COURANT Frankeering bij abonnement Axel. WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1947. Frankeering bij abonnement. Axel. VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM Drukker-Uitgeefster: Adres Redactie en Administratie: Firma J. C. VINK AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Prijsovertredingen en prijzen- commissies. Het publiek klaagt on zo graag over te hoge prijzen. Meestal gebeurt dit op hoe ken van straten en pleinen. Zeer zelden op plaatsen waar met dat klagen bereikt kan worden dat er iets goeds uit voort komt. We mogen daarom nog eens het advies geven aan de inwoners van Axel om bij eventuele klachten over prijsovertredirgen advies te gaan inwinnen bij de plaatselijke prijzencommissie. Deze nuttige instelling, die uit personen uit onze eigen gemeente bestaat, zal U in die moeilijkheden kunnen bijstaan. Nu zullen we in dit artikeltje eens een paar practijk-gevalleijes vertellen waarover niet geklaagd is maar die door de Prijs- beheerschings-ambtenaren zijn opgespoord. Er zijn in Zeeland talrijke radio's ver kocht tegen prijzen, die werkelijk de spui gaten uitlopen. Daarbij zijn het nog toestei len geweest, waarop men geen enkele garantie had. Er zijn bedragen tot f 500 toe betaald voor zgn. amateur-radio's. Dit zijn dan mooi blinkende kasten, waarin deze of gene radio-techniker een toestelletje heeft gebouwd, dat dikwijls na eenige dagen spelen reeds de brui geeft en niet meer te repareeren is. Aan zulke prullen geeft dan het publiek, dat zo graag over te hoge prijzen klaagt, kapitale bedragen. U voelt toch wel dat dit zeer inconsequent is. Dan de lonen. Controles bij bakkers en kappers hebben aangetoond dat er ook met de loonvoorschriften zeer dikwijls de hand wordt gelicht. De ene keer constateerde men het uitbetalen van teveel loon, de andere keer werd te weinig betaald. In beide gevallen verstoort men een goede economische kringloop, zodat dan ook onverbiddellijk proces-verbaal wordt opge maakt. En dan het aanduiden van de prijs in de etalages en winkels. Daar is al zo dikwijls tegen gewaarschuwd, dat het vervelend wordt daarover r.og eens te schrijven. En toch doen we het, omdat een goede prijs aanduiding van zoo groot belang is niet alleen voor de koper, doch ook voor de verkoper. Het publiek zal het immers pret tig vinden als het zonder te vragen kan aflezen wat de verschillende producten, die het denkt te kopen kosten. Op die manier maakt U tevreden kopers en U kunt g en betere reclame hebben voor Uw zaak. En bovendien voldoet U dan nog aan Uw wettelijke plicht. En voor diegenen, die ondanks dit alles er toch niet aan denken om de prijzen aan te duiden, omdat ze dan meestal geert hogere prijzen meer kun nen vragen, moge nogmaals gezegd worden, dat de controle wordt uitgebreid en dat ook de Rijkspolitie mede gaat controleren. Het risico van een proces-verbaal wordt dus veel groter. In café's en restaurants wordt ook nog zoveel geknoeid. Voor een glaasje bier of een borreltje en een kopje thee e.d. wor den soms veel te hoge prijzen gevraagd. Bovendien doet men ook wel te weinig inhoud in de glazen en glaasjes. En wat ook dikwijls gebeurt is, dat men het ver krijgen van een borrel afhankelijk stelt van de gelijktijdige aankoop van een glas bier. Dat is ongeoorloofde koppelverkoop, die bij de Prijsvoorschriften is verboden, leder een moet van de beschikbare producten kun nen krijgen wat hij op het moment nodig heeft en hij moet niet worden verplicht iets te kopen wat hij niet gaarne heeft. U bijv. van het volgende De Padangse laagvlakte ligt als een platte Wat zegt voorbeeld Enige Engelsche toeristen die in een hotel te S. enige consumpties hadden ge bruikt, moesten in piaats van f4,62 een bedrag van f9.