AXELSCHE Wa COURANT ne. AXELSCHE H COURANT gationalc §mtmliing. SS irrièfi 8 uur tuurdersl Franxeering bij Abonnement Axel. ZATERDAG 7 JUNI 1947 61e JAARQ No. 68 NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Frankeering bij Abonremert Axel ZATERDAG 3 MEI 1947. 61e JAARG. No. 60 ïur, ia ÏTÜUB n bus ialf 8 Donde WONDER NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere Drukker-Uitgeefster Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM ■Y SNItJ >1 heerl omantli liters! len. erland tryden oor di en ijjt H" ™ALF™Augustus, begin September 1939. We denken terug 2an deze dagen toen de grootste aller oorlogen een aanvang ram. De horizonten vernauwden zich, hoog aan de lucht stonden langs duizenden kilometers lange grenzen de donderkoppen van he' opkomend onwepr, dat de wereld gi]"g teisteren. In het Oosten flitsten reeds hier en daar de eerste met dood en vernieling geladen schichten. Men voelde den angst, die alles gmg omvangen, minder onder het mom der extase. Reeds waren de gewone normen voor het leven in vredestijd weggevaagd, maar nog waren er de nieuwe voor den oorlogstijd niet voor in de plaats gekomen. Want nog was het geen oorlog, nog met, nog altijd niet En in de leegte tusschen zijn en met zijn wacht men in Europa ja overal, waar merschenharten kloppen. Men wachtte op het onafwendbaar vreeselijke dat ging kernen, dat het laatste resije dierlijk instinct in den mensch voorvoelde, zooals de dieren des velds den nadererden storm voorvoelen. Dan eensklaps ging het als een ontzaglijke electrische schok dooi de millioentnsiad Berlijn, het centrum van oorlogsverheer- lijking, dat de oorlogstoestand was inge treden. Het werelddrama had een aanvang genomen in Polen, het vaderland van onze bevrijders baar graf hebben, wier lichamen door de zeeën werden verzwolgen, of die op gewe- tenlooze wijze werden vermoord of ver brand? Wij weten het niet, maar wei weten wij, althans behooren wij te weten, dat zij ook voor ons vielen. Zij hebben gestreden tegen duivelsche machten. Moge hun strijd niet tevergeefs zijn geweest. Bloed is duur en tranen zijn kostbaar en veel schrijnende wonden zijn nog lang niet geheeld. Mogen wij hieraan indachtig zijn, vooral op deze herdenkingsdag. Want er is niets ergers te bedenken, dan dat ai die millioener, die hun leven voor de bevrij ding offerden, voor niets dit grootste offer brachten. Laat ons daarom allen trachten, ieder in eigen omgeving en werkkring, er iets beters van te maken. Het kan en dan zal het er misschien in de wereld wat zon niger en rooskleuriger uit gaan zien. Bij de Zeeuwen in Padang. IV. üommliu ge Bra* irediedi ïebbenl bij bel» dat hedt kening gehoud 3 door ledkeuri gheid n i en Di( i den irnleuwli Ipril IÜ SeveMf., "ord. WE derken terug aan 10 Mei 1940, toen de oorlogsmachine ook over ons land begon te razen, toen ook in onze omgeving reeds de eerste slachtoffers vieler. Een schok ging door ons volk, dat vreedzaam den akker bebouwde, dot in zijn eeuwen oude cultuur het sterkste bolwerk zag voor zijn beschaving Onze militaire tegenstand werd spoedig gebroken door den machtigen overweldiger, die daarna rond vijf jaren de lakens heb en uitgedeeld, hebben gebrald naar hun aard en ons den indruk hebben willen geven onoverwinnelijk te zijn. Van hun superio riteit tot in den treure, doch voor hei gros van ons volk tevergeefs gedemonstreerd, is tenslotte niets overgebleven. Maar welk een zee van bloed en tranen, welk een ellende is er eerst niet over ons land ge gaan, vooraleer de geallieerden de algeheele bevrijding brachten om 8 ui HET is nu nationale herdenkingsdag, waarop we verheugd en dankbaar mogen zijn voor onze bevrijding. Dit echter niet in de eerste plaats. Op dezen dag moeten we een stille en eerbiedige hulde brengen aan hen die voor de bevrijding van ons Vaderland hun leven hebben gegeven. We moeten denken aan hen die vielen in den strijd te land, ter zee en in de lucht, aan hen, die vochten met de wapenen, maar ook aan de mannen en vrouwen van het stille en ondergrondsche verzet, die met heldenmoed en doodsverachting alle gevaren hebben getrotseerd en in ontelbare gevallen voor de c;oede zaak des Vaderlands ook hun leven hebben geofferd. Het past ons hierbij ook aan hun nabestaanden te den ken en