AXELSCHE COURANT I. Frankeering bij abonnement Axel ZATERDAG 28 JUNI 1947 61e JAARUANG Nr 74 NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM De nieuwe bouwplannen. de zitting van Woensdagavond heeft gemeenteraad de voorgestelde bouw- inen, die voorzien in den bouw van derd woningen, aangenomen. Wij ver- ien daaromtrent het volgende i a n leze bouwplannen zijn verdeeld in plan- en plan-west. In oost komen 40 wonin- in west 60. Het eerste is gelegen tus- tn Kanaalkade en Armendijk, het tweede westen van de Bylocquestraat. deze woningen niet allemaal in plan- komen, vindt zijn oorzaak in het vele lisatiewerk, dat hiervoor noodig zou zijn. ■wel dit werk al zeer geruimen tijd in bereiding is bij de D.U.W., stuit dit bezwaren (voornamelijk gebrek aan dskrachten.) overdracht dezer perceelen aan de lente zal eerstdaags haar beslag krijgen. raad heeft in zijn vergadering van isdagavond besloten ook de gronden plan-west aan te koopen. joals uit een advertentie in ons blad Zaterdag jl. bleek, worden twee typen .ingen gebouwd, nl. C en D. (De typen en B. zijn reeds in aanbouw, waarover ks meer.) fype C is geschikt voor gezinnen tot en 5 kinderen, type D voor gezinnen met meer dan 5 kinderen. Zij worden ge- wd in blokken van 2, 4 en 6 woningen vallen in de huurklasse van f 3,25 tot Het spreekt vanzelf, dat deze huur- niet rendabel is in verband met de ;e bouwkosten van dezen tijd. Het zou ook niet mogelijk zijn om te bouwen Ier een zeer belangrijke bijdrage van iwege. ils men in aanmerking neemt, dat de Huisvestingscommissie ongeveer 270 vragen geboekt zijn, zal het duidelijk i, dat deze woningbouw noodzakelijk 5 door meerdere gevolgd zal moeten iden. Inmiddels wordt met man en macht ge- rkt, om de eerste woningen gereed te ken, zooals ieder in het zg. .nieuwe leelte" heeft kunnen constateeren. Of- loon eenige afwijkende constructies wor- n toegepast, zijn deze woningen met «derwaardig. De voornaamste afwijking slaat in de toepassing van holle baksteen ieren. Dat deze echter geen oorlogspro- rt zijn, wordt bewezen met het feit, dat n reeds in '33 ru'me toepassing vonden, in de Wieringermeer. Het hout diende beter te zijn, doch hierop dt onze veelbesproken deviezenpositie i zeer merkbare en nadeelige invloed. Axel vooraan in woningbouw. Voor zoover ons bekend zijn in geen tele gemeente in Oost Zeeuwsch-Vlaan- ien zooveel nieuwe woningen in aanbouw hier ter plaatse. weer willen uitbannen, maar dat is een struisvogelpolitiek. Er is wat veranderd in deze jongens die weggingen en als mannen terugkeeren. Maar dat is niet iets om zich ongerust over te maken. Integendeel, wan neer de menschen in Nederland hen leeren begrijpen en de juiste instelling tegenover hen vinden, zullen zij zien, dat deze terug keerenden wel anders, maar in geen geval minder zijn geworden. Zij hebben hun leven in groottr verband leeren zien en zijn anders ingesteld tegenover de dingen van iederen dag. Een soldaat in Indië heeft het verheer lijken en bewiemoken van den soldaat en het feit, dat er uitsluitend over het uiterlijk en bijna niet over de innerlijke reacties wordt geschreven, ten zeerste betreurd. .Uiteindelijk, zoo zei hij, heeft dit ten gevolge dat er onjuiste voorstellingen gaan ontstaan t.o.v. den soldaat. Ze stellen ons altijd voor als Ridders, die zich ten strijde gorden, Als kerels, die niet anders doen dan hun plicht En het verblijf in de tropen valt ons licht. De krant zegt: Als je van wacht komt ga je ntet pitten, Maar gezellig zingend bij elkander zitten. Op de foto's staan we Met helm op den kop en sten in de hand, En zoo ga je dan lachend door het Indtsch land. Zoo wordt er geschreven Over lief en lesd uit ons soldatenleven.... Zij, die zoo schrijven, meenen het best, lammer alleen, dat ze alles op uiterlijk schijn hebben afgetest. Want misschien heeft niemand van hen geweten