AXELSCHE 3Èi COURANT Frankeering bij abonnement Axel. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK ZATERDAG 5 JULI 1947. 61e JAARGANG No. 76. VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Adres Redactie en Administratie: Hoofdredactie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ T. C. VINK-van VESSEM Ouders vragen zich af Een militair in Indië antwoordt. II. Vat was Uw jongen in zijn burgerleven? is hij bakker of slager, landbouwer of ischer, bankwerker of kantoorbediende? el, daar zullen we niet over spreken, jofdzaak is, dat zij allemaal burgers in iderland waren. )e oproep voor de militaire dienst kwam zij werden soldatsn in Nederland. Dat is een heele verandering in het leven van en. Waar zij tot voor kort ploeg, hamer pen hanteerden kregen ze nu allen een weer over de schouder. Voor de rustige ggensslaapkamers kwamen groote kazernf- lapzalen in de plaats. Een heel ander ren waar de jongens zich bij aan hadden passen. Hierbij moesten verschillende woonten van thuis överboord worden gooid, waar dan weer andere regels en bruiken voor in de plaats kwamen. Dat in deze eerste kazernetijd moeilijkheden oesten worden overwonnen is begrijpelijk, ur was b.v. de jongen, die s avonds met uilkleeden altijd wachtte tot het licht was, eenvoudig omdat hij zich geneerde de anderen hem in zijn onderkleeren aden zien staan. E'r3t langzamerhand a hij z'ch bij de normale gang van zaken apassen. Op het oogenbük loopt hij hier Indië, vanwege de warmte, de halve dag een sportbroekje en lacht hartelijk mee anderen hem aan zijn vroegere gedwon- n laat opblijven herinneren. Er gebeurden de Nederlandsche kazernes heel veel van [gelijke dingen en zij vergden vaak hft erste van het aanvankelijk stugge aan- issingsvermogen. Gelukkig waren er ook altijd de week-ends. Dan gingen de airen naar huis en konden bij vader en seder weer raad en soms moed opdoen or de volgende week. iterlijke veranderingen kwamen al spoe- Na een week of zes arriveerden er op voorplein van de kazerne een aantal ngens voor de volgende lichting, om ge- urd te worden. De soldaten in de kazerne jen hen loopen en een vroegere magazijn- ende zei„Van de tien jongens staan zoowaar negen met hun handen in de iken. Wat een sloom gezicht toch hé?" oeger zou deze jongen zooiets niet op merkt hebben maar nu was die houding militairen vreemd geworden.... otterdam. Voor het eerst van hun ren gingen de meesten op een groot hip. Ze vertrokken uit Rotterdam en met kinderachtig propje in de keel stonden op het hoogste dek te wuiven. Ze tgen wegvoor twee jaar en toch inden ze op dat moment ook heel goed de dachten begrijpen van Jan Huygen die us zei„Mijn herte denkt anders niet, icht ende dagh, dan om vreemde landen bezien." Wie zou deze jonge kerels eénzelfde Jdachte kwalijk kunnen nemen? Ze be lten, dat er een nieuw hoofdstuk begon- iil was van hun levensboek Port Said. Met zijn geraffineerde koop voor wie je op "moest passen, dat ze je et beduvelden. Hier kregen ze de eerste drukken van een Oostersche wereld te uwerken en de soldaat voelde zich recht ettig, toen hij voor zijn meisje een Egyp- sche handtasch voor een prik van een iabier wist af te pingelen. De Oceaan. Ze voelden het overweldi gd grootsche als ze op de eenzame ilervlakte gezamenlijk een avondwijding tlden onder de stille donkere luchten, wijl het stampende schip immer voortging ier de schier eindelooze golven Tandjong Priok. Eindelijk weer vaste rond, Priok, na al dat woeiige water, ren een onbehagelijk gevoel van hopeloze irlatenheid. 