Frankeering bij abonnement Axel. ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1947. 61e JAARGANG No. 84 de vele* honderden aanwezigen door het ongewone en boeiende schouwspel een interessante avond. De motor-kozakken deden hun naam eer aan: de vaardigheid, de behendigheid, en de grooie moed, die den kozak kenmerken als ruiter te paard, demonstreeren Harry Kroeze en zijn man nen op den motor. De heer D. M. Zwahink, onderwijzer aan de Chr. school alhier, slaagde in het Koninklijk conservatorium te Den Haag voor het Staatsexamen voor muziek, hoofd vak orgel, algemeene eischen middelbaar onderwijs. KOEWACHT. Te Bergen op Zoom slaagde voor M.U L.O. onze dorpsgenoote mej. M. Geerards. Gemeente Reinigingsdienst. In de jongste raadsvergadering is o.m. besloten in onze gemeente een reinigings dienst in te stellen. Op 1 Augustus zal de gemeentelijke vuil niswagen zijn eerste tour door de gemeente doen. Kreekelkermis. Koewacht is rijk aan buurtkermissen. Zondag en Maandag j.l. vierde de Prins Hendrikstraat kreekelkermis. Niettegenstaande de Prins Hendrikstraat maar één café heeft, hoefde zich niemand te vervelen. Zoowel schutters als prijsbol- lers, dansers en kaarters, hadden er gelegen heid hun liefhebberij te beoefenen. Dat er bij de tropische hitte aan bacchus een offertje gebracht werd zal wel niemand de Prins Hendrikstraters e.a. euvel duiden. Vrijdagmiddag slaagden te Terneuzen voor het Middenstandsdiploma nogJ. M. van Liere, Terneuzen, F. van de Vijver, Zaamslag, Mej. C. H. Waelput, Westdorpe, J. P. Wesdorp, Oostburg en A. P. Lauwers, Vogelwaarde. ST. JANSTEEN. „Voor Outer en Heerd." Het stuk, dat door de R.K. Tooneel- vereeniging ,St. Jan* te St. Jansteen werd gekozen voor haar openluchtspel 1947 is het tooneelspel „Voor Outer en Heerd", we mogen gerust zeggen hèt meesterwerk van „St. Jan*'s overleden voorzitter en bezielende kracht Jos. Everaard. In dit werk laat de auteur ons schou wen in datgene, waarvan hij was vervuld: de iiefue voor en de trouw van zijn kunstenaarsziel aan het Zeeuwsch-VIaamsche volk, welks geschiedenis zoo hecht is ver weven met de historie der Belgische pro vincies Oost- en West-Vlaanderen. Everaard's groote geschiedkundige ken nis ligt dan ook aan dit aantrekkelijke tooneetwerk ten grondslag. Eén groote brok historie wordt hierdoor den auteur weergegeven op de hem eigen wijze, welke ieder toeschouwer „pakken" moet. De vrijheidsstrijd in 1798 der toenmalige Vlaamsche gewesten waaronder ook het huidige Zeeuwsch-Vlaanderen moet worden gerekend wordt in dit stuk ten tooneele gebracht, waarbij duidelijk tot uiting komt de groote eendracht der Vlaamsche platte landsbewoners, die verankerd in trouw aan God en Vaderland dezen vrijheids strijd zagen als de noodzakelijke worsteling, welke een nieuwe dageraad moest inluiden voor hunne zoo dierbare geboortegrond en voor de immer rijke zegeningen schenkende Moederkerk. Daarom is het stuk, dat deze roemrijke periode uit Vlaanderen's geschiedenis op nieuw in herinnering brengt, zoo juist gety peerd in de titel, welke het voertVoor Outer en Heerd. Dit spel, dat getuigt van Everaard's groote kennis en warme liefde, zal nu op 10, 15 en 17 Augustus door zijn vrienden kring ten tooneele worden gebracht op het oogenblik, dat „St. Jan^ s.aat aan den vooravond van