H.H. Li Indië in de Branding, Cordel van Smaragd en andere, Fa. J. C. VINK, Markt 12 f4.90. Wij numt Dim Woi Don Vrij Eilanden der I De weg voor Ned.-lndië in di Wat Indië onti Zoo leven wij Hecht verbondei Intermezzo in Fa. J. C. VINK Markt 12 Volgende w Er wordt al aangewezer Ook zondei wij U vele nri7P EEUWFEEST H. M. v. L. BEZOEKT DE GROTE LAND- EN TUINBOUWTENTOONSTFL- Consument* als contant nomen. Na, heb Tekst en 140 foto's vc Fa.]. C. VL Mr. v. HELSDING Van iets recenter datum is een bericht, gepubliceerd in een zeer betrouwbaar Engels blad door V- Ball. Deze vertelt van een bezoek, dat hij in 1874 bracht aan het weeshuis te Sikandra, waar een kind-wolf" sinds 9 jaar gevangen werd gehouden. De jongen was op dat ogenblik ongeveer 15 jaar oud; hij was 1,70 m lang en had het typische gezicht van een idioot. Tengevolge van het lopen op handen en voeten, waren zijn armen buitengewoon kort, maar zeer gespierd. Naar aanleiding van een in de Times gestelde vraag, deelde de luitenant-gouver neur van Agra in 1927 mede, dat hij lang geleden de voedsterling van het Sikar.drische weeshuis ook gezien had. Hij had hem gadeslagen ongeveer tot zijn 35ste jaar. Toen was hij een kalme mar, die echter zijn dierlijke gewoonten had behouden en nooit behoorlijk h^l leren spreken. Wel verstond hij de menselijke taal en de vrome leiders van het weeshuis hadden hem zelfs enig godsdienstig besef bijgebracht, want op zijn sterfbed had hij de ogen gesloten en met de vinger naar de hrmel gewezen, een gebaar, dat hij kennelijk niet geleerd had van zijn eerste opvoeders, de wolven. Welke conclusie moeten wij nu uit dit alles trekken? Vast staat, dat er verlaten idiote kinderen zijn geweest, die later door mensen zijn opgenomen. Maar daarvoor behoeft men niet in India geboren te zijn of te zijn gezoogd door wolvenIn landen, waar nog primitieve toestanden heersen vindt men tal van verlaten idioter, juist het feit van deze idiotie pleit tegen de op voeding door wilde dieren. Want als deze kinderen normaal waren geweest op het moment, waarop zij werden geroofd, zouden de wolven hun weliswaar niet hebben leren spreken en zij zouden hun geen goede manieren hebben geleerd, maar dan zou er wel alle kans zijn geweest, dat zij, eenmaal in de mensenwereld teruggekeerd, zich normaal hadden ontwikkeld Vaak genoeg heeft men na epidemieën of grote natuur rampen midden in de bossen verlaten kin deren gevonden, maar die konden later wel normaal onderwijs volgen, al hadden zij jarenlang even weinig onderwijs gehad als de „kind-wolven". Aan de andere kant pleit het feit, dal deze kinderen op handen en voeten liepen, rauw vlees aten enz. vóór de oewering, dat zij door wolven zouden zijn geadopteerd. Een idioot kind zal allicht niet uit zichzelf altijd op handen en voeten blijven lopen en het zou eerder planteneter dan vleeseter zijn geworden, want de jacht op vlees is toch altijd nog moeilijk. Al met al is het niet mogelijk een be slissend oordeel uit te spreken. Dat zouden wij alleen kunnen doen, als wij de kinderen hadden waargenomen, terwijl zij bij de wilde dieren leefden. En dat gebeurt natuurlijk nooit. Alles wat wij dan ook kunnen zeggen is, dat deze kinderen nooit blijk hebben gegeven van een behoorlijke mate van intelligentie. De werkelijkheid, als zij bestaat, toont ons een wezen, dat zowel moreel als aesthetisch heel ver verwijderd is van de super-nnns, zoals men die in een schoner droomwereld dan de onze tegenkomt in de gedaanten van Tarzan en Mowgli. (R. Thévenin.) M Uit onze omgeving. GEVONDEN VOORWERPEN. Een shawl, Noordstraat 5, Axel. OVERSLAG. Gouden huwelijksfeest. Deze week had alhier het gouden huwe- lijksfeent plaats van het echtpaar V. Coone- Audenaerde. Om 9 uur had in de kerk een plechtige dankmis plaats. De feest commissie, welke