AXELSCHE SE COURANT AXELSCHE il COURANT M Franxeering bij Abonnement Axel. ZATERDAG 7 JUNI 1947. 61e JAARQ No. 68 NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Frankperfng bij Abonnement Axe!. ZATERDAG 19 APRIL 1947. 61e JAARG. No. 56 V NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag J Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM Bij de Zeeuwen te Padang. II. Emmahaven is Emmahaven weer! Er lieeen wel heel weinig schepen maar er draait weer iets. En dat is de groote hijschkraan Ik was er enkele weken met geweest en toen ik er weer op bezoek ging bij kapitein Scburinga en havenmeester Clifford keek ik toch even op want ik boorde een vreemd geluid. «Dat is.de hijschkraan, die weer werkt", merkte overste Van Oort, commandant der Zeeuwen, op. Die werkende hijschkraan is het bewijs, dat Emmahaven weer Emmahaven is ge worden. Wel zijn de kaden nog in verren staat van ontbinding en steken de balken als graten uit een afgekloven vtsch boven het kadedek uit, maar cr is een normale sfeer, zooiets van tempc-doeloe, terugge keerd. Er is nog iets veranderd en dat is het Oranjedorp, dat door de Zeeuwen in Emmahaven is aangelegd. Men vindt er het Koningin Wilhelmina-plein, de Beatnx- laan, de Irene-weg. Een Zeeuw is nu een maal erg gehecht aan Oranje en waar een Zepuw komt, daar herdoopt hij zijn omge ving met namen uit het Oranjehuis. Het doet je goed, wanneer je langs de hu'zen loopt en de namen onzer prinsesjes op de muren geschilderd zie», terwijl de stutpalen voor den ingang van deze huizen rood-wit- blauw gekleurd zijp. Er is zeis een sport- veld, dat enkele weken geleden nog een wildernis was. Nu staan er goal-palen en spelen de jongens voetbal. Tegen den achtergrond rijzen de zwsar-begroeide groene heuvels tegen den blauwen hemel, terwijl de zee een helderblauwe kleur heeft. De bevolking keert terug en daarmede het vertrouwen. Eerst waren het enkelen, maar toen het gerucht van de rimboe meldde, dat de Nederlandsche soldaten geen soldaten waren als de Japanners er de T.R.I, toen kwamen er meer en nu is Emmahaven, zij he» dan ook nog schaarsch, weer bevolkt. Dokter Koot heeft het begin meegemaakt en wellicht is het zijn werk geweest, dat er steeds meer komen en willen komen. Maar dat gaat niet gemakkelijk, want de TRI. laat wel mannen door, doch vrouwen en kinderen worden aangehouden, waarmede zij den man dwingen in T.R.I.-gebied, dus in armoede, te blijven leven. Hij wijst mij een stevig gebouwde Indonesiër, die grijn zend toekijkt hoe de andere Indonesiërs geholpen worden door het verplegings- personeel der kliniek, die nu al bijna t.rie maanden functioneert. De knaap kon nie. vluchten, toen de T R I. de bevolking dwong te verdwijnen. Hij bleef en nu helpt hij bij de verpleging. Hii zat goed in de kleeding. Maar dat trof mij niet alleen. Hij zag er gezond en goed doorvoed uit en hij was een sprekend voorbeeld van de Nederland sche behandeling. Dokter Koot zorgt goed voor zijn menschen dat meisje, zoo vertelde hij mij, voelt zich hier thuis en als de jeep uitrijdt gaat ze mee. Het kind voelde, dat over haar gesproken werd, al verstond ze geen Nederlandse!» en toen ik haar vroeg of ze zich „senang* voelde, lachte ze open hartig. Haar moeder lachte mee, want welke moeder zal het niet apprecieeren, wanneer men voor de kinderen zorg». Nu de rijst schaarsch wordt, deelt men Neder landsche pap en kaakjes uit, wanneer de zieken behandeld zijn. Dat zijn er zoo'n 60 per dag en zij komen gaarne terug. Ik zag er mannen met groote wonden, maar 'k zag er ook wier wonden al genezen zijn. Er werd schoon verband om de wonden gedaan en zalf en medicijnen werden niet 'gespaard. Zoo zorgt de le Compagnie van het Bataljon Zeeland voor de bevolking en Dokter Koot zou gaarne duizend man per dag willen heioen. Doch dat gaat nog niet, omdat de T.R.I., die iets verder over de demarcatielijn zit, loeHef dat de bevolking in het T.R I.