1 Katholieke Niwin RADIO- I Band Zaterdag 2 Zondag 2 Alb. J. v. Wijk Pijnacker, Tel. Berkel K 1891 - 412 Foto hoekjes Luxe Notitieboekjes Reislectuur Schetsboeken, enz. enz. Ambac op i HET CEN Uit onze omgeving. Het Bestuur der Katholieke Middelbare Schoolverenl ging maakt bekend dat de met Ingang i worden in een met de afdelli en M.H.S. 4-j. i Aangifte van deling Gymnas J. J. P. BOEZEN TENTO( voorwerj door de lei MAANDAG DINSDAG WOENSDAC in de Scbi Gedurende aangiffe vi des namiddag met Cantinew aan huis colle 's Avonds 7.1 muziekgezelscl en verkoop ve Alles komt en Band Ne VIVIANE R( Een felle :ank PAI Een machtig i de laatste met Veroordeelde Gevangenis of T Jtl wfoéhiiiiK TfaCn STREEKPLAN VOOR ZEEUWSCH VLAANDEREN. Ten gevolge van de zeer ernstige oor logsschade in West Zeeuwsch-Vlaanderen en de noodzaak het dd. 13 Aug. 1937 goedgekeurde streekplan voor de kuststrook Breskens—Retranchement in verband met het weperopbouwplan voor de gemeente Cadzand ten spoedigste te herzien is «het noodzakelijk een streekplan voor dit gebied vast te stellen. De sociaal-economische problemen .voor het Westen hangen ten nauwste samen met die in het Oostelijk deel van Zeeuwsch- Vlaanderen, weshalve het gewenscht is het sociaal economische onderzoek uit te strek ken over geheel Zeeuwsch-Vlaanderen. In verband hiermede heelt de Commis saris der Koningin in de provincie Zeeland besloten, dat voor Zeeuwsch-Vlaanderen, omvatlende het gebied der gemeenten Breskens, Groede, Nieuwvliet, Retranche ment, Zuidzande, Oostburg, Sluis, Aarden burg, Waterlandkerkje, Schoondijke, IJzen- dijke, Biervliet, Hoofdplaat, Terneuzen, Hoek, Philippine, Sas van Gent, West- dorpe, Zuiddorpe, Overslag, Koewacht, Axel, Zaamslag, Vogelwaarde, Hontenïssa, Qraauw en Langendam, Hulst, St. jansteeu en Clinge, een streekplan wordt voorbereid. VEREENIGING ZEEUWSCH OORLOGS MUSEUM. De Vereeniging Zeeuwsch Oorlogsmuseum koestert het voornemen het oorlogsmuseum, dat in een van de grootste bunkers op den zeedijk te Westkapelle is ingericht, officieel te openen. Waarschijnlijk zal deze plechtigheid via de N.C.R.V.-microfoon uitgezonden worden. Ook het oorlogsmuseum in de duinen te Cadzand wordt eerstdaags geopend. Een juiste datum staat nog niet vast. Het ligt in de bedoeling het oorlogs museum te Westkapelle 2 Aug. a.s. officieel te openen. Dezer dagen zal het museum echter al toegankelijk worden gesteld voor het publiek. Mez verwacht een druk bezoek, vooral in verband met de aanwezigheid van buiten- landsche studenten en het bezoek van tal rijke vacantiegangers, die het verwoeste plaatsje komen bezichtigen. EEN NIEUWE ZEEUWSCHE INDUSTRIE. Naar „de Stem* van welingelichte zijde verneemt nemen de plannen tol vestiging van een papiergrondstoffenfabriek in Z - Vlaanderen vasteren voim aan. Bij de onder zoekingen is gebleken, dat de capaciteit van de centrale te Westdorps voldoende groot is om in de behoefte aan electrischen stroom te voorzien. Het grootste bezwaar vormt thans nog de hardheid van het water, doch men mag goede hoop koesteren, dat dit bezwaar overwonnen zal worden. In tegenstelling tot de eerste berichten, welke ais vermoedelijke plaats van vesti ging Breskens en Schoondijke vermeldden, schijnt men thans het oog mrer op Oost- Zeeuwsch- Vlaanderen gericht te hebben. In het hijzonder Hulst wordt in dit verband genoemd. POLDERBESTUREN. Benoemd totafgevaardigde van de calam. Margarethapoider, naar dealgemeene vergadering van het waterschap Hulster en Axeler Ambacht, J. Tollenaar te Zaamslag plaatsvervanger van de dijkgraaf van het waterschap Smids Koegorsschorre c.a., M. de Feijter te Axel gezworene van de Autrichepolder, G. E. M. Govaert te Westdorpe dijkgraaf van de Nieuwepolder hij Sas van Gent (Oostdeel), H. F. van der; Bossche te Sas van Gent en tot plaatsvervanger van de dijkgraaf G. E. M. Govaert te Westdorpe gezworene van het waterschap Hengst- en Rummersdijk, J. P. E. Verschueren te Hengstdijk (Vogelwaarde) gezworene van de polder Willem III, P de jonge te Zaamslag gezworene van de Zuiddorpepolder- Nnorddeel, R. L. D'hert te Zuiddorpe dijkgraaf van de Klein Cambronpolder, Th. P. Cornelissens te Hulst en tot plaats vervanger van de dijkgraaf Th. G. J. Ver- eecken te Vogelwaarde. AXEL. WONINGBOUW. 