ALGEMEFiNE VERGADERING fl! A SprekerDe WelEd.Gestr. Heer CH. v. d. HFUVFl, van de C.B.T.B. op 15 JANUARI, des namiddags 4 uu te TERNEUZEN in het Bötel „Des Pays Bas met het onderwerp STIC AXE1 TER! Hiernaar te streven is een grootsche taak. Wij moeten ons realiseeren, dat wij voor ons nageslacht wat kunnen doen door het vormen eener tol-unie en eener economische unie- En daar ligt onze positieve taak. Wij kunnen een bijdrage leveren tot de pacificatie van dit deel van Europa en als zoodanig een bijdrage tot den vrede in ons werelddeel. Op deze zeer heldere en interessante rede van mr. dr. Jaspar volgde een luid applaus. Na de pauze werden verschillende vragen gesteld, die door den spreker werden beantwoord. Op een vraag aangaande de concurrentie tusschen Rotterdam en Antwerpen, of con currentie dan uit den booze is, antwoordt dhr. Jaspar persoonlijk voorstander te zijn van concurrentie. Doch hier gaat het om een moordende concurrentie. Daar is een streven om bij voorbaat overleg uit te schakelen. Spr. keurt dezen gang van zaken af en hij zou liever zien, dat men eerst een platform kon vinden, waar men elkaar kon ontmoeten en vandaar uit verder bouwen. Op een vraag, of de tol-unie mettertijd ook zou kunnen worden uitgebreid buiten de conglomeratie dezer landen, b.v. Frank rijk of West-Duitschland, is dhr. Jaspar van meening dat het afbreken der tariefmuren zich als een olievlek zal uitbreiden, zoodra de tol-unie de kinderschoenen zal zijn ontwassen. Op een vraag betreffende de belangen der kleinere havens (Vlissingen en Terneuzen), of deze niet de rol van voorhavens kan worden toebedeeld, zooals b.v. Bremerhafen ten opzichte van Bremen, herinnert dhr. Jaspar aan een uitspraak van minister Spaak, voor wie ons grootsche voornemen een levenswerk zal worden, dat alle vraagstukken dienen te worden opgelost tot bevrediging van beide landen. De vraagstukken zijn echter nog in een zoodanig praematuur stadium, dat geen concreet antwoord ge geven kin worden. Ook werd nog een klacht geuit betreffende de invaar-vergunningen voor België. Deze worden blijkbaar alleen gegeven voor ver voer via Belgische havens. Dhr. Jaspar zeg», dat zulks alleen het geval kan zijn in de eerste fase van het tot stand komen der unie. In de tweede fase komt een lijst van vrije goederen. In de derde fase zullen geen restricties zijn. Tenslotte sprak ir. Hesseling een kort dankwoord. Zoowel uit handels- en industriekringen als ook van overheidszijde waren vele bekende figuren uit ons gewest aanwezig. Iets, dat gezien het groote belang dat deze tol-unie speciaal voor Z.-Vlaanderen, als van het eigen land geisoleerde grensgebied, kan hebben, niet te verwonderen valt. Uit onze omgeving. De Zaterdag alhier gehouden Emmabloefn- collecte heeft opgebracht f450,09. Gevonden voorwerpen T wee over hemden, W. Bakker, Oudeweg 47. De uitslag van het examen machine- schrijven, afgenomen te Terneuzen door het Centraal Bureau Instituut Pont te Den Haag, luidt PractijkdiplomaMej. W. F. Muller, mej. A. T. de Feijter, beiden te Terneuzen, mej W. J. Beurs te Sluiskil, mej. E. M. L. Rottier te Hulst, mej. A. Winkels te Nieuw- Namen, mej. I. C. T. van Campenhout te St. Jansteen en dhr. J. E. R. v.d. Sneppen te Terneuzen. Afgewezen 1. VaardigheidsdiplomaAfgewezen 6. Bij de te Dordrecht gehouden examens behaalde mej. G. Geensen te Terneuzen he diploma kantoorstenograaf (Pont.) ORKESTCONCERT IN AXEL. Belgische en Nederlandsche solisten. De muziekliefhebbers uit Axel en om streken kunnen hedenavond hun hart op halen. Dan concerteert in de Chr. Bewaar school alhier