V AXELSCHE15 COURANT AXELSCHE IB COURANT Franiceering bij Abonnement Axel. ZATERDAG 7 JUNI 1947 A NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD 61e JAARG No. 68 "N VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Frankeering bij Abonnement Axel. ZATERD4G 17 MEI 1947. 61e JAARO. No. 64 NIEUWS- VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN en ADVERTENTIEBLAD Woensdag en Zaterdag Verschijnt iedere Hoofdredactie Adres Redactie en Administratie: Drukker-Uitgeefster C. VINK-van VESSEM Firma J. C. VINK De uitbreiding dercontróle tegen den veesmokkel. De gewijzigde verordening betreffende de uitbreiding van de controlemaatregelen tegen den veesmokkel, gepubliceerd in het Voedselvoorzieningsblad van 1947, no. 32, onderscheidt twee gebieden. In de eerste plaats het Grensgebied. Hieronder wordt o.a. geheel Zeeuwsch-Vlaanderen gerekend. Voorts wordt een tweede gebied onder scheiden. Dit beslaat dat deel van het Rijk, dat gelegen is ten zuiden van den Rijn tot de splitsing van Rijn en Waal, de Waal, de Merwede tot de splitsing van Merwede en Nieuwe Merwede, De Nieuwe Merwede, het Hollandsch Diep en vervolgens de stroo men, gelegen lusschen de provincie Zuid- Holland eenerzijds en de provincie Noord- Brabant en Zeeland anderzijdsmet uitzon dering van het grensgebied. Het voorhanden of in voorraad hebben van paarden en vee in het grensgebied is toegestaan ten aanzien van runderen met een gewicht van minder dan 60 kg. Voor runderen met een gewicht van 60 kg. of meer dient de houder in het bezit te zijn van een ten behoeve van deze die ren uitgereikt identiteitsbewijs, dat de naam van den houder moet vermelden. Het voorhanden of in voorraad hebben van paarden met een leeftijd van ten hoogste drie maanden is geoorloofd, indien men in het bezit is van een len behoeve van dit dier verstrekt bewijs van geboorte aangifte, dan wei een identiteitskaart, welke den naam van den eigenaar vermeldt. Voor paarden, die ouder zijn dan drie maanden, is het bezit van een len behoeve van het dier uitgereikte identiteitskaart, welke den naam van den eigenaar vermeldt, vereischt. He» voorhanden of in voorraad hebben van bovengenoemde dieren, alsmede vai varkens en schapen is eveneens toegestaan, indien daarvan aanteekening is gehouden in een uitgereikt, op naam gesteld vee- boekje, overeenkomstig de in dit boekje gegeven aanwijzingen. Uiteraard moet de houder, voorzoover het runderen, varkens en schapen betreft, tevens voldoen aan de voorschriften, vastgesteld bij de Rundvee verordening 1942, de Varkensverordening 1946 er/cf de Schapenverordening 1943. Aan personen, die alleen een varken voor huisslachting aanhouder, wordt ontheffing verleend aan het voorschrift, dat het vee boekje moet worden bijgehouden. Deze personen ontvangen geen veeboekje en kun nen volstaan met een geldige aanhoudver- gunning voor een huisslachtingsvarken, Alle andere personen, die in het bezit zijn gesteld van een veeboekje, omdat zij paar den er/of vee voorhanden hebben, moeten de op hun bedrijven aanwezige huisslach- tingsvarkens wel in het veeboekje verant woorden. Het ontvangen en afleveren van paarden en vee is slechts toegestaan, indien de ont vanger in het bezit is gesteld van een aankoopvergunning. Een ieder, die paarder, runderen, varkens of schapen In het grens gebied ontvangt of aflevert, is verplicht van deze handelingen aanteekening te hou den in het hem uitgereikte veeboekje. Ont vanger en leverancier tijn verplicht over en weer elkanders veeboekje af te teekenen. Na eigendomsoverdracht binnen het grens gebied van paarden (ouder dan 3 maanden) en van runderen (met een gewicht van 6Ü kg. en zwaarder) moet de ontvanger de identiteitskaart van het paard, resp. het identiteitsbewijs van het rund, binnen twee AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ maal 24 uur na ontvangst van het desbe- betreffende dier, onder gelijktijdige afgifte van het geleidebiljet, aanbieden bij den P.B.H., die den naam van den nieuwen eige naar op deze stukken invult. In het grensgebied is het vervoer van paarden op alle dagen tijdens de daguren toegestaan, mits het vervoer vergezeld gaat van het ten behoeve van dit dier uitgereikte bewijs van geboorte-aangifte, resp. de identiteitskaart. Het vervoer van runderen, varkers