Oogen voor doove ooren. Frankeering bij abonnement. Axel. ZATERD4G 23 AUGUSTUS 1947. *¥11 611 JAARGANG No 90 van de kolenhandelaar J. PM. te Terneuzen. Niet minder dan 100.000 kg. was in eer. kettinghandel, waarbij o.a. personen u:t Hoek, Terneuzen, Stoppeldijk en Zaamslag waren betrokken. Ongeveer 40000 kg. kolen kon nog ach terhaald worden. Niet minder dan 43 per sonen zijn bij deze groots opgezette zaak betrokken. Het onderzoek wordt nog steeds voortgezet. Binnenkort zal het einde van dit treurspel voor de rechtbank plaats vinden. (De Stem). TRIBUNAAL TE TERNEUZEN. Uitspraken van de zitting van 4 Augustus 1947. Matthija Mvchiel Vroegop, wonende te Terneuzen. 19 maanden geïnterneerd ge weest. Verbeurdverklaring van een bedrag van f 10.000. Karei Kaijser, wonende te Axel. Inter- neering voor een tijdsduur van een en een half jaar, met bevel tot inbewaringstelling, verbeurdverklaring ting rechten. radiotoestel en ontzet- Er komt nóg een hete week. De zomer die we nu beleven is een van de allerwarmste van de laatste honderd jaar, t wel zeer merkwaardig zo vlak na een van de strengste winters van de laatste eeuwen. Later zal de jeugd van nu verhalen vertellen over de beruchte winter en zomer van 1947, zoals de oudere generatie nog steeds veel te vertellen weet over de winter van 1890 en de zomer van 1911, die beide nu echter onttroond zijn. De voortdurende felle zonnestraling begint echter ook nu zeer schadelijke gevolgen te krijgen en velen zien iedere dag uit naar de eerste tekenen die op flinke regenval zouden duiden. Nog een week I Hoewel het geven van een verwachting op langere termijn zeer moeilijk is, ziet het er naar uit, dat het thans heersende weer nog wel de hele week kan aanhouden. Wanneer men dus de schadelijke gevolgen van de aanhoudende droogte kan vermin deren door het geven van water op welke wijze dan ook, dan zal men dit zeker niet moeten nalaten. Ook de kans op onweers buien blijft gering, daar de lucht nog veel te weinig vocht bevat. Wel zal de warmte tijdelijk iets getemperd worden, omdat de wind aanvankelijk wat meer naar het N.O. gaat en over Zweden iets minder warme lucht wordt aangevoerd. Amerika-Europa. in Amerika is een nieuw soort clubs op gericht. Leden hiervan zijn soldaten, die hun leven danken aan de hulp van burgers uit de bezette gebieden, die hen verborgen en hielpen ontsnappen. Het doel ervan is eenige vergoeding te schenken aan hun redders. De stichter is Art Ross, een voor malig piloot, die vier dagen na de landing in Normandië boven bezet Fransch gebied werd neergeschoten. Kort geleden schraapte Ross al zijn geld bijeen, maakte nog eens de reis naar Nor- mandië en ging op zoek naar de menschen, die hem gevoed en verpleegd hadden en die hem hadden geholpen naar de gealli eerde linies terug te keeren. Van de 20 menschen, die hem hulp hadden verleend, vond hij er 19 terug; de twintigste was gesneuveld in den eindstrijd. Ross had voedsel en kleeren voor hen meegebracht, hetgeen hun uitstekend te stade kwam. In een van de dorpen, waar hij eenigen tijd vlak naast een nazi officier gewoond had, werd hij met fanfares binnen gehaald. Vol glorie overhandigde de bur gemeester hem zijn horloge, dat men onder net puin van het stadhuis had gevonden. Ross neemt aan, dat er 5000 militairen zijn in de V. S., die soortgelijke verplich tingen hebben. Hij wenscht hen allen te vereenigen in clubs ten einde iets