dit laat helaas nogal eens veel te wenschen over. Honderdduizenden, meestal jonge, men- schen, liggen over de geheele wereld onder een eenvoudig houten kruis. En hoe groot zal het aantal zijn van hen, die geen ken- Dit leger is thans niet geheel meer een vechtend leger. Trouwens het leger in Indië is nimmer een leger geweest, dat met den opzet om te vechten naar Indië is gekomen. Slechts wanneer het zich genoodzaak! zag te strijden, dan werden klappen gegeven en ook zeer harde klappen. De groote taak, die dit leger was opge legd, was te zorgen, dat orde en rust, maar vooral de veiligheid hersteld w den. Er moest vooral rust komer, opdat de bevolking het dagelijksche leven zou kun nen hervatten. Teveel was verwaarloosd onder de terreur van den Japanner en daarna van de extremisten. Te lang hadden de sawahs leeg gestaan met het noodlottig gevolg, dat armoede en hongersnood intrede deden. Wannneer men de dessabevolking ge zien had in de dagen, dat de Nederland- sche troepen eenige rust en orr e 11 de door hun bevrijde gebieden hadden hersteld, dan zou men zich een idee kunnen vormen van de werkelijke ellende door haar geleden. Zij liep rond in vodden en veelal staken de ribben door het bruine vel. Vertrouwen moest gewonnen worden een vertrouwen dat kapot geslagen was door de legers van Nippon en daarna door de rampokkende benden en wie zou het deze menschen kwalijk nemen, dat weer een ander leger met wantrouwen ontvangen werd. Het was een zware taak, doch de Nederlandsche soldaat heeft zich van deze taak uitstekend gekweten. Het vertrouwen is gewonnen, niet alleen op Java, waar de bevolking thans reeds langer dan een jaar den Nederlandschen soldaat als zijn be schermer heeft leeren waardeeren, doch ook op Sumatra en meer speciaal rond Padang, waar de mannen van de U-Brigade met hun ervaring, opgedaan in West-Java, rust en orde kwamen herstellen. Dit is nu geschied. Ik heb dezen morgen een ritje gemaakt door het gebied dat door de Zeeuwen gepacificeerd wordt. Zeker, er vallen nog wel eens schoten, maar dat zijn schoten van sluipschutters. Het is vooral de streek, waar de posten zeer dicht bij de demarcatielijn zijn gelegen. Dit is noodzakelijk omdat hier enkele wegen bijeenkomen, die voor de bevolking van belang zijn en daarom beheerscht moeten worden. Er zijn namelijk enkele bruggen over het bandjirkanaal, dat deze gebieden van water moet voorzien en in den regen tijd het overtollige water moet afvoeren. Die bruegen nu hadden de extremisten willen opblazen en de brug bij Marapalam een klein gehucht temidden van rijst velden draagt thans nog de lidteeker.s van deze pogingen. Het is de N-derland- sche genie geweest, die deze brug her steld heeft en daardoor de mogelijkheid tot het normale leven heropende. Er staat nu een post op den dijk van het bandjirkanaal. In die post, zwaar ge barricadeerd met zandzakken en waaruit een machinegeweer en een bren naar de bergen gericht blijven, zit een soldaa. op een stoel. Voir hem ligt een kijker en zoo af en toe zoekt hij het voorterrein af. Dan komen de bergen dichterbij en ook het zwaar met bamboe-stoelen begroeide sawah- terrein. Het is noodzakelijk, want uit die bamboe-boschjes klinken zoo af en toe schoten op. Een bewijs, dat wederom enkele fanatici uit de T.R I., Hisboellah of of andere groepen binnen het Nederland sche gebied gekomen zijn om moord te plegen. Want dit kan men in het licht van den wapenstilstand niet anders dan als moord beschouwen, al vallen er dan ook zeer weinig slachtoffers door deze sniper schoten. Toch zijn er oogenblikken, dat men die snipers vervloekt, hetgeen de soldaat H. W. van Houtepen weet te vertellen. Hij was met zijn kameraden van het Zeeuwsche bataljon op patrouille, toen plots iets tegen eri door zijn rimboe-petje vloog. Hij had Iets hooren suizen en toen hij het groene petje van zijn hoofd nam, be merkte hij daama een gaatje. Een sniper had iets te hoog gemikt en nu bewaart Houtepen uit 'Zutphen het petje als een relikwie 1 Maar hij is niet de eenige, er zijn er meer, die sniperschoten nu niet direct als een versnapering beschouwen. Vraag! maar eens aan Hopkooer uit Gorinchem. Beelen uit Ark'-', Nijhof uit Zutphen, Ouwerkerk uit Leiden en Plue uit Noordwijk. Ook zij behooren tot het