AXELSCHE m COURANT Een jaar NI WIN. KNIPCURSUS. frankeering bij abonnement. Axel. ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1947. 61e JAARGANG No. 92 NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM fétzrlaiadi )e da'um van 31 Augustus staat in het eugen van ieder Nederlander gegrift als i feestdag". En al mogen ook de itandigheden geen reden geven tot feest en, toch is het niet mogelijk die dag ipgemerkt te laten voorbijgaan. Da aardag van onze Landsmoeder is als van onze eigen moeder. En zouden we ooit vergeten Niet een enkele keer ens de vijf jaren bezetting is deze dag ontgaan. in nu is het al weer de derde verjaardag Koningin Wilhelmina op bevrijde lerlandïe bodem viert. De eerste maal id H. M. aan het hoofd van een volk, nauwelijks ontkomen aan de zware druk bezetting en bevrijding, het hoofd vol van feestvieren. Reeds bij de twede [jaardag was de stemming gedrukter. Men ifte den ernst, waarmee moest worden [acht, de zware slagen, ons door een verwoestende oorlog toegebracht, U 'en te komen, doch men was vast loten tesamen te werken met Haar, die anks haar gevorderde letftijd rog zonder aouden werkt voor ons aller belang en waren vol goede moed. 'ooral deze keer echter past geen uitbundig stvieren en wij willen rekening houden I de boodschap die onze Kmingin tot richtte. Aet Haar dei ken wij aan aller, die Ihans in angst en zorgen verkeren. Aan hen, ver van allen, die hun lief zijn, dagelijks eid zijn hun leven te offeren in dienst het vaderland. .aat daarom op deze dag onze lekleur wapperen, als teken van hoop op betere toekomst. )at spoedig in Indonesië een bevredigende ossing worde gevonden en rust en vrede gen wederkeren. Dat wensen we onze ningin op haar 67e jaardag van harte toe. Een wuivende palm op Java's nachtelijke t... daaronder een eenzame soldate; figuur is er treffender beeld denkbaar van de latenheid, waarin de Hollandse soldaat nog maar met moeite kan realiseren, het begrip „thuis" ook voor hem nog leven kan zijn Met het verglijder, van maan in een rimpelloze zee, als het [end gezang uit de Indische wonderwereld warme nacht een vreemd accent verleent, vaak het heimwee knagen aan het atenhart, dat vol verlangen is naar de trouwde dingen van alledag, die eens in verre Holland de toon van zijn leven laaiden. Dat is het mement, waarop liefdevolle zorg van thuis, culminerend de N1W1N, zich kan doen gelden om het ok van het heimwee te verjagen met wat een Engels woord zo kernachtig elfare" wordt genoemd en dat wij ver den met „welzijnsverzorging". En wij atsten ervoor: Nationale inspanning. Met enVoor de NIW1N zijn allen gelijk. N1WIN kent slechts één soldaat: de derlandse. En de N1WIN zal niet rusten, iedere Nederlander, welke zijn gods- nstige of politieke overtuigirg ook moge ervan doordrongen is, dat medewerking de verzorging van de militairen overzee nationale plicht is, dieilleen kan worden vuld door een nationale inspanning. Dat 8 ook de opdracht, die de N1W1N bij haar slaan op 14 September 1946 meekreeg de Nederlandse regering bij monde van minister-president dr. Beel. Want niet :en werd de noodzaak gevoeld van een zijnsverzorging, die zich richten zou over verschillen van rang of stand heen tot soldaat, maar bovendien achtte de ering het dwingend noodzakelijk, dat de e bestaar de organisaties van verschillende ze met gelijke of bijna gelijke doelstelling 'eel mogelijk tot elkaar zouden worden Dracht om samen te doen wat samen laan kan worden en cm elkaar te helpen, ar ieder, gegeven de bijzondere aard van lpn doelstelling, op eigen terrein bleef, tom versnippering van krachten moet den voorkomen. Want die versnipperirg 'tkent zonder meer, dat het effect van de e, met zoveel enthousiasme begonnen, en gaat in het enorme spteidingsgebied, dat door de Indische archipel wordt gevormd. Bij zijn recent bezoek aan Indië kon dë directeur van het Centraal Bureau dit met ontstellende zekerheid vaststellen, en te dieper leeft sindsdien de overtuiging bij