U R S U S. prankeering bij abonnement. Axel. ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1947. 61e JAARGANG No. 92 verloren heeft zich onmiddellijk bij de omroep melden Actie. Natte ruggen richten zich uit de rieten stoelen op en zeggen „Arm jochie, met deze hitte. Brede Cana- rieezen, met ver ophangende gekleurde shirts, ondanks de hitte zij het wat langzamer chewing-gummend„What did she say?" „A little boy, dressed in white shirt and blue pants is lost Can be picked up at the broadcast." "Poor kid, getting lost in this Sahara." Begaan met het lot van de verdoolde zijn we „omroepwaarts" getogen en daar de deur openstond was het opschrift „Ver boden toegang, niet te zien, zodat we er ons niet aan behoefden te storen. Daar zat, zielig treqrend over vervlogen koelere tijden een klein jongetje in blauw bioekje en wit blousje, met vuile knietjes. „Dag vent, hoe heet jij?" vroegen wij minzaam. „Zeven jaar", stamelde het jochie, ont hutst door zoveel belangstelling. Ondanks de warmte, na enig nadenken, vroegen wij „Hoe oud ben je dan?" Onze verwach tingen werden evenwel in de kiem ge smoord door een hardnekkig, doch be slist: „Zeven jaar." Hulpeloos onze door de zon gestoofde schouders ophalend vroegen wij aan de omroepster: „Is dit een gevolg van de warmte of zou het chronisch zijn?" „Van alles heb ik geprobeerd, maar het eenige wat ik uit hem kan krijgen is „Zeven jaar." „O, dan zal-ie zeven jaar oud zijn", merkten wij op. „Ja, dat denk ik ook wel," antwoordde de omroepster nadenkend. „Enfin, ik zal het nóg maar eens pro beren." „Wil degene, die een jongentje met blauw broekje en wit blousje verloren heeft, zich onmiddellijk met de omroep in verbinding stellen Daar kwam de vader aanrennen, die met een ronuvlucht was meegeweest, zoonlief in het restaurant had achtergelaten, hem niet meer vinden kon en gelukkig op het juiste moment de omroep hoorde. „Kwajongen, waarom ben je niet blijven zitten, waar je zat Het zien van zijn vader gaf hem zijn spraak terug: „Ik had zo'n dorst en kon nergens water vinden." Het na-oorlogsche Griekenland. HET PESSIMISME OVERHEERSCHT. Griekenland heeft met moeilijkheden te kampen, die niet gemakkelijk zijn op te lossen Vooral niet, omdat de Grieksche economie sedert den oorlog geheel is ont wricht. Voor den oorlog bedroeg het natio nale inkomen 100 millioen dollar, thans wordt het op amper 20 millioen geraamd. De productie van den landbouw, de voor naamste bron van nationale welvaart in Griekenland, is met 60 pet. gedaald. De veestapel is tengevolge van plunderingen der Italiaansche en Duitsche bezetters tot 45 pet. van het vooroorlogsche peil ge daald. De productie van de industrie is met 90 pet. achteruitgegaan. De handels vloot, die voor den oorlog 1,95 millioen ton groot was, heeft door den oorlog 1,4 millioen ton verloren. Het verlies van vlieg tuigen bedraagt bijna 100 pet. Ruim 93 pet. van het rollend materieel en 85 pet. van de bruggen zijn vernield, 60 pet. van het wegennet verwoest, 60 pet. van de auto's tn trucs, alsmede 80 pet van de autobus sen zijn verloren gegaan, 90 pet. van de haveninstallaties zijn onbruikbaar, 250.000 gezinnen zijn dakloos. Tot nog toe heeft de wederopbouw slechts zeer weinig vorderingen gemaakt. Ten hoogste de spoorwegen zijn in een r mtrek van plm. honderd kilometer rondom Athene eenigzins hersteld. De onzekere binnenlandsche toestand en de politiek der geallieerden zijn in de eerste plaats oorzaak van het trage herstel. De van buitenaf komende hulp o.a. van de U.N.R.R A. werd zeer op prijs