ALGEHEENE VERGADERING A r i' C-iJ H AM B1NK1E BEERs A VONTUREN. C 1 I'- Spreker: De WelEtf .BestrHeerCH^dJjM VE^ - STK AXE] TEPI rj I' tv'; ri. van de C.B.T.B. op 15 JAHUiRI, des namiddags 4 uu te TERNEUZEN in het Bötel „Des Pays Bas". irkt1 isfabriti wan! 2> I met het onderwerp Want de kans is groot, dat de gastheer dan een extra dure rekening krijgt, waar hij niets van afweet en die hij ook in het minst niet leuk vindt INDEXCIJFER KOSTEN VAN LEVENS ONDERHOUD. Aan het door het C. B. S. uitge geven statistisch Bulletin no. 23 zijn de volgende gegevens ontleend Op basis 1938/1939 Is 100 is het index cijfer voor de maand Februari 1947 a. Volgens goederen- en dienstenpakket van 1935/36 voor gezinnen met inkomens in 1935/36 beneden 1800 per jaar 198. b. Volgens goederen- en dienstenpakket van Januari/September 1946 voor gezinnen met inkomens per week van: f30-f40 176; f 40—f 50 f 180f 50 f 60 184. Loonindexcijfer. Over het tweede halfjaar 1946 is op basis 1938/1939 het geschatte indexcijfer der gemiddeld verdiende uurloonen186. Dit cijfer heeft betrekking op vier groe pen nijverheidsarbeiders, die representatief worden geacht voor de geheele nijverheid. De sterke stijging der loonen in den land bouw komt in dit cijfer niet tot uiting. Wel is in het cijfer rekening gehouden met de kinderbijslag, welke aan de arbeiders in de mijnindustrie wordt verstrekt. Indien men de kinderbijslag van de overige drie groe pen in het indexcijfer t)t uiting wil bren gen, komt dit op 192 a 193. In het Bulletin wordt de aandacht er op gevestigd, dat bij vergelijking van beide groepen indexcijfers geen conclusie mag worden getrokken ten aanzien van de ver houding van de absolute grootte van uit gaven en inkomsten. Het indexcijfer van de kosten van levensonderhoud kan nl. onder eenig voorbehoud worden beschouwd als prijsindexcijfer 'en geeft dus geen inzicht in de stijging van de door een gezin gedane totale uitgave als gevolg van de verande ringen van kwantiteit en kwaliteit der goederen en diensten. ANDERS DAN HIER 1 De Canadeesche begrooting. In zijn Dinsdag uitgesproken begrootings- rede heeft de Canadeesche Minister van Financiën o.m. verklaard, dat niet onbeperkt kon worden voortgegaan met het verstrekken van leeningen aan Groot-Brittannië en an dere Europeesche landen. De Minister raamt een begrootingsoverschot van pl.m. 352 144.000 dollar, het eerste overschot sinds 1930 en een bedrag dat grooter is dan het totaal van alle voorafgaande ovei- schotten. De inkomstenbelasting wordt ver laagd met gemiddeld 29 pet., varieerend van 54 pet. van de lage inkomensgroepen tot ongeveer 6 pet. voor de hoogste inkomens. De vraag naar Canadeesche producten is zoo omvangrijk, dat het nationale inkomen waarschijnlijk het bedrag van 12 milliard dollar zal bereiken of 250 millioen dollar meer dan het hoogste bedrag, dat in de oorlogs jaren werd bereikt. Ten slotte verklaarde de Minister nog, dat de economische inter nationale posten van Canada de sterkste was in de geschiedenis van het land. ACCOORDLOONEN IN DEN LANDBOUW. In verband met de aanstaande werk zaamheden in de bieten wordt erop gewe zen en op aangedrongen, dat zoowel werk gevers als werknemers zich aan het loon- contract dienen te houden. In het concept-looncontract, welks defi nitieve goedkeuring aanstaande is, wordt voorgesteld doorslaan 30 tot 35 gulden per H.A., opeenzetten 25 tot 30 gulden per H.A., eerste maal wieden 50 tot 55 gulden per H.A., 2e maal wieden 35 tot 40 gulden per H A. 25. 't Was een verwarring van je welste in het paleis. Op bevel van den generaal waren alle lampen in de kamers en gangen van het slot aangestoken en iedereen zocht... ja, naar wat of wie Lakeien deden ijverig en gewichtig, hof dames deden zenuwachtig en gillerig, maar de meesten waren slaperig en humeurig. Overal hoorde je sluipende, bonzende of krakende voetstappen.... af en toe klonk een kreet, als het eene troepje zoekers plotseling een ander in de armen liep. Doch niemand had ook maar een spoortje van de gezochten gezien. En die gezochten zelf Heel lang was de afstand tusschen Jack Hals Co. en hun achtervolgers Binkie en Doezel ongeveer onveranderd gebleven. Heel lang had de hijgende oom Berend Beer hen alle vier tamelijk goed kunnen bijhouden. Maar op den duur was de tusschenruimte grooter geworden.... steeds grooter.... totdat het eigenlijk aen toeval was, dat ze nog steeds achter elkaar aan zaten. Op een zeker moment zei, zooals jullie reeds weten, Binkie