het Sint Niklaas' Kamerorkest o.l.v. Fern, van Durme (Radio-dirigent te Brussel). Medewerking aan dit concert ver- leenen een viertal bekende solistenHertha Ellegiers (viool), Rik Langewouters (solo altist aan de Belgische Radio) beide in het concert voor viool, alt-viool en orkest van Mozart R. Vandenhende (hobo-solist in het hoboconcert van Handel) en Jaap Wisse, die de solo-partij speelt in het 2de fluitconcert van Mozart. Het orkest com pleteert het programma met de Holberg Suite van Grieg. De organisatoren hopen, dat velen van deze bijzondere gelegenheid om goede muziek en goede artisten te beluisteren, gebruik zullen maken. Voor verdere bijzonderheden, zie de ad vertentie in dit blad. GEMEENTERAADSZITTING. Wegens plaatsgebrek moet net verslag tot het volgend nummer wachten, hieronder volgen de voornaamste punten:_ Vergunning is verleend aan de Z.V.T.M. voor het onderhouden van een dagelijksche autobusdienst Terneuzen—Spui—Magrette- Axel—Kijkuit—Hulst. De wijk Schapenbout zal zoo spoedig mogelijk wor den aangesloten aan het waterleidingnet. Dhr. C. de Putter werd gekozen als wet houder. KOEWACHT. Volksspelen. Op 6 Mei a.s., ter gelegenheid van den 3en kermisdag, zullen alhier volksspelen worden gehouden, welke dan o.a. bestaan uithardloopen, lepel- loopen, mastklimmer, flesschen vullen e.d. Er zijn voor een groot bedrag prijzen be schikbaar. Een feest dat zeker zal slagen. Gouden bruiloft Op 11 Mei a.s. zal het 50 jaar geleden zijn dat de echte lieden Verstraete—de Kerf in het huwelijk traden. Natuurlijk zal het de gouden jubi larissen niet aan belangstelling ontbreken. De buurtcommissie is reeds aan het werk geslagen en loopt met groote plannen rond. Nieuwe turbine in gebruik. De strenge winter heeft de afbouw van de nieuwe turbine van de Coöp. Warmwater- roterij wel zeer gestagneerd, doch thans zijn de werkzaamheden reeds zoover gevorderd, dat deze in gebruik is genomen. Deze nieuwe turbine zal de capaciteit van de Coöp. aanmerkelijk doen oploopen. SLUISKIL. „Band Nederland—Indië". De tooneelclub „Ons Genoegen" uit Ter neuzen gaf Zondagavond in de zaal Jacobs, ten bate van dezen Band een tooneeluit- voering en speelde het stuk in 3 bedrijven „Een die niet geteld wordt", van Joh. van Eekelen en Jan Grosfeld. De voorzitter van de afd. Terneuzen, de heer Roelans stipte in zijn toespraak aan, dat de tijd van o-derduiken thars voorbij is en dat het goed zal zijn den dienst in Indië niet te ontloopen, op straffe van twee jaar diensttijd plus drie jaar opsluiting. Hij wekte de ouders en de verloofden op om mede werken, opdat onderduiken voorko men worde. Onze jongens vragen geen medelijden, doch medeleven. Wanneer zi] straks in Nederland terugkomen moeten wij hun belangen behartigen en er voor zorgen dat zij wederom in hun oude betrekking worden hersteld. Getracht zal worden dit wettelijk te regelen. Hij moedigde de aan wezigen aan om lid te worden van deu Band en steun te verleenen aan onze Zeeuwsche jongens. Hierna volgde het tooneelstuk, dat door inhoud en spel de aanwezigen ten zeerste wist te boeien. WESTDORPE. Sluiting Tuinbouwcursus. Aanwezig waren de cursisten alsmede den Weled. Gestr. Heer Burgemeester G. van Waes, de leeraren de heeren Lansu, Jansen en Klaassen en ook de Rijkstuin- bouwconsulent in Zeeland, Ir. van Soest en dhr. Dorstman. Vooraf werden door de leeraren in de door hen gegeven vakken vragen gesteld, welke door de cursisten naar genoegen beantwoord werden. Hierna nam dhr. van Soest het woord. Hij spoorde de cursisten aan het bij deze cursus niet te laten maar hun kennis steeds