gesteld doch zij beteekende tot nu toe slechts een druppel op de heete plaat. Tengevolge van de voortdurende onlusten is een stelsel matige bebouwing der akkers vrijwel onmo gelijk. Een nieuwe ir.flatie, de derde reeds sedert de bevrijding, dreigt de ramp zoo mogelijk nog te vergrooten. Materiëele nood, ontgoocheling, broedertwisten en vres be- heerschen het openbare leven. Toen Koning George vorig jaar naar zijn land terug keerde, verwachtten ^velen een verandering ten goede. Vooral had een voorfdurende propaganda de meening doen ontstaan, dat de koning de eenige waarborg voor de vervulling van alle nationale wenschen zou zijn. Maar bijna tegelijkertijd werden de territoriale eischen van Griekenland op de Conferentie van Parijs afgekeurd. Tevens ontketenden Rusland en de Slavische Bal- kanlanden een felle anti-Grieksche cam pagne, terwijl de Westersche democratiën slechts schoorvoetend steun verleenden. De moeilijkheden zijn dus eerder grooter dan kleiner geworden. De monarchisten begrijpen langzamerhand, dat de restauratie geen patentmiddel fegen alle politieke kwalen is. terwijl de republikeinen er angst vallig op letten, of de koning zijn belofte nakomt en de grondwet eerbiedigt. in feite zijn in Griekenland allen van pessimisme vervuld. De gemiddelde Griek vreest voor de onafhankelijkheid van zijn land, de monarchisten vreezen het Slavische gevaar, de republikeinen vreezen, dat zij nog meer in hun vrijheid worden aingetast en onderwijl wordt er een verwoede en verbitterde strijd tusschen rechts en links gestreden. LUCHT VERBINDING MET 1NDIË HERSTELD. De geregeide luchtverbinding van de K.L.M, met Nederlands Indië kan thans als hersteld worden beschouwd. Technische moeilijkheden, welke aanvankelijk bestonden bij het aandoen van Colombo, zijn thans opgeheven. De toestemming tot landen aldaar, welke aanvankelijk voor 14 dagen was gegeven, is thans verlengd. Voorlopig zal voortaan om de andere dag gevlogen worden. De route loopt over Singapore, Colombo, Bagdad, Cairo, Rome naar Amsterdam en omgekeerd. POOL-RUBBER. Men is er in geslaagd op 70 graden noorderbreedte, dus in de poolstreek, een rubber-produceerende plant te kweeken. Deze plant, geteeld door het proefstation van We'khojansk, is een noordelijke variëteit van de kok sagys. (Soviet News.) Ingezonden stukken. Zeer geachte Redactie. Gaarne ontving ondergetekende een plaatsje in Uw blad om enkele indrukken te geven van zijn ror.drit met de ouden van dagen door West Zeeuws-Vlaanderen, op 21 Augustus j.l. Dat het land van Cadzand zeer zwaar getroffen was door de verschrikkelijke oorlog wisten wij reeds, maar het zien van zoveel verwoesting, waardoor bijna ge hele, welvarende gemeenten in puin zijn veranderd, was toch nog erger dan wij ons hadden voorgesteld. Na langzaam rijdend IJzendijke en Schoon- dijke te zijn gepasseerd, konden wij in Breskens iets nader de grote verwoesting van die havenplaats aanschouwen. Zij die het eerst met koffiedrinken gereed waren konden nog juist de boot van Vlissingen (de „Koning Willem 1) in de nog ten dele versperde haven zien binnenlopen. Van daar werd over Groede en Nieuwvliet naar Cadzand gereden om ook daar de nog niet uitgewiste sporen van de wrede oorlog te zien. In het bijzonder de verlaten bunkers trokken daar de aandacht- ln de nabijheid van het Strandhotel stapten wij zonder toe gangsbewijs zo'n bunker binnen Wat riep dit overblijfsel van de Atlantic-wal een herinnering bij mij op. Staande voor de uitkijk, zag ik de zee en niets anders. Wat hebben de Duitsers