ALGEHEENE VERGADERING A £e&Aj?A£ MUHHArw PUROLtM Spreker: De WelEd.Cestr. Heer CH. v. d. HEUVFl/ P. van de C.B.T.B, op 15 JAHU4RI, des namiddags 4 uu te TERNEUZEN in het Bótel „Des Pays Bas met het onderwerp gevj, ürkt 1 sfabriö wan:] 2> I h •- 1 i 1. J 1 Imj I STIC AXE1 TEP1 Ver DE Marapalam, de jongens hebben het bivak eerst veertien dagen geleden betrokken, maar ze voelen zich er reeds thuis. Er wordt reeds groente geplant en de wasch hangt rustig aan de lijn. Ik zag er een schoenmakerstest en vroeg of men er damesschoenen repareerde. Lachend ant woordde men mij, dat de baboe geen schoenen droeg. Maar de leest gaf mij een idee van rust immers hebben de jongens de gelegenheid iets anders te doen dan schieten, al is het patrouille-loopen niet voor de poes. Doch daarvoor draaien deze knapen hun hand niet om. Een patrouillegang is voor hen iets normaals. Dat hebben ze in West- Java wel geleerd en wat zou hun leven zijn zonder patrouillegang Uit onze omgeving. PARTIJ VAN DEN ARBEID 1 Mei-vergadering in „Het Centrum." matig Voor ten matig bezette zaal heeft de Axelsche afdeeling van de Partij van den Aroeid een Mei-samenkomst gehouden. Dhr. C. van Bendegem memoreerde in zijn Mei->ede o.m. de diepere beteekenis va.r het Meifeest en schetste de tot stand gekomen verbeteringen voor de arbeiders klasse en constateerde, dat met hooger loon ook het geheele leven op een hooger geestelijk niveau is gekomen. Na een kort overzicht van onstaan en groei der socialistische beweging te hebben gegeven, merkte spr. op, dat de tijd van de „non-coöperation" lang voorbij is. De klassenstrijd evenwel bleef en blijft bestaan. Na den oorlog openden zich nieuwe perspectieven, doordat men onder den druk van den bezetter tot het bewustzijn geko men was, dat het zeer goed mogelijk was om sociaal-democraat te zijn en tevens een g°ed Christen. En zoo hebben na de bevrijding vele politieke groepen zich opge lost in 1 groote partijde Partij van den Arbeid. Dit opende nieuwe gezichtspunten en mogelijkheden op politiek en maat schappelijk terrein. In Europa, maar ook in Nederland hebben wij thans zooveel invloed, dat wij een woordje kunnen mee spreken over de structuur der maatschappij. Dan kan het systeemproductie om winst vervangen worden doorproductie naar behoefte. Het samengaan met de R.KV.P. zou vol gens sommigen een misgreep zijn. Maar, zegt spr., wij schuwen de verantwoordelijk heid niet. Wat zou er terechtgekomen zijn van ons land zonder de geldsaneeringsmaat- regelen, zooals die zijn doorgevoerd door minister Lieftinck? vraagt spr. en wijst ook op de noodregeling voor ouden van dagen. Spr. waarschuwde, dat men al deze maatregelen niet te zeer moest onderschat ten. Er kon na een volgende verkiezingen wel eens iemand anders komen dan Lief tinck, b.v. van de voor-oorlogsche coalitie. Of denkt u, vraagt spr., dat er in Neder land geen menschen meer rondloopen, die de democratie den nek zouden willen om draaien Spr. memoreert het vele, door de socia- istische beweging in den loop der jaren tot stand gebracht, b.v. op het gebied der volkshuisvesting. Tenslotte wijst spr. nog op de vele con gressen, door de P. v.d. A. gehouden over het agrarische vraagstuk, over actieve cultuurpolitiek en over Indonesië. T.a.v. deze kwestie blijven wij staan op vreed zame beslechting van het geschil en als goede democraten zijn wij voorstanders van vrijheid en recht voor alle menschen en alle volken. Het program, vastgesteld op het jongste congres is ongeveer hetzelfde als