14000 KM van huis... Ze waren nu geen soldaten in Nederland ter. De vertrouwelijke week-ends thuis aren voorbij. Nu waren ze soldaten in idië en vanaf dat oogenblik moesten ze ilistar.dig zijn. Twee jaren langDeze Ifjtandigheid deed eerst wel een beetje temd aan. Ze waren in alles op zichzelf ngewezen. Namen ze nu een verkeerd sluit, dan moesten ze dat zelf ontgelden. (Wordt vervolgd NEDERLAND KRIJGT EEN KOGELLAGERFABR1EK. Als Duitsche herstelbetaling. Het geallieerde bureau voor de herste 1- 'Halingen te Brussel, heeft aan Nederland Machines uit de Kugelfischer-Fabrik te Schwetnfurt toegewezen tot een gezamenlijke waarde van ongeveer een half millioen mark. Deze machines maken een vrijwel complete installatie uit voor de vervaardiging van kleinere kogellagers voor de rijwiel-, stof zuiger- en kleine motoren-industrie. Nederland zal deze installatie door eigen aankoopen moeten aanvullen. Verder heeft Nederland machines toege wezen gekregen uit de Deutsche Spreng- chemie A.G. te Kreibure Ion, ter waarde van 400.000 mark, uit dé Pulver- Fabrik te Hasloch, ter waarde van 15.570 mark en uit de Dynamit A GJ te Krimme), ter waarde van 1.250.000 mark. Tenslotte zijn Nederiand nog toegekend 3 kleine zeeschepen van 200 ton, alsmede de „Valkenberg" van 1570 ton en de „Schillinghorn" van 2974 ton. De regeling der zelfverzorging voor 1947—1948. Dj regeling voor de zelfverzorging voor 1947—1948 wijkt op enkele punten af van die voor 19461947. v Zeifverzorger kan men zijn voor melk er/of vleesch. In de zelfverzorging van vleesch kunnen personen, geboren in 1943 en eerder, worden opgenomen. Het aantal in huisslachtingen te slachten dieren correspondeert als volgt met het aantal personen in één gezin, voor wie de zelfverzorgirgsregeling geldt: 1 persoon 1 schaap 2 en 3 personen 1 varken 4 personen 1 varken en 1 schaap 5 personen1 varken en 2 schapen6 personen 2 varkens 7 personen 2 varkens en 1 schaap 8 personen2 varkens en 2 schapen; 9 personen: 3 varkens; 10 per sonen 3 varkens en 1 schaap 11 personen 3 varkens en 2 schapen; 12 personen: 4 varkens. Bovendien bestaat de mogelijkheid, dat twee alleenwonende personen tezamen 1 varken slachten en dat gezinnen van 5 personen 2 varkens in plaats van 1 varken en 2 schapen slachten. Tot één gezin behoorende worden gere kend het gezinshoofd, de. echtgenoote, alle inwonende familieleden in rechte lijn, in wonende broers en zusters met tchtgenooten, Inwonende pleegkinderen en inwonend per soneel. Wanneer een gezin niet het aantal dieren slacht, waartoe het krachtens de zelfver- zorgingsregeling gerechtigd is, dan worden slechts zooveel personen van dit gezin in de regeling opgenomen als overeenstemt met het aantal te s'achten dieren. Voor de niet in de zelfverzorging opgenomen per sonen worden wel vleeschbonnen verstrekt. Vanaf 23 November 1947 worden aan zelfverzorgers, die in het seizoen 1947—'48 zullen slachten, in geen gt val vleeschbonnen uitgereikt. Zij