AXELSCHE m COURANT r ZATERDAG 9 AUQUSTUS 1947. 61e JAARGANG No 86. Frankeering bij abonnement. Axel. «.j®. Frankeering bij abonnement. Axel S WOENSDAG 6 AUGUSTUS 1947. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere 61e JAARGANG No. 85 nl VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Adres Redactie en Administratie: Firma J. C. VINK AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM PRINSES IRENE. Gisteren vierde Prinses Irene haar achtste verjaardag. Kankie op zijn praatstoel. Ze mosten Zien jullie hem staan Ja als je hem nu zegt dat ie z'n naam eer aandoet dan luidt het onveranderlijke antwoord „Man ik kanker niet, ik zeg alleen maar de waar heid Na die woorden voel ik altijd een lichte onbehagelijkheid, omdat hij zelf niet eens bekennen wil dat hij kankert. „Ik voor mij zeg, dat we een rot stel letje koks hebben. Ze bikken er zelf goed van, gaan 's avonds netjes de stad in en vangen hun centjes, rriaar iets goeds voor ons klaarmaken, ho maarl Zeg nou zelf. Was die rijst vandaag te eten? Er zaten allemaal harde schilletjes in en je tong verbrandde bijna van die rommel die ze er door gooien. Ook krijg je een kwak spercieboonen, waarvan de haren in je keel blijven steken. Dat is toch geen vreten voor 'n Hollander. Laten ze die rijst koken in de melk met kaneel en suiker. Ze denken zeker dat ik ook die kininepillen ga slikken. Maar ik vertik het om vanmiddag dienst te doen. Op zulk hondevoer kan ik niet werken I* „Geeft acht 1 Overr geweer 1 Zo mannen, we gaan even een half uurtje exerceren en dan kunnen jullie inrukken." „Luit ik vat uit!" „Wat is 't Kankie Last van je voeten „Nee luit, toevallig niet, maar ik kan niet exerceeren op een lege maag.' „Was je vanmiddag dan te laat voor het eten „Als ik het had geweten luit, dan was ik niet eens dat hele eind naar de keuken gelopen. Het was gewoon niet te eten luit en zo weinig. En die koks, nou daar zat ik maar niets van zeggen, maar ik weet wel, dat ik me niet laat bedonderen* Het peleton lacht. „Eet vanavond maar dubbel en drink vooral veel thee, dat spoelt de kittigheid weg". „Zeker dat wortelenwater zonder suiker". „Links om 1 Voorrwaarts marss 1" Kankie moppert nog wat over die luits, die toch ook stuk voor stuk hetzelfde zijn. „Peleton halt 1" „Luit, mag ik eens Iets vragen „Nu niet. Zet af geweer 1" „Zie je nou. niets mag je zeggen. Je reinste moffenmethodes". Nachtelijke patrouille. We moeten ge ruisloos een kali overstaken. Geen brug. „Voorwaarts" wordt er gefluisterd. „Zie je nou wel dat die luits er altijd op uit zijn om je te treiteren Waarom maken wij nou geen omweggetje of zoeken een paar palen of planken 1 Morgen natuurlijk direct naar den fourier om een paar nieuwe schoenen te halen". Het cadirantsoen bestond uit zes blikjes Players. „Natuurlijk weer Players, ze kunnen nooit wat anders geven dan die eeuwige Engelse cigaretten. In Holland krijgen ze Amerikanen op de bon. Maar ja, wij zijn natuurlijk maar soldaten. En waarom geven ze nu geen pakjes, daar krijg je tenminste meer voor op de passer". De jongens kennen hem zo langzamer hand wel. „Hij kan altijd zo lekker kletsen" zeggen ze. „Ach je laat hem maar praten, dat kan geen kwaad". We kankeren allemaal op zijn tijd maar dan kankeren we als Hollandse kerels en niet als kleumerige oude wijven. Daarommocht iemand Kankie ont moeten trek hem dan van zijn ziekelijke stokpaardje af en duw hem even vijf minuten onder in de mandibak. Daar kikkert ie dan wel weer heelemaal van op, ook al is hij dan woedend. Big. Noodwet Ouderdomsvoorziening. In een Vrijdag te Middelburg gehouden persconferentie gaf Mr. A. C. van Epen- huijzen, voorzitter van den Raad van Arbeid een uiteenzetting van de noodwet ouder domsvoorziening. Wij behoeven niet te ontkennen, dat ondanks het goede dat reeds tot stand werd gebracht, de sociale voorzieningen in Neder land nog steeds voor verbetering vatbaar zijn. De noodwet van min. Drees mag dan ook wel één van de belangrijkste sociale maatregelen sinds de bevrijding worden ge noemd. De zorg voor den ouden dag zal hierdoor bij velen worden weggenomen. Wie komen nu in aanmerking voor de uitkeeringen Een eerste vereischte is, dat men op 1 October a.s. de leeftijd van 65 jaar heeft bereikt. Degenen, die in de pe riode van 3 jaar na deze datum deze leeftijd bereiken, komen successievelijk ook in aan merking. Voorts, dat men niet meer dan een bepaald bedrag aan inkomsten geniet. Hij, die na