AXELSCHE H COURANT a B1NKIE BEER's A VONTUREN. rrr. A Franxeering bij Abonnement Axel. ZATERDAG 7 JUNI 1947 61e JAARG No. 68 NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN De locomobiel had een geweldige indruk op hem gemaakt en na een paar jaar knutselen had hij een werkmodel gebouwd. Toen hij 17 jaar was verliet hij de ouder lijke woning er. de school en wandelde de 14 km. naar Detro t om njn eerste betrekking te aanvaarden bij de M chigan Car Works, waar hij rapara'ies uitvoerde voor 1,10 dollar par dag. Reeds na een week verliet hij zijn eerste betrekking en ging naar een gieterij en werkplaats waar hij 2,50 dollar per week verdiende. Om wat extra-geld te verdienen r"paree;dv hij 's avonds horloges. Een collega leende hem een exemplaar van het Engelsche tijdschrift „World of Science" waar ee-» beschrijving in stond van de kort tevoren uitgevonden explosiemotor van Otto. Het artikel maakte zijn belang stelling voor machines gaande en hij ging in dienst bij de Dry Doek Engine Company. Na tw:e jaar w:rd hij machinist. Ford had plannen beraamd om horloges te maken tegen een verkoopsprijs van een dollar, doch hij liet dit varen toen zijn vader er op aandrong dat hij thuis kwam om hem met het werk op de boerderij te helpen. Gejurer.de den winter bezocht hij de han delsschool, experimenteerde met machines in rijn goed uitgeruste werkplaats en maakte Clara B yant, de dochter van een buurman, het hof In April 1888 trouwde hij met haar en noemde haar „The Believer", aangezien zij zelfs toen zij a beste vrienden aan hem gingen twijfelen, haar vaste geloof in 7ijl kunde behield. In het huis, dat hij voor zijn vrouw had gebouwi, maakte hij zijn eerste werkteeke- ning van een benzine-motor. Hij was er van overtuigd dat de geruischlooze benzine motor en niet de atoommachine, de kracht bron voor de toekomst zou worden. Hij kwam echter spoedig tot de ontdekking dat hij zijn machine niet op een boerderij zou kunnen bouwen. Hij had de mechanische uitrusting r.oodig die men slechts in een stal als Detroit kon vinden, zoodat het jonge paar in 1891 naar Detroit verhuisde, waar Ford een baantje als machinist vond een 12 urige werkdag voor 45 dollar per maand. In een klein schuurtje achler het huis werkte hij in zijn vrijen tijd verder aan de benzine-motor. Hij voltooide zijn eerste motor in 1893. Na een week voltooide hij de motor en pmbeerde haar voor het eerst in December 1893, in de keuken, waar bevestigd aan de gootsteen, de bougie verbonden was aan de lichffitting terwijl zijn vrouw de olietoevoer regelde. De motor liep. Het was nu zijn ambitie de motor te ge bruiken als krachtbron voor een vierwielige wagen. In 1896 reed Ford zijn eerste auto uit het schuurtje op het achtererf. De 4 pk. twee- cylindermotor deed hef lichte chassis, ge monteerd op vier fietswielen schudden. Ford werkte nu als hoofd-ingenieur bij de Detroit Edison Mij. Toen hij de eerste wagen voor 200 dollar verkocht had, begon hij met den bouw van zijn tweede auto. Inmiddels trok hij de aandacht van ver scheidene zakenlui, die hem in 1898 10 000 dollar aanboden voor den bouw van tien wagens. Hij verliet de Edison Mij. Het duurde niet lang of Ford en zijn financiers scheidden en 'de gereorganiseerde firma werd omgedoopt in de Cadillac Motor Car Compa-y. In 1901 werd Ford hoofd ingenieur van de Henry Ford Mij. Maar verschil van meening met zijn aandeelhouders leidde reeds in 1902 tot opheft ng van de Mij. Ford zette zijn experimenten in een andere werkplaats van hemzelf voort. Hij werkte aan een vier-cylinder motor met de bedoe ling snelheid te verkrijgen. Hij bouwde twee types race auto's met een snelheid van 1 mijl (1 6 km per minuut. Een dezer won in 1902 de gedenkwaardige race op de Giosse Pointe baan. Ford vond nieuwe geldschieters en in 1903 werd de Ford Motor Company opge richt met tien aandeelhouders. Slechts 28.000 dollar van het aandeelenkapitaal van 100.000 dollar waren volgestort. 