DO VLIEGENVANGER VANGT VLIJTIG VLIEGEN De industrie in Rusland. „Het voornaamste economische en püi- titke doel van het Russische vijfjaienpian 1946—'50 is de herbevolking en het herstel van het land, het brengen van industrie en landbouw op het vooi-oorlogsche peil en vervolgens ver daaiboven." De bruto-opbiengst van de SovjJ-indu- strie in 1950 is vastgesteld op 205 milliard roebel (naar de geldswaarde van 1926/27). Dit zou een stijging van 48 pet. beteeke- nen, vergeleken met 1940, toen de bruto- opbrengst 138.5 milliard roebel bedroeg. In 1950 zou het netto nationale inkomen der Sovjet-Unie bedragen 177 milliard roe bel. De beteekenis van dit cijfer kan het best worden toegelicht door het te verge lijken met het nationale inkomen van Rus land aan het einde van de vorige vijfjaren plannen. In 1932 bedroeg dit 45,5 milliard in 1938 96,3 milliard; in 1930 (het tweede jaar van het derde vijfjarenplan) 128,3 mil liard. Als het huidige plan wordt uitge voerd zal Rusland ondanks de oorlogsver woestingen in 18 jaar tijds zijn nationale inkomen verviervoudigd hebben. Een der gelijke toeneming kan, zelfs al stijgt de bevolking in snel tempo, alleen bereikt worden met behulp van zeer groote zelf opoffering, waarbij alles wordt overge heveld van de consumptie naar de kapi- taals-investeering. Volgens het plan, zal met minder dan 21 pet. van het netto nationale inkomen in 1950 zijn geïnvesteerd in de uitbreiding van de nationale economie. „^Deze stijging is echter eenigszins mis leidend. De cijfers voor 1950 zijn opgezet voor een aanzienlijk veel grooter gebied dan de vroegere. De gebieden, welke Rus land sinds 1939 heeft verkregen, hadden voorSden oorlog eer. bevolking van bijna 25 millioen zielen. De nu voorgenomen expansie ziet er minder indrukwekkend uit, als de bovengenoemde cijfers in verband hiermede worden gecorrigeerd. Een derge lijke correctie laat zien, dat de becogde cijfers vcor 1950 zelfs eenigszins beneden de geraamde van het laatste jaar van het vorige vijfjarenplan (1942) blijven. Die cijfers van 1942 werden tengevolge van den oorlog natuurlijk nocit bereikt. Nu zal de Russische productie in 10 jaar in plaats van in 2 jaar slechts 30 pet. siijger, een maatstaf voor den terugslag, welke Rus land van den oorlog ondervind'. Het zwaartepunt van het nieuwe vijf jarenplan ligt ook weer in de zware indu strie. Enkele karakteristieke cijfers uit het plan aangaande de productie van ver- bruiksgoederen toonen aan, dat de ver bruiker nog altijd Asschepoester blijft. Het ligt b.v. in het voornemen in 1950 per jaar 240 milliotn paar schoenen te maktn, d.w.z. niet veel meer dan één paar per persoon per jaar. Dit zal evenwel toch een enorme vooruitgang zijn op den huldigen toestand, daar er nu slecms 140 millioen paar per jaar op het programma staan. Op het ojgenblik kan de Rus slechts eens per twee jaar een paar schoenen koopen volgens de theorie. In 1950 zullen er 580 millioen paar kousen en sokken gefabri ceerd worden, of wel nog geen drie paar per persoon per jaar. Op het oogenblik is de productie-capaciteit 1 paar per jaar; de werkelijke productie is, natuurlijk, veel geringer. De geraamde productie van katoen (4,6 milliard vierkante yard in 1950) en wol (160 milliard vierkante yard) is lager dan die in eenig vroeger vijfjarenplan- Dit zelfde geldt van allerlei andere verüruiks- artikelende tanige uitzonde-ring vormt wodka. Per jaar is daarvan per persoon baby's inbegrepen beschikbaar 5 a 6 liter. Het is moeilijk om deze cijfers voor de lichte industrie