zijn 65e jaar de arbeid staakt, wordt niet geacht zich van zijn inkomsten te hebben ontdaan en heeft dus recht op uitkeering. Voor de vaststelling van de maximumuit- keeringen heeft men de gemeenten in klassen verdeeld. Vlissingen en Middelburg behoo- ren bij de derde klasse, Goes, Terneuzen (stad), O. en W. Souburg, Zierikzee en ge deelten van de gemeenten Axel (Sluiskil), Hoek. Sas van Gent, Westdorpe tot de vierde en de overige gemeenten tot de vijfde. In deze klasse is het maximum jaarlijksch in komen, waarboven geen rechten op uitkee ring mogen worden gesteld, voor gehuwden en ongehuwden resp. f 1075 en f675, inde 4e resp. f1150 en f725 en in de derde resp. f 1225 en f775. De uitkeering in de 5e klasse bedraagt voor de gehuwde man maandelqks f66, voor de ongehuwde f36; in de vierde klasse resp. f 69 en f 38 en in de derde resp. f72 en f40. De eigen inkomsten, voor zoover deze meer dan f50 per jaar bedragen, worden voor de helft in mindering gebracht. In bedrijfspensioenen mogen geen wijzigingen worden gebracht door werkgevers. Met het spaarvermogen wordt rekening gehouden, echter niet met het beroepsvermogen. De Raad van Arbeid is verantwoordelijk voor de juiste uitvoering der Noodwet. Het onderzoek naar het vermogen van degenen, die in aanmerking voor rente willen komen, is in eerste instantie aan gem. commissies toevertrouwd, die advies geven. Dit vormt de grondslag voor de eerste beslissing van den Raad. A DE MOEILIJKHEDEN IN DE JAM-INDUSTRIE. Het lid van de Tweede Kamer, de heer Den Hartog, heeft aan den Minister van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening schriftelijke vragen gesteld over de zeer groote voorraden jam, vooral bij de kleinere jamfabrikanten, als gevolg van het feit, dat het publiek vrijwel uitsluitend „merk-jam" vraagt, zoodat er gevaar voor bederf be staat. Bovendien dreigen de betrokken fabrikanten in financieele moeilijkheden te geraken. Minister Mansholt deelde mede, dat een onderzoek van recenten datum heeft aan getoond, dat bij de jamfabrikanten in het algemeen geen zeer groote voorraden jam aanwezig zijn. Het is evenwel mogelijk, dat bij enkele kleinere fabrikanten tengevolge van het instellen van een keuzebon voor suiker, jam, enz. en mede doordat hst publiek een voorkeur aan den dag legt voor bepaalde merken, een naar verhouding van hun afzet groote hoeveelheid jam aan wezig is. Hun omzet immers kan door bovengenoemde feiten teruggeloopen zijn. De Minister achtte het niet uitgesloten, dat genoemde fabrikanfen hierdoor in finan- cieele moeilijkheden kunnen geraken. In antwoord op een verdere vraag van den heer Den Hartog, of de Minister niet van oordeel was, dat onverwijld maatrege len dienen te worden genomen om de bedoelde voorraden ten snelste te ruimen en in consumptie te brengen en aan de moeilijkheden van dc fabrikanten tegemoet te komen, deelde de Minister mede, dat, aangezien het gevaar voor bederf niet acuut moet worden geacht, er niet vol doende aanleiding is voor onverwijlde maatregelen om bedoelde voorraden in consumptie te brengen. De jamfabrikanten dienen zich in te stellen op de vraag van het publiek en deze is door de instelling van de keuzebon, welke verband hield met de door de regeering gevolgde loon- en prijspolitiek, teruggeloopen. Indien de fabri kanten zich niet aanpassen aan de gewij zigde omstandigheden en geen rekening willen houden met het afnemen van de gedurende en ra den oorlog door ver schillende oorzaken sterk vergroote afzet mogelijkheden, dragen zij hiervoor zelve de verantwoordelijkheid. Voorkomen dient te worden, dat het overheidsbeleid, dat het algemeen belang beoogt, doorkruist wordt door maatregelen ten behoeve dezer fabri kanten. Slechts indien zulks te bereiken is door de afzetmogelijkheden der verschil lende fabrieken, welke mede als gevolg van ongeoorloofie koppelverkoop in sterke mate tusschen de fabrieken onderling zijn gewijzigd, tot normale verhoudingen terug te brengen, is de Minister bereid maat-/ regelen te overwegen om aan bedoelde moeilijkheden eenigermate tegemoet te komen. Hiernaar wordt thans een onder zoek ingesteld. PER K.L.M. NAAR ZUID-AFRIKA. Naar reeds is gemeld, werd tusschen de regeeri«gen van de Unie van Zuid-Afrika en Nederland een luchtvaartovereenkomst gesloten, waarbij o.a. aan de K.L.M. werd toegestaan een geregelde luchtverbinding te onderhouden tusschen Amsterdam en Johan nesburg v.v. De 6e October 1946 maakte de K.L