ALGEMEENS VERGADERING JEU m A B1NK1E BEER's A VONTUREN. ""WMÊBÊÊIIÊÊÊEMÊÊÊ Spreker: De WelEd.Gestr. Heer CH. v. d. HEUVF.l, f' i y van de C.B.T.B, op 15 JANUARI, des namiddags 4 uui w 7» te TERNEUZEN In het Bötel „Des Pays Bas". met het onderwerp STIC AXE] TERI id i in Emmahaven en Loeboek Bargaloeng. Het is het vertrouwen, dat wederkeert in de Nederlandsche zaak en de afkeer, gebo ren uit de afpersing der T.R.I.-lïeden, die groot gebracht zijn in het Japansche systeem van afpersen. En als wij over een brug rijden en het heldere water onder ons zien stroomen, water zoo helder, dat men er een zwembad van heeft gemaakt, dan ziet men aan den kant de vrouwen kleeren wasschen en als wij voorbij een huis rijden, dan zien wij een man aan het timmeren van een kist. Dessaleven uit den ouden tijd. Ik zie aan de gezichten dier menschen, dat zij zich prettig gevoelen. Rondom hen wonen de soldaten van het Bataljon „Zeeland" en alleen reeds het feit, dat deze soldaten aanwezig zijn en dus voorkomen, dat zij gekidnapt zullen worden, stemt deze men schen tevree. Dan zijn wij in Loeboek Bargaloeng, heel dicht bij de demarcatielijn. Daar drink ik bij kapitein Sinke een heerlijke kop koffie en ik voel me er thuis. Dat is het Padang van thans. Hoe anders was het er drie maanden geleden, toen de U Brigade er nog niet was. En in mij woelt het verlangen om door te rijden met deze mannen, naar dat gebied waar de rust en veiligheid nog niet is teruggekeerd, waar iederen nacht nog schoten vallen. Schoten van T.R 1.-soldaten, gelost op de bevolking om haar angst aan te jagen Want ook die bevolking heeft veiligheid en rust van noode. Bestuursvergadering der Stichting voor den Landbouw in Zeeland. Uit de op 15 April j.l. gehouden maan- delijksche vergadering van het Bestuur van de Stichting voor den Landbouw in Zeeland kan het volgende worden medegedeeld. Prijzen akkerbouwproducten oogst 1947. Ook in deze vergadering werd uitvoerig over de prijzen voor de akkerbouwproducten en die van eieren gesproken. Met de ten aanzien van den landbouw gevolgde prijzen politiek kan de Stichting zich niet vereenigen en wenscht in dezen geen enkele verant woording te dragen. De landelijke Stichting heeft zich zeer veel moeite gegeven om o.m. aan de hand van de berekeningen van het Landbouw Economisch Instituut het goed recht van den landbouw te bepleiten, doch dit heeft onvoldoende resultaat op geleverd. Het bestuur van de Stichting meent in toenemende mate ten aanzien van den landbouw een politiek te moeten constateeren die zeer veel overeenstemming vertoont met die uit de dertiger jaren. Terwijl over de geheele linie een prijsstijging is te consta teeren voor de benoodigdheden die de boer behoeft, worden de prijzen der eindproducten van het boerenbedrijf verlaagd, voor enkele zelfs beneden kostprijs. Dat dit geschiedt op een moment dat het Nederlandsche volk de producten voor den landbouw zoo dringend noodig heeft voor het eigen land en ter verkrijging van deviezen en anderzijds voor den aankoop van b.v. granen uit het buitenland, veel hoogere prijzen moeten worden betaald dan voor de producenten in eigen land zijn vastgesteld, getuigt geenszins van het voeren van een positieve landbouwpolitiek der regeering. De Stichting is bij haar streven na^r rechtvaardiging in de prijzen der landbouw producten aan het einde gekomen. Verdere actie zal mede moeten geschieden door de landbouw- en landarbeidersorganisaties, waarbij tevens een beroep op onze volks vertegenwoordiging niet achterwege kan blijven. De uitingen van prof. Bronwers, directeur en raai voor de prijzen, ten aanzien van den landbouw getuigen van zooveel ondes kundigheid en van tendentieuze strekking dat het bestuur over deze mededeelingen haar verontwaardiging uitspreekt. ?b&rL?P 21. Tingelingeling Pingping-pingping Dongedongedong Bim-bam gingen de bellen in het paleis. De aldus opgeroepen paleisbewoners schrokken wakker, schoten slaperig in hun kleeren en renden, de overigen wekkend, naar zaal 382. Iedereen vroeg aan iedereen wie hem opgeroepen had, doch niemand wist de reden van dit ongebruikelijk nachtelijk alarm. O ja, ge ruchten waren er genoeg: de een had nog juist gezien hoe drie gemaskerde mannen de koninklijke brandkast probeerden te stelen. Een ander meende te weten, dat de hofnar hen een poets had gebakken. Doch deze, eveneens uit zijn bed getrommeld (of beter: geklingeld) wist zeker, dat er oproer was uitgebroken vanwege de veel te lage belastingen. Zoo stonden allen in zaal 382 te gissen en te geeuwen. Tot zich een vreemd ver schijnsel voordeed. Een van de zaaldeuren vloog open en zonder dat iemand wist