allen, die door de aard van hun werkzaam heden in nauw contact met de overzeese gewesten leven, dat het alleen de, meest intensieve samenwerking kan zijn,'die de soldaat op zijn eenzame post de overtuiging geeft, dat het vaderland hem niet vergeet. Dïze samenwerking demonstreert zich in de top in de samenstelling van het NIWIN comité, waarin zitting hebbenhet Ned. Vrouwencomité, de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers, vertegenwoordigers van Jeugd organisaties en van Werknemersorganisaties, Nederland helpt Indië, het Ned. Roode Kruis, de Band Nederland—Indië, het Kath. Thuisfront en het Prot. Interkerkelijk Thuis front. A! deze organisaties werken gecoör dineerd in de N1W1N tezamen aan één gemeenschappelijk doel de verzorging van de soldaat in Indië, al zijn hef uiteraard met name de vier laatstgenoemde organi saties, met wie de samenwerking het meest naar buiten treedt, omdaj zij direct gericht zijn op de welzijnsverzorging in Indië, zij het ook ieder op een speciaal terrein (in hoofdzaak de geestelijke en morele verzor ging). Het stemt dan ook tot dieoe vol doening, dat de NIWIN bij de herdenking van haar l-ja»ig bestaan kan vaststellen, dat deze samenbundeling steeds hechter wordt en dat het effect van de gevoerde acties ten bate van de militairen overzee een voortdurend in betekenis toenemende demon stratie van een eensgezind samenwerkend gezamenlijk Nederlands thuisfront gaat worden. En alleen deze geest van sam^r- werking is het, die de militair op zijn eenzame post het veilige gevoel geeft van een vaderland, dat als één man achter hem staat. Omdat het weet, wat het aan zijn zonen verplicht is Kinderjool onder de Tropenzon. „Banjak Terirna kassi, Soldadoe Belanda Zingend komen ze aangemarcheerd, de meisjes in hun kleurige jurkjes, de jongens met hun vele karakteristieke zwarte topi'ï, één golvende rij zwarte kopjes. De rij wordt gesloten door een paar musicerende kampongbewoners met daarachter in vol ornaatde loerah's van de verschillende kampongs. De meesten zijn al zingend vol gespannen aandacht voor het terrein naast het bivak, met zijn geheimzinnige, door de mannen van het detachement opgezette palen, touwen en dergelijke. Ze staan opgfsteld in dichte gelederen, rechts de jorgens, links de meisjes, ge flankeerd door de loerah's en tientallen toegestroomde nieuwsgierigen uit de na burige kampongs. Een klein meiske in een fleurig rood jurkje begint met haar zachte stemmetje te spreker. Rap komt het van buiten gt leerde lesje er uit. Ik versta er maar weinig var, het is Soendanees, maar er.kele opgevangen woorden, dfê ik wel versta geven de gehele sfeer waarin deze woorden staan duidelijk genoeg wer. Als uit dit kindermondje het „Ba?jak Terirna kassi, soldadoe Belanda!" klinkt, (veel dank Nederlandse soldaten) dan zegt dit genoeg. Als het meisje zwijgt klinkt de stem van eeh ander kind. Aan de van tevoren wrie melende handjes was reeds te zien, dat ook zij door dè~ goeroe (ondei wijzer) was uitverkoren om de soldaten van Pasir Moentjang toe te spreken. Dan heft de hele kinderschaar een lied in het Soendanees aar. Voordat de spelen een aanvang nemen spreekt de K.N.l.L.-sergeant namens de commandant de loerah's, onderwijzers en schoolkinderen toe. Het feest is georganiseerd uit dank van de soldaten voor de medewerking van de loerah's en de bevoikirg, die zij in vijf maanden, die het Irene detachement in Pasir Moentjang heeft doorgebracht, verleend hebben. Vandaag zullen alleen de jongens deel nemen aan de wedstrijder, zo spoedig mogelijk zal er voor de meisjes ook een feest in elkaar gezet worden. Dan nemen de feestelijkheden een aanvarg. Allereerst is er een hindernisbaan, waaraan de „cracks" uit de kampongs deel nemen. Geen hindernis is voor de gladde rakkers le zwaar en vliegensvlug nemen ze de ene na de andere. Het slot hiervan verwekt grote hilariteit onder het bruine grut. In een aantal aan touwtjes opgehangen, met schoensmeer ingewreven djeroeks steken een aantal