ALGEMEENS VERGADERING A I! JÏZ 4 Spreker: De WelEd.Gestr. Heer CH. v. d. HEUVEL/ van de C.B.T.B, op 15 JANUiRI, des namiddags 4 uui5'3/1 te TERNEUZEN in het Bötel „Des Pays Bas YL met het onderwerp STIC AXE1 TERI Een der Axelsche bevrijders schoot de vrouw van een S.S.-er neer. Men zal zich herinneren, dat in Novem ber 1946 in dit blad melding is gemaakt van een moord, gepleegd door een Poolsch soldaat op een vrouw te Amsterdam, ifl Naderhand bleek, dat de 35-jarige kor poraal Z. Gockawski de 30-jarige Truus v. P., echtgenoote van een S.S.-man en haar minnaar, de 28-jarige bloemenventer C. J. L. had neergeschoten. De vrouw overleed na enkele minuten, nadat de dader zijn laatste revolverkogel in het hoofd van zijn slachtoffer had ge jaagd. De bloemenventer, slechts aan één der handen, in den schouder en in de borst gewond, herstelde na een langdurige ver pleging. De dader meldde zich bij de politie. Dezer dagen stond de beklaagde, korpo raal Gockawski, In battle-dress met de Poolsche kenteekenen en vele onderschei dingen terecht voor het Gerechtshof te Amsterdam. Hierbij kwam vast te staan, dat de vrouw in den bezettingstijd de vriendin was van Duitsche officieren en dientenge volge na den oorlog-was gestraft. Zij be droog echter den verdachte ook, zoo b.v. met den bloemenkoopman. Eenige dagen voor den aanslag deelde zii den Poolschen korporaal mede, dat zij Duitsch bloed in de aderen had en dat zij zich zou wreken op allen, die tegen de Duitschers hadden gevochten. In overspan nen toestand heeft G. toen de vrouw en den bloemenkoopman neergeschoten. Op den dag van de misdaad schreef verdachte in een brief aan zijn ritmeester: Vandaag blijft mij niets anders over dan dit onrecht te wreken, - Verdachte erkende alle feiten, voorzoo ver hij die zich kon herinneren. Mr. H. A. Wassenbergh, de Officier van Justitie, zag in, dat verdachte, die door een tolk werd ondervraagd, als vreemdeling bij de terechtzitting zeer gehandicapt was, omdat hij zijn gevoelens niet in zijn eigen taal kon uiten. „Deze verdachte", aldus de Officier van Justitie, „die ons land is binnengekomen als een onzer bevrijders, is met deze vrouw in aanraking gekomen, hetgeen zijn noodlot is geworden. Uit de beoordelingslijst van zijn superieuren blijkt niets dan goeds, mits hij goede leiding heeft. Juridisch staat vast, dat hij de vrouw wilde dooden aan gezien zulks zijn voornemen niet was met den bloemenventer, moet hij schuldig wor den verklaard aan moord en - poging tot doodslag. Het is moeilijk hem de straf op te leggen, die hij verdient. Deze zal, door dat hij zich in de gevangenschap met niemand verstaanbaar kan maken, zeer zwaar voor hem zijn. Toch kan een ernstige straf niet achterwege blijven." Mr. van Wassenbergh eischte 8 jaar gevangenisstraf. De verdediger wees op het moeilijke leven dat verdachte, die reeds 7 jaar van huis is, achter zich heeft. Bij A x e 1, Breda, Groningen, bij den Moerdijk, bij Lemmer en andere plaatsen heeft hij ge vochten en zich zoodanig onderscheiden, dat hem verschillende decoraties ten deel vielen. Spr. verzocht uiterste clementie. De president, mr. M. D. S. K. van Lier, bepaalde de uitspraak op Donderdag 24 April a.s. EEN PETITIE UIT AXEL TEN GUNSTE VAN VERDACHTE. In onze gemeente bestaat sedert de onver getelijke Septemberdagen van 1944 een groote belangstelling voor alles wat Poolsch is en zoo zijn ook deze voor den Pool schen korporaal zoo noodlottige gebeurte nissen in Axel niet onopgemerkt gebleven. Diep bewogen met lot van dezen ver dachte en de wel