— betaler. Zij vonden het zo erg dat zij bij de politie zijn gaan kla gen, waarna dan ook proces-verbaal is opgemaakt. Zulke feiten zijn natuurlijk geen reclame voor onze streek en vormen geen aanbeveling voor toeristen om hierop bezoek te komen. Niemand wordt immers graag afgezet. Toen trouwens in hetzelfde hotel wat verder werd gecontroleerd bleek dat er nog meer ongerechtigheden geschied den. Men verkocht ook borrels te duur. In plaats van f0,40 werd er f0,50 gevraagd. De Engelsche joeristen hadden ook sneed- jes krentenbrood geconsumeerd. De hotel houder liet deze krentenbroden bakken van uit België frauduleus ingevoerde krenten en van te duur gekochte tarwe. Ook de boer, die de tarwe verkocht heeft, is geverbali seerd. In de maand Augustus zijn in Zeeuws- Vlaanderen door de Prijsbeheersing 35 processen-verbaal opgemaakt. Van het publiek werden echter maar drie klachten ontvangen. Daaruit blijkt dus hoe weinig de mensen medewerken en dat de ambte naren dus alles zelf moeten opsporen. Een betere houding van het kopend publiek is zeer dringend nodig, mede in het eigen belang. Bovendien is het normaal als iemand mede helpt zijn eigen belang te beschermen. Wees er bovendien van over tuigd, dat het dringend nodig is. De Rege ring doet alle mogelijke moeite om ons uit de moeilijkheden te helpen en een aantal onverantwoordelijke elementen saboteren deze pogingen in erge mate en het publiek ziet daarbij lijdzaam toe. Dat moet veran deren, ook in Zeeuws-Vlaanderen en in Axel. De Padangse laagvlakte Groen terrein I ln een doodgewone hut van een dood gewone kampong zit een stel doodgewone soldaten naar een doodgewone radio te luisteren, waar een minder gewone stem heftig uit komt geschetterd, in vrouwelijk „Indonesisch accent Nederlands". Dat is radio Fort de Koek, a la Republiek. Er golft een olijke lach om de luisterende si uiten, want zojuist deelde de stem mede, dat „ze" (dat zijn wij) teruggeslagen zijn tot „bijna de zee in" en Padang is alweer half bezet door republikeinse troepen. „Verrek 1" zegt André, „dan hebben ze ons zeker teruggeslagen met kampong en hut en a), want voor zover ik weet zitten we hier nog in hetzelfde gat, dat we een paar dagen terug bevrijd hebbenKnap werk noem ik dat 1" De juffrouw in Fort de Koek somt onze geweldige verliezen op. „Grut", zeg ik, „nu weet ik waar mijn koppel gebleven is 1 Hebben ze natuurlek van me buit gemaakt I'n Goeie voor de fourier, nu hoef ik 'm tenminste niet te betalen." Het juffie verzekert ons van de moed en de vooruitgang „onzer" troepen waarbij ze natuurlijk de „hunne" bedoelt, want wij zilten straks in zeezegt ze. En als ze net nog over hun lucntmacht begint, valt dat miserabele licht-agregaat stil. Doet ie wel meer. Dan komen er kaarsen boven, waarvan niemand wist dat ie er nog had. ronde schaal tussen de bergen, vlak bij de zee. Er lopen overal mt wegjes door de schaal, één er van loopt door de denkbeeldige rand en klimt de bergen in, naar de „Pass" en naar Solok en naar het juffie in Fort de Koek. Als ik haar ooit.... maar daar nu niet over. Er liggen belangrijke stukjes in de schaal. Padang zelf daar gelaten, drijft er tegen de oplopende rand van de schaal een cementfabriek, die je als de worst bij de maaltijd kunt beschouwen. Die worst was het die we hij het begin van de militaire handelingen te pakken moesten krijgen. De fabriek is weinig geschonden en wordt alweer bedrijfsklaar gemaakt. Er loopt een kabelspoor met bakken op afstandjes van de worst naar Emmahaven, die weldra weer zal draaien. Een eind links in de schaal ligt nog iets laten we dat de zuurkool noemen: een pracht van een electrische centrale, die zorgt dat de worst warm blijft, resp. licht en kracht heeft. Die zuurkool troffen wij aan in prima staat, met een gedeelte van de „bemanning" er bij, die de zuurkool proel liet draaien. We zagen met bloed eigen ogen van onder onze gecamoufleerde helm dat het zaakje draaide als een lier op een Zondag, alles in tact. Radio Fort de Koek is vergelen te vertellen hoeveel ver liezen we daar leden, daarom doe ik het: twee pakjes sigaretten aan het Indonesische personeel. De rest van de maaltijd wordt nu dagelijks geheel geïnspecteerd op bedervende ele menten met een stel carriers en Humbers, maar tot nog toe bleef de schaal vrijwel onberoerd. Hier en daar ligt een hoopje soldaten neergesmakt, buitenpost-accomodatie. U weet welposten, licht-agregaten die last hebben van onderdelen die in staking gaan, mus kieten bij bosjes! enz. enz. Echt gezellig in zo'n kampongwater-trucks, schijn werpers, waakzaamheid en argus-ogen in de stellingen. Zo drijft de U-Brigade rond in de schaal, de Padangse laagvlakte, die voortaan groen terrein is. Colonnes en patrouilles trekken soms over de rand van de schaal de bergen in naar de Pass, niets te beleven. En overal is de bevolking bereid de mannen te helpen (ook van hun geld af, inderdaad)maar ook overal zijn ze goede vrienden met Jan Soldaat! Chartervluchten in de loop der tijden. Reeds van de aanvang