19. Natuurlijk waren op^dit late uur alle bedienden al naar bed. Koning Karolus veegde dus de s'aap uit zijn oogen, wipte van zijn troon laf en probeerde zich den weg naar de leveranciers-ingang te herin neren. En dat is geen peulschilletje in een paleis met zevenhonderd drie en tachtig vertrekken, tweeduizend driehonderd zeven- enneger.tig deuren en twaalf en een halve kilometer gangen Hij sloeg dus op goed geluk een van die eindelooze gangen in, ging een breede deur door en hoopte intusschen, dat de late bezoeker nog eens zou bellen dan kon hij op het geluid afgaan Dit gebeurde niet. Daarom slofte de koning maar weer verder. Zonder bril leken al die gangen op elkaar zuilen, nissen, deuren, hij wist er geen weg mper uit. Toen gebeurde er iets bijzonders. Koning Karolus wilde net een hoek omslaan, toen van om die hoek twee gedaanten hem voorbijflitsten. Maar daar bleef het niet bij. Roetsj.... weer twee schimmen, die voorbij schoten. Rrrrrt,... nog een. „Da's.... fameuszei de koning. En dat was het! Deze maatschappij produceerde spoedig de Fordmobile welke verkocht werd voor 850 dollar. Dit was model A, gebouwd voor dagelijks gebruik. De bedoeling van Ford was bruikbaarheid, niet schoonheid of comfort. De wagens waren taai, eenvoudig en goedgebouwd en kregen zoodoende een goeden naam. Hierna werd model B uit gebracht, een tour-sedan van 2000 dollar en in 1905 verscheen een verbeterd, goedkooper model C. Een nieuwe fabriek werd in 1906 gebouwd en ruime dividenden werden uitgekeerd. Ford was heer en meester. In 1908 begon Ford aan een nieuw type dat zijn bekendste auto zou worden. Het was het T-model, leelijk maar zeer practisch. Nadat in 5 jaar 500.000 exemplaren op de wegen verschenen waren werd het het mik punt van grappen en spotprenten. Ford beschouwde dit als een goede reclame en zijn aandeelen-kapitaal werd verhoogd tot 2 millioen dollar. De loopende band in 1913. De 4000 arbeiders in de nieuwe Highland Park Fabriek produceerden in 1911 34 528 auto's. De groote vraag leidde naar ver hoogde productie-snelheid, die bereikt werd toen Ford in 1913 begon te experimenteeren met de loopende band. Het resultaat was, dat meer wagens dagelijks de loopende band op eigen kracht konden verlaten. Gedurende den eersten wereldoorlog pro duceerde de Ford Motor Company, leger voertuigen, Liberly-vliegtuigmotoren, cais sons, luister-apparaten, stalen helmen en Eagle-booten voor de regeering, Op 31 December 1918 legde Ford het presidentschap neer ten gunste van zijn zoon Edsel. In 1919 kocht hij alle aandeelen op die niet reeds aan zijn familie toebehoorden zoodat de Mij. met een kapitaal van 100 millioen dollar familie-bezit werd. Hetzelfde jaar werd de fabriek in River Rouge gebouwd. In 1928 veranderde Ford zijn T-model in een mooi nieuw model A, welke vier jaar later opgevolgd werd door de V 8. Everals den eersten wereldoorlog was Ford tegen meedoen der V.S. aan den 2en wereldoorlog. Na de Japansche sluip-aanval op Pearl Harbor, stelde Ford zich echter geheel in dienst van de oorlogsinspanning. De geweldige fabriek in Willow Run herrees om B 24 Liberators te bouwen. De fabrieken van Ford bouwden ook tanks, jeeps en motoren voor robot-bommen. In het midden van de grootste oorlogs productie nam Ford weer de leiding op zich. De plotselinge dood van zijn zoon in 1943 was hiervan de oorzaak. In September 1945 trok hij zich weer terug en droeg de leiding over aan zijn kleinzoon, Henry Ford II, die 28 jaar oud, de leiding op zich nam. Behalve fabrieken, bezit de Ford-familie een spoorweg, schepen, staal-ovens, ijzer en kolenmijnen, bosschen en rubber- en sojaboonen-aanplantingen. Ford's levensopvatting is niet veranderd sinds hij nog maar een kleine jongen was. Hij was altijd een voorstander van het land leven hard werk, practische opvoeding, een sober leven, eenvoud'ge genoegens en de decentralisatie van de industrie. EMIGRATIE-MOGELIJKHEID NAAR CANADA EN AUSTRALIË. Voor boerenzoons bestaat gelegenheid naar Australië of Canada fe emigreeren, waar zij, na eenige jaren als landarbeider te hebben gewerkt, eventueel zelf een bedrijf kunnen beginnen. Voor Australië wordt de voorkeur gegeven aan ongehuwden. Zij zul