zijn overigens vrij in het bepalen van het tijdstip der slachtingen (fusschen 1 Nov. 19471 April 1948) onafhankelijk van het tijdstip waarop in het seizoen 1946—1947 werd geslacht Gaat de slachting om de een of andere reden niet door, dan worden voor de eerst volgende distributieperiode door den distri- butiedienst rantsoenbonnen voor vleesch verstrekt en vervolgens normale distributie kaarten met vleeschbonnen. Over de reeds verstreken perioden worden geen bonnen verstrekt of verrekend. Gezinnen, die regel matig elk seizoen één of meer huisslachtingen verrichten, blijven dus geheel of gedeeltelijk ononderbroken in de zelfverzorgingsrfgeiing opgenomen en zijn vrij in de tijdstippen, waarop geslacht wordt, mits binnen het slachtseizoen. Men kan, behoudens zeer bijzondere ge vallen, niet wegens vertrek naar elders uit de zelfverzorging tredendit kan alleen op medische gronden. Gezinnen, die in het seizoen 1946— 47 minder slachtten dan het aantal dieren waarop zij recht hadden en wier bonnen schuld dus vóór 23 November a.s. vervalt, ontvangen tot dien datum vleeschbonnen, evenals gezinnen, die in 1947—'48 voor het eerst (weer) in de zelfverzorgingsregeling worden opgenomen. Melk. In de zelfverzorging voor melk worden alle melkveehouders met hun gezinsleden, alsmede hun vaste arbeiders met hun gezinsleden opgenomen. Voor deze personen mag drievierde liter melk per dag uit eigen productie worden betrokken. Zij ontvangen geen melkbonnen. Vertrekt een lid uit bet gezin of wordt niet meer over melkvee beschikt, dan worden aan de betrokkene(n) melkbonnen uitgereikt. Bij droogstal of ziekte onder het melkvee kunnen eveneens melkbonnen worden verstrekt. NIEUWE TEXTIELPUNTEN AAN GEWEZEN. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat wederom 20 punten op de textielkaart VA 705 worden aangewezen. Met onmiddellijke ingang worden geldig verklaard de bonnen gemerkt „Textiel C 1 punt", „Textiel C 5 punten", „Textiel D 1 punt" en „Tsxtiel D 5 punter." De bonnen .Textiel C reserve" en „Tex tiel D reserve" zijn derhalve niet aangewe zen voor den aankoop van textielgoederen. DE AANWIJZING VAN SUIKERBONNEN. Met ingang van Donderdag 3 Ju'i zal, teneinde de detaillisten in de gelegenheid te stellen hun zaken voor vacantie te sluiter, tot eind Augustus éénmaal per 14 dagen een bonneniijst worden gepubliceerd. In verband hiermede zijn in de bonnen- lijst van deze week ook de bonnen voor suiker, versnaperingen en zachte zeep op genomen, welke eerst volgende week aan gewezen zouden moeten worden. Dit be- teekent momenteel een verruiming voor de consument, omdat hij een week eerder de beschikking krijgt over zijn suikerrantsoen. Men dient er echter rekening mee te houden, dat op 28 Augustus de wekelijksche bon- aarwijzing hersteld zal worden en de suikerbon dan weer een week later, dus op 4 September komt. De ban van 14 Augustus geeft dus een suikerrantsoen, waarmee men drie weken moet doen. In het schema van de suikerrar.tsoeneering zou de bon, welke op 14 Augustus wordt aangewezen, geldig zijn voor 500 gram suiker. Om de overgang gemakkelijker te doen verloopen, zal dit echter een bon worden voor 750 gram, terwijl de bon voor 500 gram dan op 4 September komt. Op 18 September volgt dan weer