AXELSCHE IK COURANT AXELSCHE IS COURANT Penningen van het Verzet. Denkt aan de inzameling voor de Stichting 1940-1945. Franxeering hij Abonnement Axel ZATERDAG 7 JUNI 1947 61e JAARQ No. 68 NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Frankeering bij Abonnement Axel. WOENSD4G 7 MEI 1947. 61e JAARG. No. 61 NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM Gebrek aan cultuurgrond. Het aantal inwoners neemt gestaag ioe en de oppervlakte van het land houdt daar geen gelijken tred mede. Dat is in enkele woorden het heele probleem waarmee ons land, afgezien van vele andere problemen, worstelt. De Nederlatidsche Vereeniging voor Landaanwinning, onder voorzitter schap van jhr. ir. O. C. A. van Lidt de Jeude heeft zich ten doel gesteld om dit probleem naar een oplossing te stuwen. Waar en hoe moet dat nieuwe land gewon nen worden In den loop der eeuwen is veel land op de zee veroverd. Ir. zeven eeuwen is er ruim 60.0CO H.A. gewonnen en nog is er gelegenheid te over om nieuw land te win nen. Waterstaat bereidt veel plannen voor landaanwinning voor: Dollard, Louwerszep, Wadden, IJsselmeerpclders, vijf-eilander,- plar, drie-eilanden-plan, Sloe, Braakman en Land van Saeftingen. Als toekomst mogelijkheid is er dan nog een gesloten kustlijn met droogmaking van het water dat niet voor scheepvaart of watertransport noodig is en dat 375.000 H.A. op zal leveren, terwijl op de IJsselmeerpolders 220.000 H.A. gewonnen kan worden. Er is behoefte aan nieuw lard, er is een landhonger. Door de steeds toenemende bevolking is uitbreiding van de agrarische productie noodig; zij dient onze voeding en, in deze tijden zeer belangrijk tevens onzen export. Wij moeten nog steeds veel voedsel uit het buitenland betrekken. Wordt de agrarische productie niet vergroot, dan beteekent dit een verzwaring van de reeds zoo moeilijke taak der industrie om onze handelsbalans in evenwicht te brengen. De landbouw is een belangrijke factor in onze nationale economie en mag uiteindelijk bij onze nationale opbouw niet worden ver waarloosd. Voor deze landaanwinning is materiaal, arbeid en kapitaal noodig, dit alies is thans echter schaarsch en voor herstel en Industrialiseerirg onmisbaar. In onze moderne tijd is landaarw'nning niet meer beëindigd met de uitvoering der technische werken. Voorzieningen op landbouwkundig, sociaal, economisch, maatschappelijk en landschap pelijk gebied zijn vereischt. De plannen eischen daardoor veel voorbereiding, waarbij verscheidene instanties zijn betrokken, en al deze plannen kosten ook tijd, waarom zij thans reeds met kracht ter hand moeten worden genomen. Met het oog op het groote- belang wil de vereeniging ons volk en de autoriteiten meer landaanwinningsmirded maken. Zij zal de verschillende argumenten bestudeeren, naar voren brengen en bespreken, zoodat de opvattingen die daaromtrent bestaan naar voren komen, ten nutte ook van de autori teiten, die over aanwinning van nieuw land moeten beslissen. Zij zal dan ook, wanneer landaanwinning mogelijk is, daarop met kracht aandringen. Om dit met gezag te kunnen doen, is zeker een bedrag van f25 a f30.000 p. j. roodig. De vereen, roept dan ook ieder op, die voor landaanwinning voelt, om con amore mede te werken en de vereeniging te steunen om het doel dat zij beoogt te bereiken. LUCHTVAART-VERLOTING. Evenals voor den oorlog heeft de Minister van Justitie vergunning verleend tot het aanleggen van een Verloting waarvan het batig saldo is bestemd voor de ontwikkeling van de Vakafd. Zweefvliegen van de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart O Als hoofdprijs telt deze