geen moeite had gespaard om het feest zoo goed mogelijk te doen slagen, had ook een stoet in elkaar gezet, welke ten zeer; te bij het echtpaar paste en hun naar de kerk begeleidde. Ook waren alle huizen in de buurt bevlagd en versierd en de dennenboompjes aan den kant van den weg, vol met rozen, kransen en vlag getjes, gaven een feestelijken indruk. Na de mis waren de oudjes uitgenoodigd op het gemeentehuis, waar de burgemeester hen toesprak en een geschenk aanbood, 's Middags om 4 uur begonnen de volks spelen, weike zeer druk werden bezocht. Aan de prijsschietirg namen niet minder dan 117 schutters deel. Ook bij mast- klimmen, zakkenloopen enz. ontbrak er geen belangstelling. Het muziekgezelschap van het dorp bracht het echtpaar om 4 uur een serenade, waarna alle leden op frisch bier en goede sigaren werden getracteerd. Den geheelen dag was de buurt in feeststemming, 's Avo ds om 7 uur werd een groot open luchtbal gegeven met prima orkest. Kortom het feest mag ten zeerste geslaagd genoemd worden, z sodat de feestcommissie kan terugzien op een zeer geslaagden dag. ST. JANSTEEN. Onze gemeente beleefde Zondag een drukke dag. Des middags had de voetbal wedstrijd S'een IIVogelwaarde I plaats, die d or de thuisclub met 5—2 werd ge wonnen. Op deze voorwedstrijd volgde de ontmoeting Steen I—N.AC. II ten aan- schouwe van een paar duizend bezoekers. Hoewel de stand met de ru3t 2—2 was, kondett de reserve eerste klassers het niet bolwerken tegen de voortreffelijk spelende Steensche ploeg, bij wie vooral de doel man uitblonk. Steen, dat in de komende competitie een hartig woordje zal mee spreken, deed de Brdanaars met 5—2 in het za id bijten. Des avonds had een muziekfeest plaats, waaraan raast de corpsen van Steen en Heikant, nog door een vijftal andere gezel schappen uit de omggeving werd deelge nomen. A Ie deelnemende vereenigingen gaven op liet dorpscentrum enkele num mers ten baste, ten aanhoore van een tal rijk publiek. Ook een' in het Aloysius-patronaat ge houden fa; cy fair viel een ruime belang stelling ten deel. TRIBUNAAL TERNEUZEN. Uitspraken. A. de Joig, Terneuzen, verbeurdverkla ring van f 1000 en ontzetii Tg rechten. J. A. P. v. d. Heijden, Hulst, ontzetting rechten. Van wijlen F. A. M. Moorthamer, ge woond hebbende te Huist, verbeurdverkla ring nalatenschap tot f3000. A. Dieleman, Axel, 1 jaar internering, met bevel tot inbewaringstelling, ontzetting rechten. M. Slabbekoorn, Axel, geen maatregelen. P. F. Vermeersch, Zaamslag, onderzoek zal buiten de zitting worden voortgezet. C. A. Ferket, Koewacht, verbeurdver klaring van f 2000 en ontzetting rechten. P. J. van Ham, Axel, 1 jaar internering voorwaardelijk, ontzetting rechten. DE DROPFABR1EK TE BRESKENS HEROPEND. Donderdag werd de dropfabriek van de N.V. gebr. Verduijn die bij de oorlogs handelingen drie jaar geleden totaal werd verwoest officieel heropend. Bij deze plechtigheid werd het woord gevoerd door dr. Talsma, voorzitter van den Raad van Commissarissen, burgemeester Eekhout, dhr. Haaijman, directeur van het Oostburgsche bijkantoor der Rotterdamsche Bank, dhr. Bouwense namens de Stichting Herstel Zee'and 1945, dhr. Abr. Verduij", weth. v. Hanegem en dhr. Jan Verduijn, directeur der N.V. EEN GRANAAT IN TURFMOLM. Toen de bakker v.d. B te Bruinisse de resten van turfmolm verstookte, ontplofte in het fornuis, waarin de turfmolm brandde, een granaat. Daar niemand in de bakkerij aanwezig was, bleef de schade tot het materieele béperkt. WEG OUDELANDE-BAARLAND. Naar de A.N.W.B. verneemt za', indien enigszins mogelijk, het in de gemeente Oudelande -gelegen gedeelte van de Weg Oudelande—Baarland, dat.'in zeer slechte staat verkeert, nog dit jaar worden ver beterd. BIJZONDERHEDEN OVER DE K.L M.