M. vror het eerst sedert de bevrij ding weer een vlucht naar Zuld-Afrika en sedert Maart 1947 werd regelmatig'eens in de veertien dagen een vlucht Amsterdam- Johannesburg v.v, gemaakt, in afwachting van het tot stand komen van een lucht vaartovereenkomst. Nu deze overeenkomst is geteekend, en bleek, dat de tot dusver gemaakte bijzondere vluchten uitstekende resultaten afwerpen, zal met ingang van 16 Augustus a.s. een wekelijksche lucht verbinding Amsterdam—Johannesburg v.v. worden onderhouden. een snelle en rauw- ,at, in het voordeel is. gen omtrent de c.i.f- ïde brandstoffen con- dat bij de geldend" :n bij gelijk rendement jort van zware stook- :viezen geeft t.o.v. de se kolen. Import van Ifde voorwaarden aan dering van de export 'oordige exportprijzen, aarbij ter voorkoming >t feit. dat de betaling e Shellgroep geleverde hoon niet rechtstreeks, ■eemde deviezen ge- e import van aardoüe- n onze deviezenbalans elke maatschappij de de Amerikaanse kolen, band met het soorten- i zijn, geheel uit de n, dan zal de prijs, kolen als olie, een ereiken. Een verdere tot stand komen door otale import met zijn de eigen productie, ng van de Limburgse k zou maken, is het maatregelen te over ig van de olie-import, an de kolen-, resp. n misverstand zij nog missie het ongewenst )lie mede te betrekken estelde schema, omdat s zo hoog is, dat het le import te stimuleren iport. clusies van het rapport colenprijs per 1 Juli j.l. vijl een regeling voor j van de aanbeveling n verwachl. VEN BONVRIJ. ierlandsche Katholieke anders en de vakgroep 'ft tot resultaat gthad, September aanstaande grossiers verboden zal leveren aan afnemers, lummer hebben, an een bespreking, die Haag werd gehouden or tabak met het vol de vakgroep sigaren- nwoordigers van de lien gemengde bedrij- iieren dus geen sigaren Alleen thuiswerkers zij dat wenschen. Dit •oductie slechts enkele brieken, die voorheen :n, zullen dit mogen hebben echter geen noodig van het rijks - iie apart moet worden le geruchten over een an sigaretten en kerf- degedeeld, dat hiervan •ie, noch bij het rijks iet centraal distributie- i bestaat. )R PRINSES IRENE, etvader de Neder- is op de achtste insesje niet achteiwege I van alle onderdelen smacht, maakten Dir.s- opwachting ten paleize jarige prinsesje geluk >a werd een vaas met er, waarvoor zij zeer Ideze tegenstand werd spoedig opge- d, zoodat Majoor den Ouden te onge- k elf uur kon melden dat zijn doel iikt was. De verschillende objecten en bezet, terwijl de hoofdmacht in *tve bleef voor eventueele hulp aan de dgroep. Deze hulp was echter niet noo- Wel rukte deze groep als gevolg van wegobstakels langzaam voorwaarts, doch 11 tegenstand was hier geen sprake. Aller- «t de opgeblazen brug ongeveer twee- lijk. zij het nog beargst. Zij hadden zoals wij dit van vele inwoners vernamen veel geleder, Er heersten ziekten veel malaria en etterende beenwonden. De M. P. patrouilleerde largs de weg, terwijl de jongens der „U"-brigade zich in hun nieuwe bivaks installeerden. Het zal niet lang duren, of ook hier zal het ver trouwen wederkeren. Slechts bij Passar Baroe houden zich nog snipers op. Dit ondervonden vele officieren mische voordelen Koien oi one ais Dranasioi bieden. Het belangrijkste object is onge twijfeld de groep van stoomketels, waarbij men in het algemeen kan stellen, dat bij de zeer grote eenheden het thermisch rende ment voor kolen- en oliestoken practisch gelijk is en bij de kleinere meer ten gunste van de olie uitvalt. In dit verband is het evenwel van essentële betekenis of de be tekenis of de belasting van de ketel al dan niet constant is, omdat bij sterk wisselend merna oooa rnmeester H. H. R. van der Laan der cavalerie de gelukwensen van de Nederlandse krijgsmacht aan moeder en dochter aan. Jhr. H. de Jonge van Ellemeet offreerde prinses Irene vervolgens een cassette met zilverwerk. Kapitein H. F. van der Horst volgde met de aanbieding van een fraai uitgevoerd sprookjesboek van Anfon Coolen. De kapt. der infanterie K.N.I.L., P. W. van Schendel, bood een enorme taart aan. Abonnement!- priji! Lotte nummert 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl 1,25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indiö il. 1.55. Buitenland il. 2, AdvertentïÊ 4 7 cent per m.m.T Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. Kleine Advertent iën (maximum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra.

Axelsche Courant | 1947 | | pagina 1