te doen passen in het aangekondigde doel van het vijfjarenplan: te zorgen voor een overvloed van de voor naamste verbruiksartikelen. Men kan veilig aannemen, dat de import van verbruiksgot deren een te verwaarloozen rol zal spelen in den Russischen handel met het Westen. Maar het is zeer waarschijnlijk, dat de Sovjet-regeering zal trachten het ge weldige tekort der binnenlandsche productie aan te vullen met behulp van een intensie- ven handel met de landen, gelegen in de Russische zone. De Russische regeering heeft reeds overeenkomsten aangegaan m?t nagenoeg al deze landen voor import op groote schaal van katoen en texiieigoederen, vervaardigd uit Russische grondstoffen. Een deel van de Russische katoen of wol, welke naar deze landen wordt geëxporteerd wordt gebruikt ter betaling van de fabrikanten van textielgoederen. Zoo werkt b.v. de groote textiel-industrie van Lodz in Polen, die oor spronkelijk daar was gevestigd met het oog op een belangrijken Russischen afzet en die door het wegvallen daarvan tusschen de twee oorlogen chronisch met groote moei lijkheden te kampen had, al weer op volle toeren dank zij de Russische orders. Zij kan ook aan de Poolsche vraag voldoen dank zij de door Ruslar.d geleverde grond stoffen. Aangezien de lichte industrie in bijna alle landen in de Russische zone zeer belangrijk is, hebben de Russen alle reden 'n Erdal-productdus goed OVERSLAG. '~7ZZ Uitstap Wa'chpren. Dezer dagen werd door een gezflschan van Oveisiag en Wachtebfke een reis ge maakt raar het eiland Walcheren. Het ge- 7elschap bestond uit 15Ü man en werd vervoerd -door 5 autobussen. Ook een Midde schrev Ook liuikorr ii vei rbbei jphale jedraf om te streven naar een verdeeling van ar beid, waarbij zij dez: landen van grond stoffen en producten der Russische zware industrie voorzien in ruil voor de productie van de lichte industrie in die landen. Indien Oost-Duitschland met de Saksische industrie definitief in dit systeem wordt betrokken, zou de Russische verbruiker inderdaad kun nen beschikken over „een overvlosd van de voornaamste veibruiksartikelen", waarvoor het vijfjarenplan geen belofte inhoudt. Een dergelijke politiek zou zeer zeker passen in eeh industrieële ontwikkeling, welke de Rus sische regeering als strategisch noodzakelijk beschouwtde concentratie der zware in dustrie in het hart van Rusland en het ge bruik van zooveel mogelijk Russische pro ductie-capaciteit voor die industrie. Het programma voor de »ware industrie vertoont een belangrijke afwijking van vorige plannen. Men wil veel meer machmes en minder grondstoffen maken, vooral ijzer en staal. De productie van ijzer en staal is lager dan de geraamde voor het vorige plan van steenkool slechts iets hooger, terwijl ae productie van olie ongeveer jweederde za' moeten bedragen van de voor 1942 g:- raamde. Het is nu officicël bevestigd, dat het volledig herstel van het Donetz bekken niet voor 1949 voltooid zal zijn en dat de productie van olie in Bakoe gedaald is tot ongeveer de helft van voor den oorlog hetgeen mede een verklaring vormt vat Ruslands streven om olieco cessits in Per- zië te verwerven. De geh?ele oiicpositie bezorgt de Sovjet-regeering hoofdpijn. Da vërwachte productie is kennelijk onvol doende voor de behoeften d°r groeiende industrie. Gedurende dit vijfjarenplan zai ook de olie voor de indust ie stiikt gerant- soenneerd blijven. Houtverwerkende be drijven hebben b.v. de aanz 'gging gekregen, dat zij geen olie-toewijzingen zullen ont vangen, doch dat zij hout moeten stoken. Ook