AXELSCHE mCOURANT U R S U S. Frankeering bij abonnement. Axef. ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1947. 61e JAARGANG No. 92 Frankeering bij abonnement. Axel. WOENSDAG 27 AUGUSTUS 1947. 61e JAARGANG No 91 NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM Aan- en afvoer. Nu de Nederlandsche troepen op Java ver zijn weggetrokken van hun basis, nu de spoorbruggen ten deele zijn vernield en versperd, nu de mannen in compagnieën en pelotons verdeeld in het veld liggen, nu komt het belang van een goeden transport dienst naar voren. Wij kennen onze aan- en afvoertroepen bij de 1 convooien BandoengBatavia en omgekeerd. Wij weten hoe de mannen, die de drietonners over de Poentjakpas zeulden, zoo nu en dan onder vuur van snipers, zeer veel presteerden, dat onze bewondering afdwingt. Maar dat is nu anders. Naast me aan het stuur van een drietonner zit korporaal Toon Wassink uit Alkmaar. Eigenlijk is Toon geen transportchauffeur. Hij is monteur en peutert in de ingewanden van alle mogelijke vehikels. Maar vandaag moet hij van de negorij waar we ons thans bevinden, ergens aan de kust van midden-Java, met zijn drietonner naar Batavia. Toon heeft zijn geheele leven vrijwel tusschen de wielen doorgebracht, zooals hij me zelf vertelde. In Nederland zat hij al zeer vroeg in het transportbedrijf. En in Indië kwam hij natuurlijk terecht bij de A. A. T. Hij weet dan ook, behalve van zijn monteursjob, alles af van transporten, convooien, de Poentjakpas tusschen Batavia en Bandoeng en hij kan rijden als een van de beste chauffeurs, die wij in het leger hebben. Ik maakte tegen Toon een opmerking over de convooidiensten, zooals wij die een half jaar geleden kenden tusschen Batavia en Bandoeng v.v. Toon grijnsde. Zeker, er zat een bergpas in dien weg. Maar de route, welke wij thans volgen met onze drietonner, is eenige honderden kilometers langer, over derde klasse wegen, vierde klasse wegen en hier en daar over een of ander onbestraat kampongweggetje. Langs half opgeruimde versperringen, soms dwars door een riviertje, waar de brug volkomen vernield is. En zoo c.u en dan, ter afwisseling, nog een stukje bergland er bij I Maar de chauffeurs zijn voor hun taak berekend. Tien, twaalf uur achter het stuur. Des morgens tegen licht worden afrijden, des avonds in het donker op de plaats van bestemming. Soms worden de mannen vermoeid. Maar ze weten, dat het moet. De troep moet zijn spullen hebben, zijn munitie, zijn uitrusting en zijn eten. Straks nemen spoorwegen en vliegtuigen deze taak ,over, zoodat de drietonnerchauf feurs maar een paar weken in touw zullen moeten blijven. De marnen weten dat en zetten door. Soms loopt een wagen op een landmijn, er neergegooid door een of ander onguur individu. Soms wordt er geschoten. Maar de wagers gaan door. Honderden kilometers, door het lachende Javaansche lar.d. En de Javanen langs den weg steken de duim op en roepen „djempol" (goed zoo!) Zij hebben gelijk, want het is inderdaad djempoi. Zoo uu en dan wordt gerust, bij een kleine passar. Niet te lang, want anders ben je te laat op de plaats van bestemming. Dan komen de mannen de wagens uit, om ten paar bananen of andere vruchten te kocpen. En zij betalen met Nederlandsch geld, met dé beeltenis van H M. de Koningin -er op. 11 het eerst stond de bevolking er nogal vreemd tegen te kijken. Maar een oude man merkte op t°gen zijn vrienden dat dit geld wel goed moest zijn, want de beeltenis van de „ratoe adil" (rechtvaardige vorstin) stond er op. Dat beteekende dat die „Ratoe adil" nog niet dood was Zij zou dus zeker dat geld garandeeren. Een oud vrouwtje, dat haar eerste biljet van een gulden ontving, bracht dit eerbiedig naar haar voorhoofd, om het daarna zorg vuldig op te bergen. Het was het eerste beeld van de Koningin, zoo vertelde zij ons, dat zij sedert vier jaren gezien had. En onze jongens hadden het zelfs aan haar gegeven Allerwege is men bezig met het opruimen van versperringen. De bevolking weet dat de Nederlanders de wegen noodig hebben en zij weet voora', dat deze Nederlanders geen vijanden zijn. Waarom die wegen dan nog versperd te laten Bovendien zijn die omgekapte boomen prachtig brandhout Een eind verder is een ploeg Javanen bezig een valkuil te dichten. Als we langs komen wordt er gegroet, en iemand roept ons iets na van „Slamat djalan" (roede reis). Een der ouderen, waarschijnlijk de loerah (dorpshoofd) houdt hierbij toezicht. Hij ziet toe dat niemand de lijn trekt. Op een andere plaats klinkt