der geschiedenis van de burgerluchtvaart dateert het besef, dat het vervoer per vliegtuig vele voordelen heeft boven dat per auto, trein of schip. Er zijn zelfs voorbeelden, dat alleen lucht transport in aanmerking komt, terwijl de geschiedenis ons leert dat het vliegtuig zelfs talloze malen als levensredder heeft gefungeerd. De eerste Nederlanders, die gebruik maakten van het vliegtuig voor het trans port van goederen, die anders niet over grote afstanden konden worden vervoerd, waren bloemkwekers te Haarlem, Aalsmeer Boskoop Begin September 1922 zou en te Kopenhagen een grote bloemententoon stelling worden gehouden. Indien in die tijd nog geen vliegtuigen hadden bestaan, had Nederland van deelname verstoken moeten blijven, aangezien de bloemen door het langdurig transport per trein of auto, woordde Churchill ik niet tekenen. Ik de oorlog verloren •ruStÊ litler met zijn vuist i dan toch naar de jn thee. „In Enge- vij een meningsver- enschap. Wilt ge er Wie verliest, geeft zerloren heeft." vroeg de Führer in de vijver? Nu, degene, die er het vistuig, beschouwd Hitier en hij schoot de dichtstbijzijnde wijzigde de kogel- n iustig veider. bromde Hitier. „Ze l zwemt. Bewijs 't". ren uit en nam een best ook deed, de telkens. Eindelijk kant, zonder karper. Drieste Hitier. „Ver- <4É zijn theelepeltje en lan de vijver. Hij ater en gooide het ichepte hij door. :n mond te kijken, isnaam uit?" vroeg antwoordde Chur- :ppend, „maar wij ;n." n en n in de rimboe. n van sneeuw en ijs rotere militaire een- iet Kerstmis in hun huis een typische tppen. luizend grote dozen ingekocht, waarmee en van flinke af- ditie kunnen worden zal het dan geen zijn, die met de caarsen en klokken deze attributen, het :chte" rijp zal de vijfeld een waardig Met de „Sumatra", a.s. naar Batavia i worden verscheept noeg op de buiien- lar, mèt de Niwin- lilitairen allen zullen lollandse Kerstsfeer 4 DE PRINSESJES IURWERK. Prinses Juliana en Ijes Maandagavond :he vuurwerk ge- fvep. Voor de rest gingen we wacnten lapen. Toen we honger kregen hielden weer een voertuig aan. Óf de heren eetbaars bij zich hadden. We boften, het was een wagen van „Welfare." i:en van rantsoenen, een blik melk, blik leverpastei en cigaretten bereidden o: s voor op de dingen die komen Drinkwater of thee had het voer- et aan boord, ln de volgende wagen vis met dit doel aanhielden, zat een Komen, ik weei leis van scnepen, eu uii was zoo'n oud wrak geval, dat ik overtuigd was, dat wij er nooit de Middellandsche Zee mee zouden kunnen oversteken. De hangmatten in het ruim hingen zo dicht op elkaar, dat ieder die in zijn mat ging liggen op zijn benedenbuurman terecht kwam. En wij moesten voortdurend in onze hangmatten blijven liggen, eenvoudig omdat er geen ruimte was. Beneden ont brak alle sanitairdus gingen wij om beurten in Parijs. Churchill kwam per vliegtuig en werd naar Fontainebleau gebracht, waar Hitler en Mussolini hem ontvingen aan de oevers van de beroemde karpervijver. De Führer liet geen tijd verloren gaan „Dit is het wat ik u te zeggen heb, Chur chill. Het is uit met Engeland. Teken dit stuk, waarin ge erkent dat Engeland de oorlog verloren heeft en morgen is het vrede in geheel Europa". an dit laatste vuur- :oen reed een hof- s aan het Gevers 1 ongemerkt gingen sjes door het hotel ir zij het kleurige ed konden volgen, vele duizenden, die :heveningen bevon- lit Prinselijk bezoek auwelijks verteld te ïs Beatrix, Irene en hebben. Een wit uit zijn bewegende net zijn staart wap- grootste attracties veie gexieurde stukken en de tallooze vuurpijlen. Het sluitstuk, een por tret van H.M. de Koningin,in wit vuur met een oranje-versiering aan weerszijden, werd door de Prinsesjes direct als de beeltenis van Haar Grootmoeder herkend. Het publiek gaf met luid applaus uiting aan zijn waar deering voor dit slotstuk. Snel en vrijwel ongemerkt zijn Prinses Juliana en haar drie oudsten na afloop van het vuurwerk weer uit Scheveningen verdwenen. mssuieu ue Abonnements- Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl 1,25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indlè fl. 1,55. Buitenland fl. 2, Advertentieprijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. Kleine Advertentién (maximum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. 9 Islllilllilll Uil VUUI CCli &C11G11UC lUIUClClillC

Axelsche Courant | 1947 | | pagina 1