voor de Europeesche helpers te doen. (Cosmopolitan). Er is een machine geconstrueerd, welke de menschelijke taal zichtbaar maakt. Zij vertaal!" de stem in golf-beelden het alphabet der natuur welke men even gemakkelijk kan lezen als gedrukte letters. Deze uitvinding maaakt, dat volslagen dooven nu het gesproken woord kunnen „lezen*. Tijdens een «demonstratie voerde een doofstomme b.v. een telefoongesprek. De telefoon was verbonden met efcn appa raat, dat de stem van den spreker aan de andere zijde van de draad zichtbaar maakte op een klein scherm. De doofstomme keek na3r dit scherm, las wat er gezegd werd en gaf vervolgens antwoord. De nieuwe machine maakt het ook moge lijk, dat doofstommen en slechthorenden zien of zij goed spreken en dat zij hun fouten corrigeren. Het instrument, dat even groot is als een kleine schrijfmachine, werkt met dezelfde soort kat'aodenbuizen als men bij televisie gebruikt. Het geluidsbeeld beweegt zich over een trommel of scherm van phosfori- serend materiaal zoals een lichtkrant dat doet. Elk woord heeft zijn eigen beeld. Als iemand b.v. het woord „key" (sleutel) zegt in een met de machine verbonden microfoon, ziet men boven aan het scherm drie horizontale lijnen en onderaan één lijn. Vroegere pogingen om woordbeelden zichtbaar te maken zijn steeds gestrand op de gecompliceerdheid van de beelden. Thans echter is men er in geslaagd de beelden met behulp van een filter zoo te vereenvoudigen, dat alleen de karakteris tieke details werden weergegeven. Het merkwaardige gevolg hiervan is ook, dat een woord altijd hetzelfde beeld toont, om het even door welke slem het wordt uitgesproken. Het woord speech" (red b.v. werd door zes verschillende personen gezegd, drie mannen en drie vrouwen. De eerste vrouw had een heldere hooge stem, de tweede een heesche keel-stem, de derde sprak met een Schotsch accent. De eene man had een diepe sonore stem, de tweede sprak met een accent uit het midden westen, de derde met een Engelschen tong val. Toen men echter de door hen te voorschijn geroepen klankbeelden verge leek, bleek duidelijk, dat zij hetzelfde woord gezegd hadden. Aanvankelijk kostte het leren van het nieuwe alphabet de doven heel wat meer moeite dan het liplezen, doch men ver beterde de onderwijsmethoden en nu kan men een klas doven eerder klankbeelden leren lezen dan lippentaal. Men hoopt, dat het nieuwe instrument een belangrijk hulpmiddel wordt voor doof stommen-onderwijzers. Voordat een doof stom Engels ingenieur, een zekere Bloom, met dit instrument begon te werken, sprak hij op de bekende toonloze en vaak foutieve wijze der doofstommen, die hun eigen stem niet horen. Men nam zijn stem op een gramofoonplaat op en liet hem die toen horen met behulp van het nieuwe instrument. Het was bijna onverstaanbaar. Nu spreekt hij voortreffelijk. Doofstomme kinderen leren tijdens het eerste schooljaar slechts een zestal woorden behoorlijk uitspreken. Na drie jaar be schikken zij over een woordenschat van ongeveer 50 woorden. Een horend kind kent dan reeds een 3000 woorden. Het k'ankbeeld zal het den kinderen mogelijk maken net zoo lang te oefenen, totdat het beeld, dat te voorschijn komt als zij spreken, klopt met het voorbeeld. Op deze wijze kan het dooven ook mogelijk gemaakt worden een geluidsfilm geheel te volgen men kan dan het geluids beeld naast de film projecteeren. In het Duitsche Reichswald langs de Duitsch-Limburgsche