Luchtvaart-Ver loting een retourvlucht per K L.M. voor 2 personen van Schiphol naar Rio dejaneiro, terwijl vel° andere waardevolle prijzen be schikbaar zijn gesteld. Uit onze omgeving. Poover figuur. AXEL'S HERDENKING DER NATIONALE BEVRIJDING. De opvallende soberheid, waarmede de herdenking van Neerland's bevrijding in ons stedeke is gevierd geworden, is deze dagen een bron van conversatie voor velen onzer ingezetenen. Behalve pen gezamenlijke dankdienst door diverse kerkgenootschappen waarbij ook ditmaal weer een gemis aan nog grooter homogeniteit viel te constateeren, was er dezen dag geen gebeurtenis, die het bijzon dere karakter van 5 Mei op passende wijze vertolkte. In de middaguren had aangelokt door het fraaie lenteweer en een verrassend milde temperatuur een ware exodus plaats naar omliggende gemeenten, zoodat Axel's bevlagde straten ledig waren. Ook des avonds was in Axel nog steeds deze middelpuntvliedende beweging waar te nemen. Wel was er nog een filmvoor stelling en hield een dansclub een privé- avondje, doch dit was dan ook alles. Ver schillende neringdoenden hadden hun zaak gesloten, ook al om elders verstrooiing té zoeken. De beide muziekvereenigingen maakten een inbreuk op de traditie, en schitterden door afwezigheid. Wij staan sympathiek tegenover deze gezelschappen, maar willen toch opmerken, dat zij Axel's burgerij toch al niet overvloedig bedeelen met openlucht- concerten. Verschillenden der thuisblijvers maakten een vergeefsche tocht naar het marktplein, waar de rumoerige jeugd eindelijk ook het wachten maar opgaf. Het dient erkend, dat 19 September de eigenlijke bevrijdingsdag voor Axel is, en dat 5 Mei hier uiteraard steeds op het tweede plan zal komen. Bovendien leent deze tijd zich niet voor het organiseeren van grootsche fn dure feesten. Doch dat men op den herdenkingsdag De officiële spelling. MET INGANG VAN 1 MEI ZIJN DE NIEUWE SPELLINGSREGELS VAN KRACHT. Hieronder laten we ten gerieve onzer lezers de nieuwe spellingregels nog eens volgen Regel IDe e wordt aan het eind van oper lettergrepen niet verdubbeld. De ee blijft echter aan het ekde van een woord, alsmede in afleidingen en samenstellingen van woorden op ee b.v.zee, zeeman, overzeese gebieds- deelen. Regel II De o wordt aan het eind van open lettergrepen niet verdubbeld. De oo büjft echter vóór ch in de woordengoochelen, goochem, loo chenen, alsmede in hun afleidingen en samenstellingen dus goochelaar. Regel IIIDe sch wordt alleen daar geschréven, waar de ch wordt uitge sproken. Echter behoudt het achtervoegsel isch de gangbare spellingdus Indisch. Regel IV De verbuigingsuitgangen van een, geen, mijn, uw, zijn, hun, haar, mogen worden weggelaten, behalve in staande uitdrukkingen als Hare Majesteit, te zijnen hui re, enz. Regel V: De „naamvals'-n wordt niet meer geschreven.' Men kan dus volstaan met van de man, over die heer, pnz., behalve in staande uitdruk kingen. der bevrijding van onze geheeie natie, met de vele vereenigingen die onze gemeente kent, slechts een volkomen passieve hou ding aan ken nemen, is wel een zeer teleur stellend feit. Axel sloeg een poover figuur De Stichting 1940—1945 brengt een serie penningen in omloop, die in bezettingstijd door prof. L. O Wenkebach werden ont worpen. De netto-opbrengst komt ten goede aan de slachtoffers van de ondergrondsche strijd tegen de Duitsche onderdrukking en aan hun nabestaanden. De penningen zijn in brons gegoten en hebben een diameter van 85 m.m.boven dien worden de ontwerpen uitgevoerd als slagpenning van 60 m.m. diameter. De serie bestaat uit 6 stuks, alle met dezelfde keerzijde, waarop