dat van de S.D.A.P. van 1937. De arbeid domineert er in en de marschroute is bepaald. Spr. memoreert nog de voornemens tot natio nalisatie, niet alleen van de Ned. Bank, doch ook van diverse belangrijke takken van ons economifch leven, b.v. het trans portwezen. Na deze gloedvolle rede van dhr. van Bendegem speelde de „Concordia"-band enkele socialistische liederen. Vervolgens werd opgevoerd het fooneel- stuk „Vaders verjaardag" van Inte Osman. Deze één-acter met dramatisch slot behelst een schets uit het leven der spoorweg arbeiders. Hoewel de rollen er goed in zaten en de vele debutanten geen onaardige beurt maakten, was er toch nog een krachts verschil te constateeren. Hel tweede deel van dezen avond was gewijd aan de opvoering van een Mei-spel, getiteld: „Mei-klanken", dat stichting, ont staan en doel van de Partij van den Arbeid in den breede en op verduidelijkende wijze vertolkte. Na een kort slotwoord van dhr. v. Ben degem werd deze bijeenkomst met het zingen der „Internationale" besloten. Maandag vierde het echtpaar van Britsomvan Remoortel alhier zijn gouden huwelijksfeest. De familie van Britsom is sedert tal van Jaren verbon den aan de lijn MechelenTerneuzen. In den vroegen morgen reed het echtpaar per auto naar de kerk, waar te hunner eere een H. Mis werd opgedragen. De Emmastraat was feestelijk met vlaggen versierd en den heelen dag door heerschte in den familiekring een gezellige drukte. Des avonds bracht de Harmonie .Concordia" het gou den bruidspaar een serenade. Gevondeneen paar blauwe glacé dames handschoenen. Wed. Verschelling, Molenstr. 14. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 ure en nam. 2,30 ure Ds. P. J. Pennings. Bed. H. Doop.' Qeref. Kerk. Voorm. 10 ure en nam. 2.30 ure Ds. Zemel. Geref. Kerk. (Ds. Jan Scharpstraat 1). Voorm. 10 ure en nam. 2.30 ure D3. D. J. Couvée. H. Cat. 2, 7. Geref. Gem. Voorm. 10 ure en nam. 2.30 ure Leeskerk. Maandag 5 Mei in het Gebouw der Ned. Herv. Kerk Gem. Dankstond Nat. Bevrijding. Voorm. 10 ure Voorgangers: Ds. P. J. Pen. nings en Ds. D. J. Couvée. KOEWACHT. Diefstal. Zooals reeds gemeld, werd deze week bij mej. Huygens, winke- lierster alhier ingebroken. Omtrent de toe dracht van het gebeurde vernemen wij nog het volgende. Toen mej. H. zich naar de distributie begaf nam de dader, de 16-jarige J. van D., de gelegenheid te baat om zich via het raam in huis te begeven. Daar de buren de handelingen van deze persoon hadden gade geslagen werd onmiddellijk in kennis gesteld waarna J. van D. spoedig werd gearresteerd en in het politiebureau opgesloten. Na gehouden onderzoek bleek dat hij geld en eenige winkelwaren had ontvreemd. Vroeger diefstallen werden thans ook aan het licht gebracht daar de dader ook hierin bekende. Auto-ongeval met 2 dooden. Don derdagavond ongeveer 7 uur kwam de personenauto bestuurd door dhr. M. de Waele alhier, aan de driesprong Emma- baan—Nieuwstraat—Eikenlaan, door onbe kende oorzaak met een flinke vaart op een boom terecht. De bestuurder alsmede een inzittende, dhr. A. Martens, eveneens alhier, waren vrijwel op slag dood. De vlasfabrikant M. de Waele was eerste wethouder onzer gemeente en hoofdbe stuurslid der Ned. Vlassersvereeniging. Hij laat een echtgenoote en 2 kinderen na. De heer A. Martens, vlascontroleur, laat een echtgenoote en een kind achter, terwijl zijn echtgenoote eerstdaags een tweede kind verwacht. Volksspelen. Voor de volksspelen op Maandag a.s. alhier is voor een bedrag van f 250 aan prijzen beschikbaar gesteld. De spelen bestaan uithardloopen, spriet- loopen, mastklimmen, zakkenloopen, hard rijden, hinken voor dames, Romeins wagen rennen en gezichtentrekken. oCé/lfc VQCtl Uuïfmiri WESTDORPE. Militairen-avond Zaterdag j.l. gaf de K.A.J. onzer gemeente een Militairen- afscheidsavond, met muziek en tooneel. Het nog niet lang bestaande K.A J.