken de kat liever nog even uit de boom. Intussen keren de kampongbewoners in steeds grotere getale naar hun woon plaatsen terug. Zij hebben vertrouwen in het teruggekeerde Nederlandse bestuur. De keuken krijgt het steeds drukker. Onder leiding van den heer Van Rossum, wordt er hard gewerkt. Het verstrekte „Rakkie", want in die vorm wordt het voedsel bereid, bestaat uit rijst, katjang idjoe, maïs, uien, vlees en zout. De samenstelling van dit gerecht is een garantie voor de voedings waarde. De aanvoer van Soerabaja func tioneert uitstekend, alleen op Madoera heeft men te kampen met gebrek aan transport, men blijft nog steeds afhankelijk van de militairen, die echter alle medewerking verlenen. Dat deze verstrekkingen gratis geschieden, is vanzelfsprekend. Ook is hier en daar, hoewel in geringe mate, reeds kleding uitgedeeld, geschonken door d'e Unrra, en hoofdzakelijk bestaande uit jurken, ondergoed, jasjes en broeken. De medische verzorging laat nog zeer veel te wensen over, daar deze nog steeds dan zou je bijna automa- te rook die daar uit de )e verkenner cirkelt rond. 1. De staf-operator seint e actie-commandant naar De drift slaat plotseling -druk uit. In vlagen en r en mitrailleur rennen we tersput en weggesmeten ;en slokan en struikengroei, id en een hek, langs een en een gesloten hut. •rlaat de stad", meldt de overhaast naar hetoosten". ons verspreiden zich aoor :n en veertig minuten na de stormloop is Demak veegd en afgezet, ruimte is leeg en vierkant deuren ter weerszijden, over de tegelvloer, want buitengalerijen afgedempt, lie je in zijn volle omvang n toverachtig spel. Donker- n gloed als vuur, dat na- as. Wie is de man, die iwen en kroost zijn gebeden verkenner ook hem naar in In elk geval staat zijn nder de muts in de woon- ieze wand staat een stuk Het stuk dat ons beschoot nog een vesting was. voldaan onze boterham in !t kan de ingang zijn van een padvinderskamp. Een i waarop alleen „welkom" aarden pad met stenen t recht vooruit. Het leven n en content. Tenminste, de schrik van onze storm- zijn. De man, die op de ut zit te suffen, droog als huis, heeft onze brens niet en kleine jongen staat on- et hek, zijn buikje zo bol iet niet tot de navel reikt. kijkt, brengt hij het saluut. Eijn kin. Het hele straatje stramme tani met grijze oren lacht voldaan, groet an zijn zonnehoed en een i toean, zegt een meisjes- je lacht, draait ze zich rie jongens met sprietende ikken alle drie en steken Dat doe ik ook. Waren of uniformen die je van- ig hebt gezien achter straatje en hier loopt een voetpad uit dat tussen doodloopt in het open schaduwspleet zie je een n hemelblauw. - ijd terug te keren over de pad iedereen groet nu laar de poort en de weg schuwe of meer-nieuws- i de buurtbevolking zich e soldatendrukte rondom opgaand tot het Noord Fransche rivieren en kanalennet en bevaarbaar voor schepen van 200 tot 300 ton. Vanaf Gent, via de Zuidgrens van Zeeuwsch-Vlaanderen, vor men de kanalen naar Zeebrugge over Mal- degem en Brugge, met de veitakkingen naar Sluis en de Braakman, een secundaire verkeersweg. Oostwaarts van Gent is de Schelde bevaarbaar voor groote binnen schepen en leidt zij via Dender, Rupel en het zeevaartkanaal van Brussel tot in het naast de uitbreidingsmogelijkheden der be staande cokes- en azotefabriek, aan de kansen van olieraffinaderijen, fabrieken van asphaltproducten, graanproducten, zware ijzer- en staalproducten, chemische-, hout en steenkool-derivaten. Voor den afzet in eigen omgeving ligt Zeeuwsch-Vlaanderen in het centrum van Nederland—België, met direct achter zich de groote bevolkings agglomeraties van Gent, Antwerpen en Brussel. 12.12 uur: Zodra je weet binnen het vuurbereik te zijn van de tegenstander, schiet een zonderlinge drift in je los. De vermoede aanwezigheid van één sniper is voldoende. En toch, hier in de middag van Java op het open veld voor Demak, val je onverbiddelijk binnen het vuurbereik van de zon. Je neemt de salvo's van de derde artillerie-beschieting die de laatste phase opent in je op. En waren er geen wisse lingen in begroeing of beschouwing van i je een halve cirkel gloei- inten ziet daar, waar de ten hurken in het gras, wacht„Gaf je Lucky A Hij antwoordt roken ze liever, en als ze enminste zien. Het is wat lonker. De vorm van het at alweer verlaten is kan maar het is een dode muur die nacht wachten wij sedert onbepaalde tijd gens voor een brug in uden wordt. Het is zo een bleef zitten waar hij ner viel in de nacht. Dord. soms hier, dan daar. mvuur. Hoor je dat goed ird Ja. Het tokkelt er- roepje zit. Wie nam zijn jp actie Het neuriet o ."give me my homehet gonst, en uit het geneuriede zingt een stemwhere seldom is heard Alsof de nacht zich in Demak verwonderde, zo vloeit een rose weerlicht over weg en gazon. Het flakkert tastend in de bomen. Laait de brand weer op? Wij kijken in de richting van de gloed. Daar zwiepen de vlammen uit een reeds vernield huis. Luistergehinnik en een hoefslag die op stenen slaat. Het stampt uit het donker op je toe. Het hakkelt on- N Abonnements prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl 1,25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indié fl. 1,55. Buitenland fl. 2, i Advertentieprijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. Kleine Advertentiën (maximum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. ijs itiën jels) :ent. □eer SlUlieri UC UUVCII-OCIICIUC Cll Ub X-/ V I GAL/UI IbWIVIIl (II Uil mmmmmmmm «j

Axelsche Courant | 1947 | | pagina 1