AXELSCHE H COURANT AXELSCHE MCOURANT H Framteering bij Abonnement Axel. ZATERDAG 7 JUNI 1947 61e JAARG No. 68 NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN 61e JAARG. No. 66 Tweede Zaterdag 31 Mei 1947. Blad. Bestuursvergadering van de Stichting voor de Landbouw. Uit deze vergadering kan het volgende worden medegedeeld. Wederopbouw boerderijen. Bij herhaling vragen eigenaars of gebrui kers van boerderijen wier bedrijfsgebouwen door oorlogsgeweld zijn verwoest tot wie zij zich kunnen wenden voor het verkrijgen van voorlichting bij de wederopbouw. Het bestuur van de Stichting voor de Landbouw is van oordeel dat betrokkenen zich het best kunnen wenden tot de daartoe ingestelde commissies van de Stichting voor de Landbouw, welke als volgt zijn samengesteld. Zeeuwsch-Vlaanderen. M. de Bruijne, Cadzand. J. Ramondt, Schoondijke. A. de Nüs, Clinge. L. van Dijk, Rijkslandbouw- consulent, Schoondijke. A.Cammaert, Oost burg, secretaris. Walcheren. D. Kodde, Zoutelande. B. Koole, Souburg. C. Zwagerman, Middelburg. A. D. Ganzeman, Middelburg, secreta^s- Overig Zeeland. H. C. van de Zande, Nieuwerkerk. J. F. Brooymans, St. AnnaiamL M. Steijn, C 19, Hoedekenskerke. Ir. C. W C. van Beekom, Rijkslandbouwconsulent, Mid- delharnis. C. P. J. van Iwaarden, Kruinin- gen, secretaris. Inenting mond- en klauwzeer. Gelet op de resultaten welke het afge loopen jaar met de enting tegen mond- en klauwzeer zijn verkregen, wekt het bestuur de veehouders op deze enting door de dierenartsen te doen plaats vinden, in het bijzonder voor het melkvee. Het volgend jaar zal getracht worden deze a. snijden, incl. binden en hokken f 80 f 100 per ha. b. ophokken achter de zelfbinder Duüsche hokken f 8-f 15; Zeeuwsche hokken f 7-f 12 per ha. c. schelven f 10—f 18 per ha. 5. Erwten. pikken f 35—f 45 per ha. 6. Paardeboonen. snijden f 58—f 75 per ha. 7. Bruine en witte boonen. a. trekken in de tol geleverd f 65—f 90 per ha. b. trekken, gebonden f 55-1 72 per ha. c. trekken, ongebonden f 42—t bu per ha. 8. Maanzaad. snijden, binden en tollen f 60 f 76 per ha. 9. Aardappelen. a. Rapen achter machine aan hoopjes op het land geleverd grove soorten f 100- f 130; Zeeuwsche bonte en blauwe 113U f 170 per ha. b. Rapen achter machine geleverd in zakken: grove soorten f85f120; Zeeuw sche bonte en blauwe f 120 f 155 per ha. c. Rapen achter de rooiergrove soorten per zak van 60 Kg. f 0.18—f 0.24. BIJZONDERE POLITIERECHTER. Spoedzitting van 22 Mei. Naar aanleiding van mededeeling door of vanwege het arbeidsbureau te Tholen, dat een aantal bij de fa. Speijer, Brosser en van de Vijver te Rijnsburg in dienst zijnde arbeiders, welke werkzaam waren op het eiland Tholen, zonder ontslag te vragen bij .v.. - deze een andere werkgever in dienst waren t Huist toi jaar en z maanuwi gsY«n- Het volgend jaar zal getracht worden deze tteden stonden in verband met de ernst isslra{ met aftrek van preventief. De inenting georganiseerdte doen {üaafe vinden deze zaak de voigende personen terecht. h 2 jaaf gevangenisstraf met aftrek om pon 7nn rationeel mogelitke wertcwijze De'25 jarige J. S. en de 30-jarige M. G., is weggeloopen. Hiertegen zal zeer streng worden opgetreden. Een voorbee'd zal in deze zaak gesteld worden, omd^ de arbei ders meestal zeggen zich hiervan niets aan te trekken. Hij eischt tegen G. en S. ieder 2 weken hechtenis. Verd. R. zegt zaaiklaar land gehuurd te hebben van de boeren. Hij had 80 gemeten land in bezit en had arbeiders gevraagd op het gewestelijk arbeidsbureau te Tholen. Dit geschiedde niet direct en toen heeft hij 18 arbeiders in dienst genomen. De voor waarden waren dat de arbeiders in dagloon kwamen. Hij had aan de arbeiders gevraagd om in accoord te werken. De arbeiders waren weggeloopen bij de fa. Speijer. De Officier van Justitie zegt dat deze verd. heel wat last heeft veroorzaakt. Hij heeft zich van arbeiders verzekerd, zonder zich er om te bekommeren hoe die arbei ders er kwamen. Bij de vorige zitting zijn ernstige waarschuwingen uitgedeeld, doch dit schijnt niet geholpen te hebben. In Brabant zijn ook reeds zware straffen uit gedeeld en terecht. De eisch