op deze versterkte wal hun verlrouwen gesteld en hoe is hun vertrouwen beschaamd. Bergen van ge wapend beton en cement zijn er in Hollands duinen neergeworpen en ingegravén en hoe heeft hun verwachting schipbreuk feieleden hoe heeft hier de Germaanse geest gefaald. Nog staarde ik naar de zee en in mijn overpeinzing zag ik onze zeehelden uit de 17e eeuw, de Ruijter er? Tromp, hun triomfen vieren- Ik dacht aan Evertsen en de dappere Van Galen. Mijn geest dwaalde verder. Hier voer eenmaal de vloot, die het leger van Prins Maurits mocht bevoor raden, toen hij gereed stond om de roem rijke slag bij Nieuwpoort aan te vangen. Dat was dezelfde zee en hetzelfde strand. Slechts enkele uren van de plaats waar wij staan rijst Ostende en Nieuwpoort voor ons op. Lees slechts de „Slag bij Nieuwpoort" van onze grote dichter Da Costa. Hoe kwam be', vroeg ik mij af, dat onze Vlootvoogden en Veldheren in de 16 en 17e eeuw nrt veel geringer toerusting ten oorlog, over onze vijanden zegevierden en dat nu Duitsland in het begin van de oorlog in 1940 toegerust ten oorlog als geen ander volk ter wereld, de oorlog verloor Zou niet dit de oorzaak zijn, dat Duitsland de Allerhoogste die staat boven het rumoer der volkeren, in het geheel niet meer nodig meende te hebben Was dat bij onze voorvaderen in vroeger eeuwen niet geheel anders Heeft de ge schiedschrijver niet voor ons opgetekend dat de vreze des Heren toen veel meer gevonden werd bij de groten der aarde? Werden toen niet vasten- en bededagen gehouden als het volk uittrok ten strijde? Het Godsvertrouwen dat bij meerdere Stad houders, Veldheren en Vlootvoogden ge vonden werd, heeft hen bij wijlen wonder lijk gesterkt om de strijd voor de vrijheid aan te gaan met een overmachtige vijand. Hooghartigen weerstaat Hij, en nu en t' allen stond. Zijn hateren verslaat Hij met d' adem van Zijn mond 't Geheim van allen zegen Oranje en Neerland 1 hoor 't I is in Gods vrees gelegen. Zijn dienst, Zijn gunst, Zijn woord 1 De Duitsers verlieten hun bunkers, wij verlaten haar ook, nog een heerlijke kop koffie en nu instappen naar Sluis. De meeste ruïnes moeten wij nog passeren. Door de goede en afdoende zorgen van de voorzitter van de regelingscommissie en zijn helpers en helpsters, werd ons in Sluis een keurig gedekte koffietafel aangeboden. Aangezeten, konden wij ons met de aan gebrachte broodjes, rijk gemeubileerd met hetgeen de slagerswinkels kunnen aanbieden, versterken voor de terugreis die vanaf Sluis zou beginnen. Nog een uur werd vertoefd om de overblijfselen van dit eens zo mooie en historische stadje te bezichtigen. Het mooie oude stadhuis, geheel verwoest, evenals de fraaie oude Hervormde Kerk, waarvan de standplaats moeilijk meer te vinden was, kortom één verwoesting door geheel Sluis, zodat men de weg niet meer wist te vinden. Van Sluis naar Aardenburg door de nieuwe poort heen en terug, zo raar het eens zo welvarende Oostburg de hoofdplaats van West Zeeuws-Vlaanderen. Ook daar een verwoesting, waar men zich nauwelijks een voorstelling van kan maken. Vervolgens naar Schoondijke, ook daar nog grote ver woesting te aanschouwenalle kerkgebou wen waren daar ook in puin geschoten, benevens honderden huizen. Na de bevrijding hielden daar de Hervormden, R.K. en Ge reformeerden hun godsdienstoefening in een grote bunker. Ofschoon IJzendpe wat minder, ook daar was toch nog veel beschadigd. Onze thuisreis verliep verder zonder stoornis en van de feestelijke ontvangst heeft de dankbetuiging in dit blad reeds melding gemaakt. U, geachte