Van heimwee, blubber, gewonden, snipers en zweeten. Ze verzuimden te schrijven van dien soldaat Als van den doodgewonen jongen van 'tland en de straat. maken als van een ondergesneeuwd dorps kerkje in Holland. Na eenige tijd ziet een van de oudsten, een oude hadji, met zo'n markante, echt Soendaneesche kop, mij staan. Het spel gaat rustig door, maar de menschen worden onrustig, verliezen hun aandacht voor het spel en kijken om. Een gang wordt vrij gemaakt door den hadji, hij komt naar mij toe en vraagt of ik niet wat dichterbij wil komen? Die gang was dus alleen voor mij gemaakt, opdat ik alles toch ook maar goed zou kunnen zien. Deze kleine sympathieke geste hield me de verdere avond bezig Het was meer dan een sympathise geste, het was een bewijs van goodwill van dez-- menschen, het terug willen naar de omgang met den Blanda, zooals dat vroeger, in betere tijden het geval was. Later op de avond terugkeerend naar het bivak, werd mijn aandacht opgeeischt door de nachtelijke geluiden, die de toonen van de langzaam wegstervende gamelan met zich opnamen in hun eeuwigdurende symphonie. Deze muziek kionk mij in de ooren als een bezegeling, als een belofte op betere tijden, tijden, waarin Indië geen armoede en leed meer zal kennen, tijden, waarin deze eilanden-reeks weer met trotsch Gor del van smaragd genoemd zal kunnen worden. Korp. H. A. C. van Paassen 1—3 Regt. Grenadiers. NEDERLANDSCHE EENHE1DSFIETS NOG DIT JAAR OP DE MARKT 1 85 2,75 Ouders vragen zich af Een militair in Indië antwoordt. I J kent de groote koppen wel in de ierlandsche kranten, zooals,De waar- id over onze jongens"..» „Zij kennen hun icht" en „Zoo leven en werken zij in Indië". dan do foto's, waar die jongens op staan il een mooie helm op het hoofd en de in dreigend vooruit. Verwanten lezen met ts deze korte flitsen uit het leven van i jongens in Indië. Natuuriijk wachten ook met spanning op den dag, dat hun ledige, fiere zoons weer terug komen en in zullen vertellen van hun belevenissen. I recht zijn ze trotsch op hun jongens de buren moeten beslist de brieven eens ien. Toch blijft bij sommigen een vage vrees staan. Zij lezen nu wel, dat hij zooveel Itefd heeft, maar hoe reageert hij er zelf i welke uitwerking heeft dit alles op zijn itrlijk.... Een moeder schreef„Hoe ger mijn zoon in Indië is, des te sterker I ik den indruk, dat hij steeds meer gaat Wieren. Hij vertelt nu bijv. dingen in i brieven, waar hij vroeeer nooit over praten. Ik kan het onbestemde gevoel r niet meer kwijtraken, dat mijn zoon, jong als hij is, bij zijn terugkeer heele- A los van zijn ouders zal zijn". Ongetwijfeld zullen meer ouders hun lachten hierover laten gaan. Misschien Jben zij de gedachte aan de mogelijkheid, II hun Jan, Kees, Piet of Klaas veranderd lu kunnen zijn als hij thuiskomt, steeds Deze doodgewone jongens, allen van 19 tot 22 jaar, de periode, waarin men nog zeer gevoelig is voor allerlei indrukken, de tijd waarin het leven zijn stempel nog gemakkelijk in het zachte materiaal van een jongensgemoed kan drukken, deze jongens nu, zullen niet als ridders terugkomen, wier harnas hen behoedde voor innerlijke ver anderingen, doch als mannen met andere levensopvattingen en met een in vele dingen dikwijls breedere kijk op het leven. Zij zullen anders geworden zijn en wanneer men dat niet realiseert, ontstaat het gevaar, dat vader en moeder hen niet meer begrijpen. Daarom moeten de achtergeblevenen in Nederland zich voor trachten te stellen, waarom zij anders zijn geworden en wat hiervan de oorzaak is. Dat zal er toe bij dragen om thans ongerustheid, later moei lijkheden of teleurstellingen te voorkomen. Wij zullen trachten in enkele volgende artikelen dit duidelijk te maken. (Wordt vervolgd) Toekomstmuziek? Op het miniatuurpassartje, even over de brug, wordt vanavond een wajang voorstel ling gegeven. Vanavond