tegen R. is f 4000 boete subs. 4 maanden hechtenis. Tegen hem wordt wegens zijn gezondheidstoestand geen prin cipale hechtenis opgelegd. Dit wordt er apart bij verteld ter zitting. Men weet dus in het vervolg waar men aan toe is 1 Uitspraak G. en S. ieder 5 dagen hecht. Uitspraak R. 2 weken hechtenis voor waardelijk met 2 jaar proeftijd en f 500 boete subs. 3 maanden hechtenis. UITSPRAAK van de Rechtbankzitting van 16 Mei, dd. 28 Mei. De 24 jarige J.S., vlasbewerker te St. Jansteen en de 43-jarige klompenmaker E. van der K. te Clinge, beiden thans gedeti neerd, werden veroordeeld wegens diefstal door braak bij den caféhouder P. J Mattens te Hulst tot 1 jaar en 2 maanden gevan- om een zoo rationeel mogelijke werkwijze te verkrijgen, zoowel wat de verplaatsings kosten der dierenartsen als het gebruik van de entstof betreft. Publiekrechtelijk lichaam voor de Landbouw. Het bestuur van de Stichting betreurt het in hooge mate dat het voor de land- en tuinbouw zoo belangrijke Stichtingswerk voorloopig geen uitbreiding kan ondergaan daar de bevoegdheid om heffingen te doen ook van de niet-georganiseerden aan de landbouw wordt onthouden, terwijl deze in de oorlog voor de industrie en de handel is tot stand gekomen en is gehandhaafd. Het bestuur ziet hierin een achterstelling van de landbouw vergeleken met de andere bedrijfstakken. Loonregeling 1947. Binnen enkele dagen kan de goedkeuring verwacht worden van het contract voor het jaar 1947—1948. De loonen worden als volgt: Uurloonen1. Vakarbeiders f 0 64 per ,uur. 2. Ongeschoolden f 0.60 per uur. Knechtsloonen1. van 1 Mei-30 Nov. 1947 f40 p°r week. 2. van 1 Dec. 1947— 29 Febr. 1948 f32,50 per week. 3. van 1 Maart—30 April 1948 als onder 1. Accoordtarieven O ver de accoordtarie- ven zijn nog besprekingen gaande. De voorstellen van Zeeland zijn 1. Bieten. a Onderhoud: Doorslaan f 29—f 33; op 'één zetten f 24—f 29; le maal wieden f 47.50—f 532e maal wieden f 33—f 38 alles per ha. per keer. b. Rooien: zonder koppen hakken, met laden en loof uit de reken: Zeeuwsch schoon f 133—f 166 per ha. c. Koppen hakken f 20f 30 per ha. 2. Voederbieten. Rooien zonder Iaden f 66f 90 per na. 3- Vlas. Trekken, binden en schelven f 133- f 190 per ha. 4. Graan. landarbeiders te Stavenisse, welke beiden zonder toestemming het dienstverband had den verbroken en de 52 jarige handelaar in landbouwproducten M. R-, te St. Annaland, die deze menschen in dienst had genomen terwijl ze geen ontslagbewijs hadden. Deze feiten zijn op 19 Mei j I. gepleegd, zoodat hier gesproken kan worden van snel recht. Ter zitting zijn drie getuigen aanwezig. Allereerst is het woord aan get. A. D. ^de Haan, vertegenwoordiger van de fa Speijer en Brosser, die verklaart dat hij 10 arbei ders in dienst had genomen tegen 70 cent per uur. Maandag waren ze niet meer op het werk verschenen, zonder echter ontslag te hebben gekregen. Controleur H. M. Dek verklaart dat er vele klachten *ijn, dat de arbeiders bij hun werkgevers wegloopen. De werkgevers houden zich meestal niet aan hun voor gestelde voorwaarden. Als deskundige wordt gehoord J. Nieu- wenhuijze, landbouwbemiddelaar gewestelijk arbeidsbureau te Goes. Deze verklaart dat het vaak voorkomt dat arbeiders bij hun werkgever wegloopen. Er is een tekort aan arbeiders. Er heerscht ontevredenheid onder nen. 23 arbeiders trokken weg naar een andere werkgever, omdat ze daar meer konden verdienen dan bij de vorige. Als arbeiders kunnen zij weten dat zij een ver klaring dienen te hebben van het gewestelijk arbeidsbureau. Verd. G. verklaart voor 70 cent per uur in dienst te zijn gekomen bij de Haan. Hij is een week in dienst geweest en is toen naar werkgever R. gegaan omdat hij daar in accoord kon gaan werken voor 84 cent per uur. Hij heeft daar gewerkt tot 21 Mei en is toen door de politie opgepakt. Verd. S. gaf een gelijke verklaring. De Officier van Justitie zegt dat met deze kwestie aanzienlijke belangen gemoeid zijn. De werknemers worden door betere loonen gelokt en loopen weg. Deze toestand is onhoudbaar. Ongeveer 30 pet. der arbeiders eisch was 2 jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief. TRIBUNAAL