-gebied blijft. Er wordt een verlofs-centrum gebouwd in Emmahaven. Overste Van Oort liet het mij zien. Het is een groot huis met ren breede galerij rondom de woning. De jongens krijgen hier werkelijk rust en kunnen ge nieten van het zwembad, al is het dan geen Scheveningen of Domburg. Vrachtwagens rijden af en aan er is weer leven in Emmahaven en het treintje naar Emmahaven loopt ook weer. Zoo herstelt zich het economische leven zichtbaar onder het beheer van de Neder landsche troeptfh. Het gaat met rasse schreden vooruit en de jongens zien het. Zij weten, dat zij niet voor niets in Indië zijn gekomen en dat vergoedt zelfs de eenzaamheid van Padang, **gtuig zienongemnaera aoor tfroomingeui volkomen gelijkmatig voort beweegt og> 6 km. boven zeeniveau (ruim m, hcVoger dan de top van de Mont even goed als in de luxere comoartementen van de electrische Antwerpen-Brussel, was slechts één ding te hoorenNiemand wist, welke kant het op zou gaan. De arbeider, die net voldoende verdient om zijn dage- lijksche levensonkosten te betalen, de groote man, die zich wat meer en wat weelde kan veroorloven, de winkelier en grossier, die zijn voorraad moet verkoopen met een re ductie van 2 maal 10 pet., allen zien met spanning de ioekomst tegemoet, maar zijn niet overtuigd, dat deze toekomst gezond zal zij". Verre weiden lijken groen, zelfs overdreven groen, maar beter dan deze groene buitenlandsche weide lijkt ons de Nederlandsche grond, die zeker wat schraler is, maar ons toch door noeste arbeid in de toekomst betere vruchten zal opleveren. TWEE VRIENDINNEN Nederland—België. Neen, wij willen U niels vertellen over een groote voetbalkamp, waar heel voetbal- lievend Nederland tweemaal per jaar ver langend naar uitkijkt, maar wel mogen wij eens een vergelijking maken tusschen hier en daar, tusschen schaarschte en overvloed, want zoo is het inderdaad, de schaarschte in ons landje en de overvloed van alle ar tikelen ii België. En toch s het niet al goud wat daar blinkt Zeker, wanneer men op de Keizerlei in Antwerpen of op de Boulevard Anspach in Brussel verpoost, dan komt een stille verwondering op bij het zien van het onnoemelijk aantal étalages, gevuld met duizend en één artikelen. Voor de zakenman is het leven als een droom, voor den man of de vrouw, die over voldoende „deviezen" beschikt, als in een paradijs. Want daar liegen toch maar te kust en te keur de vele artikder, waar wij in Nederland zoo naar snakken. Vulpen houders Waterman en Sheaffer, Swan en Parkerluxe doozen post en kleeding hor loges en lederwaren; sigaretten en tabak; fruit en potlooden pennen gummidrie hoeken linialen, enz. Het zal toch wel een goed land moeten zijn, waar nu reeds al die dringend nood zakelijke artikelen te koop zijn. Ja te koop zijn ze er inderdaad, maar vraag niet tegen welke prijzen. Een Sheaffer pen met vul potlood staan geprijsd voor 3950 francs, hetgeen overeen komt met ongeveer 240 Nederlandsche guldens, wanl de officiëele koers voor Belgische francs is fl. 6.— per 100. Wilt U nog eens enkele prijzen? Waterman Vulpen 1250 fr. Luxe donzen post 25/25 55 - 60 70 fr. Overhemden 280 - 350 - 500 fr. Pyama's 300 - 400 fr. Nylon kousen 127 - 197 - 240 fr. en zoo gaat het voort. Uit de aard der zaak spraken wij met verschillende menschen en om eens te pol sen, hoe de eenvoudige arbeider over de toestanden dacht, zijn we 's morgens zeven uur met een speciale arbeiderstrein gereisd. En in deze rookerige derde klas wagon, FRANSCHE BOEREN OP BEZOEK. Het Zeeuwsch Landbouwblad meldt, dat het in de bedoeling ligt om in de tweede helft van April een groep van 50 jonge Fransche boeren uit te noodigen een 14- daagsch bezoek aan Zeeland te brengen. Dit bezoek is bedoeld ter verkrijging van contact met het buitenland en verbetering van de vriendschappelijke betrekkingen. Öm 'dit laaTste te bereiken wil men de gasten onderbrengen bij Zeeuwsche boeren, die dan dit jaar in de gelegenheid worden gesteld een tegenbezoek aan Frankrijk te brengen De te maken excursies worden centraal georganiseerd en de gastheer kan daar mee aan deel nemen. In verband met de exportmogelijkheden van pootgoed is dit bezoek van groot belang. VRIJAF OP 1 MEI. Door het Nederlandsch verbond van vakvereenigingen werd aan de centrale werkgeversorganisaties het verzoek gedaan, te