gezang ons tegen. Een ploeg mannen sjort aan een geweldige tamarindeboom. Onder de hier zoo bekende beurtzang wordt gesjord en gehaald. Net als het vroeger toeging op een zeilschip bij het hijschen van de zeilen. Als onze wagen passeert houden ze even op. Weer vroolijke toeroepen. Toon Wassink gooit een paar sigaretten .uit het raam van de cabine. Onder gejuich worden ze opge haald. Maar soms ook passeeren we een dood stille kampong. Dan weten we dat de bevolking nog niet is teruggekeerd, omdat deze kampong nog niet veilig is. Er huizen nog een paar bendeleiders, die er nog uit- gevischt moeten worden door de militaire politie of door inheemsche troepen van het K. N. I. L. Dan leggen zoo ongemerkt de mannen boven op den drietonner de haanpal van hun geweer om en geeft iemand een klap tegen de houder van zijn sten, om te zien of die nog goed z.it. En de oogen gaan loerend om de huizenrijen heen, speurend naar mogelijk gevaar. Maar Toon zegt niets, trekt zijn bovenlip op en rijdt rustig verder. We moeten voor vanavond thuis zijn 'Heeft Tarzan bestaan? (Slot.) En nu komen wij weer bij de wolven. In sommige dorpen zijn er mensen, die als het ware hun beroep maken van het zoeken naar halsringen en armbanden, het enige niet eetbare aan de kinderen. Nog één stap verder en men vergemakkelijkt het vinden door de kinderen zelf te stelen, te verbergen en te beroven. De wolven zijn gaarne bereid deze hulp te' betalen door het ver slinden van het kindervlees met achterlating van botjes. Bfcwijze, wie het bewijzen wil, dat de zaak zich zo en niet andersom heeft toegedragen. Daarom mag men niet al te veel vertrouwen hebben in de statistieken, die zeggen, dat er jaarlijks 20 300 personen ten prooi vallen aan de wilde dieren. Maar hoe staat het nu met Mowgli Elke buitenman kan u de voorbeelden noemen var, dieren, die andere jongen dan de eigen adopteeren het komt zelfs wel voor, dat dieren jongen adopteeren van een soort, die zij gewoonlijk als hun prooi be schouwen. Er zijn voorbeelden van katten die muizen van marters die eekhoorntjes zoogden. Bovendien gebeurt het heel vaak, dat het vrouwtje haar jongen eten brengt, als zij zelf verzadigd is. Zijn deze jongen dan nog maar bezig van de borst af te raken, dan vinden zij het vaak veei gemakkelijker nog moedermelk te drinken dan vast voedsel te verwerken. Het geroofde kind, dat in negen van de tien gevallen levend aan de jongen wordt voorgezet, ligt in het nest zonder dat iemand er naar omkijkt. Het woelt er in rond, neemt de geur ervan aan. Wil dan het toeval, dat het een volle tepel te pakken krijgt en daaraan begint te zuigen, dan is er alle kans, dat het gespaard blijft. Hoelang echter Zoolang het moeder- dier melk geef', is alles veilighet moeder- dier zoogt en lekt het kind vaak schoo ner dan de menschenmoeder het waschte 1 De ruil is niet slecht, want ook de meik is veel voedzamer. Op het zoogen volgt een periode, waarin de wolvin haar jongen en dus ook het menschenkind voor gekauwd voedsel voorzet. Ook dit biedt het kind dus geen bijzondere moeilijkheden. De critieke periode is de volgende, waarin het kind als de dieren zijn eigen voedsel moet leeren zoeken. Slaagt het hierin en haalt het den leeftijd van twee tot drie jaar, dan is he» gevaar wel geweken. Het kind vervreemdt van zijn pleegouders, maar ze blijven het als een der hunnen beschouwen en het heeft dus niets te duchten van hun rivaliteit, Over dergelijke gevallen bezitten wij mededelinger, welke wij aan een nalere beschouwing moeten onderwerpen. Het eerste betrouwbare bericht is af komstig van generaal Sleemanwij willen ons hier beperken tot het enige geval, dat hij beschrijft, waarbij Europeanen betrokken waren. In 1849 ontdekten twee soldaten die te Sjandpoer lagen op een middag een wolvin, gevolgd door drie jonge wolven en een kind van ongeveer tien jaar oud, die naar de rivier trokken om te gaan drinken. De soldaten, die te paard waren, draafden er op af, maar bereikten slechts, dat zij het hele troepje op de vlucht dreven. De jongen liep even hard als zijn vreemde metgezellen. Allen verdwenen in een hol. De soldaten begonnen onmiddellijk te graven en op een diepte van 3 m ontdekten zij het leger. De wolven ontsnapten, maar één soldaat slaagde er in het kind bij een been vast te grijpen. Het kind vocht ver woed, maar de soldaten overmeesterden het tenslotte. Zij hielden den jongen twintig dagen bij zichhet kind wilde niets anders eten dan rauw vlees. Hij was bang voor de mensen, beet da