TE GOES. Uitspraken van 28 Mei. Hermanus M. Meeusen, chauffeur te Hoek, geen verdere interneering, ontzetting rechten. Honoré Ivens, oud-hoofdonderwijzer te Hontenisse, 1 jaar interneering tot 28 Mei 1948, verbeurdverklaring vermogen tot f5000, alsmede radiotoestel en ontzetting rechten. Daniël Guequierre, opzichter te Terneu- zen, geen verdere interneering, verbeurd verklaring vermogen tot f2500 en ontzet ting rechten. (Z. Dagbld.) BIJZONDER GERECHTSHOF. Het Bijz. Gerechtshof deed Vrijdag 23 Mei o.m. de volgende uitspraken L. A. S. de Wilde, nachtwaker te Ter- neuzen, 8 jaar met aftrek sedert 10 Mei 1945 met verlof tot cassatie (straf door te brengen in R.W.I.). J. M. Wieland, handelaar te Axel, 7 jaar met aftrek sedert 9 Mei 1945 A. J. Harte, electriciën te Terneuzen, 2 jaar in bijzondere strafgevangenis voor jongelieden. H. M. DE KONINGIN OP MARGRATEN. H. M. de Koningin was op uitnoodiging van de Amerikaansche regeering gisteren tegenwoordig op het Amerikaansche militaire kerkhof Margraten, bij Maastricht, alwaar ter eere van de Amerikaansche gesneuvelden om 3 uur 's middags Amerikaansche her denkingsplechtigheden plaats hadden. Door geheel Europa zijn 37 dergelijke plechtigheden gehouden op Amerikaansche militaire kerkhoven. Het is op dezen dag, den 30en Mei, den z.g. Memorial Dry", dat de menschen van Amerika de gewoonte hebben ingesteld om samen te komen en de kerkhoven te bezoeken om hulde te raren. Met het oprich- verkrijgen van subsidie Ook leerlingen en oodig. De geschikte r. P. Lefeber. Hij was net ervaring en een ng. 4 Juni 1935 ging Sept. 1937 ging hij in rust, want hij wist, is, die overblijft voor let Bestuur der Land- rom de aanwezigheid hoogen prijs, et 2 klassen met 39 2 jaar geleden, op 4 ïr. Lefebtr de schooi r. Booij, die wel een meemaakte van de r de Zeeuwsche klei, leerde jongens verlie- hans bijna 70 leerlin- llen op tot nog meer- chool dan tot dusver, thans in het centrum 0 jaar was dhr. joh. erwijl spr. deze functie in de bezettingsjaren van vreemde smetten. Landstand betrad de jaar landbouwonder- grondslag. Daardoor d en beseffen dat alles >er. Dan is en wordt jlaus.) i zenuwen f een door het Hoofd der ir. K, Booy. ;t bestuur met deze as alle begin moeilijk. ien dhr. P. le Feber, eens iets. Landbouw- n bij wijze van proef. de officieele opening daarna een overzicht eur en exterieur der rlieten de eerste ge- de school. Zoo ging de school had steeds 'am in 1929 een kink zich geen leerlingen ging dat weer beter. 68 leerlingen, zen dag voor 12 jaar nemoreerde zijn eerste candidaten werd hij waren toen vele auto- bied van landbouw- besturen enz. Dhr. le levensloop. De over jas voor hem een teer ram dhr. le Feber nog ol. Op 5 September onvergetelijke vriend, der aan den steen op dankbaarheid door de en. spr. uitvoerig enkele ingaande belevenissen :b veel met de jongens Booy. Mooie, maar ngen". boer-zijn zien in bet Want wat baat het de heele wereld gewint :ijn ziel met ichoolbestuur en cht was steeds, goed. tal van provinciale en te mogen begroeten, igden van verschillende 5 en de leerlingen, ïrs en inzonderheid 1 hoogte ,%uig Dit is het geval wanneer hét zichongehinderd door lucht- ^'oomingwi volkomen gelijkmatig voort beweegt oto 6 km. boven zeeniveau (ruim iOOO m, hdroger dan de top van de Mont een stralende zon. uaarooven ae wooraenr „en zijn God onderricht hem van de wijze, Hij leert hem." (Jesaja 28: 26.) Boven het podium hing een Axelsch wapen, geflankeerd door de jaartallen net rruvmciaai ucsiuur zurgue voor vierde in de kosten. Ook de pensenten Axel, Zaams'ag, Terneuzen G. P. vatd'sa- gen het hunne bij. Daa P. O., beiden een nei numic uij^ cw r* ook Contribuanten, z ..daip. Genietroepen te subsidie toegekend. wij dank verschuldigd heeft geleid en tot ioge God ons werk |en tot heil van onze aus). 2 volgde de i de Commissaris Koningin, die zijn gelukwenschen uitsprak met dit jubileum. Ook het provinciaal bestuur heeft het nut van landbouwonderwijs Ingezien en Abonnements prijs Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. i 1 Jirt*iHnn

Axelsche Courant | 1947 | | pagina 5