64 woningen aanbesteed. Naar wij vernemen zijn thans 64 woningen van de in het bouwplan genoemde 100 ge- gegund, legen een gemiddelde bouwprijs van f 36 per kub. M. De inhoud van deze woningenis ca. 260 kub. M., zoodal de bouwprijs per stuk ru'm f 9000 za! bedragen. Aan F. J. de Waal te Kuitaart zijn 16 woningen gegund, de 48 overige in com binatie aan de Axe'sche aannemers Wie- meersch, Van 't Hoff, Vercouteren, Lansen en de Zeeuw. Verwacht wordt dat eind Augustus met de bouw zal kunnen worden begonnen. N. I. W. 1. N. EN BAND NEDERLAND—INDIË. Uitnemend geslaagde canlinewagen-actie In het kader eeuer provinciale actie voor onze jongens in Indië arriveerde Maandag middag alhier de cantine-wagen van de N.I.W.IN Jammer genoeg had de wagen op reis naar Axel ernstige pech, zoodat inplaats van om 2 uur, eerst om haif vier met de actie kon worden begonnen. De afdelings voorzitter van den Band Nederland—Indië, dhr. B. J. Knieriem, die zich voorgenomen had ook de buitenwijken in deze actie te betrekken, zag zich zoodoende in dit voor nemen zeer teleurgesteld. Door de gratis beschikbaarstelling van auto's door Axel- sche garagehouders kon nog een gedeelte der buitenwijken worden bezocht. Nadat de tournee van den cantinewagen op de markt met het ten gehoore brengen van het volkslied was aangevangen, begon de zoo succesvolle rondrit door de gemeente. De wagen had de volle belangstelling der burgerij en de 26 zeer ijverige collectrices werden welwillend ontvangen. Het finan- cieele resultaat van de hard werkende jonge dames was dat de collecte inclusief verlo ting f 1600 bruto opbracht. Voorwaar een pracht-resultaat. Des avonds parkeerde de wagen op het Marktplein. Zoowel de harmonie „Concordia" als haar zustervereniging „Hosanna" verleen den hun muzikale medewerking, waardoor een zeer talrijk publiek aanwezig was. De verkoop der diverse artikelen, die grootendeels gratis door de Axelsche neringdoenden waren verslrekt, werd een groot succes. Ververschingen vonden in verband met £de hooge temperatuur een enorme aftrek, terwijl de kinderen dejkoek- stands bestormden en zoodoende de. jonge dames weer handen vol werk hadden. De trekking der loterij, waaraan 52 prij zen verbonden waren, mocht zich eveneens in een ruime belangstelling verheugen. Resumeerend kon na beëindiging dezer plaatselijke actie worden geconstateerd, d?t de belangen van onze jongens over, zee een warme plaats hebben in het hart der Axelsche bevolking. Dit bleek niet alleen uit de groote publieke belangstelling, doch ook uit de zeer gunstige financieele resultaten, zooais hierboven reeds gtmeld, een bruto ontvangst van f 1600, waarvan één derde deel is bestemd voor Band Nederland—Indië, zoc- dat binnen afzienbaren tijd onze jongens in Indië een radiotoestel zullen ontvangen, waarop vermeld staatgeschonken door de burgerij van Axel. Het andere tweederde deel der bijeeegebrachte gelden komt ten goede aan het plaatselijk Niwir-comité. Na afloop vergaderden de besturen der beide coroifé's ten stadhuize, alwaar nog maals door den afdelingsvoorzitter van den 3i c Nederland—indië den dank aan de burgerij werd gebracht voor de offervaar digheid en de blijken van medeleven, als mede aan de velen, die zoo spontaan hun medewerking verleenden. Dit gunstige resultaat springt temeer in het oog, wanneer men beziet dat in een Hollandsche stad die 50.000 zielen telt, ra een tweedaagsche actie slechts f 1800 kon worden bijeengebracht. Dhr. Jac. de Ruijter, voorzitter van het plaatselijk Niwin-comité, sprak in hartelijke bewoordingen zijn dank uit aan den waar