voor de autc-industristaat de pro ductie van wagens met gas generatoren op het programma. De vergelijking van de geraamde cijfers van het vierde en het derde vijfjarenplan heeft de Russen nogal wat teleurstelling gebracht. Om hen hierover heen te helpen heeft maarschalk Stalin voorspeld, dat tijdens de drie of vier volgende vijfjaren plannen de industrie zich geweldig zal uit breiden aan het einde daarvan zou de Russische «taalproductie 60 millioen ton bedragen en die van steenkool 500 millioen ton. De oorzaak van de vertraging van den groei is gelegen in den oorlog, tijdens wel ken het industrieele apparaat ontzaglijk geleden heeft door verwoes ing en slijtage. Daarom hebben de ontwerpers van dit na- oorlogsche plan vooral rekening gehouden met een vergroote productie van machines. Hier ligt ook de beslisserde factor voor dit planin de onevenredigheid tusschen de productie van grondstoff n en machines. Allereerst zullen heisteld of gemaakt worden machines voor ijzer- en staalbe drijven, voor electrische centrales, steen kool en olie-industrie. Voorts zullen ge maakt wordrn electrische michines, spoor- wi ^materiaal, auto's en tractoren, land bouwmachines, gereedschap voor de bouw vakken en voor geologische onderzoekingen. Bij de vestiging van nieuwe industrieën is de k'emtoo.i gelegd op de ontwikkeling van de oostelijke gebied jn, gedeeltelijk ten koste ,va het herstel d :r bevrijde streken. Hel' plan voorziet tegelijkertijd in de beperking van den bouw van nieuwe be drijven in Moskou, Ler ngrad, Kief, Char- kof, Rostof, Gorky en Sverdlofskhet vijf jarenplan voorziet in de vestiging van industrieele ondernemingen in nieuwe ge bieden en steden, welke beschikken over brandstoffen, electriciteit en grondstoffer. De gebieden, waarvoor de beperking geldt zijn (met uitzondei ing van Sverdlofsk in den Oeial) de voornaamste industrie centra van Europeesch Rusland. Deze be perking is politiek gesprokpn wellicht de meest sensatloneele trek van het nieuwe plan. Ze bewijst, dal het streven de Rus sische industrie naar het oosten te ver plaatsen tot bijna eiken prijs wordt door gezet. De diepste reden hiervoor is stellig het verlangen met defensieve oogmer ken de industrie zooveel mogelijk te veispreiden. Het plan deelt niet mede, welke nieuwe gebieden cn steden met industrieën begiftigd zullen worden. Men kan duidelijk de schaduw van de atoom bom zien vallen over Ruslands nieuwe economische geografie. Uit onze omgeving. GOUDEN HUWELIJKSFEEST. Dinsdag vierde het echtpaar M. Verstraten- Boeije alnier onder grote blijken van be langstelling zijn gouden huwelijksfeest. De buurtbewoners hadden de vlag uit gestoken en boden de echtelieden een fraai geschenk aan. Ook van andere zijden mochten zij zeer veel belangstelling onder vinden en zoo is het voor hen een or ver gefelijke dag geworden. Ter gMeeenheid van de verjaardag van H. M. de Koningin zullen onze beide plaatselijke muziekgezelschappen Maandag avond a.s. op de Markt concerteren. Om 8 uur zal de Chr. Harmonie „Hosanna" het volgende programma uitvoeren 1. Wilhelmus 2. O/ciste Barendsen, mars, F. Jekma 3. Badeloch, ouverture. F. Rogister 4. Corbeille o'Eté, fantaisie, G. Gadenne 5. je Maintiendrai, mars. 6. Volksl ederer. 