zijn dertig-jarig bestaan. Dit brokstuk historie, raak in karakter- typeering en vloeiend van stijl, zal onge twijfeld ieder toeschouwer boeien en beter doen beseffen hoe in oprechte trouw door hen, die vóór ons de Vlaamsche gewesten bevolkten, werd gestreden „Voor Outer en Heerd." AMBACHTSSCHOOL. Diplomeering en bevordering cursus 1946—1947. Een eindgetuigschrift 2-jarige cursus ver kregen Afd. timmeren D. van Aalst, J. J. Clemminck, J. Eckhardt, J. J. Kamerik en C. Wieles te Terneuzen, C. P. v. d. Berge, S. A. Gazan, J.P.Jansen van Rosendaal, C. J. Michielsen en M. A. Verhelst te Axel, M. de Bokx en J. A. de Braai te Hoek, J. J. Dekker en L. ae Visser te Zaamslag, J. F. van Deursen, E. J. de Kort, J. F. Lossie, P. J. de Poorter en B. Schuren te Vogelwaarde, L. A. Adam en R. P. v. Laere te Westdorpe, W. W. Voeten te Sas van Gent en A. C. Marteijn te ljzen- dijke. Afd. smeden-bankwerken G. Buijze, P. v. d. Peijl, D. Romeijnsen, M. P. Slabber en K. Willemsen te Ternenzen, J. Bakker, J. Dekker, R. C. Dieleman, J. de Feijter, A. P. Hamelink, F. de Kraker, J. de Pooter. J. de Putter, J. Riekwel en L. Schie man te Axel, G. Neels te Hoek, D. Kempe en L. v. d. Wege te Zaamslag, P. G. Dhants te Sluiskil, A. J. de Caluwé en J. Dhaene te Sas van Gent, L. C. de Block en C. Schipper te Zuiddorpe, 1. B ogte te Biervliet, R. van Hecke te Philippine en I. Pioegaert te Bouchaute. Afd. electrotechniek M. de Feijter, J. A. Janse, J. F. Stoffijn en G. Verlinde te Terneuzen, A. Donze en J. Platteeuw te Hoek, W. A. Verheecke te Axel en G. Schooff te Sluiskil, v Afd. automontage L. v. d. Bent, J. Dees en F. Stoffijn te Terneuzen; Th. Groothaert en J. A. van Nieulande te AxelJ. Bosman te Hoek J. B. de Blok en J. Scheerders te Vogel waarde; F. Audenaerd en R. Verschelden te Westdorpe; A. van Avermate, J. Jansen en R. Jurriëns te Sluiskil; F. Dieleman, A. Schilleman en H. van Waes te Biervliet en J. Boerjan te Ijzendijke. Afd. schilderen: A. Jansen van Roosendaal te Axel. P. Wilhelm te Zaamslag. J. Wuliems te Sluiskil en J. van Joie te Hontenisse. Een aanvullend getuigschrift voor het nog een jaar volgen der lessen werd uitgereikt aan Atd. timmeren A. Mehauden te Hulst. E. van Poucke te Ijzendijke en L. E. de Waai te Vogelwaarde. Afd. smeden-bankwerken J. v. d. Wege te Terneuzen. W. Dieleman, A. Lievens en J. Stolk te Axel. F.Overdulve te Zaamslag. R. Cortvriendt en M. de Doel- der te Sluiskil. J. Slock te Sas van Gent en J. van Haele te Ijzendijke. Afd. electio-techniek A.Janssens en P. Vleeskens te Westdorpe. Afd. schilderen J. Bareman te Axel. WEG AXEL—KIJKUIT. De weg AxelKijkuit zal naar de K.N A.C. mededeelt vermoedelijk nog dit jaar worden verbeterd. M.U.L.O.-DIPLOMA. Vrijdag slaagden o.m. te Goes voor het Mulo-diploma A J. van Es te Terneuzen. P. Faas te Zaamslag en J. Dieleman te Axel. Zaterdag slaagden voor hetzelfde diploma C. van Akkeren en A. Eederink, beiden Terneuzen. G. van Maelsacker en A. Dees, Zaamslag. E. van Dixhoorn, Hontenisse. W. Bokstaal, Sas van Gent. GEEN LUXE AUTO'S MEER. De minister van economische zaken heeft een schrijven gericht tot de Kamers van Koophandel, betreffende het economisch beleid. Er wordt voortdurend naar inkrimping van overheidsbemoeiing gestreefd, zoo deelde de minister mede. Dat komt tot uitdrukking in