geldstukken. De hijgende en transpirerende kereltjes mogen nu zonder gebruik van hun handen te maken, proberen drie munten er uit te happen, wat de meesten wel gelukt, maar niet zonder een paar zwarte vegen over de bruine toeten te halen. Mastklimmen, waarbij nog eens de vaardig heid op dit gebied blijkt ondanks de zeep, zaklopen, beide spelen worden met een laaiend enthousiasme beoefend, terwijl de meisjes, hoewel zij vandaag niet meedoen, met stralende gezichten de prestaties van hun schoolkameraadjes volgen. In de pauze wordt er get'acteerd op limonade en zuurtjes. De tafel met de lekkernijen wordt be stormd en de mokken worden gevuld. Goed vol maar, hel is immers feest vandaag De op zuurijes sabbelende monden nemen een slok uit de kroezen met het verleidelijke vocht. Dan worden ze weer neergezet. Een enkeling neemt nog een teug, maar de meesten laten het staan en kijken met doodernstige gezichten om zich heen. „1$ het niet lekker vraagt er een. Wat zou er aan mankeren? Als een van ons ern slok genomen het ft, barst hij in lachen uit: „Ha, ha, moet je meemaken, thee zonder suiker Dat laat men niet op zich zitten. De kok wordt er bij gehaald en deze geeft de schuld aan de baboe. Even later is het alledaagse vocht vervangen door echte zoete limonade. Dat valt beter in de smaak en gretig wordt het lekkere spul naar binnen gewerk'. Wanneer er een ruitergevecht geleverd wordt door de soldaten zelf en ze over de grond rol'en, gaat er een daverend gejuich op. Iets ter zijde zit een blinde jongen. Wezenloos staren zijn ogen in het oneindige. Zijn hand beroert de tong-tong en wee moedig klinkt zijn stem. Wanneer er geschaterd en gejuicht wordt zoekt zijn verduisierd oog de plaats waar zijn kameraadjes, die wel mogen zien, feestvieren. Over zijn ziekelijk gezicht glijdt een glimlach. Een soldaat gaat naar hem toe en stopt hem een cigaret in de hand. Zijn hese stem fluistert: „Terirna kassi, toean". Als ik terug rijd ben ik onder de indruk van deze kinderlijke, ongekunstelde vreugde. Het waren de woorden die de beide meisjes tot de soldaten richtten, terwijl de aangeboden mandjes eieren en pisangs misschien beschouwd kunnen worden als een formaliteitde stralende bruine gezichtjes, de schaterende meisjes fn de dansende jochies bewezen wel, dat het niet alleen woorden en plichtplegingen waren. Het terirna kassi uit de kindermond was het terirna kassi van heel de kampong, neer, van heel het door onze soldaten beschermd gebied, waar nog niet lang geleden een kind zich aan de sarong van vluchtende moeder vastklampte. Uit de slendang van een vrouw steekt een duimpje. Een ijl „Tabéé". De moeder kijkt met een vriendelijk gezicht naar de voorbij knetterende jeep. Spontaan steek ik mijn duim ten antwoord buiten boord Een landhuis in zes dagen. BETONBOUW-ELEMENTEN WORDEN IN ELKAAR GESCHOVEN. Zes man, waaronder twee metselaars, zijn dezer dap«n te Leidschendam in het park Leeuwenberg begonnen met den bouw van een klein landhuis, dat zij in zes dagen kant en klaar hopen op te leveren, het zal geer, z g. „pre-fabricated" huis worden, noch een noodwoning, doch een volwaar dig huis, dat uiterlijk niet zal afwijken van een normale woning. De bouw geschiedt volgers het „Pronto- betonbouw"-systeem, dat geïntroduceerd wordt door de „internationale exploitatie der Pronto betorbouw-elementen" te Den Haag. Dit rysteem vindt bij de bouw van dit landhuis zijn eerste prac*ische toe passing. Het berust op het gebruik maken van betonbouw-eltmerten, grotere delen, welke men in elkaar schuift en die ter plaatse van de aansluiting gecementeerd worden, zoodat het gehrel waterdicht wordt. Element voor element. In plaats van steen voor steen wordt een woning r,u element voor element in elkaar gezet. Deze elementen worden tevoren ver vaardigd. Blijkt de bouw een succes, dan zal later worden overgegaan tot de machi nale vervaardiging der elementen. De elementen voor de buitenmuren brstaan uit stukken waterdicht ongewapend trilbeto?' met