AXELSCHE15 COURANT AXELSCHE H COURANT r Franxeering bij Abonnement Axel. ZATERD4G 7 JUNI 1947 61e JAARG No. 68 NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Frankeering bij Abonnement Axeli WOENSD4G 21 MEI 1947. 61e JAARG. No. 64 NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN J Woensdag en Zaterdag Hoofdredactie: NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere Drukker-Uitgeefster: Adres Redactie en Administratie: Firma J. C. VINK AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ C. VINK-van VESSEM Atoomenergie, mosterdgas en kanker. Er zijn doctoren, die meenen, dat van alle wapenen tegen kanker, welke men thans smeedt, de atoomenergie het doelmatigst zal blijken te zijn. Een der grootste kanker- specialisten in de Ver. Staten, dr. Rhoads, legde zijn beweegredenen voor deze meening neer in een rapport aan de commissie voor de atoomenergie van de UNO. De geleerden zijn het erover eens, dat men de meeste kans heeft kanker te genezen, als men een middel vindt, dat de kanker cellen in het lichaam opzoekt en vernietigt, zonder de andere cellen te beschadigen Alle bekende geneesmiddelen schieten in dit opzicht tekort. Doch radioactieve isotopen van elementen, die normaal door het lichaam gebruikt worden, hebben bewezen goede resultaten af te werpen in den strijd regen twee ziekten, welke voor de bestudeering van kanker van groote beteekenis zijn: 1. verhoogde werking van de schildklier en 2. polycylhaemie (verhoogde werking van de weefsels, die roode bloedlichaampjes pro- duceeren). Voor een kanker-specialist >s de schildklier een ideaal orgaan voor proefnemingen. Men kan haar gemakkelijk met proefmateriaal jodium bereiken, daar ze bijra alle jodium, die aan het lichaam wordt toege. voerd. opneemt. Bovendien is zij gevoelig voor atoom-straling. Onderzoekers hebben ontdekt, dat radioactieve jodium de klier- weiULg stremt; een zorgvuldige toediening van bepaalde hoeveelheden geneest gewoon lijk hyperthyroidisme. Bloedvormend<> weefsels zijn eveneens gevoelig voor fosfor. Radioactieve fosfor verlicht polycythaemie. Als atoomstraling de werking van een klier kan remmen, waarom dan ook niet van ten kankercel Dr. Rhoads deelt mede, dat in enkele gevallen radioactieve jodium kanker van de schildklier onder controle houdt. Een voorbeeld hiervan levert een patiënt uit Manhattan, bij wien de door kanker aangetaste schildklier was wegge nomen. Men ontdekte, dat aangetaste dochtercellen van de schildklier zich door het lichaam van den man verspreid hadden. Toen hem radioactieve jodium werd toege diend, joegen de radioactieve atomen als hongerige wolven achter de kankercellen aan. Men heeft proeven genomen met de toe diening van radioactieve fosfor in bepaalde gevallen van leucaemie, een kankervorm van de bloedvormende weefsels. Doch in de 1 meeste gevallen van leucaemie en kanker van de schildklier doen deze behandelingen niet blijvend goed. Dr Rhoads is van meening, dat anorganische elementen zooals jodium en fosfor weinig mogelijkheden voor groote verwachtingen laten. Doch anders is het gesteld met radioactieve organische geneesmiddelen. Onderzoekers zijn van meening, dat kanker wellicht bestreden kan worden door bepaalde radioactieve amino- zuren. Dr. Rhoads concludeert: Ik heb alle vertrouwen, dat er opzienbarende ontdek kingen zullen worden gedaan over.... 5, 10 of 15 jaar. Ook op andere wijze hoopt de kanker bestrijding te profileren van nieuwe ont dekkingen uit den oorlog. Geleerden heb ben onlangs een zeer interessante stud'e gepubliceerd inzake de bestrijding van kanker mèt behulp van mosterdgas. Bij de bestudeering van afweermiddelen tegen ver giftiging met mosterdgas ontdekten de ge leerden, dat nitrogeen mosterdgas groote affiniteit vertoont voor cellen, welke snel groeien. Waarom zouden zij het dan ook niet gebruiken tegen kankercellen? Men heeft zeer voorzichtig proeven genomen en gebleken is, dat de meeste van de 54 door de universiteit van Chicago behandelde patiënten verlichting van hun lijden hadden gevonden. Nitrogeen mosterdgas had soms rog resultaten, als X-stralen niet meer baatten. De dodsren wijzen er op, dat nitrogeen mosterdgas geen geneesmiddel is, doch' dat het wel verlichting brengt in h*t lijden van bepaalde patiënten. De behaalde resultaten hebben den onderzoekers hoop