kinderen, maar was onmiddellijk goede maatjes met de honden. Evenals de honden hield de jongen zijn eten vast met de voeten, terwijl hij er met zijn tanden stukken afrukte. Lustig at hij zand en kiezels mee op Hij liep verwon derlijk hard op handen en voelen- De soldaten, die hem niet langer ko' den houden, brachten hem naar hun chef te Sultanpoer. Het kind wilde geen enkel kledingstuk aan houden zelfs de d?ken, die men in koude nachten over hem heen legde, wierp hij af. Nooit wende de jongen er aan op twee benen te lopen zijn enige vriend bleef de hond. Wel werd hij op den duur minder woest. Hij was buitengewoon onzindelijk. Hij probeerde nooit te praten, maar g«f door middel van tekenen te kennen, dat hij honger had enz. Hij leefde nog slechts enkele maanden, i worden tevoren ver bouw een succes, dan rgegaan tot de machi- r elementen, oor de buitenmuren saterdicht ongewapend e bakstenen, wHke op nipt. Elk sluk is met igen gehecht aan oen is samengesteld uit reion Het gehele e'e- wijze een dikte van us plus minus 5 c.m. en 5 c.m. voor de chen zich een „spauw^ Daar er in de voor- n in het element „ge- buitenmuren de indruk uit baksteen is opce- binnenmuren worden iruikt, welke uit onge- zijn gr maakt, orden betonnen platen tedekt zullen worden i. Men heeft elemen- afmetingen, welke zijn koppermaat, die in dt toegepast, zodat de s aangepast aan de oend beton gebruikt en bekistingen nodig, i voor de gehele bouw iken, met uitzondering )r de deuren, enz. worden uit deze nengesfeld, doch bij ïetft men eigenlijk n\ van .versiering" z. met een gedeelte n worden op dezelfde iten opgetrokken. Men s dagen voor de bouw eggen der funderingen angt uiteraard van de of daarvoor een kor- tn voorbereiding nodige er fundamenten uit de evenals bij de boven- ijd geschieden. /ordt te Leidscherdam :en aan elkaar gebouwd uis opgetrokken. Het een inhoud heeft van eter, hoopt men nu in lebben. een groote kamer, een een afzonderlijk zitje, te groote slaapkamers, een garderobe. Er is 1 een kelderkast. Het ;t pannen. ijze hopen de onder in belangrijke mate te ruik van arbeidskrach- doch ook op het en, daar siechts een rakstenen nodig is en out tot het minimum ze bouwmelbode aar- irectie meedeelde, 2ijn der wereld aarvragen aken van de pronto- jekomen. r bouwwereld bestond bouwdag reeds grote nt een nieuwe cursus .KNIPPEN en NAAIEN dit biad. reven ons enthousiaste Ige methode en snelle ;en van onze schrifte- ze met gelijke of bijna gelijke doelstelling 'eel mogelijk tot elkaar zouden worden racht om samen te doen wat samen aan kan worden en cm elkaar te helpen, ar ieder, gegeven de bijzondere aard van doelstelling, op eigen terrein bleef, omversnippering van krachten moet den voorkomen. Want die versnippering kent zonder meer, dat het effect van de t, met zoveel enthousiasme begonnen, en gaat in het enorme spreidingsgebied, hebben. Vandaag zullen alleen de jongens deel nemen aan de wedstrijder, zo spoedig mogelijk zal er voor de meisjes ook een feest in elkaar gezet worden. Dan nemen de feestelijkheden een aanvang. Allereerst is er een hinderniibaan, waaraan de „cracks" uit de kampongs deel nemen. Geen hindernis is voor de gladde rakkers te zwaar en vliegensvlug nemen ze de ene na de andere. Het slot hiervan verwekt grote hilariteit onder het bruine grut. in dit landhuis zijn eerste pracUsche toe passing. Het berust op het gebruik maken van betonbouw-eUmenten, grotere delen, welke men in elkaar schuift en die ter plaatse van de aansluiting gecementeerd worden, zoodat het gehrel waterdicht wordt. Element voor element. In plaats van steen voor stesn wordt een woning nu element voor element in elkaar kunt U al een leuke -eert het nu. De kr- zijn er bij uitstek ge- elijkse lessen zijn met talrijke voorbeelden; ijk geïllustreerd. Boven dien staan wij U lijders de cursus met raad en daad terzijde. Materiaal om bet patroontekenen te ver gemakkelijken ontvangt U er GRATIS bij. Het lesgeld bedraagt 75 cent per les zonder verdere kosten. U kunt zich schriftelijk aarmeiden door duidelijk Uw naam en volledig adres op te geven en op de enveloppe te vermelden „NAAICURSUS 1LMO", Bureau van dit blad. Abonnements prijs» Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom 11 1,25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indiê 1,55. Buitenland 11. 2, Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. Kleine Advertentién (maximum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra.

Axelsche Courant | 1947 | | pagina 1