de personeelsbezetting van genoemd departement en van zijn diensten. Op 1 Januari j.l. waren er 11450 personen bij werkzaam, op 1 Juni 10769. Het ge meentelijk distributiepersor.eel liep terug van 11644 tot 10700. De politiek is er voorts op gericht kleinere auto's aan te schaffen in de prijsklasse van 1350 dollar of 340 pond sterling. Hier vloeien deviezenbesparingen uit voort. Ook uit Tsjecho-Slowakije en Italië zullen slechts kleinere wagens worden ingevoerd, terwijl alleen uit Frankrijk een gering per centage luxe auto's wordt betrokken. Ten slotte vestigt de minister er de aan dacht op dat het uiterlijk van verschillende Amerikaansche auto's dikwijls een luxe karakter suggereert. Uit de prijs van der gelijke auto's blijkt evenwel, dat deze geen luxe auto's zijn. EEN JAAR LANG ZONDER GEMEENTERAAD. In de gemeente Arcen en Velden in Lim burg doet zich het zonderlinge feit voor, dat een jaar na de gemeenteraadsverkiezing (26 Juli 1946) de nieuwe raad nog steeds niet in functie is. Bij de destijds gehouden verkiezingen heeft een der partijen protest aangeteekend tegen een beweerde onregel matigheid. Deze kwestie is alle instanties gepasseerd en op 12 Maart door den Raad van State behandeld. Men wacht echter nog steeds op de uitspraak. Doordat alle herbouwplannen de goedkeuring van den nieuwen raad behoeven, wordt de opbouw van deze zwaar door den oorlog getroffen gemeente ernstig gestagneerd. SPANNING IN DE PARTIJ VAN DEN ARBEID. Een aantal leden van de Partij van den Arbeid, o. w. Ds. J. J. Buskes en Mr. G. J. van Heuven Goedhart, dringen er op aan, dat een buitengewoon congres ter bepaling van den koers en verantwoordelijkheid der partij wordt gehouden. Tevens wenschen zij, dat de oud-premier der Indonesische republiek, Soetan Sjahrir, op dit congres zal worden uitgenóodigd, opdat de Partij van den Arbeid het republikeirsche standpunt zal vernemen van een persoon, die daartoe door de republiek gemachtigd is en als bevoegd kan worden beschouwd. SPORTNIEUWS. De volgende personen uit deze streek hebben de Vierdaagsche te Nijmegen dit jaar met succes volbracht: 1; Mej. S. E. Priem—Geensen te Zuid dorpe, 2. dhr. J. de Beule te Hulst (2e maal), 3. dhr. van Egdom te Axel, 4 dhr. van Kruyssen te Lamswaarde, 5 dhr. Th. Lourens te Clinge, 6. dhr. W. C. Priem te Zuiddorpe (2e maal), 7. dhr. H. L. War rens te Zuiddorpe. Bekendmakingen. TOESLAG OP VACANTIEBONNEN. Over de a.s. vacantieweek in het bouw bedrijf kan aan bouwvakarbeiders en aan D.U.W.-arbeiders die niet over een vol doende aantal vacantiebonnen beschikken een bijslag verleend worden tot het bedrag dat zij bij opneming in de overbruggings regeling Zouden kunnen ontvanger. Hij die hiervoor in aanmeiking wenscht te komen dient dit schriftelijk te verzoeken vóór of op 2 Augustus a.s. ter gemeente secretarie. Het verzoek moet inhouden het aantal door hem ingeleverde bonnen en de waard» daarvan, en moet door een bestuurslid der vakorganisatie zijn gewaarmerkt. De Burgemeester van Axel, P. L. D. J. VAN OEVEREN. ilistische basis te aan- egiem. dat hij nochtans vroegere, oor, dat deze opvatting taat als door de kerken jeider tevredenheid, r R K. kerk hnbben wij itact gehad. „Réforme." lië uitgebreide ckelarij. nd een stroom van alle waar Italië vol van is. Zwitserland en vandaar