een bon voor 750 gram en op 2 October een bon voor 500 grem volgens het bestaande schema. Uit onze omgeving. NIEUWE INDUSRTIE IN ZEELAND Naar de „P. Z. Cri." meldt, ligt het in de bedoeling een belangrijke nieuwe indu strie in Zeeland, waarvoor de eerste maat regelen reeds zijn genomen. Men wil name lijk op groote schaal overgaan tot verwer king van zeewier. In de eerste plaats zal daarvan veevoeder gemaakt worden, maar daarnaast heeft men ook het voornemen uitgebreide proeven te nemen voor nieuwe aanwending van zeewier. Zoo stelt men zich voor de bereiding van peniciline ter hand te nemen, waarbij zeewier als kweek bodem gebruikt zou worden. Mede in ver band met de ruime toepassing, welke dit nieuwe geneesmiddel in de toekomst zal vinden, verwacht men veel van deze nieuwe industrie. Zij is bereids gevestigd in een tijdelijk gebouw bij Vlake, waar reeds veevoeder uit zeewier wordt geproduceerd. De stichting van een laboratorium, waar aan onder meer een bioloog verbonden zal worden, staat op het program. OOK ZEELAND HEEFT THANS ZIJN „WEGENWACHT." Met ingang van 9 Juli zal de wegen wacht ook in Zeeland gaan patrouilleeren en wel op de verkeersroute Bergen op Zoom—Goes—Middelburg. Daarmede zul len dan alle provincies in het wegenwacht- systeem ingeschakeld zijn. In verband hier mede zal een aantal „wegenwachten", ver gezeld van de A.N W.B.-directie, officieel zijn opwachting maken bij de gemeente besturen in de verschillende steden langs de route Bergen op Zoom, Goes, Middel burg en Vlissingen, alsmede bij het provin ciaal bestuur van Zeeland te Middelburg. HERSTEL VAN BRUGGEN IN ZEFUWSCH-VLAANDEREN. Op Woensdag 16 Juli a.s. zal ie Middel burg aan het bureau van den Rijkswater staat worden aanbesteed het mak-m van 3 bruggen over en 5 duikers in de Oostelijke en Westelijke Rijkswaterlelding in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen. ONDERHANDSCHE AANBESTEDING. Namens de provincie vond o.a. de vol gende onderhandsche aanbesteding plaats herstel van den weg Hulst—Nieuw Namen mat zijtak naar Clinge, eegu sd aan Moer land en den Boer voor f36 677. op haar terrein een veulenkeuring gehouden, die goed geslaagd is. De aanwezige veulens waren over het algemeen van beste kwaliteit. Ook de belangstelling was goedvooral van de zusterverenigingen uit Hulst en Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. Aanwezig was ook de alg. secretaris van het Ned. Trekpaarden Stamboek, de heer L. A. Bom. De jury bestond uit de volgende heeren Klasse 1J. van 't Westeinde, Nieuwdorp en A. J. Temmerman, Hoofdplaat. Klasse II en klasse lilAbr. Vermeulen, IJzendijke en Corn, van Hoeve, Groede. Klasse IVJ. van 't Westeinde en A. J. Temmerman, vr.d. Klasse V: J. van 't Westeinde, A. J. Tem merman en Abr. Vermeulen, vnd. De prijzen werden toegekend als volgt: Klasse I (merrieveulens geb. voor 1 Mei) 1 Feria de l'Esperance van Victor Barbé, Philippine. 2 Evina van Catharinahoek van Wed. |ac. de Feijter, Catharinspolder. 3 Mia van Annie van Osw. Kerckhaert, West- dorpe. 4 Irene van P. Willems, Walsoorden. 5 Gerda van Loose's Hof van C. de Putter, Axel. 6 Clairona van Othene van Anth. H. Dekker, Zaamslag. 7 Frieda van Nico van C. A. Dekker, Axel. 8 Honda van Zaamslag vau Abr. Haak, Zaamslag. 