len ongeveer in Juni/Juli vertrekken. De reiskosten bedragen duizend gulden per persoon. Aan deviezen zal men 25 pond sterling mogen meenemen. De regeling voor Canada is vrijwel dezelfde, met dien ver stande, dat in Canada wegens huisvestings moeilijkheden uitsluitend ongehuwden be neden 30 jaar geplaatst kunnen worden. Het vertrek naar Canada vindt plaats in de maanden Mei tot Juli, daar de emigranten vóór den aanvang der oogstwerkzaamheden aldaar aanwezig moeten zijn. De reiskosten bedragen 500 a 600 gulden. Deviezen wor den verstrekt tot 100 dollar. Alle onkosten komen zoowel voor Canada als voor Austra lië voor rekening van den emigrant. In ver band met den spordigen vertrekdatum dient aanmelding bij de gewestelijke arbeids- bureaux zoo snel mogelijk te geschieden. GEWOGEN EN „TE ZWAAR" BEVONDEN. De Berlijnsche correspondent van de „Times" meldt, dat een origineel voorstel is gedaan aan den gemeenteraad van Lübeck ter waarborging van de integriteit van func tionarissen „in dezen tijd van verzoeking". Voorgesteld wordt, aldus de correspondent, alle ambtenaren, die te maken hebben met de voedselvoorziening, alle po'itie-agenten voor de bestrijding van den zwérten handel en alle leidende functionarissen van distri- butiebureaux, voordat zij hun werkzaam heden aanvangen, te wegen. Ieder van hen, die tijdens zijn dienst in gewicht is toege nomen, zoo wordt voorgesteld, moet ont slagen worden, tenzij hij met een dokters attest kan aantoonen, dat zijn gewichtstoe name te wijten is aan organische stoornissen. K ■aren. Met hetoprich- 'erkrijgen van subsidie Ook leerlingen en aodig. De geschikte r. P. Lefeber. Hij was net ervaring en een ig. 4 Juni 1935 ging Sept. 1937 ging hij n rust, want hij wist, is, die overblijft voor et Bestuur der Land- rom de aanwezigheid hoogen prijs. :t 2 klassen met 39 l jaar geleden, op 4 ir. Lefeber de schooi r. Booij, die wel een meemaakte van de - de Zeeuwsche klei, eerde jongens verlie- tians bijna 70 leerlin- llen op tot nog meer- chool dan tot dusver, thans in het centrum 0 jaar was dhr. Joh. erwijl spr. deze functie in de bezettingsjaren van vreemde smetten. Landstand betrad de jaar landbouwonder- grondslag. Daardoor 1 en beseffen dat alles er. Dan is en wordt >laus.) zenuwen ;n Moomingwi volkomen gelijkmatig voort beweegt ojp 6 km. boven zeeniveau (ruim 1000 m, hdioger dan de top van de Mont Hij leert hem." (Jesaja 28: 26.) Boven het podium hing een Axelsch wapen. geflankeerd door de jaartallen in de kosten. Uok .^"^'n^enten Zaamslag, Terneuzen G. P. vanflrpe- gen liet hunne bij. Daa P. O., beiden éont Axel, een loor het Hoofd der r. K, Booy. ;t bestuur met deze is alle begin moeilijk, en dhr. P. Ie Feber, eens iets. Landbouw- a bij wijze van proef. Ie officieele opening laarna een overzicht :ur en exterieur der riteten de eerste ge- 1 de school. Zoo ging le school had steeds am in 1929 een kink zich geen leerlingen >ing dat weer beter. 68 leerlingen, zen dag voor 12 jaar lemoreerde zijn eerste candidaten werd hij waren toen vele auto- aied van landbouw- jesturen enz. Dhr. ie levensloop. De over- •as voor hem een teer am dhr. Ie Feber nog al. Op 5 September onvergetelijke vriend, ter aan den steen op dankbaarheid door de en. spr. uitvoerig enkele ngaande belevenissen b veel met de jongens Booy. „Mooie, maar ngen". boer-zijn zien in bet Want wat baat het le heeie wereld gewint ijn ziel 5 met :choolbestuur en cht was steeds, goed. tal van provinciale en te mogen begroeten, gden van verschillende i en de leerlingen, trs en inzonderheid wij dank verschuldigd heeft geleid en tot oge God ons werk ten tot heil van onze aus). volgde de van de Commissaris Koningin, die zijn gelukwenschen uitsprak met dit jubileum. Ook het provinciaal bestuur heeft het nut van landbouwonderwijs Ingezien en ook Contribuanten, "z v.dfjp. Genietroepen te subsidie toegekend. H Abonnements prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel hinnon de kom Advertentie prijs 7 cent per m.m. Inaezonden Mededeelingen 20 cent per m.m.

Axelsche Courant | 1947 | | pagina 5