Bataljon Zeeland, alhoewel zij niet direct uit Zeeland afkomstig zijn. Het zijn knapen, die later werden inge deeld, doch zich nu temidden van de Zeeuwen zeer goed thuis gevoelen. Welnu dit stelletje zat in Marapalam te kaarten. Ik weet niet of zij groot slam hadden ge boden of dat zij zwikten, maar zeker weet ik, dat de kaarten op tafel lagen. Plots kijkt een hunner op. Er was iets langs zijn ooren gevlogen en terwijl hij naast zich kijkt, ziet hij een kogel. Een sniper had het licht gezien en had geschoten; de kogel was door het zinken dak gegaan en afgestuit op den muur, om langs de ooren van een der kaartspelers neer te vallen. Ze hebben zich niet aan dien kogel en dien sniper gestoord; dat canaille was toch reeds in de duisternis en de bamboe struiken verdwenen, terwijl de kaarten nog op tafel lagen. Dus nam men de kaarten en liet men de sniper den sniper. Eens zal de tijd komen, dat men met deze kna pen zal afrekenen, is het devies der Zeeu wen en nu hopen zij maar, dat die tijd spoedig zal komen. Voorloopig slapen zij gerust in hun bivak van hout. Het ziet er gezellig en schoon uit, al heeft men een zinken plaat naar de zijde van de demar catielijn opgeslagen en die zijde van het huis met zandzakken en stevige balken versterkt. Het doet aan als een blokhut uit den ouden tijd, toen de Amerikanen door de Indianen werden aangevallen, maar nu slapen de jongens rustig al vallen er dan ook nog wel eens sniperschoten. -aren. Met het oprich- 'erkrijgen van subsidie Ook leerlingen en aodig. Da geschikte r. P. Lefeber. Hij was net ervaring en een ig. 4 Juni 1935 ging Sept. 1937 ging hij n rust, want hij wist, is, die overblijft voor et Bestuur der Land- rom de aanwezigheid hoogen prijs. ;t 2 klassen met 39 2 jaar geleder, op 4 ir. Lefebtr de schooi r. Booij, die wel een meemaakte van de - de Zeeuwsche klei, eerde jongens verlie- iians bijna 70 leerlin- llen op tot nog meer- chool dan tot dusver, thans in het centrum 0 jaar was dhr. Joh. erwijl spr. deze functie in de bezettingsjaren van vreemde smetten, .andstand betrad de jaar landbouw onder- grondslag. Daardoor 1 en beseffen dat alles er. Dan is en wordt >!aus.) i zenuwen -*gtuie zien ongenmaera aoor luent- „en zijn uod onaerricm nem van üe wijze, vierae in de kosten, Uok .enten %omingwi volkomen gelijkmatig voort- Hij leert hem." (Jesaja 28: 26.) Axel, Zaams ag, Terneuzen <3. P. vani beweegt o£> 6 km. boven zeeniveau (ruim Boven het podium hing een Axelsch gen het hunne bq. Daa P-O., beiden 1000 m, hdtoger dan de top van de Mont wapen, geflankeerd door de jaartallen ook contribuanten, 2 Genietroepen te een loor het Hoofd der r. K, Booy. ;t bestuur met deze is alle begin moeilijk, en dhr. P. Ie Feber, eens iets. Landbouw- n bij wijze van proef. je officieele opening laarna een overzicht iur en exterieur der rlieten de eerste ge- 1 de school. Zoo ging de school had steeds am in 1929 een kink zich geen leerlingen »ing dat weer beter. 68 leerlingen, zen dag vuor 12 jaar ïemoreerde zijn eerste candidaten werd hij waren toen vele auto- oied van landbouw- jesturen enz. Dhr. Ie levensloop. De over- •as voor hem een teer 'am dhr. Ie Feber nog Dl. Op 5 September onvergetelijke vriend. Ier aan den steen op dankbaarheid door de en. spr. uitvoerig enkele ngaande belevenissen b veel met de jongens Booy. „Mooie, maar ngen". boer-zijn zien in het Want wat baat het le heele wereld gewint ijn ziel met ichoolbestuur en cht was steeds.goed. tal van provinciale en te mogen begroeten, :gden van verschillende 1 en de leerlingen, ;rs en inzonderheid wij dank verschuldigd heeft geleid en tot oge God ons werk en tot heil van onze aus). volgde de van de Commissaris - Koningin, die zijn gelukwenschen uitsprak met dit jubileum. Ook het provinciaal bestuur heeft het nut van landbouwonderwijs ingezien en subsidie toegekend. Abonnements prijs t Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. m Abonnements prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl 1,25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indië fl. 1,55. Buitenland fl. 2, DOmemen «aci. Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. Kleine Advertentiën (maximum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. «•«MM

Axelsche Courant | 1947 | | pagina 1