willen bevorderen, dat op 1 Mei aan alle arbeiders, die dit wenscher, vrijaf gegeven zal worden. Naar aanleiding van dit verzoek berichtten de centrale werkgeversorganisaties aan al haar aangesloten leden-werkgevers, dat er geen bezwaar tegen bestaat, dat zooveel mogelijk, voorzoover de bedrijfsomstandig heden dit toelaten, aan dit verzoek wordt voldaan. Deze vrije dag dient, naar hun oordeel, te worden opgenomen als z.g. snipperdag of als vrije dag voor eigen rekening. T1SO TOT DE STROP VEROORDEELD. Josef Tiso, president van Slowakije tijdens de Duitsche bezetting, is te Praag tot de dood door de strop veroordeeld. Tiso hoorde de uitspraak van zijn vonnis rustig en gelaten aan. Dr. Ferdinand Durcansky, voormalig mi nister van buitenlandsche zaken in de regeering Tiso, hoorde dezelfde straf tegen zich uitspreken. Tijdens het proces heeft Tiso erkend, dat zijn regeering militaire hulD aan Duitschland heeft verleend, maar ontkend, dat hij een oorlogsverklaring aan Engeland en de Ver. Staten zou hebben onderteekend. Het vonnis is gistermorgen voltrokken. ONTZETTENDE CATARTROFE IN TEXAS-CITY. Een catastrofe van ongekende omvang heeft de havenstad Texas-City (Ver. St.) getroffen, toen een explosie op het met nitraat geladen Fransche schip „Qrand Camp" aren. Met het oprich- 'erkrijgen van subsidie Ook leerlingen en nodig. De geschikte r. P. Lefeber. Hij was net ervaring en een ïg. 4 Juni 1935 ging Sept. 1937 ging hij n rust, want hij wist, Is, die overblijft voor et Bestuur der Land- rom de aanwezigheid hoogen prijs. :t 2 klassen met 39 l jaar geleden, op 4 ir. Lefeber de schooi r. Booij, die wel een meemaakte van de - de Zeeuwsche klei, eerde jongens verlie- iians bijna 70 leerlln- llen op tot nog meer- chool dan tot dusver, thans in het centrum 0 jaar was dhr. joh. erwijl spr. deze functie in de bezettingsjaren /an vreemde smetten, .andstand betrad de jaar landbouwonder- grondslag. Daardoor 1 en beseffen dat alles er. Dan is en wordt >laus.) zenuwen een loor het Hoofd der r. K, Booy. it bestuur met deze is alle begin moeilijk, en dhr. P. le Feber, eens iets. Landbouw- n bij wijze van proef. ie officieele opening laarna een overzicht :ur en exterieur der rlieten de eerste ge- i de school. Zoo ging de schooi had steeds am in 1929 een kink zich geen leerlingen »ing dat weer beter. 68 leerlingen, zen dag voor 12 jaar ïemoreerde zijn eerste candidaten werd hij waren toen vele auto- 3ied van landbouw- )esturen enz. Dhr. le levensloop. De over- *as voor hem een teer am dhr. le Feber nog Dl. Op 5 September onvergetelijke vriend. Ier aan den steen op dankbaarheid door de en. spr. uitvoerig enkele ngaande belevenissen b veel niet de jongens Booy. «Mooie, maar ngen". boer-zijn zien in bet Want wat baat het ie heele wereld gewint ijn ziel met schoolbestuur en cht was steeds, goed. tal van provinciale en te mogen begroeten, gden van velschillende i en de leerlingen, ;rs en inzonderheid wij dank verschuldigd heeft geleid en tot oge God ons werk en tot heil van onze aus). i volgde de van de Commissaris Koningin, 1000 en zun üod onaerricni nem van de wijze, vierae in de kosten. Ook ^^irL-enten die zijn gelukwenschen uitsprak met dit Hii leert hem." (Jesaia 2826.) Axel, Zaams'ag, Terneuzen O. P. vatfVpe- jubileum. Ook het provinciaal bestuur heeft Boven het podium hing een Axelsch gen het hunne bij. Daa P. O., beiden het nut van landbouwonderwijs ingezien en wapen. geflankeerd door de jaartallen ook Contribuanten, kip. Genietroepen te subsidie toegekend. Abonnements- prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. Abonnements prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl 1.25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indié fl. 1,55. Buitenland fl. 2, q* q* Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. Kleine Advertentiën (maximum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. Zeg Marja, wat heb jij aan je huid gedaan? Die is zoo mooi en gaaf. Wel, mijn schoonheidsgeheim is: Purolin voor mijn gezicht en Purol voor mijn handen ■um-— apMM» HifVSW?ISMuWvSttVÏ™V

Axelsche Courant | 1947 | | pagina 1