9 Tilly van Clairon van Corn. Hamelink, Overslag. 10 Gretha van Loose's Hof van C. de Putter, Axel. 11 Annie van J. C. den Hamer, Koewacht. 12 Irma vnn Zorgvliet van L. W. de Regt, Zaamslag. 13 Ineke van Nico van C. A. Dekker, Axel. 14 Première van Nico van dezelfde. 15 Margriet van Jac. van de Ree, Zaamslag. 16 Marijke van Zorgvliet van L. W. de Regt, Zaamslag. 17 Gautorie van Coegorspolder van P. A. P. Dieleman, Zaamslag. 18 Annie van N'co van Jac. Dieleman, Spui bij Terneuzen. 19 Mina van Doornhof van Jan de Feijter Lz., Axel. 20 Mirza van P. Dieleman Mz., Hoek. Een matige klasse, met 2 goede kop- nummers. Klasse 11 (merrieveulens geb. na 1 Mei) 1 jenny van Stella van C. van Overloop, Zuiddorpe. 2 van H. J. de Waal. Graauw. 3 Edilh van J. C. den Hamer, Koewacht. 4 Flora van Capellepolder van jac. de Putter, Axe'. 5 Jabina van Sluiskil van Jan van Hoeve, Sluiskil. 6 Maria Christina van Jaap van M. Dieleman, Zaamslag. 7 Sonja van Sluiskil van Jan van Hoeve, Sluiskil. 8 Glorieuse van Nico van M. Vervaet, West- dorpe. 9 Horina van Sluiskil van Jan van Hoeve, Sluiskil. Erika van A. C. Puylaert Zuiddorpe. 11? van |ac. Michielsen, Zaam slag. 12 van J. J. Huijssen—de Bruijne, Terneuzen. 13 Carla van Cneeorsboeve van A Ramondt, Sluiskil. 14 Martha van Wil- lemskerke van A Tollenaar, Hoek. 15 Cora van Carta van C. van Overloop, Zuiddorpe. 16 Clairina vnn Zaamslag van |ac. Haak— De< s, Zaamslag. 17 Favoriet van Nico van E. v. d. BulckP, Terneuzen. Zeer goede klasse. Klasse 111 (hengstveulens geb. voor 1 Mei) 1 Don van Nico van C. A. Dekker, Axel. 2 Dragon van Hersa van Alfred Goethals, Westdorpe. 3 van H. F. Kips, Koewacht. 4 Nico van A. L. Scheele, Axel. 5 Nero van Oudenpolder van Adh. van Waes. Zuiddoipe. 6 Clairon van A. de Feijter, Axel. 7 Avenir van Duboishoeve van W. L. den Hamer, Axel. 8 Paul van Nico van C. A. Dekker, Axel. 9 Piet van J. J. Ver- poorte, Hotk. 10 Pol van Brugzicbt van J. A Quaak, Axel. 11 Montain van H. de Putter, Axel. Zeer goede klasse. Klasse IV (hengstveulens geb. na 1 Mei) 1 Guido van Zaamslag van Abr. Haak Cz., Zaamslag. 2 Teddy van Passluis van Alfred Goethals, Westdorpe. 3 Carlo van Hautain van L. F. H. de Moor, Zaamslag. 4 Coran van Nico van J. Dieleman—v. d. Hooft, Axel. 5 Hans van jac. van de Ree, Zaamslag. 6? van M. A. B. Puylaert, Zuiddorpe. 7 van J. J. Huijssen—de Bruijne, Terneuzen. Matige klasse. Klasse V (hengsten met afstammelingen) 1 Nico van Annie van C. A. Dekker, Axel. Het was een beste collectie veulens van dezen kampioenhengst uit onze provincie. 2 Hautain van Wieringermeer van Jos. F. de Waal, Hontenisse. Ook deze hengst is een goed vaderpaard. AXEL. Veulenkeuring. Onder begunstiging van prachtig weer werd hier Woensdag door de V. V. Z, F NEDERLANDSCH ROODE KRUIS, AFDEELING AXEL. Dezer dagen waren wij getuige van een oefening in open lucht door E.H.B.O.- cursisten. Hieraan wordt door ongeveer 5q Abonnements prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl 1.25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indié fl. 1,55. Buitenland fl. 2, Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. Kleine Advertentiën (maximum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra.

Axelsche Courant | 1947 | | pagina 1