ingetrilde bakstenen, wHke op da helft zijn doorgeknipt. Elk stuk is met vier kleine verbindingen gehecht aan oen achterwand, welke is samengesteld uit poreus ongewapend be'on Het gehele ele ment heelt op die wijze een dikte van ongeveer 19 c.m.. dus plus minus 5 c.m. voor de voorwand en 5 c.m. voor de achterwand, waarlusschen zich een „spauw van 9 c.m. bevh dt. Daar er in de voor zijde halve bakstenen in hef element „ge trild" zijn, maken de buitenmuren de indruk alsof het huis geheel uit baksteen is opge trokken. Voor de binnenmuren worden alleen elementen gebruikt, welke uit onge wapend poreus beton zijn gr maakt. Voor de vloeren worden betonnen platen gebruikt, die later gedekt zullen worden met een kurk-procedé. Men heeft elemen ten in verschillende afmetingen, welke zijn berekend op de z g. koppermaat, die in het bouwbedrijf wordt toegepast, zodat de gehele bouwwijze is aangepast aan de bestaande bouwwijze. Daar er ongewapend beton gebruikt wordt heeft men geen bekistingen nodig. Eigenlijk behoift men voor de gehele, bouw geen hout te gebruiken, met uitzondering dan van het hout voor de deuren. Zelfs raamkozijnen enz. worden uit deze beton-elementen samengesteld, doch bij deze eerste bouw heeft men eigenlijk meer uit een oogpunt van „versiering" de raamkozijnen enz. met een gedeelte hout bedekt. Ook de funderingen worden op dezelfde wijze uit deze elementen opgetrokken. Men begrijpt, dat in de zes dagen voor de bouw benodigd niet het leggen der funderingen begrepen is. Het hangt uiteraard van de bodemgesteldheid af of daarvoor een kor- teré of langere tijd van voorbereiding nodi&_ is. Hel optrekken der fundamenten uit de elementen kan echter evenals bij de boven bouw in zeer korte tijd geschieden. Op het oger.blik wordt te Leidschendam volgers dit systeem een aan elkaar gebouwd groot en klein landhuis opgetrokken. Het kleine landhuis, dat een inhoud heeft van ongeveer 300 kub. meter, hoopt men nu in zes dagen gereed te hebben. Het heeft beneden een groote kamer, een kfuker, een hal met een afzonderlijk zitje. Boven vindt men twee groote slaapkamers, een badkamer en een garderobe. Er is voorts een vliering en een kelderkast. Het huis wordt gedekt met pannen. Met deze bouwwijze hopen de onder nemers niet alleen in belangrijke mate te besparen cp het gebruik van arbeidskrach ten en arbeidsuren, doch ook op het gebruik van materialen, daar siechls een zeer gering aar tal bakstenen nodig is en het gebruik van hout tot het minimum beperkt wordt. Er is patent op deze bouwmethode aar- gevraagd. Naar de directie meedeelde, 2ijn uit vrijwel alle delen der wereld aarvragen voor het gebruik maken van de pronto- bouwmethode binnengekomen. Uit de kringen der bouwwereld bestord er op deze etrs'e bouwdag reeds grote belangstelling. Ir S°ptember begint een nieuwp cursus PATROONTEKENEN, KNIPPEN en NAAIEN voor de abonré's van dit blad. Vele lezeressen schreven ons enthousiaste brieven over de prettige methode en snelle resultaten bij het volgen van onze schrifte lijke cursus. Binnen 2 maanden kunt U al een leuke japon zelf maken. Leert het nu. De kr- merde wlnteravorden zijn er bij uitstek ge schikt voor. De wekelijkse lessen zijn met talrijke voorheHrlenj ijk gr ïilustreerd. Boven dien staan wij U tijdens de\cursus met raad en daad terzijde. Materiaal om het patroontekenen te ver gemakkelijken ontvangt U er GRATIS bij. Het lesgeld bedraagt 75 cent per les zonder verdere kosten. U kunt zich schriftelijk aanmelden door duidelijk Uw naam en volledig adres op te geven en op de enveloppe te vermelden „NAAICURSUS ILMO", Bureau van dit blad. N Abonnements prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl 1,25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indié fl. 1,55. Buitenland fl. 2, Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Meaedeelingen 20 cent per m.m. Kleine Advertent i én (maximum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra.

Axelsche Courant | 1947 | | pagina 1