en schapen in het grensgebied is slechts op andere dagen dan Zondagen geoorloofd, voorzoover het vervoer gedekt is door een geleidebilj°t. Bij runderen van 60 Kg. en zwaarder moeten bij het vervoer, behalve het geleidehilj t. ook de identiteits bewijzen der betreffende runderen door de vervoerder getoond kunnen worden. Voor gevallen, waarin vervoer van run deren plaats heeft ter gelegenheid van vet- weiding naar een perceel weiland van het zelfde bedrijf of bij het brengen van een vrouwelijk rund naar een stier, wordt ont heffing verleend van de bepaling, dat een geleidebiljet is vereischt, mits het vee wordt gedreven, het vervoer grschiedt gedurende de daguren en de geleider de identiteits bewijzen van de desbetreffende runderen kan toonen. Ook in het tweede gebied is het vervoer van paarden en vee tijdens de nachturen verboden, behalve op Schouwen-Duiveland en Noord-Beveland en met uilzondering van het vervoer per spoor. Tevens blijft het verbod van kracht voor het ver/oer van paarden en vee op de Westerschelde, waarvan ontheffing wordt veleend, voor zoover het vervoer geschiedt m?t gebruik making van de openbare overzetveren Vlissingen—Breskens, Kruiningen—Perkcol- der en Hoedekenskerke—Terneuzen en hiervoor een geleidebiljet is verstrekt. j Het vervoer van slachtvee naar P.T C. s en bedrijven in het grensgebied moet ge schieden onder dekking van een geleidebiljet. Voor runderen, behoorende tot deze trans porten slachtvee, wordt ontheffing verleend van het voorschrift, dat naast een geleide biljet ook het identiteitsbewijs aanwezig moet zijn. Het slachtoormerk neemt de functie van hit identiteitsbewijs over. Met betrekking tot het aanhouden van vee op Nederlandsche bodem door vee houders, wier bedrijven zijn gevestigd op Belgisch grondgebied, gelden eveneens de hierboven genoemde voorschriften. HENGELSPORTVEREENIGING „G. O. A." Uit onze omgeving. AXEL. V.V.V.-NIEUWS. De V.V.V. komt na een tijd van gedwongen rust weer tot volle ac'ie. Hopen wij dat de plannen welke zij heeft, gesteund mogen worden door mooi zomerweer, daar alles in de open lucht moet plaats vinder. Op 26 Mei (2e Pinksterdag) wordt een wereldstadprogramma vertoond op het gebied van acrobatiek, goochelkunst, sensationeele rijwielkunst, w. o. de dooderrit enz., (zie advertentiën en groote sff'ches) Op Zaterdag 31 Mei groot populair concert, te geven door de alom bekende Harmonie ie Biervliet. 6 Juni brengt ons het optrpden van de wereldberoemde Djiguiter-kozakken. Axel heeft van dit bezoek de première en krijgen we dus de gala openingsvoorstelling. Eventueele verdere V.V.V. plannen voor 1947 zullen later worden bekend gemaakt. Woensdagavond hield de heogelsportver- eeniging „G(eduld) O(verwint) Afliep haar 2e jaarvergadering in het clublokaal bij dhr. Em. Pieters, onder voorzitterschap van dhr. Ph. de Neve. De bijeenkomst was zeer druk bezocht. De voorzitter wees o.m. op den grooten bloei, waarin deze vereeniging zich mag verheugen, getuige de stijging van het leden tal van 28 tot 156. De secretaris, dhr. W. Wolters, memo reerde in het jaarverslag o.m. het club concours en clubkampioenschap. Dit viel dhr. Corn. Tieleman ten deel. De drie aftredende bestuursleden W. Wol ters, F. Koole en L. Vervaet werden met groote meerderheid herkozen. Het fi-ancieel verslag vermeldde aan inkomsten f 1818,14, aan uitgaven f 1181,95, alzoo een ballg slot van f 636,19. Als afgevaardigde naar het congres van den Alg. Hengelaarsbond werd aange wezen dbr. J. Wijna. Door een overeenkomst met den pachter kunnen thans tegen billijken prijs vergun ningen voor het hengelen op de Kleine Kreek worden uitgereikt. Voorts is „G.O.A een gedeelte der Groote Kreek toegezegd, zoodat de karpstvisschers nu wel een piaaisje zullen krijgen. Dat de beroeps- visschers het streven van deze vereeniging op hoogen prijs stellen, blijkt wel uit het feit, dal zij zonder moeite ai haaf visch- water weer kon inpachten, terwijl „G.O A ook de volle sympathie heeft van de be- roepsvisschers uit de omgeving van Axel. Uit de levendige en omvang ijke rond vraag bleek de algemeene zin voor een serieuze hengelsport, wars van strooperij. Een gehouden tombola, Ier bestrijding der kosten voor het aanschaffen eener bibliotheek op visscherijgebied, werd een groot