landen in Europa. De ng zelf is arm, maar de oederen, die weinigen iwege de enorm hooge handel is ook zeer ezien er vele menschen ijden van corruptie hun om zoo spoedig mogelijk :n smokkelarij op groote de Zwitsersch Itallaan- Fransche grers over en aars hebben daarbij ge- nieuwe „vindingen" o.a ër". Een paar jongens ■meer mannen zwemmen, waarschuwd was en de rresteerde, ontdekte zij, rnder water een boot oor een kleinen motor en waarin men 5000 emeel, rijst en pelzen ïtdekking was de eerste ren van een uitgebreide lie levensmiddelen, gou- aretten, aanstekers en en", aldus de New York enwoordigers uit hooge igen en ex krijgsgevan- behoorlijk kieedingstuk i maakt gebruik van de le middelen en methoden, angehouden contrabande rd beeld van de econo- ng van verschillende Ier Europeesche samen- n b.v. gouden 20 dollar s-munten over de grens emde bewaar- en berg en in brooden gebakken i zak gedroogde pruimen, a gemaakt in het tuig en karren en wagens of in lem van koffers. Een tan de Fransch-Zwitser- iteerd, omdat zijn motor vlak bij de douane te ?ouden munten uit zijn .lpengebieden is het een or smokkelaars, die de r kenr en. Elk pad, elke n Alpenweide verbergen m ongezien van heteene re door te dringen maar chietgevechten tusschen tak desperados onder hun en de Alpen politie en ;n zich drama's af, waar- it iets hoort en die slechts pporten worden veimeld ken stijl. Er vallen ook owel door het rake schot le douane als door de loor de gevaren van de Smokkelen is dus een 'inventaris en loketten en bedienden compleet. Vroeger kon je r.og wel eens ooit binnen loopen ais hij het toevallig niet te druk had om iets niet al te officieel af le werken. ,..aar kom daar nu niet meer omachter de iralies wordt je te woord gestaan, naar ver- kitzing door burger of militair en het kost de grootste moeite om „mijnheer zeil' eens te spreken te krijgen. Evenwel het tippelt bei», hij verdient een recommandatie bij het hoofdkantoor in Den Haag. toen eindelijk gescheiden. Een orthodoxe priester zei b.v. „Vóór de revolutie moesten alle preeken gecensu reerd worden nu kan ik preeken zooals ik wil, zonder dat mijn woorden van te voren gekeurd worden. Ik ben vrij om te zeggen wat ik wil en ik kan me aanpassen bij mijn hoorders. Zeker, de kerk is haar bezit kwijt, maar nu onderhouden de ge meenten de geestelijkheid, waarvan het grootste gedeelte een zeer behoorlijk inko- leeft "in"het westen schijnt men er niets te weten. Op een keer vroegen wij aan een pries ter of hij ook lid zou kunnen zijn van den Oppersten Sovjet. Openhartig antwoordde hij, dat dit niet mogelijk zou zijn, om twee redenen: le. omdat slechts bepaalde instellingen candidaten kunnen stellen en hij niet zag hoe een daarvan ooit hem zou aanwijzen, 2e. omdat zijn geestelijke instelling hem EEN MONARCHIE. het onlangs gehouden Franco Zondag een wel r.s welke Spanje weer jrdt. Voorloopig zonder koning, maai met Franco als staatshoofd. —o De trouwste kanarie van den Engel- schen koning, en de eenige in zijn soort die het geheele Engelsche volkslied kon fluiten, is op ruim 15 jarigen leeftijd gestorven. Het dier heeft groote bekendheid verworven, toen het in 1947 op een dierententoonstel- ling In het Crystal Palace het „God save the King" ten gehoore bracht. V k

Axelsche Courant | 1947 | | pagina 3