ALGEMEENS VERGADERING A I p ^fWÊÊImmÊÊm n Kropsla - Witlof - Radijs, o m.) SprekerDe WelEd.Eestr. Heer CH. v. d. HEUVEL, GROENTEN MET VITAMINEN sfah van de C.B.T.B, op 15 JAHU4RI, des namiddags 4 uui te TERNEUZEN in het Bötel „Des Pays Bas 1JM met het onderwerp 2? STIC AXEl TERI Tooi bilje r ii' I t ST. NIKLAAS' KAMERORKEST. Het verheugt ons buitengewoon, dat reeds zoo vlug onze laatst uitgesproken wensch in vervuiling is gegaan. Inderdaad, de zeer groote belangstelling heeft bewezen, dat kamermuziek in Axel gewaar deerd wordt. Het St. Niklaas' Kamerorkest, aan gevuld met strijkers uit Axel, gaf zijn reeds lang toegezegd concert. En met succes. Onze streek komt toch al zoo veel te kort op kunstgebied. Laten de organisatoren dan verder mogen gaan op den ingeslagen weg. Zij kunnen verzekerd zijn van de dankbaarheid van het publiek. Wat het concert betreft dit. Een viertal uit nemende solisten verleenden hun medewerking. Kenden wij reeds Hertha Ellegiers (viool thans werden aan ons voorgesteld de hoboïst R Vanden- hende, de altviolist Rik Langewouters en de Huittist Jaap Wisse, stuk voor stuk meester op hun in strument. Onze dank gaat naar hen en naar de dirigent Fern, van Durme met zijn orkest. Zij allen achtten geen moeite te groot om Axel van hun kunst te doen genieten. Vandenbende opende met een concert voor hobo van Handel. Zijn spel is rustig en voornaam, het ideale hobospel. Jammer, dat het orkest, vooral in het begin, nog al rammelde. Is het ontbreken van een podium soms een remmende factor? Of moest er even gezocht worden naar de klank werking in de zaal Later, toen het orkest zich ingespeeld had ging het veel beter. Na de pauze werd wel het beste samenspel bereikt. Jaap Wisse speelde daarna een fluitconcert van Mozart. Deze jonge solist speelde het werk geheel uit het hoofd. Prachtig waren zijn cadenzen. We hoorden een fluittist van formaat. Grieg's Holberg Suite zal zeer sterk lot het publiek gesproken hebben. Zonder de anderen te kort te doen, zouden wij toch graag de cellisten en de contrabassisten hier extra noemen. Na de pauze vergastte Rik Langewouters ons op een fuga uit een sonate van Bach voor solo viool. Ongelooflijk knap, zoowel van compositie als uitvoering. Met de Konzertante Symphonie voor solo-viool en altviool van Mozart werd deze avond besloten. Deze uitvoering stond op zeer hoog peil. Orkest en solisten vonden elkaar in prachtig samenspel. Langdurig applaus deed de solisten nog eenmaal terugkomen. Waarlijk, wij nemen de enkele oneffenheden op den koop toe, want wij genoten muziek. GEVONDEN VOORWERPEN. Een yortemonnaie met inhoud, J. den Hamer, Armendijk 38, Axel. Een paar motorhandschoenen, Fa. J. C. Vink, Maikt, Axel. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 ure en nam. 2.30 ure Ds. P. J. Pennings. Geref. Kerk. Voorm. 10 ure en nam. 2.30 ure Ds. Zemel. Geref. Kerk. (Ds. Jan Scharpstraat 1). Voorm. 10 ure en nam. 2.30 ure Ds. D. J. Couvée, Geref. Gem. Voorm. 10 ure en nam. 2.30 ure Leeskerk. KOEWACHT. Mei-Kermis. Op 4, 5 en 6 Mei a.s. wordt alhier dit jaar Mei-kermis gehouden. Van de zijde der kermisgasten is er een buitengewoon groote belangstelling voor, zoo groot zelfs dat het Markt- en Kerkplein plaats te Weinig zullen bieden er naar verdere standplaats omgezien zal moeten worden. Dat gevoegd bij de normale drukte te Belgisch Koe wacht zal er te Koewacht flink gekermisd worden. Gedenkteeken. Op 5 Mei a.s. zal op de R K. Begraaf plaats een gedenkteeken worden opgericht voor den alhier gesneuvelden Poolschen soldaat. Natuurlijk gaat dit gepaard met de gebruikelijke plechtigheden. De Fanfare zal haar medewerking verleenen. 