wat er aan de hand was, vlogen achtereenvol gens twee, nog eens twee, één en nog eens één gedaante(n) door de menigte- De laatste rustverstoorder buitelde in zijn haast echter tegen de zaaldeur aan. Het was.... de koning! De Stichting voor den Landbouw in Zeeland acht den gang van zaken bij de landbouwprijzenpolitiek der regeering teleur stellend en onaanvaardbaar. Stichting proefboerderijen. Dank zij het beschikbaar stellen van een belangrijk bedrag, uit de door de „Stichting Hulpactie Scheldemonden" bijeengebrachte fondsen, door de stichting „Herstel Zeeland 1945" aan de Stichting voor den Landbouw in Zeeland, zal gelet op de voorwaarden waarop deze galden werden verstrekt, worden overgegaan tot het oprichten van een proef- boerderij op zavelgrond in het Noorden der provincie, van een voorbeeldproefbedrijf op Walcheren, terwijl daarnaast de beproeving van nieuwe landbouwwerktuigen in West Z.-Vlaanderen ter hand zal worden genomen. De Stichting is ten zeerste erkentelijk voor deze schenking die er toe kan bijdragen den landbouw in de door den oorlog ge troffen gebieden weer op gang te brengen en te verbeteren. De voorbereidingen om de spoédige tot standkoming van deze proefbedrijven te bevorderen, zijn ter hand genomen. Pachtbetaling aan Belgische eigenaren. Een tusschen de Nederlandsche en Bel gische regeering afgesloten overeenkomst voorziet o.m. in de pachtbetaling van in België woonachtige grondeigenaren. Aangezien de vóór 26 September 1945 vervallen verplichtingen in geblokkeerd geld zullen geschieden en naar het bestuur ge bleken is er nog gevallen zijn dat dit bij de betrokken pachters aanleiding geeft tot moeilijkheden, doet de Stichting een beroep op deze pachters om dergelijke gevallen ter kennis te brengen van de Stichting, Groote Markt 24, Goes. Veesmokkel. Het bestuur van de Stichting kan de ge troffen maatregelen ter bestrijding van den veesmokkel n 1. uitbreiding der grensstrook slechts onder protest aanvaarden. De land bouw wenscht haar volle medewerking te verleenen om den veesmokkel tegen te gaan, doch zij is tevens van oordeel dat dit in de allereerste plaats gezocht moet worden in het opleggen van zware straffen en juiste controle en niet in het opleggen van bepa lingen die voor de landbouwers in de grens strook, die in overgroote meerderheid met dezen smokkelhandel niets hebben uit te staan, zeer veel ongerief medebrengen. Naleving looncontract. Het bestuur dringt er bij alle bedrijfsge- nooten met klem op aan het komende looncontract in alle opzichten na te leven. Slechts dan zal het mogelijk zijn tot eenigs- zins normale toestanden te geraken. De chaos zooals we die het vorige seizoen gekend hebben mag, in beider belang, niet terugkeeren. De invoering van een bedrijfspensioenfonds voor den landbouw zal den band tusschen werkgever en werknemer zeer zeker ver stevigen, terwijl ook het inschakelen van de plaatselijke commissies voor de bestaande arbeidsproblemen veel verlichting zal brengen. Geadviseerd wordt dan ook alle problemen welke zich op dit terrein voor doen op te nemen met de plaatselijke commissies. Het nieuwe contract. Voor de provincie Zeeland geldt een uurloon van 64 cent voor vakarbeiders en 60 cent voor ongeschoolden. Omtrent de weekloonen voor de onder scheidene groepen van vaste arbeiders, die daarop gebaseerd zijn, wordt nog overleg met het College van Rijksbemiddelaars gepleegd. Ook over de accoordloonen zijn besprekingen gaande. Aangenomen mag worden dat het Zeeuwsche contract voor 1 Mei a.s. zal worden goedgekeurd. PRODUCTIE-CIJFERS VAN NEDERLAND. De productie in Nederland is dank zij invoer en eigen inspanning sinds de bevrij ding verheugend gestegen. Bedroeg de pro ductie in Augustus 1945 nog maar 31 pet. van die van 1938 (één derde van normaal), in het laatste kwartaal was dit reeds 56 pet. Het eerste kwartaal van '46 was dit 61 pet-, het tweede kwartaal 68 pet., het derde kwartaal 76 pet. en het vierde kwartaal 89 pet. der productie van 1938. Wij hadden echter in 1946 600000 inwo ners meer dan in '38, zoodat het laatste cijfers eigenlijk 109 pet. moest luiden, wil den wij de normale toestand terug hebben. Officiëele Mededeelingen. De Provinciaal Voedselcommissaris voor Zeeland adviseert den landbouwers om alle kali, welke voor het jaar 1947 wordt toe gewezen, af te nemen. De kali-positie is van dien aard dat op verbetering niet gerekend moet worden, terwijl de prijs zeker niet zal dalen. Volledigheidshalve zij medegedeeld dat de kalibon no. 5 zeer binnenkort geldig verklaard zal worden. Het kalizout is goed te bewaren door inkuiling. V twn yupjos7

Axelsche Courant | 1947 | | pagina 6