Beer tegen zijn vriend: „Door die deur daar zijn ze, geloof ik, verdwenen". En oom Berend, die even later op dezelfde plaats aankwam, deed ook maar op goed geluk een deur open, maar nog een andere dan de verkeerde, die Binkie en Doezel waren binnengegaan. VLIEGVELD YPENBURG WORDT HEROPEND. Het vliegveld Ypenburg bij Den Haag zal op 16 Mei a.s. officieel heropend wor den. Na 1 April jl. kwam het in het bezit der N.V. Frits Diepen Vliegtuigenfabriek. Diepen heeft grootsche plannen met Ypen burg, dat hij tot basis wil maken van zijn taxi-bedrijf en dat hij wil uitbouwen tot een vliegveld, waar ook groote vliegtuigen kunnen landen. De fundeering van de betonnen startbaan is nog aanwezig en thans is men bezig deze te verbeteren, zoodat Ypenburg eerlang een breedere en betere startbaan zal bezitten. Ter gelegen heid van de officieele opening van het veld zal op 17 en 18 Mei een groot vliegfeest worden gehouden, waaraan attracties ver bonden zijn. Zoo zal de Fransche para- chutiste Michele Bellu een aantal sprongen uitvoeren. Op het oogenblik zijn 134 veesmok kelaars in arrest. In het totaal zijn er onge veer 190 aangehouden, doch circa 50 zijn er weer op vrije voeten gesteld. Het aantal koeien, dat evenwel over de grens gaat, is niet meer van groote beteekenis, hetgeen intusschen'niet wil zeggen, dat de aandacht van justitie en politie verslapt. Onder de gearresteerden bevindt zich ook een groote geldschieter uit Rotterdam. Deze werkte als man achter de schermen. De hooge autoriteit, belast met de fiat-executie van tribunaaluitspraken, heeft de uitspraak van het tribunaal te Enschedé, waarbij de nalatenschap van Mr. Dr. G. A. Lasonder, in totaal 2,300 000 gulden werd verbeurd verklaard, bevestigd. De Centrale Eereraad voor de Kunst, uitspraak doende op het hooger beroep van de schrijfster Jo van Ammers Küller, heeft appellante haar beroepsuitoefening verboden voor een tijdvak, loopende van ljuli 1945 tot 1 Juli 1951 en legt appellante op de betaling van een geldboete van 2000 gulden. De afd. Arnhem van de Kath. Volks partij heeft een motie aangenomen, waarin zij er bij het bestuur der K.V.P. op aan dringt, dat dit bestuur thans nog alle maat regelen zal nemen, die vereischt zijn om te bevorderen, dat de volledige vervangings- resp. herstelkosten van door oorlogsgeweld vernietigde of beschadigde goederen zullen worden vergoed. kalmeeren zenuwen Bij een visitatie van acht Britsch- Indiërs op de „Orar.je" onderweg naar Colombo, werden Zondag gouden en andere voorwerpen ter waarde van 200.000 gulden ontdekt. Zij hadden gouden ringen om hun teenen, gouden steunzolen in hun schoenen en gouden armbanden en andere kostbaar heden in jassen en broeken genaaid. Ook de gespen van riemen bleken van goud te zijn. (Anela.) DE GOUDSCHAT BIJNA GEDOLVEN. De baggermolen „De Schelde" werkt gestadig door bij het Kruithavenfje in de Nieuwe Waterweg om de resten van de in de Mei-dagen van 1940 verloren gegane goudschat aan de oppervlakte te brengen. Het succes is grooter dan optimisten had den durven droomen. Thans zijn opnieuw 27 baren goud uit de baggerbakken te voorschijn gekomen, waarmee het cijfer van 100 reeds gepasseerd is. Van de 111 goud staven die na den oorlog nog vermist wer den, moeten er nu nog slechts enkele te vooischijn komen. ALLIANCE FRANQA1SE. De voorzitter van het Comité de Zélande van de Alliance frar?aise, dr. De Noo te Middelburg, Noordsingel 26, verzoekt ons de aandacht van onze lezers er op te vestigen, dat getracht wordt de werkzaam heden van de Afdeeling Zeeland, welke op bevel van den bezetter in Mei 1940 zijn gestaakt, te hervatten in het seizoen 1947/48. Gaarne voldoen wij aan dit verzoek, want de Alliance fran^aise heeft hier tot aan de oorlog op het gebied van verspreiding van de kennis der Fransche taal en letterkunde veel goed werk verricht door, met inacht neming van strikte neutraliteit op politiek en godsdienstig terrein, lezingen en voor drachten te organiseeren en ook muziek avonden en recitals te brenger. Namens genoemden voorzitter verzoeken wij aan belangstellenden, door brief(kaart) of visitekaartje, aan hem, met het oog op de omvangrijke voorbereidingsmaatregelen uiter lijk Mei '47, een bewijs van instemming met deze plannen te zender, welker uit voering het cultureele leven in onze pro vincie zal verrijken. De toezending van zulk een bewijs van instemming bindt niet tot deelname. toegezonden. /viarki iz I, J. I I w

Axelsche Courant | 1947 | | pagina 6