ALGEMEENE VERGADERING A I! V B1NKIE BEER's A VONTUREN. Spreker: De WelEd.Cesfr. Heer CH. v. d. HEUVEL/" STK axe; TEPl kevti jrkt van de C.B.T.B. op 15 J4NU4RI, des namiddags 4 uui'8'abri' te TERNEUZEN In het Hötel „Des Pays Bas met het onderwerp voeringenzij gingen in het defensief, probeerden een uitleg te vinden voor de tegenslagen en waren nogal onderworpen. De vijfde colonne scheen te leven in een atmosfeer van depressie. De Duitschers in Zwitserland waren natuurlijk beter op de hoogte van de wer kelijke situatie dan hun in onwetendheid gehouden landgenooten in het rijk en toen nazi-Duitschland voortging van hen dezelfde opofferingen te vragen als te voren, begonnen zij te weigeren. De discipline verminderde. Zoo nu en dan beleefde men een kleine opleving, b.v. toen de V-wapens in gebruik genomen werden. Maar dat duurde niet lang en de eenige verwachting, die de uit Duitschland komende sprekers nog konden uitspreken was die van oneenigheid tusschen de geallieerden. Deze veranderingen gingen gepaard met het terugroepen van den groepsleider baron von Biba. Zijn opvolger Wilhelm Stengel, een prominent partijlid, paste zich aan bij de nieuwe omstandigheden. De arrogante toon verdween. De vijfde colonne, gedund en nu geheel gespecialiseerd, dook onder en hield zich nog alleen bezig met militaire en economische spionnage. Een eenmaal ge vestigd spionnage-systeem blijft injstand, ook al is de directe bestaansreden verdwenen, tenzij er geen fondsen meer zijn en dat was niet het geval. Er bleef nog altijd de mo gelijkheid, dat het Duitsche leger een inval zou doen in Zwitserland, hetzij als een wanhoopsdaad, hetzij met een bepaald doel als b.v. het tot stand brengen van een directe verbinding met de Duitsche legers in Noord-Italië. Het Dazi-spionnage-systeem werkte voornamelijk met Zwitsersche rene gaten onder Duitsche leiding. De Zwitsersche houding werd onverzoen lijker naarmate de angst voor een invasie en de vrees voor Duitsche represailles af namen. De Zwitsers zaten de Duitsche spionnen en hun Zwitsersche handlangers steeds dichter op de hielenzij hielden nog altijd de vijfde colonne in het oog. Maar pas in Mei 1945 ondernam de regeering ernstige stappen tot ontbinding der nazi organisaties in Zwitserland. Toen stond Duitschland militair op instorten. Aangezien de geallieerden het nationaal-socialisme in eiken vorm wilden uiiroeien, kon er geen sprake van zijn, dat de organisaties in Zwitserland bleven bestaan. Zorgvuldig wakend tegen onwettige handelingen is men er in geslaagd een groot aantal vooraan staande nazi's te verwijderen en uit te wijzen. Nieuwe bonnen. (voor het tijdvak van 4—17 M*i '47.) Bonkaarten KA, KB, KC 705: (Serie B) B—07 Algemeen 750 gr. suiker, boter hamstrooisel, enz., of 1500 gr. jam, stroop enz., of 750 gram chocolade of suikerwerk. B—08 Alg. 50 gr. cacao. Bonkaarten KD, KE 705: (Serie B) B—14, B—15 Alg. 250 gr. suiker, boter hamstrooisel, enz., of 500 gram, stroop, enz., of 250 gr. chocolade of suikerwerk. B—16 Alg. 50 gr. cacao. Bonkaarten MA, MD 705 (Bijz. arbeid, a.s. moeders.) (Serie B.) B—21 Suiker 250 gr. suiker, boterham strooisel, enz., of 500 gr. jam, stroop enz. of 250 gr. chocolade of suikerwerk. Tabakskaarten, enz: QA, QB, QC 703 71 1 Tabak 3 rantsoenen tabaksartikelen, 71—2, 71—3 Tabak 2 rantsoenen tabaks artikelen, 71—1 Versnaperingen 200 gr. chocolade of suikerwerk, of 200 gr. suiker, boterhamstrooisel, enz., of 400 gram jam, stroop, enz. 71—3 Versnaperingen 100 gr. chocolade of suikerwerk, of 100 gr. suiker, boterham- strooisel, enz., of 200 gr. jam, stroop, enz. 23. „Wat doe je nog zoo laat op vroeg de koning, om maar wat te zeggen, „dat loopt maar bij nacht en ontij door het paleis heen, inplaats van te gaan slapen als een fatsoenlijk mensch". Nu had Prinses Kristallijntje haar Pa kunnen vertellen, dat hij dan zelf ook geen fatsoenlijk mensch was. Maar dat deed ze niet. Ze keek eens goed om zich heen, of niemand haar kon afluisteren en zei dan „Je moet niet zoo op me brommen paps, zitten schrijven. Eergisteren heb ik die oefening gemaakt van ei en ij, je weet wel, die meester Berend Beer niet meer kan terugvinden. Vanavond heb ik die nog eens overgemaakt. En nog een nieuwe over...." Ja, jullie zijn nieuwsgierig om wat meer te hooren over de prinses, die kort voor haar huwelijk nog taallessen van ei of ij maakte. Doch er ging juist weer een deur open, en dus zei de prinses alleen nog maar„Nou, wel te rusten, paps, en ga want ik heb de heele avond