gegeven, dat zij op den goeden w°g zijn. (Time). Het consumentencrediet. Het is gebleken, dat vele personen geen consumentencrediet hebben aangevraagd loen de gelegenheid hiertoe openstond, omdat zij ondanks de uitvoerige voorlichting, om diverse redenen, de geboden gelegen heid niet hebben aangegrepen. Achteraf zijn tallooze verzoeker, om consumenten crediet ingediend, welke echter niet meer in behandeling konden worden genomen omdat de iermijn hiervoor was verstreken. Voordat tot Verleering van consumenten crediet wordt overgegaan, zal thans evenwel een rog nauwkeuriger controle op de aan vraag plaats vinden. Verlerning van een consumentencrediet zal slechts geschieden in die gevallen, waarin naar het oordPel der districtsraad, ernstige behoefte aan het crediet bestaat. Het spreekt vanzetf, dat zij wier aanvraag in het verleden reeds werd afgewezen, niet opnieuw een aanvraag kunnen indienen. Overigens zullen de thans te verleercn credieten uiteraard naar dezelfde maatstaven worden toegekend, terwijl ook de afbe talingsregeling, welke voor de reeds loo- pende ciedieten geldt, toepassing zal moeten vinden. De uitreiking dezer credieten zal in Juli plaats vinden. Aangezien de reeds ver streken afbetalingstermijnen niet op deze credieten kunnen worden ingehaald, is besloten om een eenvoudige vermindering in de credielverstrekking toe te passen, zoodat per vel waardebonnen vijf der reeds geldig verklaarde waardebonnen niet zullen worden verstrekt. In verband met bet bovenstaande zijn met ingang van 16 Mei door de distrits- raden voor het consumentencrediet nieuwe aanvraagformulieren tegen betaling van 5 cent verstrekt. De verkoop van aanvraagformulieren wordt op 31 Mei as. beëindigd. Van 19 Mei tot en met 7 Juni is er ge legenheid de ingevulde formulieren, zoo noodig met een door de werkgever getee- kende werkgeversverklarirg, bij de districts raden voor het consumentencrediet in te leveren. Te Axel zal iedere Donderdagavond van 7 8 uur op het gemeentehuis zitting worden gehouden voor het geven van inlichtingen en het indienen van aanvragen. Industrie en handel herbouwen onze welvaart. Minister Huysmans heeft Vrijdag te Velsen met een korte redevoering de destijds door de Duitschers van haar installaties beroofde Waiserij-West van de Kon. Ned. Hoogovens te Velsen weer in gebruik gesteld. De resultaten, welke in deze onderneming zijn behaald en de prestaties van geestelijke en lichamelijke arbeid op het gebied van leiding en uitvoering rekende de minister tot de grootste die hier te lande zijn tot stand gebracht. De Waiserij-West is in Maart 1943 door de Duitschers geroofd. Direct daarna werd begonnen met de uit werking van een plan tot terugwerving en herbouw. Nu de minister hier te midden van een na zware aantasting tengevolge van de oorlog herrezen bedrijf stond, kon hij niet nalaten de prestaties van hen, die hier ter plaatse schouder aan schouder hebben ge werkt om een stuk nationale welvaart te herstellen, te noemen zonder tevens een eeresaluut te brengen aan allen, die op duizenden plaatsen in den lande in industrie, handel, verkeer of ambacht in het groot en in het klein met schier ontembare ijver en met taaie volharding reeds een stuk natio nale welvaart hielpen herbouwen. Ons volk is een nijver volk, van welks energie en voortvarendheid dit hoogoven- bedrijf sn waiswerk een der grootste en waardigste bouwsels is. Bij een verbruikscijfer van 200.000 ton platen van meer dan 3 millimeter, kan de walserij-west een productie van 120.000 ton leveren. Spr. dacht hier niet alleen aan onze scheepsbouw, maar ook aan de bouw van bruggen, wagons, ketels en tanks. De minister bracht de geluk\frenschen van de regeering over en sprak de hoop uit, dat deze nationale industrie voor het geheele Nederlandsche volk een blijvende bron van voorspoed en welvaart zou zijn Op een persconferentie heeft generaal Kruis o.m. gezegd dat de beide divisies der Koninklijke landmacht, tezamen met de oorlogsvrijwilligers en andere eenheden der Koninklijke landmacht ongeveer 67.000 man bedragen. Het KN.I.L. heeft momenteel 91 0C0 man onder de wapenen. Bij demo bilisatie wordt in principe per bataljon afgezwaaid. Indien de demobilisatie er, de terugkeer in de burgermaatschappij goed georganiseerd wordt en het Nederlandsche volk niet vergeet wat deze