-VLOOT. De K.L.M. heeft momenteel de beschikking over 82 vliegtuigen, die geregelde luchtver- bindingen onderhouden tussen Amsterdam en alle grote steden van Europa, zomede met Noord- en Zuid-Amerika, Zuid-Afrika en het Verre Oosten, terwijl ook luchtver- bindingen worden onderhouden tussen de West-Indische eilanden en tussen West- Indië en verschillende steden op het vaste land van Noord- en Zuid Amerika. Voor het onderhouden vast deze luchïdiensten heelt de K L M. 240 vliegers in dienst, onder wie vele buitenlanders, zoals Amerikanen, Engelsen, Canadezen en Zuid-Afrikaners. De Europese en binnenlandse routes, ook de korte routes in West-Iridië, worden on derhouden met tweemotorige vliegtuigen van het type Douglas DC 3 of de gedurende de oorlog gebruikte militaire uitvoering daarvan, zoals de C 47a en „de Skytrooper". Het zijn snelle vliegtuigen, die plaats bieden aan 21 passagiers. Voor de intercontinentale lijnen wordt uit sluitend gebruik gemaakt van grotere vier motorige vliegtuigen. Zo vliegen op de lijn Amsterdam—Batavia voornamelijk „Sky- masters", de uitvoering van de Douglas DC 4, die gedurende de oorlogsjaren werd gebruikt voor het vervoer van troepen en oorlogsmaterieel. Deze vliegtuigen zijn thans weer voor „vredesverkeet" geconver teerd en bieden plaats aan 28 passagiers, terwijl een grote hoeveelheid post en vracht kan worden meegenomen. De Douglas DC 4 vliegtuigen, vcor com mercieel verkeer gebouwd, hebben sterkere motoren dan de „Skymasters", van welke zij uiterlijk slechts weinig verschillen en bieden plaats aan 44 passagiers. Deze vliegtuigen worden door de K.L.M. voor namelijk gebruikt voor het verkeer met Zuid-Amerika en Zuid-Afrika. De modernste en snelstejvliegtuigen der K. L. M. zijn momenteel de Lockheeds „Constellation", 4-motorige toestellen, die voornamelijk het verkeer metfNoord-Amerika en Cura9io verzorgen. Deze kunnen 43 passagiers vervoeren en hebben een kruis snelheid van ca. 400 km per uur. Een drukcabine stelt deze vliegtuigen in staat op een hoogte van ca. 5 km te vliegen, hetgeen comfort en snelheid ten goede komt. Voorts zijn vliegtuigen besteld van het type Douglas DC-6, luchtreuzen, die 52 passagiers kunnen bevatten en eveneens een drukcabine hebben. Deze vliegtuigen zijn ook bestemd voor de inteicontinentale lijnen. Voor de Europese lijnen werd een aantal Convair- Liners besteld, welke machines eveneens zijn uitgerust om op grote hoogte te vliegen en plaats bieden aan 35 passagiers. Voor voorkomende reparaties heeft de K L M. de beschikking over uitstekend uitgeruste werkplaatsen te Schiphol, terwijl voor Douglas-toestellan tevens gebruik kan worden gemaakt van de grote depots dezer fabriek te Biussel. Onlangs heeft de K L M. een complete Skymaster aangekocht, teneinde te worden gedemonteerd voor het aanvullen van de onderdelenvoorraad, hetgeen luxueus lijkt, maar niet is, in verband met de be trekkelijk lage kostprijs van deze „surplus" vliegtuigen. Zon op Schiphol, Zon. Zon. Zor. Schiphol, mtdio Augus tus, in een ailes verzergende gloed, K L.M.-employé's in hun donkere uni formen zijn de wanhoop nabij, want het wordt nog warmer. Amechtig zitten we ttjders het lunchuur in het restaurant uit te blazen bij een fleschje „prik". (De coca-Cola hebben de Amerikanen natuurlijk weer opgedronken). De omroepster, wier stem even fris is als altijd, zorgt voor een tragi-comische noot: „Wil degene, die een jongetje met blauw broekje en w:t blousj? J. F. ENGERS f 4,— f 10,— gadering uitgenoodigd op DINSDAG 26 AUG. a.s., des avonds om 8 uur ten stadhuize. Trouwe opkomst wordt verwacht. Het Niwin-Comité en Band Nederland-Indië. SecretariaatPieter Paulusstraat 22. Engelse of Amerikaanse vrienden. i mr ir i h unrr nrrn a Q Ten bate van c TBC bestrijd ir •en andere socic culturele doelei Veie en mooie prijzen

Axelsche Courant | 1947 | | pagina 2