7. La Gracieuse, ouverture, Ph. Vlessing 8. Hier is Londen, mars, W. Schild v Hierna zal de Harmonie „Concordia" om ongeveer 9 uur de volgende nummers ten gehore brengen 1. Wien Neerlands Bloed, Wilms 2. Holla d juot.it, mars, arr. Adr. Maas 3. Fausf, Fantaisie sur 1' opera de Gounod, arr. Wittebroodt 4. Daar komen ze aan, nurs-potpourri, arr. Adr. Maas 5. Franche Amitié, fantasie. Jac Martin 6. Néeilands Jubelmars, arr. S. P. v. Leeuwen 7. L'echo des Bois, fantaisie caprice, J. Martin 8 Sous l'aigle doublr, mars, arr. Signard 9. Wilhelmus, Wilms Wij willen het nog eens uit den treure herhalen, dat tijdens de concerten de grootst mogelijke stilte moet heersen op de Mark». Laat een ieder daaraan medewerken, vooral de jeugd. De P.T.T.-kantoren zullen op Maan dag 1 September in verband met den jaar dag van H.M. de Koningin geopend zijn als op Zondagen. Voor Axel beteekent dit postdienst gesloten, telefoon en telegraaf van 8—9 uur. —4 Bij het deze week gehouden examen Kappersgezellerdiploma slaagden onze stad genoten C. van Rijsbergen en J. de Zeeuw. Bij de te Utrecht gehouden rxamens voor hei horloge makers-vakexamen slaagden J. A. Muiier en H. Smit, beiden Terneuzen en A. C. Cortvriendt te Axel. SPELDJESDAG KATH. THUISFRONT. In het kader van de landelijke acties, georganiseerd door het „Katholiek Thuis front", wordt 31 Augustus een sptidjesdag gehouden. De speidjes zullen ten veikoop worden aangeboden nabij de R K. Kerk, voor en na de godsdienstoefeningen. NOG 200 GRAM EXTRA VLEES, -r- Dojr de grote aanvoer van slachtvee, in verband met gebrek aan ve ".voeder, wordt nogmaals in de periode van 31 Aug. tot en met 13 Sept. een extra rantsoen vlees toegewezen en wel op bon „L—03 Vlees" 200 gram. AUTOBOTSING BIJ KIJKUIT. Dinsdagavond retd een auto geladen met vlas van de brug naar Absdale. Halverwege deze weg kwam een andere vrachtwagen achttroprijden, terwijl ook een tegenl gger naderde. De achteropiijdende auto, die de tegenligger te laat bemerkte, wilde „snijden", met het gevolg, dat de auto met vlas zoo danig geraakt werd, dat deze kapseisde en op den zijberm van den weg1 terechtkwam. De arbeiders, die bo^eiop het vlas zaten, kwamen in de sloot terecht, maar bleven ongedeerd, terwijl de drie in de cabine zittenden lichte kneuzingen opliepen. GEVONDEN VOORWERPEN. Bruinledeien b.urs met ritssluiting, C. van Langevelde, Magrette N 46, Axel. Een heren-portemonnaie met inhoud, w.o. een doublé armband, P. van Es, Vlooswijk- straat 77, Terneuzen. PREDIKBEURTEN TE AXEL. N"d. Herv. Kerk. Voorm. 10 ur> en nam. 2 30 ure Ds. P. J. Pennings, H. D. in beide diensten collecte voor steun aan Kloostcrzande. Geref. Kerk. Voorm. 9 ure en nam. 6 ure Ds. D. Vreugdenhil, van Zwolle. Geref. Kerk. (Ds. Jan Scharpstraat 1). Voorm. 10 ure en nam. 2 30 ure Ds. D. J. Couvée. Geref. Gem. Voorm. 10 ure en nam. 2.30 ure Lceskerk. muziekgezelschap van Wachlebekc was hierbij vertegenwoordigd en zorgde tijdens DP Z de reis voor gezellige nummeitjes muziek. Op Op Walcheren werden bijna alle plaatsen joogti bezocht en alle bezienswaardige dingen je B< bezichtigd. Om 11 uur 's avor.ds arriveer- Weer. den de reisgenooten weer in het dorp en aitwij; verheugden zich allen ten zeerste over de ivezig gezellige en aangename tocht. Zondag a.s. zal de muiiekvereening „Concordia" samen met de wielrijdersclub De „Vlug en Vrij" een uitstap maken in het cobap dorp. Deze uitstap stond reeds vroeger op [3at c het programma, doch wa3 wegens hi.1 overlijden va:i een lid, dhr. L. Spiessens, uitgesteld. De vereenigingen hebben 20 gedoe paard liro, café's te bezoeken van patroons welke lid .chte, van de vereeniging zijn Viswedstrijd. Zondag a.s. zal door de vissersvereniging „De Palingvrienden" een prijskamp worden gehouden op de Keizersput. Inschrijvingen kunnen worden gedaan in het clubhuis. De