25-jarig Jubileum. Op 1 Mei a.s. zal het 25 jaar geleden zijn dat mej. L. Waelput alhier benoemd werd als onderwijzeres aan de R.K. Meis jesschool. Vanzelfsprekend zal het de jubi- laresse op dien dag niet aan belangstelling ontbreken. Ongeval. Per auto op weg naar de jaarbeurs ie Utrecht, liep te Hedel de inzittende mej. V., bij een aanrijding een lichte hersenschud ding op, terwijl en ander inzittende, dhr. B., beide armen brak. De beide andere inzittenden kwamen met den schrik vrij. De unaterieele schade is groot. Moedercursus. De plaatselijke afdeeling van de Kath. Actie heeft het zoover weten te krijgen dat in onze parochie een cursus voor moeders zal worden gegeven. Docente is Zuster vernimmen. Overplaatsing. De opperwacht meester der Rijkspolitie alhier, de heer Nagelkerke, werd overgeplaatst naar de gemeente Hulst. LANDBOUWHUISHOUDSCHOOL „DE LEEUWTJES" TE TERNEUZEN. Onder groote be'angstelling van autori teiten, ouders en genoodigden, had op Dinsdag 22 dezer, op de bovenzaal van Café „La Belle Vue" te Terneuzen, de diploma-uitreiking plaats aan de leerlingen der tweejarige en der eenjarige cursus van bovengenoemde school. De zaal was gezellig vol, toen om 2 uur de bijeenkomst werd geopend door het zingen van het Zeeuwsche Volkslied, waarna de diploma-uitreiking plaats had door den Heer Ir. M. A Geuze, voorzitter derZ.L.M., die, in een kernachtige rede de cursisten met het behaalde succes geluk wenschte. Door enkele leerlingen der school werd daarna op verdienstelijke wijze opgevoerd de kinderoperette „Assepoetster". Onder de pauze werden ververschingen rondgediend enkele prijzen verloot. De volgende leerlingen behaalden het eind-diploma Tweejarige cursus: N. Meertens Ie Hoek, A. Bareman, Ji Walhout, A Ollebek, E. Pieter?, A. Buijze, K. Bruggeman en J v. d. Hooft allen te Terneuzen, A- Branaes, D. Mangold, S. Dieleman, E. Mieras, C. de Feijter, P. van Bendegem, C Dieleman, G Scheele en A. B'ankert allen te Axel, E. Weste'beke te Vogelwaarde en P. van Fraaijenhove te Zaamslag. Eenjarige cursus R. van Schaik te Biervliet, J. Haak, M. Wijn en A. Dees allen te Zaamslag, L. Huijssen, M Haak, L. v. d. Bulcke allen te Terneuzen, S. de Putter, A. van Alten, J. v. Fraaijenhovf, J. Haak en P. de Feijter allen te Axel, E. Scheele te Vogelwaarde, C. Lantsheer en J. de Groote beiden te Hoek. Officiëele mededeeling in het maandblad „De Tuinbouw" door Ir. A. K. Zweede, betreffende het relatief gehalte „Vitamine C" van kropsla. Pas geoogst 100,0 Na 48 uur 65,9 Na 96 uur 17,0 (I. M.) dat zijn versche groenten en versche groenten koopt U bij D. M. JANSEN Noordstraat 53 AXEL iedere morgen van eigen tuin. OVERSLAG. Vergadering Wielrijdersclub. Woensdag avond werd in het clubhuis bij Ach. Hillaert een vergadering gehouden van de Wielrijdersclub en caféhouders. Als eerste punt werd de verkoop van loten en afdragen van ontvangen gelden be sproken. De voorzitter drong er op aan zooveel mogelijk reclame le maken voor de tombola, welke 20.000 francs aan prijzen geeft. Het tweede be langrijke punt was een kwestie omtrent de Reseda (danszaal). Er waren klachten binnengekomen waarbij de wensch werd uitgesproken de danszaal in deze gemeente te weigeren. Na een onder handeling van meer dan een uur waarbij men het niet eens werd, werd overgegaan tot stemming. De uitslag was een groote meerderheid voor de komst van de danszaal. Hierna werd de verga dering door de voorzitter gesloten. SLUISKIL. Fancy-fair. Nadat reeds verscheidene vergaderingen waren gehouden, kwamen op Dinsdagavond een groot aantal medewerkenden tezamen om een der laatste besprekingen te houden, alvorens de poorten op 3, 4 en 5 Mei opengaan voor de grootsche fancy-fair ten tnD vu hzt uitbreidiipfandi vn het ziekenhuis. (Plaatsgebrek noopt het uitvoerig verslag uit t» st<»ll»i tot het volgend nummer.) Filmnieuws. „DE SLAG OM ARNHEM'. Dit verfilmd oorlogsdocument van ont- roerend realistisctie weergave, draait vanaf gisteren tot en met Woensdag a.s. in het „C'"trum"-theater. Ingezonden stukken. WANDELSPORT. Mij werd eenige weken geleden door een be stuurslid der R.K. Politiebond St. Michaël", afd. Oost Zeeuwsch-Vlaanderen, inlichtingen gevraagd omtrent de organisatie van een wandeltocht. Er was n.l. in hun afdeeling een voorstel gedaan om een wandeltocht te organiseeren met het doel van het overschot der inschrijfgelden hun afdee- lingskas