Redactie, hartelijk dankend voor de verleende plaatsruimte. A. de V. i worden tevoren ver bouw een succes, dan rgegaan tot de machi- r elementen, oor de buitenmuren saterdicht ongewapend e bakstenen, wHke op nipt. Elk stuk is met igen gehecht aan uen is samengesteld uit je'on Het gehele e'e- wijze een dikte van us plus minus 5 c.m. en 5 c.m. voor de chen zich een „spauw' Daar er in de voor- n in het element „ge- buitenmuren de indruk uit baksteen is opce- binnenmuren worden (ruikt, welke uit onge- zijn gr maakt, orden betonnen platen jedekt zullen worden t. Men heeft elemen- afmeiingen, welke zijn koppermaat, die in dt toegepast, zodat de s aangepast aan de oend beton gebruikt :en bekistingen nodig. voor de gehele, bouw iken, mei uitzondering )r de deuren, enz. worden uit deze nengesteld, doch bij reeft men eigenlijk nt van „versiering" z. met een gedeelte n worden op dezelfde '«ten opgetrokken. Men s dagen voor de bouw eggen der funderingen angt uiteraard van de of daarvoor een kor- in voorbereiding rodig^ er fundamenten uit de evenals bij de boven lid geschieden. /ordt te Leidscherdam :en aan elkaar gebouwd uis opgetrokken. Het een inhoud heeft van pter, hoopt men nu in lebben. een groote kamer, een een afzonderlijk zitje. :e groote slaapkamers, een garderobe. Er is r een kelderkast. Het ;t pannen. ijze hopen de onder in belangrijke mate te ruik van arbeidskrach- doch ook op het en, daar slechts een jakstenen nodig is en out tot het minimum ze bouwmethode aar- irectie meedeelde, zijn der wereld aarvragen aken van de pronto- -;ekomen. r bouwwereld bestord bouwdag reeds grote nt een nieuwe cursus KNIPPEN en NAAIEN dit blad. reven ons enthousiaste ige methode en snelle •jen van onze schrifte- ze met gelijke of bijna gelijke doelstelling veel mogelijk tot elkaar zouden worden oracht om lamen te doen wat samen laan kan worden en cm elkaar te helpen, ar ieder, gegeven de bijzondere aard van l*n doelstelling, op eigen terrein bleef. Dttom versnippering van krachten moet "den voorkomen. Want die versnippering "tkent zonder meer, dat het effect van de lie, met zoveel enthousiasme begonnen, en gaat in het enorme spreidingsgebied, hebben. Vandaag zullen alleen de jongens deel nemen aan de wedstrijder, zo spoedig mogelijk zal er voor de meisjes ook een feest in elkaar gezet worden. Dan r.emen de feestelijkheden een aanvang. Allereerst is er een hindernisbaan, waaraan de „cracks" uit de kampongs deel nemen. Geen hindernis is voor de gladde rakkers te zwaar en vliegensvlug nemen ze de ene na de andere. Het slot hiervan verwekt grote hilariteit onder het bruine grut. In landhuis eerste praciische toe- dit landhuis zijn passing. Het berust op het gebruik maken van beionbouw-elementen, grotere delen, welke men in elkaar schuift en die ter pla'atse van de aansluiting gecementeerd worden, zoodat het geheel waterdicht wordt. Element voor element. In plaats van steen voor stejn wordt een woning nu element voor element in elkaar i kunt U al een leuke -eert het nv. De ko zijn er bij uiistfkge- elijkse lessen zijn met talrijke voorheeldenj ijk gr ïlluslreerd. Boven dien staan wij U tijdens de cursus met raad en daad terzijde. Materiaal om het patroontekenen te ver gemakkelijken ontvangt U er GRATIS bij. Het lesgeld bedraagt 75 cent per les zonder verdere kosten. U kunt zich schriftelijk aanmelden door duidelijk Uw naam en volledig adres op te geven en op de enveloppe te vermelden „NAAICURSUS 1LMO", Bureau van dit blad. J®'» TII'V 1 U IJ UC VVUW Vdli

Axelsche Courant | 1947 | | pagina 3