nemend burgemeester, dhr. P. J. van Ber- degem en den gemeente-secretaris, dhr. J. L. J. Maris, voor hun medewerking en aanwezigheid. Ook de heer de Witte uit Vlaardingen, leider van den cantinewagen en van de tourrée door Zeeland, was zeer verheugd over de offervaardigheid en de algemeene medewerking hier ter plaatse ondervonden, Als voorzittei van het Centraal Comité Niwin deelde hij mede, dat nog 2 groote acties op het programma staan. Ten eerste „het cadeau uit Zeeland" (muziek-instru- menten voor onze jongens). Hiervoor is een provinciaal comité gevormd. Eere-voorzitter is de Commissaris der Koningin, voorzitter burgemeester Kolft te Vlissingen. Dit alles valt buiten de radio-actie van den Band Nederland—Indië. De 2e actie is het zen den van 150.000 kerstpaketten naar Indië, waarvan ook een deel aan Zeeland zal worden toegewezen. DE MOTOR-KOZAKKEN. Zaterdagavond had alhier cp initiatief der Vereeniging vnor Vreemdelingenverkeer de demonstratie der motor-kozakken plaats op hel terrein der Zeeuwsche Fokkers. Gezien het origineele en actueele van dit programma, dooi de motorijdende acrobaten vertoond, bestond hiervoor van de zijde van het publiek bij het eerste optreden dezer groep in Zeeland groote belang stelling. Nadat eerst een voorstelli*>gsronde der kunstrijders en voetballers werd gehouden, volgde het sierlijke, carousselrijden, waarna de verschillende kunstrijders diverse staal tjes van hun groote vaardigheid en behen digheid vertoonden, die onmiddellijk de volle belangstelling van het publiek hadden. Groot zelfvertrouwen en behendigheid vereischte het nummer bokspringen over een motor in volle vaart. Het werd echter evenals alle andere nummers, onberispelijk uitgevoerd. Dc leider van het gezelschap, dhr. Harry Kroeze en mevrouw Kroeze- Klinge, traden op met motor en zijspan. Het kwijtgeraakte wiel van het zijspan werd door mevr. Kroeze-Klinge vlug ontdekt en snel weer door haar gemonteerd, terwijl H.ny Kroeze er de volle vaart in hield. Pracntnummers.waren eveneens „de levende brug" en het gecombineerd optreden van 5 kunstrijders op 3 motoren. Een der meest sensationeeie nummers was zeker de voetbalwedstrijd *op motoren. Zoowel de zwart- ais de wilhelmen tracht ten alle kansen te benutten en joegen de motoren danig achter den bal. L)e zwart- hulsnen wonnen deze ongewone snijd met 2—1. Het volgende nummer was: de krui ser „Piet Hein." Op een motor was een stellage., gebouwd van metalen buizen, in den vorm van een want van een oorlogs schip. De bestuurder van den motor nad ook de 5 acrobaten in het want in even wicht te houden, die bovendien nog regel matig van plaats verwisselden tijdens den rondrit. Dit nummer vereischt ontegenzeg gelijk een groote training en zelfbeheer- sching. Bewonderenswaardige nummers waren ookin gestrekte houding, lol handig, staande op het zadel, rijdende met een snelheid van pl.m. 30 Km., het optrtden der gebroeders Kroeze in gestrekte houding staande op een motor en het kopbuitelen over den motor.Ook het laatste nummerde stout moedige sprong (door een papieren scherm) met een een motor over 9 personen, werd onder luid applaus van het publiek feilloos uitgevoerd. De Axelsche V.V,V. bezorgde Albino witte Ceme, voor het blijvend Ijzer, steen, hout en 50 kg. Cementhctrder maakt zacht» betonvloeren direct siuifvry en keihard. Bussen van 25 kg, Cementine stopt onmiddellijk gaten en scheuren in kelders, riolen, tegen waterdrang. In bussen van 10—25 kg. Gevelbeschermer 2 maakt de natste doorslaande gevels direct blijvend waterdicht, Is kleurloos. Leverancier aan Ryks-, Gemeente- en Directiewerken. icyeii uei. rerug ie oezorgen by J. HARPE, Noordstr. 28, Terneuzen. TE KOOP: alle soorten Draineerbuizen van 5 toi 15 cM. en gecreoseerde Palen, alle maten, thuis bezorgd. Vraagt inlichtingen. J. JANSEN, Oude Weg 10, Axel. a uiu muuillb nwM. Verkrijgbaar bij en aan ALLE

Axelsche Courant | 1947 | | pagina 2