zeer zware straf, die hij tegen zich hoorde eischen, heeft men het plan opgevat een smeekschrift ten gunste van dezen verdachte aan den President der Amsterdamsche rechtbank te richten. Hierin wordt o.m. gememoreerd, dat de Axelsche burgerij haar bevrijding aan de Polen, die hier na een vierdaagschen hel- denstrijd haar van het Duitsche juk ver losten, te danken heeft. Dat zoodoende een diepgevoelde en blij vende sympathie voor deze moedige en tactische Poolsche strijders is gevestigd, die alleen voor Axel's bevrijding honderden hunner zonen offerden. Dat met ontzetting is kennis genomen, van de zeer zware straf, die verdachte tegen zich hoorde eischen. Hetgeen voor vele Axelaren die altijd in dankbare herinnering hun bevrijders eeren een reden is om, gezien het ernstige feit, dat verdachte in zijn gevan genschap met niemand sp'eken kan, den President der rechtbank te verzoeken de uiterste clementie te betrachten. Zij, als blijk van hun medeleven met het lot van dezen ongelukkigen Poolschen sol daat hun handteekening op bovenvermeld smeekschrift willen plaatsen, kunnen zulks alsnog doen tot en met Donderdag 17 April a.s. bij den heer S. J. L. Ortelee, Prins Hendrikstraat 9, Axel. Uit onze omgeving. AXEL. SPORTVEREENIGING B. J. J. Donderdag 10 April hield de sportvereen. B. J. J. onder zeer groote belangstelling van haar leden een vergadering, die ten doel had, het stichten van een matsrialenfonds, door middel van een te houden bazar op 24, 25 en 26 Juni in Het Centrum alhier. Voor dit doel zal onder de bevolking van Axel een inzameling in natura gehouden worden, zooals handwerkjes, enz. enz. Als punt 2 kwam aan de orde het houden van enkele trainings-afstandmarschen, daarop volgend een avond-vierdaagsche. Op den bevrijdingsdag 19 September zal een groote afstandsmarsch georganiseerd worden voor senioren en junioren. Het was op deze vergadering weer net als gewoonlijk, wanneer de B. J, J. iets op touw zet, dat ieder lid van groot tot klein spontaan zijn -volle medewerking wil ver- leenen. FEESTVIERING. Verwijzende naar de in dit nummer voor komende oproep van Burgemeester en Wet houders dezer gemeente, kunnen wij nog het volgende mededeelen Reeds eenigen tijd geleden lag het in de bedoeling een permanente feestcommissie in het leven te roepen, omdat steeds wisselende commissies meer met moeilijkheden hebben te kampen dan een vaste commissie. Om te kunnen komen tot de vorming van een vaste commissie, die geacht kan worden de geheele gemeente te vertegenwoordigen, worden de vertegenwoordigers van alle vereenigingen en van alle wijken, buurten en straten in deze gemeente opgeroepen tot bijwoning van een vergadering op 21 April aanst. op het stadhuis. Daar zal dan een groote commissie worden gevormd, die uit haar midden weer een werkcomité heeft te kiezen. Dit werkcomité heeft dan tot taak de viering van de eventueele nationale feest- en gedenkdagen te organiseeren. Nu het Feestcomité Blijde Gebeurtenis 1947 zijn werkzaamheden heeft beëindigd, zal op de genoemde vergadering dit comité tevens verslag uitbrengen over de door haar verrichte werkzaamheden. Wij meenen alle vereenigingen, wijken, buurten en straten te mogen opwekken, te zorgen, dat hun vertegenwoordigers op de uitgeschreven vergadering aanwezig zijn. Toen Zaterdagmorgen de vrachtauto van De R. te Hansweert, geladen met 9 ton aardappelen, van de Oude Weg bij den tol naar de Prov. Weg wou rijden, kwam deze in ernstige botsing met de Dieseltram van de Z. V. T. M. die vanuit de richting Zaamslag