succes. Na sluiting van de officiële vergadering was er een gezellig samenzijn met zang, muziek en voordracht door diverse plaatse lijke prominente figuren op dit gebied, zoo dat men in de kleine uurtjes van een bij zonder geslaagde avond huiswaarts keerde. ZANGCONCOURS TE GROEDE. Op Hemelvaartsdag werd te Groede het 28ste concours van Chr. Zangvereenigingen gehouden. Onze plaatselijke zangvereenigins „Asat o.l.v. haar directeur dhr. P. C. Brakman, behaalde de eerste prijs in de hoogste af- deeling met 274 punten, terwijl Looft den Heer* van Sput de le prijs won in de 3e afdeeling met 246 punten. We wenschen onze stadgenooten van harte geluk met deze fraae successen. De heer Kuiler, die met dhr. Brakman, de jury vormde, maakte de volgende op merkingen betreffende de uitvoering van „Asat". No. 1. mooi gezongen, buitenge woon matewaal, prachtige uitsprrak. No. 2 prachtige inzet, Sar.ctus, meesterlijk, heel mooi. Heel mooi Gloria". Buitengewoon gezongen deze beide zeer moeilijke koren. Hierbij moet nog worden aangemerkt, dat van het groot aantal koren, dat tot nu toe in Zeeland op deze concoursen is uitgeko men, „Asaf" tot dusver steeds de primeur is geweest. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Ned- Herv. Ke k. Voorm. 10 ure Ds. Van Mooreel en ram. 2.30 ure Ds. P. J. Pennings (Openb. Geloofsbelijdenis). raren. Met het oprich- rerkrijgen van subsidie Ook leerlingen en oodig. De geschikte r. P. Lefeber. Hij was net ervaring en een ng. 4 Juni 1935 ging Sept. 1937 ging hij n rust, want hij wist, is, die overblijft voor et Bestuur der Land- rom de aanwezigheid hoogen prijs. ;t 2 klassen met 39 2 jaar geleder, op 4 ir. Leftbtr de schooi r. Booij, die wel een meemaakte van de r de Zeeuwsche klei, eerde jongens verlie- hans bijna 70 leerlin- llen op tot nog meer- chool dan tot dusver, thans in het centrum 0 jaar was dhr. joh. erwijl spr. deze functie in de bezettingsjaren van vreemde smetten. Landstand betrad de jaar landbouwonder- grondslag. Daardoor 1 en beseffen dat alles ier. Dan is en wordt )laus.) Kgtuig zien ongenwaerd aoor ment- „en zijn uoa onaerrtcnt nem van de wijre, %omingwi volkomen gelijkmatig voort- Hij leert hem." (Jesaja 2826.) taweegt ou) 6 km. boven zeeniveau (ruim Boven het podium hing een Axelsch 1000 m, hdtoger dan de top van de Mont wapen, geflankeerd door de jaartallen i zenuwen een loor het Hoofd der r. K, Booy. it bestuur met deze is alie begin moeilijk, en dhr. P. le Feber, eens iets. Landbouw- n bij wijze van proef. de officieele opening daarna een overzicht ;ur en exterieur der rlieten de eerste ge- i de school. Zoo ging de school had steeds am in 1929 een kink zich geen leerlingen ging dat weer beter. 68 leerlingen, zen dag vuor 12 jaar ïemoreerde zijn eerste candidaten werd hij waren toen vele auto- bied van landbouw- sesturen enz. Dhr. le levensloop. De over- 'as voor hem een teer 'am dhr. le Feber nog ol. Op 5 September onvergetelijke vriend. Ier aan den steen op dankbaarheid door de en. spr. uitvoerig enkele ngaande belevenissen b veel met de jongens Booy. „Mooie, maar ngen". boer-zijn zien in bet Want wat baat het ie heele wereld gewint ijn ziei met schoolbestuur en cht was steeds, goed. tal van provinciale en te mogen begroeten, Igden van verschillende i en de leerlingen, ;rs en inzonderheid wij dank verschuldigd heeft geleid en tot oge God ons werk ien tot heil van onze aus). volgde de van de Commissaris Koningin, vierae in ae kosten, uok cw-*5ir>.«enten die zijn geiukwenschen uitsprak met dit Axel, Zaams'ag, Terneuzen G. P. van^as- jubileum. Ook het provinciaal bestuur heeft gen het hunne bij. Daa P. O., beiden het nut van landbouwonderwijs ingezien en ook Contribuanten, z v J&p. Genietroepen te subsidie toegekend. Abonnements prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom 5" Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Meaedeelingen 20 cent per m.m. Abonnements prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl 1.25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indié fl. 1.55. Buitenland fl. 2, Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Meaedeelingen 20 cent per m.m. Kleine Advertentiën (maximum 8 regels) 1-5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra.

Axelsche Courant | 1947 | | pagina 1