de Nederlandsche Leeuw staat afgebeeld, die zijn boeien ver breekt, het verwenschte hakenkruis onder den voet loopend. Het omschrift luidt: „Je maintiendrai". Op de voorzijde der penningen staan als omschrift zes verschillende strophen uit ons Wilhelmus, zoozeer toepasselijk op de groote nooden, die wij in den bezettingstijd mer- maakten. Penning No. 1 herdenkt onze gevallen soldaten in Mei 1940. No. 2 eert de gefusilleerden. No. 3 gedenkt de standvas*igheid, waar mee zoovele gemartelde slachtoff'rs van de terreur bleven zwijgen, om niemand te verraden. No. 4 herdenkt het lijden in de concen tratiekampen. De vijfde penning eert de gevangenen. De laatste symboliseert de gevoelers van allen, die meer geestelijk onder den druk der fyrannie gebukt gingen. 'aren. Met het oprich- 'erkrijgen van subsidie Ook leerlingen en oodig. De geschikte r. P. Lefeber. Hij was net ervaring en een ig. 4 Juni 1935 ging Sept. 1937 ging hij n rust, want hij wist, is, die overblijft voor et Bestuur der Land- rom de aanwezigheid hoogen prijs, ït 2 klassen met 39 2 jaar geleden, op 4 ir. Lefebtr de schooi r. Booij, die wel een meemaakte van de r de Zeeuwsche klei, eerde jongens verlie- hans bijna 70 leerlin- llen op tot nog meer- chool dan tot dusver, thans in het centrum 0 jaar was dhr. joh. erwijl spr. deze functie in de bezettingsjaren van vreemde smetten. Landstand betrad de jaar land bouw onder - grondslag. Daardoor 1 en beseffen dat alles ier. Dan is en wordt jlaus.) i zenuwen Wgtuig zic'1 ongemnaera aoor %omingeai volkomen gelijkmatig voort beweegt og> 6 km. boven zeeniveau (ruim I0OO m, höoger dan de top van de Mont „en zija uoa onaerricni nem van ae wijze, Hij leert hem." (Jesaja 28: 26.) Boven het podium hing een Axelsch wapen, geflankeerd door de jaartallen een foor het Hoofd der r. K, Booy. :t bestuur met deze is alle begin moeilijk, en dhr. P. Ie Feber, eens iets. Landbouw- n bij wijze van proef. de officieele opening Jaarna een overzicht iur en exterieur der rlieten de eerste ge- i de school. Zoo ging de school had steeds am in 1929 een kink zich geen leerlingen ging dat weer beter. 68 leerlingen, zen dag voor 12 jaar ïemoreerde zijn eerste candidalen werd hij waren toen vele auto- bied van landbouw- Desturen enz. Dhr. Ie levensloop. De over jas voor hem een teer 'am dhr. ie Feber nog ol. Op 5 September onvergetelijke vriend. Ier aan den steen op dankbaarheid door de en. spr. uitvoerig enkele ngaande belevenissen b veel met de jongens Booy. „Mooie, maar ngen". boer-zijn zien in bet Want wat baat het de heele wereld gewint ijn ziel met tchoolbestuur en cht was steeds, goed. tal van provinciale en te mogen begroeten, Igden van verschillende i en de leerlingen, ;rs en inzonderheid wij dank verschuldigd heeft geleid en tot oge God ons werk iën tot heil van onze aus). i volgde de van de Commissaris Koningin, vierae in ae kosten. Uok centen die zijn gelukwenschen uitsprak met dit Axel, Zaams'ag, Terneuzen G. P. vatf'se- jubileum. Ook het provinciaal bestuur heeft gen het hunne bij. Daa P. O., beider. het nut van landbouwonderwijs ingezien en ook Contribuanten, 2 -.Jrup. Genietroepen te subsidie toegekend. Abonnements prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Meaedeelingen 20 cent per m.m. Abonnements prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl 1,25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indië fl. 1,55. Buitenland fl. 2, Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. Kleine Advertent iën (maximum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra.

Axelsche Courant | 1947 | | pagina 1