grens woedt sedert Zaterdagmiddag een groote brand, welke niet kan worden gebluscht, omdat men door de aanwezigheid van landmijnen niet in de nabijheid kan komen. Men bepaalt zich nu tot het omtrekken van boomen en opwerpen van aarden wallen. EXTRA-TREINEN VOOR DE NAJAARSBEURS 1947. In verband met de Najaarsbeurs, die in September te Utrecht wordt gehouden, hebben de Nederlandsche Spoorwegen weer een aantal treinen ingelegd, die jaar beursbezoekers uit alle deelen van het land in s aat stellen naar Utrecht te reizen. Reeds thans kunnen deze treinen worden bekend gemaakt, zoodat men bij het maken van plannen hiermee rekening kan houden. Voor Zeeland zal de volgende extra-trein rijden Vrijdag 12 September. Vlissingen (v. 5.53), Middelburg (v. 6.06) Goes (y. 6.30), Kruingen-Ierseke (v. 6.47), Bergen op Zoom (v. 7.17), Roosendaal (v. 7.43), Breda (v. 8 14), Tilburg (v. 8 44), Utrecht O.S. (a. 10 08). Utrecht C.S. (v. 18 43), Tilburg (a. 19 57), Breda fa. 20 25), Roosendaal (a. 20 53), Bergen op Zoom- (a. 21 22), Kruiningen-Ierseke (a. 21 52), Goes (a. 22 08), Middelburg (a. 22.29) Vlis singen (a. 22 40). Speciale plaatsbewijzen voor deze treinen, inclusief toegangsbewijzen voor de beurs, zijn aan de vertrekstations en de reis- bureaux verkrijgbaar. De verkoop begint op 25 Augustus en eindigt daags voor de vertrekdag om 19 uur of vroeger als alle kaarten zijn uitverkocht. DE RUSSISCHE WOUDEN. Voor de oorlog was Finland de grootste hout-exporteur ter wereldvrijwel direct daarop volgde Rusland met een jaarlijkse productie van 25.000.000 Ms. Door ver betering van de exploitatie-methodes en door het verschaffen van beter gereedschap aan de houihakkers, staat Rusland op het punt niet alleen de grootste producent, maar ook de grootste leverancier van hout ter wereld te worden. De Russische wou den zijn onuitputtelijk. Jammer, dat ze voor ons zo onbereikbaar zijn. Adverteeren is middel Hij ad- U heeft Iemand in Californië heeft een bedacht om snel rijk te worden, verteerde in een plaatselijk blad: nog drie dagen tijd om Uw dollar in te zenden". En daaronder stelde hij zijn adres. Het geld stroomde binnen. Hij kocht een auto, legde een tennisbaan aan, en liet zich een zwembad bouwen. Toen bemoeide de politie zich ermee. Maar al gauw moest worden toegegeven, dat de adverteerder de wet niet had overtreden. Immers, hij had niets beloofd. Maar adverteeren doet hij niet langer. IJZER IN DE SIBERISCHE WOUDEN. Drie kwart van het geheele gebied der Sovjet Unie behoort tot de «Russische federatie". Deze federatie is tweemaal zoo groot als de V. S. en 70 maal zoo groot als Groot-Brittannië. Het grootste gedeelte ervan is gelegen in Siberië. Langzamerhand begint men de legendarische rqkdommen van dit gebied te ontginnen. Onlangs heeft men weer belangrijke ontdekkingen gedaan. Jagers hadden al lang verteld over groote hoeveelheden ijzererts, verborgen in het hart van de taiga, zooals men het dichte Sibe rische woud noemt. Een jong geoloog Medvedkin vond inder daad twee ijzeraders met een dikte van 20 tot 70 m. SCHOENEN IN DE V. S. De schoenenindustrie in de V.S ver vaardigt per jaar ongeveer vijf honderd milüoen paar schoenen, meer dan 40 pet. van de wereldproductie. De Amerikaansche vrouwen koopen per jaar gemiddeld drie paar schoenen, de mannen twee paar en de kinderen verslijten eveneens drie paar schoenen per jaar. Het doorsneegezin, bestaande