-ensemble wist de moed er in te houden, doch ook de conferencier dhr. G. Dehulsters was weer eens onbetaalbaar met zijn liedjes en moppen. De belangstelling voor deze avond was zelfs zoo groot dat hetzelfde programma Zondag j.l. nog eens moest worden opge voerd en weer voor een bomvolle zaal. 1 ijdens de pauze werden er eenige mooie surprises verloot ter dekking van de on kosten van deze avond die geheel gratis was voor de belangstellenden. Tevens sprak des Zaterdags rog dhr. Eug. van Assche over de K.A.J. als vertegenwoordiger van het Dag. Bestuur der K.A.J. in Utrecht. Biljarten. De biljartclub „Ons Genoegen" heeft een wedstrijd gespeeld tegen .fa Sassche Biljartclub, verdeeld over twee Zondagen. Evenals vorige jaren moest „Ons Genoegen" het weer tegen Sas afleggen. Doch ditmaal niet met zoo'n groot verschil van caramboles. Sas van Gent behaalde 2316 caramboles, terwijl Westdorpe er 2108 behaalde. Bïkerbolling. Zondag j.t. werd een beker versp eld tusschen Zuiddorpe en Westdorpe. Alhoewel Westdorpe gewonnen heeft kan hier toch niet gezegd worden dat ze Zuiddorpe glansrijk geslagen hebben. Zuiddorpe behaalde 82 punten terwijl West dorpe er 83 had. P.'ijsbolling. Zondag j.l. had bij dhr. L. van Waes een prijsbolling plaats waaraan 51 liefhebbers deelnamen. De uitslag luidt als volgt le prijs Alf. Kamoen en A. Mecnelinck, W-stdorpe en Cam. v. Vlaander, Sas v. Gent. 2e. Fl. de Boeya en A. van Bastelaere, Westdorpe en L. Talboom, Zuiddorpe. 3e. F. Soethaert, Westdorpe, Cb. Lammens, Sss v. Gent en R. v. Pottelberghe, Zuiddorpe. 4e. R. Dumez en R de Schepper, West- dorpe en Ch. VerMraeter, Sas van Gent. 5e. A. Hommel, Zuiddoipe, J. Baert en V. Neelen, Sas van Gent. ZAAMSLAG. Reis ouden van dagen. Door het Bestuur der Oranjevereeniging is het initiatief genomen de ouden van dagen alhier dezen zomer een prettige dag te bezorgen. Besloten is voor hen een reis te organiseeren via Breskens-Vlissingen, rondrit Walcheren, bezoek kersenboom gaard Zuid-Beveland, Kruiningen-Perkpolder- Zaamslag. De bedoeling is deze reis met autobussen te maken, maar ook zal aan particulieren gevraagd worden of zij voor dit doel hun auto beschikbaar willen stellen. De oudjes, die in 1877 of vroeger geboren zijn, kunnen deze reis meamaken. Zij, die hieraan wenschen deel te nemen, moeten zich vóór of op 10 Mei opgeven bij het Bestuur der Oranjevereeniging. De kleine festivals van het z g. „Driemanschap." In een gecombineerde vergadering van de besturen der Muziekvereeiigingen van Zaamslag, Axel en Hoek is besloten in de z.g. „kleine festivals" verandering te brengen. Sinds 1927 werden deze ieder jaar in elk van bovengenoemde plaatsen gehouden. Dit bracht echter hooge onkosten voor de ver- eenigingen mee. Omdat er bovendien nu jaarlijks in Oost- en West-Zeeuwsch-VIaan- deren een muziek- en solisten-concours wordt georganiseerd is er besloten elk jaar maar één klein festival ts houden in één der voornoemde plaatsen. Bij loting is beV paald, dat dit in 1947 te Zaamslag zal plaats hebben en wel op 21 Juni, in 1948 te Hoek en in 1949 te Axel. - cqezondeu. /viariu 'X '''".'',1l. ^01/9 "'uirn u/uimuuummm J

Axelsche Courant | 1947 | | pagina 2