a YTiiSruF SP" rot ip a kit rr AXELSCHE ff COURANT Bet zilveren jubileum der Christelijke Lagere Landbouwschool te Axel. gsche en Bazar ig „B. J. J." alhier. Frankeering bij abonnement Axel. ZATERDAG 14 JUNI 1947. 61e JAARQANO No. 70 Frari eeriog tij abonnement Axel. WOENSDAG 11 JUNI 1947. 61e JAARGANG No. 69- NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Hoofdredactie Adres Redactie en Administratie Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ C. VINK-van VESSEM HET EERSTE EMIGRANTENSCHIP VERTREKT NAAR CANADA. Dinsdag, 17 Juni ral de „Waterman", een Victoiy-schip van 10 000 ton, dat tot nu toe voor het Ministerie van Oorlog voer en voor enkele weken aan de Stichting Land verhuizing Nederland is afgestaan, naar Montreal varen met 800 a 1000 Nederland- sche emigranten, die al lang op scheepsge legenheid raar Canada wachten aan boord. Hoofdzakelijk zijn het zelfstandige landbou wers en boerenzoons, grootendeels met vrouwen en kinderen, die thans vertrekken. In verband met de korte tijd van voorbe reiding en de tijdrooverde verplichte keuring door een Canadeesch arts, zal het niet mogelijk zijn het peheele schip met emi granten te vullen. De aan boord openblij vende plaatsen zullen in de eerste plaats ter beschikking worden gesteld voor verloofden van Canadeezen van wie er nog steeds eenige honderden op transportgelegenheid wachten, fc? fr De plaatsing van deze emigranten in Canada is van te voren geregeld op grond van uitvoerige, nauwkeurig door de Stichting gecontiö'eerde gegevers. Een landbouw kundig ingenieur van de Stichting, die de meeste emigranten reeds persoonlijk kent, maakt de reis als begeleider mede en blijft korten tijd in Canada cm de landbouw- attachee aan onze ambassade aldaar behulp zaam te zijn. Een gedeelte van de groep emigranten, die thans vertrekt, gaat naar reeds vroeger geëmigreerde Nederlanders, voor het meerendeel familie en kennissen. De overigen worden vrijwel uitsluitend ge plaatst in Zuid-Ontario, het oudste en meest ontwikkelde landbouwgebied van Canada. Daar zijn de meest intensieve gemengde bedrijven van ca. 40 a 50 h.a. Verschil lende farmers hebben een huis op hun erf voor een landbouwersgezin en deze farmers hebben zomer en winter werk voor hun arbeiders. Het loon voor een gehuwde landarbeider bedraagt minimum 80 pd. st. per maand plus de emolumenten, zooals vrije woning, vrij groente en aardappelen, vrij melk en brandhout. Hoewel men in Canada als landarbeider moet beginnen, zijn de mogelijkheden voor de landarbeiders om etl leel-pachter te worden, zeer groot. Na den gemeenschappelijken maaitijd begon tegen zeven uur voor een stamp volle zaal de ons klaargemaakt voor de maatschappij. Dhr. v. Cadsand feliciteerde ook dhr. Booij, die vandaag juist 12 jaar als leeraar aan de Chr. Lagere Landbouwschool te Axel was verbonden. 1 B -HZ AVONDBIJEENKOMST, die zulks in tegenstelling tot de middag zitting, die van officietien aard was een meer feestelijk karakter droeg en gewijd was aan zang, muziek, tooneel en decla matie. De voorzitter, dhr. C. de Putter, opende de feestvergadering. Nadat men staande 2 coupletten van 't Wilhelmus had gezongen, droeg de voorzitler de leiding dezer bijeen komst over aan den voorzitter der Ver. van Oud-leerlirgen, dhr. W. van Cadsand alhier. Deze het woord nemende, memoreerde de oprichting der school, de nauwgezette en plichtsgetrouwe arbeid van wijlen dhr. Lefeber en het genoten onderricht op school. Hij constateerde, dat de school een zegen is geweest voor onze geheele streek. Spr. bracht ook buide aan het schoolbestuur. Ook in de moeilijke crisisjaren kon de school zich handhaven. Deze instelling heeft Namens de Ver. v. Oud-leerlingen feli citeerde spr. hPt schoolbestuur, de Comm.. v. Toezicht en de leerlingen. Aan de oud oprichters werd als blijk van erkentelijk heid voor hun pioniersarbeid aangeboden het boek: „De landbouw" van ir. Malta. Na gemeenschappelijken zang van twee coupletten van het Zeeuwsch-Vlaamsch volkslied, werd opgevoerd het tableau: „We laten ze de revue passeeren", uitge voerd door een groep meisjes in 't wit gekleed, waarvan de voorste rij met letters het woord welkom vormde en de achterste de jaartallen 1922 en 1947. De meisjes zongen hierbij een lied, dat betrekking had op slichting en ontstaan der school. Hierbij viel vooral op Ret refrein: „25 jaren hier, landbouwonderwijsplezier. Ja we zijn ter feest gegaan. Want de school hééft werk gedaan." (Wijze: „Thiou, Thiou.") Zeer originieel was vervolgens een samen spraak „Gerstsoorten", naar een idee van dhr. K. Booij. De korte inhoud was een crilische bespreking door twee landbou wers over diverse gerstsoorten, waarbij het einde kwam met een keuze uit de soorten „Kenia", „Saxonia" of „Balder". Dhr. Adri de Feijler betoonde zich decla mator van klasse in „De bruid van Hol land" van Jan Prins en verschillende ge dichten uit de jaren 1940—'45 (o.a. „Amers foort 1942.") Geen wonder dat deze decla mator een open doekje kreeg. """Een groot succes werd ook de muziek uitvoering door oud-leerlingen der school en meisjes met accordeons, banjo's, guitaren, viool en piano. Reeds bii den aanvang werden zij vooral van het balcon met geweldig applaus begroet. Hun „Mei lied" en diverse Zuid-Afrikaatische liederen hadden aller aandacht. Daarna bracht de Chr. Harmonie „Hosan na" een muzikale opluistering met pittige marschmuziek. De voorz., dhr. J. Lefeber, herinnerde aan de goede verstandhouding tusschen de school en de harmonie, die sinds 1926 onder één dak vertoeven. Spr. hoopte dat het zoo mag blijven en wijdde vervolgens enkele waardeerende woorden aan de positie van den landbouw in ons gewest en eindigde met de beste wenschen voor de school. Dhr. C. de Putter dankte dhr. Lefeber voor zijn gelukwenschen en zeide de sere nade op taoogen prijs te stellen. Dhr. P. Dieleman wekte hierna alle des- betreffenden op, om lid te worden van de Vereeniging van oud-leerlingen. Na de eerste pauze was de beurt aan de samenspraak: „De bouwknecht van 't Putterserf". Deze 5-acter werd goed gespeeld. De schets uit het plattelandsleven met een „happy end" had dan ook ieders belangstel ling. Dhr. Ed. Dekker declameerde vervolgens „Walcheren, November 1944" van A. den Doolaard, waarna een samenspraak„Een gewirwar van stof", een les in scheikunde, uitgevoerd door eenige leerlingen, alle lachspieren in beweging bracht. Deze samen spraak, zoowel komisch als origineel, was eveneens een geestesproduct van dhr. Booij. Drs. Knibbe declameerde hierna: „Voor bijgaand meisje." (Meisjes, die men aardig vindt, zijn geen schilderij.) Nadat reeds meergenoemd ensemble nog Engelsche-, krontjong- en Zuid-Afrikaansche liederen had uitgevoerd en daarmede weer een overweldigend succes hadden, werd na de 2e pauze waarin evenals tijdens de eerste ververschingen werden rondge diend opgevoerd de samenspraak „Jan sen en zijn vrouw leert fietsen." Dit sluk, oer-komisch van aard, werd, vooral door „het echtpaar Jansen" schitterend vertolkt. Het dialect deed het hierbij zeer goed en de lach-salvo's waren dan ook niet van de lucht. Na een declamatie van dhr. J. den Hamer Jr. werd deze feestelijke bijeenkomst beëin digd. In zijn slotwoord dankte dhr. de Putter allen, die tot het welslagen van dezen dag hadden meegewerkt, in het bijzonder de regelingscommissie en de Plattelandsmeis jes voor hun hulp bij de tractatie's. „Dit was een schonne dag voor de C.B. T B., waarbij in onze feestvreugde, ernst en luim elkaar op passende wijze hebben aan gevuld en afgewisseld", aldus dhr. de Putter. Na dankgebed zong men de avondzang uit Gezang 180 en gingen de vele honder den feestgangers huiswaarts. Uit onze omgeving. AXEL. DE KOZAKKEN. Hoewel het yveer zich Vrijdag aanvanke lijk niet te best liet aanzien voor de pre- miè*e van het optreden van dè Djiguiten- Kozakken in Zeeuwsch-Vlaanderen, werd het tegen den avond gelukkig wat beter en bleef het althans droog. Velen lieten zich door de voor dezen tijd van het jaar lage temperatuur niet weer houden en togen naar het concoursterrein om te genieten van hetgeen deze mannen als ruiters presteerden. Alle nummers hadden de volle aandacht der aanwezigen en werden met applaus beloond. Het aantal bezoekers was bevredigend en ook de V.V.V-, die deze ruitershow financierde, kan weer met voldoening op dezen avond terugzien. CHR. OPENBARE LEESZAAL EN -BIBLIOTHEEK annex WINTERLEZINGEN Op 22 Mei j.l. werd onder voorzitterschap van den WelEerw. Heer. Ds. D. J. Couvée de oprichtingsvergadering gehouden van de Vereeniging voor de Chr. Openbare Leeszaal en -Bibliotheek annex Winterlezingen. In het welkomstwoord werd door den voorzitter in welgekozen woorden het doel en streven