Pear Ballingscb De Moede De strijdt Andere fli AMATE DOET HET MET WILL'S PRODUCTEN F. C. ANTHEUNIS - Markt 5 - Axel. Dame Axelse Soortver. B. J. J. Fa. j. c. Z. L.M. Le Hedenavond laatst Avondvierdaagse Éen Dagmeisje iirr nrumuu nmonnnn Runl T.I nn Van de gelief hebben wij v( Albino witte Cemei voor het biyvend yzer, steen, hout, en 50 kg. Cementharder mas en keihard. Bussi Cementine stopt kelders, riolen, 10—25 kg. Gevelbeschermer 2 direct biyvend wa Alb. J. v. Wjjk 1 Leverancier aan I LAA Op onderstaande DE LAATSTE MAf leverd worden. Ontvangstbewijs n Maandag 21 HAAMSTEDE van 1 Dinsdag 24 WALSOORDEN var Pa huls. HULST van 10 tot ZAAMSLAG van 11. straat B 11. AARDENBURG van steenstraat. IJZEN DIJ KF, CAD producten 1 afhalen. Correspord«nti° i adres te DRLT1 *1 Degenen, die me' ryden met de autol de Algemeene V ring en deelnemen rijtoer door Wal op DINSDAG 24 Jl moeten des morg 6.30 uur stipt a zijn bij Porth—De te Axel. De Secr. Afd. Ax< IZ. DE FEIJTEF Axel, 19 Juni 1947. van de Vertrek 5 uur. Aankomst ±8u. 30. Route binnenkomst in Axel. Buthdijk, Prins Hendrikstr., Bylocqueplein, Wilhelmina- straat, tationstr., Nieuwstr., Noordstr., Markt. Zij, die deel willen nemen aan deze laatste avondtocht, kunnen zich tussen 4 en 5 uur opgeven bij den heer H. PORTH-DE LOZANNE. de stad als daarbuiten. Kort na 11 uur blafte plets een hond voor de Landpoort. Er was onraad en scherp uitziende ontdekte men voor het Oostbolwerk eenige beweging. Terstond werd een kanon op dat punt gericht en afgevuurd en eenige musket schoten gelost. Het kleine troepje verdween en alles werd weer stil. Onverwacht komt het bericht dat 125 soldaten uit Sluis, onder commando van kolonel Spindler, langs de Waterpoort (of Kaaipoort) in de stad zijn gekomen ter versterking. Deze welkome aanvulling van de verdediging marcheerde met tromgeroffel door de stad naar de wallen. De Franschen die niet begrepen, wat dit tromgeroffel te beduiden had, besloten aan te vallen. Op 3 punten, Oostbolwr rk, Landpoort en Oranje- bolwerk stormden ze naar voren onder een geweldig geroep en getier. „En avarn! Courage! Tue, tue, tous a mort; les canailles de Hollandais". Met slaande trommels en schetterende trompetten en vurende uit hun musketten drongen zij op. Voor de Landpoort braken zij door de barrière op de brug tusschen de halve maan en de buitenversterkingen en hakten de poort open. Ze lieten de valbrug neer en meenden toen in de stad te zijn. Hun ge schreeuwVille gagré, ville gagr.é, la porte est prise! Tue, tue'. Tous a mort!" deed de meeste van de op het Oostbolwerk en het Orarjebolwerk aanvallende groepen raar de Landpoort komen en over de gewonnen buitenbrug op de halve maan stroomen. De verdedigers richtten nu hun kanonvuur en musketvuur op de massa, die in de halve maan was samengestroomd, en gaven onop houdelijk de volle laag. Daar de aanvallen op de beide bolwerken nu verminderd waren, werden daar een gedeelte der verdedigers weggetrokken naar de Landpoort, terwijl ook van de wachten op de overige wallen een gedeelte naar de bedreigde plaats werd gezonden. De versterkte verdedigers v^p de Landpoort vuurden nu zeer hevig op de Franschen, die trachten de binnenbrug op de halve maan, die deze met de stad ver bond, stuk te hakken, waardoor de aanva'lers zware verliezen leden. De Franschen bemerkten nu, dat ze zich vergist hadden en nog lang niet in de stad waren. Door de dappere verdedigers o rophoudelijk be stookt, begonnen zij de moed te verliezen en terug te trekker. De eenige terugweg was de buitenbrug van de halve maan, waardoor ze binnen waren gekomen. Doch de morgen van de 27 Juni brak aan en geholpen door het morgenlicht richtten de mannen van Beeckman hun hevig vuur nauwkeurig op dit punt. De terugtocht van de vijand veranderde in een wanordelijke vlucht. De buitenbrug was levensgevaarlijk door het schrootvuur en de vele dooden en gewonden, die een hindernis vormden. De aanvallers trachtten zich ru overal achter te verbergen en weldra verschenen er velen, op de knieën, met de hoed in de eene en de degen in de andere hand genade smeken, roepende: Monsieurs Hollandais, quartier, quartier! j