militairen voor Nederland deden, dan ben ik er van over- tuied, dat deze troepen na hun terugkeer in Nederland de „backbone" van het Neder landsche volk zullen zijn, aldus generaal Kruis. Wat de demobilisatie betreft, zeide generaal Kruis tenslotte, dat, wanneer de troepen in Nederland aankomen, zij recht streeks van de boot naar huis zullen worden gezonden. Na enkele weken komen zij nog voor eenige dagen in demobilisatiecentra terug, waarna ze definitief afzwaaien. De demobilisatie kan beginnen ais de tweede divisie over is. EEN NIEUWE UITVINDING. De Philips-persdienst deelt mede Na 10 jaar ingespannen arbeid tijdens de Duitsche bezetting in het «rootste geheim voortgezet is men in de Philips-laboratoria ie Eindhoven erin geslaagd een nieuwe motor te ontwikkelen, die door zijn karak teristieke eigenschappen belangrijke nieuwe perspectieven opent. Hij kan in practisch a'le vermogens worden gebouwd en men zal hem kunnen gebruiker, zoowel voor automobielen als voor spoorwegtractie, voor het opwekken van electriciteit, zoowel in bedrijven als in particuliere woningen. Het aantal mogelijkheden voor toepassing is zoo groot, dat hiermede een nieuw ontwikke lingsstadium op het gebied van de bouw en de "toepassing van motoren wordt ingeluid. 'aren. Met het oprich- 'erkrijgen van subsidie Ook leerlingen en oodig. De geschikte r. P. Lefeber. Hij was net ervaring en een tig. 4 Juni 1935 ging Sept. 1937 ging hij n rust, want hij wist, is, die overblijft voor et Bestuur der Land- rom de aanwezigheid hoogen prijs. ;t 2 klassen met 39 2 jaar geleden, op 4 ir. Lefeber de schooi r. Booij, die wel een meemaakte van de r de Zeeuwsche klei, eerde jongens verlie- hans bijna 70 leerlin- llen op tot nog meer- chool dan tot dusver, thans in het centrum 0 jaar was dhr. joh. erwijl spr. deze functie in de' bezettingsjaren van vreemde smetten. Landstand betrad de jaar landbouwonder- groiidslag. Daardoor d en beseffen dat alles ter. Dan is en wordt ilaus.) i zenuwen hoogte Dit is het geval wanneer het %uig zichongehinderd door lucht- Moomingwi volkomen gelijkmatig voort beweegt otf> 6 km. boven zeeniveau (ruim 1000 m. hd»oger dan de top van de Mont mt een stralende zon. uaarooven ae wooraen: „en zijn God onderricht hem van de wijze, Hij leert hem." (Jesaja 28: 26.) Boven het podium hing een Axelsch wapen, geflankeerd door de jaartallen net rruviiiciaai ueaiuur zurgue voor een vierde in de kosten. Ook de ««torenten Axel, Zaamslag, Terneuzen G. P. vatA'.**- gen het hunne bij. Daa P. O., beiden oiok Contribuanten, z x J&p. Genietroepen te subsidie toegekend. -• een door het Hoofd der r. K, Booy. :t bestuur met deze is alle begin moeilijk, en dhr. P. Ie Feber, eens iets. Landbouw- n bij wijze van proef. de officieele opening Jaarna een overzicht ;ur en exterieur der rlieten de eerste ge- i de school. Zoo ging de school had steeds am in 1929 een kink zich geen leerlingen ging dat weer beter. 68 leerlingen, zen dag voor 12 jaar ïemoreerde zijn eerste candidaten werd hij waren toen vele auto- bied van landbouw- sesturen enz. Dhr. Ie levensloop. De over- •as voor hem een teer 'am dhr. ie Feber nog ol. Op 5 September onvergetelijke vriend. Ier aan den steen op dankbaarheid door de en. spr. uitvoerig enkele ngaande belevenissen b veel met de jongens Booy. „Mooie, maar ngen". boer-zijn zien in het Want wat baat het de heele wereld gewint ijn ziel met schoolbestuur en cht was steeds.goed. tal van provinciale en te mogen begroeten, Igden van velschillende i en de leerlingen, :rs en inzonderheid wij dank verschuldigd heeft geleid en tot oge God ons werk len tot heil van onze aus). volgde de van de Commissaris Koningin, die zijn gelukwenschen uitsprak met dit jubileum. Ook het provinciaal bestuur heeft het nut van landbouwonderwijs Ingezien en Abonnements prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kam Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Meaedeelingen 20 cent per m.m. Abonnements prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl 1,25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indië fl. 1,55. Buitenland fl. 2,—. Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Meaedeelingen ?0 cent per m.m. Kleine Advertentiën (maximum 8 regels) 1-5 regels 60 cent. iedere regel mees 12 cent extra.

Axelsche Courant | 1947 | | pagina 1