prijzen zullen worden toegekend aan degenen welke het grootste aantal vissen hebben gtyangen en zij die grootste gewicht aan vis hebben. Vistijd 1 uur. Voor de plaatsen zal worden geloot. Noodwet ouderdomsvoorziening. Als leden van de commissie van onderzoek betreffende de noodwet ouderdomsvoorzie ning zijn voor deze gemeente benoemd, de heren G. Boddaert, J. de Cock en A. Mattelé. haald ran e een i dikke Bir herstt ge bra pakje tot d bedra Be QAll 1. M. WESTDORPE.; Vlaamsche Kermis Op 23, 24 en 25 Augustus is alhier een A. V. Vlaamsche kermis gehouden ten bate van gede het nieuwe sportterrein. Op het terrein Midd stonden verschillende attracties, die alle ontsi druk bezocht werden. Vooral het rad van opge avontuur annex platendraaierij had het zeer noen druk. Van de biertenten weid een gretig maar gebru k gemaakt! Langs alle kanten werden een ze bestormd voor een lekker frisch glaasje schri bier en niet te vergeten de wijn, die iedere M j. avond reeds vroeg uitverkocht was. eerst Des Maandags werd rond 9 uur de uitslag en bekend gemaakt van de groote loterij. De (min hoofdprijs, een Fransch heerenrijwiei was van voor dhr. Ed. van Hurck, de 2e prijs, een V. damesmantel, werd gewonnen door dhr. bonr Alf. Verhaegede 3e, een taart, viel ten deel echti aan dhr. G. de Vrieze. 's Maandagsavonds ontk bereikte het laten draaien van gramoioon- opge platen wel zijn hoogtepunt. Bijna iedereen ,Roi kreeg zijn deel en het regende S.O.S. bonr berichten. Er dient nog vermeld te worden clan dat de demonstratie, gegeven door de Di plaatselijke verkenners onder leiding van door hun hopman, zeer in den smaak viel der zoek talrijke aanwezigen. Het lijdt geen twijfel of deze eerste West- dorpsche Vlaamsche kermis mag geslaagd heeten, niettegenstaande hij niet zoo groot was als die der jaren voor den oorlog. Het eenige wat veten op deze Vlaamsche kermis gemist hebben is wel het circus van voor den oorlog geweest. Hiermede hebben de inwoners van West- dorpe weer eens laten zien. dat zij de sport in Westdorpe toch niet graag zouden missen. Wat zij hebben geloond door hun royale steun. Noodwet ouderdomsvoorziening. De commissie voor de noodwet ouder domsvoorziening bestaat in ouze gemeente was hij c afge mee niet BT laste Kg. D De vert gew eerd voet eist aftre IV uit de volgende heerenG. van Waes, 0. ze^t van Haelst, Ed. Vervaeck, Em. de Marteiaere Eug. Verhelst, Osc. van Waes, Pr. van Bambost en Fr. Klaassen, alwaar alle inlichtingen te bekomen zijn. Ondersteuning Pater R. Gijse'. Naar verluidt zal ook voor onze dorps genoot de weleeiw. Pater R. Gijsel een groot feest worden gehouden. In welken vorm dit zal zijn gegoter, is nog niet dtfi.iüief bekend. De organisatoren hopen dan ook dat z'j allen steun der Westdor- penaren zullen hebban bij hun streven om onze eenigste missionaris toch niet met leege handen te laten vertrekken. MOERBEKE. Wielerwedstrijd. Op Donderdag 28 Augustus werd te Moerbeke een wielerwedstrijd gegeven voor liefhebbers-nieuwelingen over een afstand van 60 km. met 2500 francs aan prijzen. Aan d°ze wedstrijd namen 82 renners deel. mpt De uitslag was: 1. Heese (van Saffelaere) 2 n 1 uur en 50 min.2. Vlaemink, op 40 sec.; 3. Apers, idem, op half wiel4. Ie Mère. ASSENEDE. Wielercriterium. Zondag 31 Augustus heeft te Assenede een groot wielercriterium plaats, waarbj verschillende bekende beroepsrenners alt Zij in weli and Piei die die 5 IT stra zou L af tri C geit pre' A veri vrai l wa; aflr von R.K Anl Bea ove Ha ing 9

Axelsche Courant | 1947 | | pagina 2