uit vier personen, gebruikt per jaar twaalf paar schoenen. i UW HUID! ld, stuklopen, door- smflten, en ter v< r- 1Purol of Purolin. arskter is Putoiin rouw voor zichzelf antwoord. Ze zijn dunner, maar „het binne <ch nog knapies" hoor ik iemand zeggen, met bijl en zaag druk aan het werk is. van 60 cm. dikte en dan 10 op een Het groen is door een ploeg al af haald en nu is de genie ooende ze over 1 muurtje te gooien. Over het muurtje I zfggen, een diepte van 100 meter of Er blijven er in de andere boomen en op den weg blijft alleen wat tempatje passeeren, glundert de genie. Dat schoonmaken was hun werk 1 Ons dagelijks brood. Het tekort aan graan, dat heeft geleld tot de tijdelijke verdwijning van ons wittebrood, heeft het brood weer in het middelpunt der belangstelling gezet. de klant moet komen die een we' dat de spoorweg naar en niet omgekeerd. Tot nog toe kenden de Nederlandsche Spoorwegen stoom-, electrische en diesel- electrische tractie. Thans is besloten de electrificatie uit te breiden tot alle lijnen, waarop de vervoersdichtheid zoo groot is, dat deze de kosten van electrificatie recht vaardigt. En waar de electrificatie niet verantwoord is door een te geringe bezetting, gaan tot invoering van ctie. De uitvoering van :en periode van vijf tot Nieuwbouw, dat men thans bij den actiemateriaal met deze dient te houden. Veel mateu'aal is verouderd opgelapt, zoodat in de een groote afschrijving al moeien worden, an nieuw materiaal zal naar een veel grootere teit. Zoo zal worden bouw van het bekende aal, waarvan thans 331 vorming van twee- en uitvoering zijn. Zwitsersche enNeder- 0 electrische lccomotie- >00 pkdie reeds tijdens vorpen. Deze locomo- zoowel voor snel- als de gereedkomst ervan iwacht. De eerste zal eks Februari worden r ongeveer elke maand is op het oogenblik m 15 dlesel-electrische ïwen, elk van 250 pk., ing nog dit jaar wordt ranging van de thans iche legerlocomotieven, r overbrugging van het tractiemateriaal, wordt dsch type een diesel- f van 1000 iot 12C0pk. 1 snelheid van 100 tot kunnen ontwikkelen. Eiectrisch materiaal. elt ctrisch materiaal is omdat niet alleen veel voortschrijdende elec- rg van het gfstolen en oommateriaal nog meer raakt. Van bestaande allen driewagentreinen vaarvoor thars dertien den gebouwd. Voorts twee- en 65 vierwagen- ocmiijnde treinstellen, an om hieraan nog 41 ntreir.en toe te voegen. 8 van dit materiaal 14 gen'reinen in dienst te mede de 13 tusschen- ge materiaal verwacht van 1949 in dienst te ewel alles natuurlijk den aanvoer van de iaal men daarna zal nog een object van wordi, in de toekomst ren aan te schaffen, die i en dus overdag zullen personenvervoer over des nachts voor den trische materiaal betreft einen, die de vernieling ch waarvan de motoren ïieuwe motoren worden dieselmotoren van 650 lerlard in aanbouw en i hoopt men een beperkt n dienst te kunnen er 50 diesel-elfctrische nst, die geheel een lederlandsche inddstrie 'oldoen. Van dit iype vijftigtal in bestelling, come aanvulling zullen vormen. Goederenmateriaal. Hoewel de Nederlandsche Spoorwegen zich hebben ontwikkeld tot een overwegend reizigersvervoersbedrijf, wordt met kracht gestreefd naar uitbreiding van het goederen vervoer, een uitbreiding welke de industri eele ontwikkeling van ons land sterk van noode heeft. Abonnements- i m X -i )0 ■ipgcn ui uiciHc cii icuci maai ais we zoo n

Axelsche Courant | 1947 | | pagina 3