van deze vereeniging uiteengezet. De bibliotheek zal worden geopend met 200 deelen, welke voor het meerendeel zijn geschonken, de overige zijn nieuwe boeken welke de laatste tijd zijn verschenen. Het meerendeel is ontspanningslectuur en aan de vaklectuur zal zeer zeker de noodige aandacht worden besteed om in de ver- zamelirg te worden opgenomen. Ook de Engelsche, Fransche en Duitsche lectuur zal hieraan niet ontbreken. Als curiositeit meende spr. niet te mogen vergeten te noemen, dat een oud-Axelaar, vanuit Zuid-Afrika een 20-tal boeken voor dit doel heeft gezonden. Spr. voelt dit aan als een bewijs, dat de schenker van uit een ver gelegen land met zijn geboorteplaat* nog ten volle meeleeft. Voorloopig zal de uitreiking en inlevering der boeken plaats hebben in bet perceel Julianastraat 66. 'erleggen naar plaatse- lé's, die ten getale van 1 het geheele land be- NI.W.I.N. wil zij ti moet het gehééle ties, welke naar buiten :t daadwerkelijke mee- tnen overzee, moeten noodzakelijken steun steden zoowel als in i van ons land. Eerst iën spreken van een cee van een volk aan n, hetzij te land, ter vif, en burgers zonder ig of stand, van gods- vertuing. De N.I.W.l N. anning van een gehéél ofde vertrouwt zij dan re hulp van alle land- ïllen van haar opdracht, heid, maar nationale wij leven mee met omgeving. :el. alhier gehouden verga- ien van den polder rekening over het \1 vastgesteld met een jsten van f 2633.77 en n f2086,57, alzoo met •47,20. oor 1947—1948 werd bedrag aan inkomsten H ,15, waarin begrepen voorziene uitgaven van /erd bepaald op f7,— [stonden de polders. iet woord polder komt voor het eerst in de oorkonden van St. Baafs in en 1171 en verzinnebeeldt de over ging van de mensch op de zee. In de keuren treft men een groot aantal aibepalirgen aan op het beschadigen de dijken. In 1190 bepaalde Philips den Elzas, dat, al wie moedwillig een weer eens had laten bedriegen door de dagelijksche zorgen. Maandenlang had ik vergeten wat een geluk het is om te leven. Mijn stemming was gedrukt geweest door zorgen en kleine ergernissen. Nu waren wij door een landschap gesuisd, waar een felle strijd overheen was gegaan en de natuur was nieuw als vlak na de schepping. Ik had mezelf enkele kostbare maanden te w'erd door den minister-president dr. Beel in zijn radiorede van 14 September 1946 duidelijk omschreven als„De welzijns- verzorging in den ruimsten zin des woords van alle militairen in Indië en van de burgers, die aldaar onder soortgelijke om standigheden leven". Bij de oprichting van de N.I.W.l,N. heeft van stonde af aan de bedoeling voorgezeten om het zwaartepunt Uelsche vereenigingen J. Jdie in een estaan het ledental tot mt door enkele gebeur- rum der belangstelling ter, dhr. M. J. M a r- aarover bekend mag worden ons dit seizoen op het >rt. Ons doel is, deze (port, die thans overal maakt, ook hier meer n. n gemeend deze jonge propageeren door het :en zg. „Avondvier- niedt in het kader van arschen, die door heel denzelfden tijd en op rorden gehouden, alles den Nederlandschen en waaraan in totaal ionen deelnemen, wier 4 tot 75 jaar. >0 deelnemers hebben weik aantal, gezien erste maal is, dat hier urtenis plaats vindt, den geacht. Axel heeft voor heel Zeeuwsch- s, die de vierdaagsche t avondvierdaagsche- ce onderscheiding uit- bereikt in zilver." De Bazar, kheid is, dat de gym- een onderdeel der nt, door gebrek aan kan deelnemen aan demonstraties, enz. eiken wordt door onze e bazar georganiseerd, pbrengst zal worden fing van de zoo hoog en sportmateriaal." ourgerij sympathiek. „Door de welwillende geste der Axelsche bevolking zijn wij in staat een aanlokke lijke en prachtige collectie prijzen ter be schikking van het publiek te stellen. Een groot koffiefabrikant benevens een zeep fabrikant zullen medewerking verleenen. Als bijzondere attractie zal bij de ope ning der bazar voor de kinderen een goo chelaar optreden. Ook zal aanwezig zijn Advertentieprijs re^t o**r tt* n Abonnements prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl 1,25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indiê fl. 1,55. Buitenland fl. 2, l Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. Kleine Advertent iën (maximum 8 regels) 1-5 regels 60 cent. iedere regel meer Ï2 cent extra. L Ut Ulliiviiiiig viv/vi J o i

Axelsche Courant | 1947 | | pagina 1