meer uit te breiden door de bestaande vakbladen met aandacht te lezen en ook door bedrijven te bezoeken. Hij stipte daarbij aan dat er in Zeeuwsch- Vlaanderen reeds vele goede bedrijven zijn waar iets te leeren valt. Tevens deed hij voor de cursisten een verheugende mede- deeling door te zeggen dat er hopelijk vol gend jaar een Fruitteeltschool zal worden geopend met een 1-jarige cursus en hoopte dat zich hiervoor vele leerlingen zullen opgeven, om zich verder in het Fruit- en groentebedrijf te bekwamen nu de grondslag gelegd is. Daarna ging hij over tot uitrei king der diploma's aan de volgende candi dates Ed. de Smet, Osc. Vernaeve (met bijzondere vermelding), Eug. Pluym, Ben Pluym, G. Slock, A. van Vooren, Osw. Laureys, G. Audenaerde, Jos. van Vooren, Rud. Janssens, W. Janssens, Ars. Mechelink en Jul. van Vooren uit Westdorpe. G. de Klerk en E. Waelput uit Zuiddorpe. Dhr. van Soest feliciteerde daarna de cursisten en hoopte dat het „zaad dat hier gezaaid is goede vruchten mag opbrengen" en dar.kte vervolgens ook de leeraren voor de moeite welke zij zich hebben getroost om de leerlingen de eerste kennis bij te brpugen. Hierna nam de burgemeester, dhr. G.van Waes, tevens voorziiter van de commissie van toezicht, het woord. Hij sprak zijn voldoening uit over het verloop der cursus. Hij zei dat het uitgereikte diploma geen vrijkaart is doch een basislegging ter verdere ontwikkeling in het Fruit- en Groentebedrijf. Hij besloot eveneens met de leeraren te bedanken voor de genomen moeite en hoopte als hun hulp nogmaals zou worden ingeroepen, dezelfde medewerking te zullen vinden. Daarna sloot dhr. Lansu de cursus en dankte ieder voor de medewerking, inzon derheid den Zeer Eerw. Heer Pastoor en dhr. van Unen voor het afstaan van het schoollokaal. Namens de leerlingen sprak dhr. Rud. Janssens een woord van dank. KONING CHR1STIAAN OVERLEDEN. Koning Christiaan van Denemarken is Zondagavond omstreeks 11 uur te Kopen hagen overleden. Koning Christiaan X van Denemarken stamde uit het sedert het einde van de 15e eeuw in Denemarken regeerende huis Slees- wijk-Holstein-Sonderburg-Glücksburg. De overleden koning werd 26 September 1870 op het kasteel Charloitenlund bij Kopenhagen geboren. Op 14 Mei 1912 volgde hij zijn vader op. Op 26 April 1898 was hij in het huwelijk getreden met prinses Alexandrine yan Mecklenburg-Schwerin. Hij had twee zoonskroonprins Frederik en piins Knud. SPORTNIEUWS. VOETBAL. Het eerste elftal der Axelsche Oranjemannen heeft het Zondag leelijk laten zitten tegen Aardenburg en de kampioenskansen zijn door de 12 nederlaag tegen een der laagst geplaatsten bedenkelijk gedaald, temeer daar Clinge de volle winst kon behalen op den hekkensluiter Schoondijke (2—1). Inmiddels ook geen indrukwekkende zege, maar toch voldoende om de leiding te behouden, met een voorsprong van 2 punten op de naaste concurrenten Axel en Steen. Want laatst genoemde kon het evenmin bolwerken tegen het wispelturige Hoofdplaat en keerde ge slagen (2 —1) naar de grensstreek terug. Oostburg, dat door de nederlagen van Axel en Steen wellicht ook nog een woordje gaat meespreken, kon op deze clubs een punt inloopen door een gelijk spel (1 1) tegen het bezoekende Hulst. Voor Clinge was het dus een goede dag; de andere kopploegen stelden danig teleur. Hontenisse kon een gelijk spel (2—2) behalen tegen de Corn Boys en IJzendijke kreeg met 4—1 klop van Sluiskil. Wat de verrichtingen der andere Axelsche elftallen betreft is er geen reden tot klagen. Axel II moest zich weliswaar met een be- gNOÏÏQ

Axelsche Courant | 1947 | | pagina 2