concurreeren gamelan en zanger mët het eeuwig nachtelijk concert van Moeder Natuur. Een onder de uiibouw van een waroeng opgehangen lamp waaiert haar zwak gelig schijnsel uit over dat natuurlijk tooneeltje, gevormd door gamelan, poppen en intens genietende menschen. Zelden waren zoo veel menschen bij elkaar op 't passartje. maar ook zelden werd er zoo weinig handel gedreven. Niemand schijnt zich te interes seeren voor pikolans en warong, de hande laren zelf zijn trouwens voor een oogenbl k hun zaken vergeten en genieten met de ande ren mee van dit blijkbaar zeer boeiende spel. De jeugd verdringt zich vlak om dit aller belangstelling stelende gedoetje, soms laat een der kleinsten zich even verleiden heel voorzichtig een van die prachtige poppen aan te raken, maar al te gauw is z'n inte resse weer overgegaan op gamelan en spel. De ouderen, meer achteraf, nog juist be schenen door het spaarzame lamplicht, laten hun aandacht niet afleiden maar hebben hun omgeving volkomen vergeten door de span ning van het spel. Stilletjes kom ik van achter een der huizen ie voorschijn; stilleijes, om deze menschen niet in hun spel te storen, maar ook om zelf ongestoord van dit heerlijk primitieve tooneeltje van deze diepgeboeide menschen ie kunnen genieten. Waarom moet ik nu ineens aan Anton Pieck denken? Zou hij van dit tooneeltje net zo'n juweel kunnen Reeds een poos geleden zijn er berichten geweest over plannen betreffende normali satie van het rijwiel, waardoor via het uti- litysysteem „eenheids-fietsen" op de markt zouden verschijnen, die goedkooper zouden zijn, dan de „luxe" exemplaren en voor iedereen verkrijgbaar. Het Centraal-Instituut voor Industrie-ontwikkeling heeft reeds sinds geruimen tijd de uirwerking der plannen in handen en er wordt met voortvarendheid aan de veiwerkelijking gearbeid. Reeds zagen wij een aantal schetsmatige teeke- ningen, welke deskundige constructeurs ont wierpen om ten slotte ie komen tot een zoo etficient mogeiijk te vervaardigen rijwiel. Een groote Handicap is tot nu toe geweest het feit, dai de Ned. indusirie vrijwel geen onderdeden van fietsen vervaardigde. Alles moest uit het buitenland woraen ingevoerd. Speciaal de fabricatie van kettingen baarde groote moeilijkheden. Door onderlinge nauwe samenwerking der rijwielfabrikanten wordt nu getracht een mogelijkheid te vinden om in deze leemte te voorzien. Volgens de voorloopige tctkeningen be treft het de fabricatie van massale eenheids- onderdeelen, zoodat er b.v. geen verschil meer zal btstaan in dames- en heerenpen- dalen. Trouwens, de gtheele eenheidsfiets is zoo eenvoudig mogelijk gedacht, solide, maar sober uitgevoerd. Wel blijft men vasthouden aan 't dames- en heerenframe, doch voor de rest zai er niet veel verschil zijn. Onze informaties ten departemenle wezen uit, dat men daar nog wat gereserveerd staat tegenover de kans, dat het Ned. volk spoedig uit de rijwielmisère zal kunnen worden verlost. Het schijnt, dat nog allerlei moeilijkheden overwonnen moeten worden. Natuuriijk zal het grondstoffenvraagstuk mede een belangrijke rol spelen 1 Doch als men zijn oo* in handelskringen te luisteren legt dan krijgt men toch een op timistische indruk. Tenminste, de voor zitter van de vakgroep kleinhandel sprak de verwachting uit, dat nog wel dit jaar het Ned. tenheidsrijwiel op de markt zal kunnen verschijnen. GELDZUIVER1NG MET EEN JAAR VERLENGD. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend ter verlenging van de machtiging ten aanzien der geldzuiveilng. De strekking van dit wetsontwerp is de machtiging te verlengen met een termijn van een jaar, daar de 'geldzuivering nog niet geheel vol tooid is. Zoodra het wetsontwerp vermo gensheffing ineens van kracht zal zijn geworden, zal worden overgegaan tot de afwikkeling van de geldzuivering, welke dan, naar de minister van financiën vertrouwt, binnen een jaar haar beslag zal krijgen. In deze afwikkeling wordt een bestrm- mingsmogelijkheid geopend voor de groote massa geblokkeerde tegoeden. In groote trekken komt het hierop neer dat houders van geblokkeerde saldi deze geblokkeerde middelen kunnen en moeten aanwenden cm zooveel mogelijk hun aanslagen in oude belastingen, de vermogens aanwasbelasting en de vermogensheffing ineens te voldoen. Het overschot kunnen zij daarna aanwenden om derden in de gelegenheid te stellen eveneens hun belastingplicht te voldoen. Op deze wijze kunnen zij geblokkeerd te goed tegen vaste waarden omzetten. HUIDVERZORGING Tegen zonnebrand, stuklopen, doorzitten, schrijnen, smetten, en ter verbetering der huid-. Purol of Purolin. Door 'tcrême- karakter is Purolin geliefd door de vrouw voor zichzelf en de baby. CORRESPONDENTIE MET ONZE JONGENS OVERZEE. Gezien de vele brieven die iedere dag op het kantoor van de Club „Nederland- Overzee" te Amsterdam binnenkomen, mag de correspondentie met de Jongens in Indië zich in groote belangstelling verheugen. Dit kan ook blijken uit het aantal mili tairen, dat gedurende de afgeloopen maanden door een Hollandsch meisje, vrouw of burger op deze wqze is geadopteerd, n.ml. 15000. Want het moet tot eer van allen die in deze vorm het leven van de jongens in de tropen trachten te veraangenamen gezegd worden, dat zij het niet bij schrijven alleen laten. Ze zenden geregeld pakjes, tijd schriften en kranten, terwijl vele foto's over en weer gaan. De militairen zijn momenteel reeds zoo enthousiast over het werk van de Club, dat 't aantal aanvragen uit Indonesië te groot is geworden om er geheel aan te kunnen voldoen. Daarom doet de Club langs dezen weg een beroep op de Holiaridsche meisjes om zich spoedig voor correspondentie te melden. Ze kunnen dit doen door een briefkaart met naam en adrts te zenden aan oe Ciub „Nederland Overzee", Smgtl 320 te Am- sterdam. Dat. zorgt dtzt voor oe lest. o WIE NAAR FRANKRlfK GAAT MAG F 400,— MEENEMEN. Naar wij vernemen, is er tusschen de Fransche en de Ncderlandsche regeering een regeling tot stand gekomen, volgens welke Franscnen naar Nederland kunnen reizen onder medeneming van vierhonderd gulden per persoon. Naarmate het Fransche bezoek naar Ne derland zich ontwikkelt, zal er voor de Nederlanders gelegenheid bestaan zich naar Frankrijk te begeven onder medeneming van een beurag aan francs overeenkomende met vierhonderd gulden. Het zal zoowel bezoekers betreffen, die voor gezondheidsredenen, studiedoeleinden en cuiiureeie uitwisseling willen reizen, als voor hen, die voor genoegen willen reizen. Zakenreizen vallen er buiten. Daaivoor be staat een aparte regeling. De eerste Fransche bezoekers, reizende volgens deze nnuwe bepalingen zouden reeus in ons land zijn aangekomen. o ALLES GROOTSCHEEPS. Een reisje over de Atlantische Oceaan met de Queen Elisabeth kost ruim f 900.— eerste klasse (d.w.z. ongeveer f200 per dag!); 550—600 gulden tweede klasse en f 425 toeristenklasse. Enkele cijfers Het schip meet 83673 tondertig ton van deze waterverplaatsing komen voor rekening van de verf, die op de huid gesmeerd is. De „groote wasch" bestaat uit 10.000 stuks voor 2315 passagiers. Meubels21000 stuks, Tapijten10 mijlen. Een wandeling over dek, rook-, eet- en andere zalen, 5 kilometer, 15000 passagiers wachten op een reisje, 10000 maaltijden per dag. Dekken, zalen, gangen, zijn in hoofdzaak blauw ge verfd, de lievelingskleur van de echte Koningin Elisabeth. Abonnements prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl 1,25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indië fl. 1,55. Buitenland fl. 2, N Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Meaedeelingen 20 cent per m.m. Kleine Advertentiën (maximum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra.

Axelsche Courant | 1947 | | pagina 1