Spoedig yerscheen de witte vlag. Beeck man gaf order met schieten op te houden en tot de groote verbazing van de verdedi gers kwamen er zeer veel Franschen te voorschijn. Allen smeekten om kwartier. Het werd hun gegeven op voorwaarde, dat zij hun geweren zouden afgeven, de barrière van de brug dichtmaken, en de valbrug ophalen. Onmiddellijk voldeden de Fran sen en aan deze eischen. Veiligheidshalve werden eerst de officieren en daarna de soldaten in groepjes van 15 tot 16 man binnengelaten en naar de kerk gebracht, waar ze gemakkelijk kodden bewaakt wor den. 620 gevangenen kwamen zoo binnen, waaronder 39 hooge en lage off eieren. Toen zij bemerkten, dat zij als gevangenen meer in getal waren dan de verdedigers, konden zij hun spijt en biltere vernedering niet verbergen. Doch nu was het te laat. Nu de tweede aanval definitief was afge slagen en de rest der aanvallers zich naar de legerplaats terugtrokken, juichten de dappere verdedigers tn dankten Qod voor zijn bescherming door liederen en dankge beden. Het gros van de Franschen was echter nog builen de stad In beweging, zoodat de wachten weer op de wallen werden gezet, om niet door een nieuwe aanval verrast te worden. De schrik zat er echter zoodanig in, dat de vijand, na in de biezen alles ge plunderd te hebben en de kerk van Eede in brand gestoken te hebben nog dezelfde dag haastig via Maldeghem naar het Zuiden aftrokken, in de vrees door de Hollanders achtervolgd te zullen worden. 6. NA DE BERENN1NO. Het is te begrijpen, dat de vreugde ten top steeg in de stad, toen de vijand met de rest van zijn leger aftrok. De poorten gin gen open en voor de stad vond men de wegen bedekt met zeer vele dooden en ge wonden. 1500 geweren, degens met zilveren greep, pistolen met goud en zilver ingelegd, stormgereedschappen, pieken en priemen vormden een mooie buit. Ook koperen en lederen stroppen werden er veel gevonden, die naar getuigenis van de gevangen Fran- sche officieren hadden moeten dienen om de inwoners der. stad te hargen, indien de aanval gelukt was. De vele gewonden werden in de stad gebracht, de dooden be graven. Zelf hadden de moedige man nen geen dooden te betreuren, slechts enkele gewonden, wat een zichtbare be scherming van den Allerhoogste mag heeten. Het bericht van de schitterende overwin ning werd per ijlbode naar Sluis gezonder, alwaar de gevluchte vrouwen en kinderen, in zorg en angst over het lot van mannen en vaders, door dit bericht van vreugde en opluchting juichten. Allen keerden weer naar Aardenburg. Doch ook een stroom van mensen trok naar het stadje cm, r.u het gevaar geweken was, er een kijkje te gaan nemen. Burgemeester Peurssen vertelt daar van „Deeghs te vooren was het in de stadt ofter de pet te in was geweest, daer en quam ende keeck niemant na de stadt om; moer nu de desen dagh wasser sooveel volck ende menshen, ofte het een groot jubele kermisse ofte hoofifeest geweest hadde. Maar om coragie en dapperheyt te thoonen, souder sij beter daegs te vooren gekomen hebber; maar de viyc-nden quamen daertoe nu wat laete". De buit waarvan overeengekomen was, dat de soldaten en burgers deze zouden deelen, verdween langs alle kanter! Ieder nam wat mee als souvenir en het slot van dit bezoek was, dat er voor Aardenburg 30 geweren overbleven. De vorige dag waren in Sluis twee raadsheeren van de Staten van Zeeland aangekomen, die r,u na de strijd ook heel deftig met commandeur Scotte uit Sluis eens kwamen kijken. De mare van de overwinning op de Franschen te Aardenburg verbreidde zich snel. Het werkte als een stimulerende me dicijn. Na al de rampslagen die reeds over Nederland gekomen waren, na verraad en lafhartig^ overgeven van sterke steden en schansen, kwam het bericht van de dappere verdediging van Aardenburg door 300 bur gers en soldaten tegen een 30-voudige overmacht, als een bewijs, dat het land nog lang niet reddeloos was. Het Nederland- sche volk kreeg weer moed. Aardenburg, met een handjevol verdedi gers, was de eer3te stad, die in deze ramp zalige ooilog (aanvankelijk zoo) de vijand voor haar wallen terugdreef. Hier gold voor het eerst in 1672 het woord „tot heyr toe ende niet verder". Uit