taallessen nou gauw als een lief koninkje slapen I „DE NAAMLOOZEN VAM 1942" IN BERLIJN. Dr. Litten, die in 1937 uit Duitschland naar Engeland emigreerde en weergpkeerd, thans leider is van de „Volksbühne" in Berlijn, heeft den heer Defresne toestemming gevraagd zijn bekende verzetsstuk „De Naamloozen van 1942" te mogen spelen. De schrijver zal op dit verzoek bevestigend antwoorden. Velen onder onze lezers zullen zich wel licht herinneren dat dit stuk door de Stichting Amsterdamsch-Rotterdamsch Too- neel die ook dit jaar weer hier zal op treden vorig jaar ook in Axel met succes werd opgevoerd. DE LOONEN IN DEN LANDBOUW IN AMERIKA. Per 1 April lagen de gemiddelde loonen in den landbouw tien procent hooger dan een jaar geleden en bewogen zich op het hoogste peil voor dezen tijd van het jaar. De loonen bedroegen gemiddeld 91,50 dol lar met kost en inwoning per maand, 389 procent van het peil van 1910—1914. HET AANTAL WERKLOOZEN IN AMERIKA. Het aantal werkzoekenden in Amerika bedroeg in Februari 2,490,000, dat is 90,000 meer dan in Januari. Dit weerspiegelt een gestadige toename sedert het na-oorlogsche laagterecord in November. Het gemiddelde aantal werkloozen in 1946 was ongeveer gelijk aan het aantal van 2,382 000 in 1942. SMOKKELEN PER LOCOMOTIEF. Op het station te Roermond controleer den ambtenaren van den C C.D. een verlof- gangerstrein, komende uit België en gaande naar Duitschland. Daar zij vermoedden, dat de machinist en zijn leerling zich schuldig maakten aan frauduleus vervoer en smokkelen van levensmiddelen, werd met medewerking van het stationspersoneei de locomotief van den trein afgehaakt en daarna grondig onderzocht. Op de machine trof men 20 pakjes Belgische tabak aan tusschen de steenkolen, geladen op den tender, ondekte men drie zakken kcffie- boonen. Onder de locomotief werden uit het truckstel eveneens drie zakken koffie te voorschijn gehaaid. Zoowel de machinist als de leerling leg den een volledige bekentenis af en ver klaarden, dat zij voornemens waren de koffie in Duitschland tegen diverse artikelen te ruilen. Zij hadden dit reeds eerder ge daan en daarvoor enkele radio's en een fiets verkregen. Bij huiszoeking werden bij den machinist eenige radio's, een fiets en een paar fietsbanden in beslag genomen. Bij den leerling kon een radiotoestel achter haald worden. BOEREN BETAALDEN TE HOOQE LOONEN. Zware straffen geëischt. Voor den Bijzonderen Politierechter te Breda stonden drie landbouwers uit Steen bergen terecht wegens het uitbetalen van te hooge loonen aan landarbeiders. De uitspraak was 1 M. B36 dagen hechtenis en 6030 gul den boete. M. K. en D. van E. ieder 30 dagen hechtenis en 5000 gulden boete. Bovendien werd openbaarmaking van het vonnis gelast. POLITIERECHTER TE MIDDELBURQ. W. C. van E., 20 jaar, slager, wonende te Terneuzen, vervoerde in strijd met artikel 2 Verordening Grenscontrole, op 2 December 1946 te Philippine, binnen de grensstrook een koe. Het geleidebiljet waaronder deze koe werd vervoerd, bleek niet geldig te zijn. Van E. verklaarde niet te hebben geweten dat het geleidebiljet ongeldig was. De P.B H. zou zich ongetwijfeld hebben vergist. Hij hoorde f 20 subs 10 dagen hechtenis tegen zich eischen, met verbeurdverklaring, doch hij kwam er beter af daar de uitspraak f 10 subs. 5 dagen hechtenis en teruggave opbrengst werd. TRIBUNAAL TERNEUZEN. M. den Haan, opper-wachtmeester der marechaussée te Sas van Gent, thans 2 jaar geïnterneerdverbeurdverklaring van den inboedelontzetting rechten, met bevel tot onmiddellijke invrijheidsstelling. W. A. C. Poppe, Hulst, reeds 2 jaar geïnterneerdblijft nog 1 jaar, dus tot 28 April 1948, geïnterneerdverbeurdverkla ring van f 1000, alsmede zijn meubilair; ontzetting rechten. J. M. de Putter, schipper te Terneuzen, reeds 2 jaar geïnterneerdblijft nog 8 jaar, dus tot 28 April 1955, geïnterneerd; ver beurdverklaring van f3000, radio-toestel en inboedelontzetting rechten. Ma. Ca. de Ridder—de Witte, Sas van Gent: verbeurdverklaring van f 500, alsmede inboedelontzetting rechten. Distributiekring Terneuzen. PUBLICATIE. Het publiek, detaillisten en handelaren worden er op attent gemaakt dat op Maan dag 5 Mei 1947 alle kantoren gesloten zijn. Alle detaillisten, handelaren, die op Maan dag moeten komen, moeten op Dinsdag 6 Mei inleveren. Inlevering door handelaren en bakkers te Hoek op Dinsdag 6 Mei ver valt en moeten inleveren op Donderdag 8 Mei a.s. Toegezonden. marRi maci., t^oi^/ 1 J

Axelsche Courant | 1947 | | pagina 6