te versterken. Aangezien ik een groot liefhebber ben van de wandelsport en ik met de organisatie van dergelijke tochten op de hoogte ben, heb ik mijn diensten belangeloos aan hen aangeboden, boewei ik anders denkend ben. Ik deed Uit uit het oogpunt van de sport, doch niet voor geloofs- of politieke kwesties, aangezien deze laatsten buiten de wandelsport dienen te blijven. Bedoeld bestuurslid liet toen bij dat gesprek doorschemeren dat hun geestelijk adviseur had voorgesteld om andersdenkenden voor dien tocht uit te sluiten voor deelname in groepsverband, hetgeen ik dadelijk fel bestreed, aangezien eenieder aan zoo'n .tocht moet kunnen deelnemen. Daarmee was dat bestuurslid het volkomen eens en zeide mij zich direct met zijn collega-bestuurders en geestelijk adviseur te zullen verstaan omtrent deze kwestie. Eenige dagen nadien bezocht ik den voorzitter van bedoeld afdeelingsbestuur en ook deze legde mij al dit vorenomschrevene voor. De geestelijk adviseur zou, indien hij zqn zin kreeg, zorgen dat de katholieke jeugdvereenigingen met zeker 500 personen zou deelnemen, aangezien hij ook geestelijk adviseur voor die vereeniging was en derhalve veel invloed had. Die voorzitter van dat afdeelingsbestuur deelde ook mijn meening omtrent deelname door anders denkenden en zou hun geestelijk adviseur dit ook voorleggen. Ik kreeg toen al den indruk dat niet het afdee lingsbestuur den baas was maar dat bedoelde geestelijk adviseur hier de lakens uitdeelde. Het gevolg van dit alles was dat de geestelijk adviseur toch zijn zin kreeg en uitnoodigingen voor den door hen op 5 Mei a.s. te Hulst te houden wandeltocht werden gedrukt, waarvan ik een exemplaar nu voor mij heb liggen. In deze uitnoodigingen staat prompt dat deze tocht open staat voor „Katholieke Vereenigingen in Groepsverband". Verder voor „Afzonderlijke Wandelaars^sters)" en ten laatste voor „Politie- detachementen". Echter vereenigingen van andersdenkenden dan Roomsch Katholiek worden uitgesloten om in „groepsverband" deel te nemen. Wel mogen ze als „individueele tippelaars" tusschen de Katholieke vereenigingen meesjouwen. Deze Katholieke vereenigingen, voorzien van „Kath. Vereenigingsvlaggen en-of de nationale vlag", zooals er staat, dus een Katholieke demon stratie op den openbaren weg. Verder st»at er dat er in de gewestelijke pers nog wel op deze „dag der Katholieke jeugd" op wandelsportgebied gewezen zal worden. Er bestaat in Nederland maar één Wandelsport bond, genaamd de „Nederlandsche Wandelsport Bond", afgekort „N.W.B.". Hierin zijn de tippelaars van allerlei richtingen georganiseerd, welk geloof of politieke richting ook, zoowel uit het Katholieke zuiden als het Protestantsche noorden des lands. Nooit wordt bij de door de Vereenigingen van dien Bond georganiseerde tochten over politiek of godsdienst gesproken. Nu komt het plotseling in het hoofd van een Katholiek geestelijk adviseur op om onder voren- omschreven omstandigheden een wandeltocht te organiseeren. Wanneer zoo'n persoon propaganda voor zijn geloof wil maken is dit zijn volste recht, maar hij misbruike de wandelsport niet voor zijn doel. Beter ware in deze geweest heelemaal geen andersdenkenden in te laten schrijven, maar uit te sluiten. Op een dergelijke manier zou de wandelsport geest, die pas gaat ontwaken in Zeeuwsch- Vlaanderen, al dadelijk verpest zijn. Ik snap trouwens niet dat de afdeeling Oost Zeeuwsch-Vlaanderen der Katholieke Politiebond zich voor iets dergelijks leent. Wie is er nu feitelijk baas Het afdeelings bestuur of hun geestelijk adviseur Ik hoop dan ook dat alsnog een Wijziging wordt aangebracht in dit wandelprogramma en dat ook niet-Katholieke vereenigingen in groepsverband mogen deelnemen. Zoo niet, dan moge ik als onpartijdig wandelaar de niet-Katholieke wandelaars opwekken niet aan dezen tocht deel te nemen. Er komen toch dit jaar nog meer tochten in den omtrek. Zoo o.a. op 15 Mei a.s. (Hemelvaartsdag) te Goes. PRIEM. /viarht xA.r-1 7 I „t t

Axelsche Courant | 1947 | | pagina 2