onze omgeving. DE EERSTE AVOND V1ERDAAQSCHE TE AXEL. Er waren geen uitvallers. De van Woensdag 18 tot en met Zater dag 21 Juni gehouden avondwandeltochten georganiseerd door den NederlAndschen Wandelsport Bond, waarbij ook de plaatse den Ontvanger-griffier te Axel, Oranjestraat 2, ter inzage liggenen dat die stukken tegen be taling der krsten van de eigenaren In dien polder in afschrift verkriiabaar ztjn. of desnoods MEISJE voor de morgenuren gevraagd, tegen 1 Juli a.s. Mevrouw SYTEMA, Noordstraat 11. lljke sportvereeniging „B. J. J." zeer behulp zaam is) jgeweest kunnen zeer geslaagd heten, zoowel door het enthousiasme der vele tippelaars als door de belangstelling van de zijde van het publiek. De marschroutes. Met het Marktplein als startplaats zijn de volgende tochten gemaakt: Woensdagavond Axel—Magrette—Zaam- slag—Axel. Afstand 15 kilometer. Donderdagavond Axel—Fort—Kijkuit- Axel. Afstand 15 km. Vrijdagavond Axel—Zuiddorpe—Roode- sluis—Axel. Afstand 15 km. Zaterdagavond AxelSluiskil-Westdorpe —Axel. Afstand 20 kjn. De groepen. De volgende groepen namen aan deze avond-vierdaagsche deel Groep I: Dames „B. J. J.", Axel. II: Heeren „B. J. J.", Axel. 111. Padvinders Ter- neuzen. IV. Padvinders Axel. Verder 20 individueelen. Het aantal deelnemers bedroeg gemid deld pl.m. 70, terwijl dit aantal Zaterdag avond was gestegen tot 95, waarvan 65 voor de avond-vierdaagsche. De oudste deelnemer was 52 jaar, de twee jor gaten waren 10 jaar. Opmerkelijk is ook, dat bij deze tochten geen enkel deelnemer is uitgevallen. Dit unicum is te danken aan het opvolgen van den raad der organisatie-leiding. Bij alle tochten moesten verschillende controleposten worden gepasseerd, waarbij een deelnemerskaart werd afgestempeld. Op alle dorpen en gehuchten was de belangstelling voor de tippelaars zeer groot, zoodat gerust geconcludeerd kan worden, dat men in onze streek wei beseft, dat deze mooie en gezoq.de sport, inderdaad een „sport-voor-iedereen" is* Deze sym pathie bleek vooral te Overslag, waai men spontaan voor gratis thee had gezorgd, die echter jammerjSlgcnoeg voor de tippe laars doordat zij hiervan niet ,op de hoogte waren, niet kon women gei uttigd. Ook ondanks het regenachtige weer was en bleef ieder tippelaar in actie. Zaterdagavond was zeker het hoogtepunt, toen als laatste de 20 km. lange route Axel-Sluiukil- Westdorpe-Axel werd afgelegd. Te West- dorpt waar in verband inet het feit, dat de laatste tocht vijf km. langer was, een rust van een half uur mocht wo den geno ten, werden enkele lichte voet-euvelen onder deskundige leiding snel verholpen, waarna de laatste étappe werd aangevan gen. Thans waren er even als andere avonden geen uitvallers, zoodat de vc- zorgingswagen leeg bleef. De aankomst te Axel had de belangstelling der gansche burgerij, die overal langs de voorgeschreven route zich had opgesteld, toen de tippelaars met pavinders met trommels en hoorns voorop, in keurig marschtempo naar de finish lie pen. Uit de deelnemers en uit het publiek bleek, dat deze jonge sport reeds veel har ten veroverd heeft in alle lagen en gezindten der bevolking. Na de aankomst had in het hotel „Het Gulden Vlies" bij dhr. H. Porth —de Lozanne de uitreiking der groeps- prijzen en avond-vierciaagsche-kruisen plaats. De herinneringen aan den tocht zullen nog worden rage/ondtn, Alle deelnemers bega ven zich hierna zichtbaar voldaan, maar niet zeer vermoeid, raar huis. De heer Priem te Zuiddorpe, consul van den Nederlandschen Wandelsporl'Bond voor onze streek, verklaarde ons na afloop het volgende: „Deze avond-vierdaagsche is tot in alle onderdeelen schitterend geslaagd. Gelukkig is net ditmaal geen wedstrijd geworden, zooals vaak bij wandJtochten gebeurt» doen er is werkelijk gewandeld'en op vooibïel- dige wijze gedemonstreerd, hoe de juiste opvatting van de wandelsport dient te zijn. De deelnemers aan aeze avond-vier daagsche hebben een mooie prestatie gele verd, omdat het voor de meesten de eerste gróte ronde doos m. oeloph. verster f185 grote luxe doos m. oeloph. vensier f2,75 - i 1 WANDELTOCHTEN WERDEN EEN QROOT' SUCCES. -411/1 y vvv jj

Axelsche Courant | 1947 | | pagina 2