kwam. Van de Diesel-motorwagen was het voor- balcon geheel ingedrukt en de bestuurder kwam als een wonder met de schrik vrij. Dat de bestuurder van de vrachtauto on gedeerd bleef, had hij te danken aan het feit, dat de botsing slechts de aanhangwagen betrof. Deze kantelde en was deerlijk ge havend. De materieele schade was aanzienlijk. Maandagmiddag reed een jeep, bemand met twee jeugdige personen vanaf den Armendijk de Buitenweg in. Hier raakte de bestuurder hoogstwaarschijnlijk de macht over het stuur kwijt, want eerst kwam het voertuig in de heg aan de rechterzijde van de weg terecht,, zwenkte daarna naar links en kantelde vervolgens in het weiland van dhr. P. D. alhier. Beide inzittenden kwamen met den schrik vrij. Wanneer men het, voor andere wegge bruikers eveneens levensgevaarlijke gema noeuvreer met dit soort voertuigen in onze straten aanziet, is het onbegrijpelijk dat er niet meer ongelukken met deze „renwagens" gebeuren. Gevonden: Een portemonnaie met inhoud, P. van Alten, Oosterstraat 49. Een dop van autowiel, Rijkspolitiekazerne. CLINGE. Ambtenaren van Inv. Acc. hebben een goede slag geslagen. Een auto met negen phkvaarzsn werd in de grensstrook aan getroffen. Aangezien niemand bij de auto aanwezig was, deze was waarschijnlijk hulp gaan halen want de auto was defect, hebben de ambtenaren alles in beslag genomen. KOEWACHT. Gesnapt. Dezer dagen slaagden douane-beambten er in, iemand die 600 Kg. vlaslokken frauduleus raar België trans porteerde, op heeterdaad te betrappen. Niet zoo kwaad. De heer van D. loste een zgn. filmsterrenpuzzle uit „Het Laatste Nieuws" goed op, trok uit de goede inzenders ook het juiste lot en krijgt nu 10.000 francs en een reis naar Hollywood. Strenge controle. De kommiezen hadden opdracht gedurende de laatste dagen iedereen die de grens passeerde aan te houden en te fouiileeren. Voor velen uit Axel en omstreken, die Zaterdag en Zondag om een stukje zeep, een paar kousen of iets dergelijks kwamen, een tegenvallertje. Ongeval. Maandagmiddag werden de gebr. Herman, die zich met paard en wagen in de richting Heikant bewogen, door het slingeren van de wagen, aangereden door een vrachtauto, geladen met vlas, van de fa. D. uit Axel. De gebr. H. liepen verwondingen in het gezicht op. Benoeming Burgerlijk armbestuur. Deze week werd alhier door het nieuw benoemde burgerlijk armbestuur een ver gadering gehouden waarbij als voorzitter werd gekozen de heer Aug. Suij. De heer H. van der Goore werd benoemd als secretaris. Een nieuwe penningmeester welk ambt werd bekleed door den gemeente ontvanger werd niet herkozen. De andere leden van het armbestuur zijnAl. Martens en Al. Meert. OVERSLAG. Besmettelijke ziekte. Vorige week werd in deze gemeente een geval van roodvonk geconstateerd. SLUISKIL. Tooneelvoorstelling. In het Meisjespatronaat werd Zaterdag avond ten bate van de R.K. Verpleging een voorstelling gegeven door 18 leden van de TooneelgroeD van het dagblad „Het Volk" uit Gent. Opgevoerd werd „De Wonder dokter", blijspel in 3 bedrijven. Het bleek al spoedig dat deze dolle klucht bij de aan wezigen insloeg. Het gelach was niet van de lucht, door de smakelijke vertolking van de rol van kozijn Manten, die zijn geniale vondsten, aangedikt met gebaren, op een koddige wijze naar voren bracht. Het ge lukte hem toch, den echten dokter Steven voor het oog van de bevolking te laten op treden als kwakzalver en den werkelijken kwakzalver Docus den indruk te geven een - toegezonden. /via tri iz: maci., kt i 4

Axelsche Courant | 1947 | | pagina 2