AL6EMEKNE VERGADERING A Spreker: De WelEd.Eestr. Heer CH. v. d. HEUVEL,'" 1 van de C.B.T.B. op 15 JAWUiRI, des namiddags 4 uuiW rt te TERNEUZEN in het Bötel „Des Pays Bas". TS met het onderwerp STIC AXE TERI JHR. DE GEER VOOR HET BIJZONDERE GERECHTSHOF. Op 9 en 10 Mei aanstaande zal de Eerste Kamer van het bijzonder gerechtshof te Amsterdam, onder presidium van prof. dr. J. A. van Hamel, de zaak van Jhr. D. J. de Geer, oud minister-president, behandelen. In de dagvaarding wordt Jhr. de Geer in hoofdzaak ten laste gelegd: dat hij tijdens het verblijf van de Ned. regeering in Enge land zich naar het door de vijand bezet gebied heeft begeven en aldaar zijn bro chure „De synthese van de oorlog" heeft doen verschijnen en verspreiden. Het onderzoek in de zaak de Geer was op 1 April 1.1. afgesloten. De oud-hoofd commissaris der Amsterdamsche politie, J. L. Posthuma en de hoofdinspecteur der Amsterdamsche recherche J. H. Heijlnk, hebben in verband met dit onderzoek ver schillende diplomatieke personen in België, Frankrijk, Duitschland en Engeland verkla ringen doen afleggen. Op de lange lijst der getuigen in deze zaak bevinden zich ook de namen van ver scheidene oud- ministers en andere vooraan staande personen van de Londensche regee ring. O.m. zijn opgeroepenJ. G. van Sillem, oud Ned. gezant te Portugal, mr. B. Ph. baron van Harinxma thoe Slooten, Ned. ambassadeur te Brussel, oud minister prof. dr. P. S. Gerbrandy, oud minister Ch. J. J. M. Weiter, oud minister G. Bolkestein, het Tweede Kamerlid J. H. Scheps, H. van Randwijk, hoofdredacteur van „Vrij Neder land". Voorts Otto Bene, destijds Duitsch gezant bij de rijkscommissaris (toegevoegd door het Duitsche ministerie van buiten- landsche zaken), Ernst Voorhoeve, oud propagandaleider van de N.S.B., dr. T. Goedewagen, oud secretaris-generaal van het departement van Volksvoorlichting. ELECTRONISCH KOKEN. In het begin van dit jaar reserveerde de United States Federal Communications Com mission, welke de verdeeling regelt voorde radiokanalen, een speciale korte golf voor het koken. De „Radarange" was enkele weken geleden frontpagina-nieuws. Huis vrouwen keken met een ongeloovigen blik toen zij lazen dat het electronisch fornuis een cake zal bakken, groenten koken, vleesch braden of bevroren vcedsel zal ontdooien binnen 5 tot 80 seconden. Toch drukte in het begin van Februari een tijd schrift het beeld af van het eerste keurig geëmailleerde electronische fornuis. Daar de „Radarange" werkt door middel van het uitstralen van een frequentie, veel gelijkend op die van een korte golf- of radarzender, in het te koken voedsel, begint de keuken een plaats in den aether op te eischen, tezamen met den radio-omroep, de televisie en radar. Electronische apparaten vormen in geenen deele het antwoord op alle industriëele problemen, doch sneller dan de hand, on eindig veei meer waarnemend dan het oog, en practisch geen vermoeidheid kennende, verrichten zij heden ten dage een ongehoord aantal taken en hebben honderden indus triëele processen omgevormd. Zooals de „Radarange" voedsel verhit, verhit electro nische kracht ook metalen, plasties en hout voor het lasschen of pletten. Met de nauw keurigheid van een onderdeel van een se conde van radar, controleeren en bepalen electronische buizen den tijd van fabricage processen, regelen motoren, tellen, inspec- teeren, meten, wegen en sorteeren het afge werkte product. Onderwijs door de film. Een jongen van een jaar of zeven, acht, die nog nooit zijn geboorteplaats in de Vereenigde Staten verlaten heeft en die lezen nog een tamelijk riskant avontuur vindt, geeft dikwijls blijk van een verba zende bekendheid met de details van plaatselijke toestanden en geografie van andere streken der V S. en van steden en landen aan gene zijde van den oceaan. „Gedurende zijn geheele leven" is hij naar de bioscoop gegaanop het witte doek heeft hij Amerika, China, Britsch Indië en een menigte beelden en gewoonten van andere naties en uit andere tijden gezien. De laatste jaren zijn paedagogen en film producenten meer en meer doordrongen geraakt van de waarde van dezen vorm van visueele opvoeding en hebben zij de uit breiding hiervan voorbereid en geleid door middel van speciale projecten. Het nieuwste op dit gebied zal een pro-r gramma zijn van 86 korte opvoedkundige kleurenfilms over geografie, welke binnen twee jaar vervaardigd zullen worden. Plannen om de film „even populair in de klas te maken als schoolbord en krijt" werden reeds tien jaar geleden gemaakt, toen de Motion Picture Association de Progressive Education Association een aan tal films ter beschikking stelde, welke be trekking hadden op de karaktervorming en de problemen der menschelljke samen leving. Op het oogenblik heeft de Teaching Film Custodians Inc. meer dan 10.000 afdrukken over 500 verschillende onderwerpen in de geheele V.S. verspreid. Een ander waarde vol project werd in samenwerking met de American Council of Education ontwikkeld. Gefinancierd door een schenking van 125 000 dollar van de verschillende Film-Maat schappijen, nam een groep vermaarde pae dagogen en specialisten op het gebied van audio-visueel onderricht in 1943 de lang durige taak ter hand om films over onge veer 200 onderwerpen, zonals wereld- geografie, democratie, rekenkunde, kunst, muziek en geschiedenis, te verzamelen. De commissie van de Motion Pictures Education, zooals deze groep heette, nam ook de taak ter hand de doeltreffendheid van nieuwe werkwijzen, ontwikkeld in oorlogstrainingsfilms en documentaires, te onderzoeken. Een film getiteld „Het hart en ae bloedsomloop" werd in verschil lende versies vervaardigd de „geloof het of niet"-methode, de vraag en antwoord- methode, en de deelname van den toe schouwer door middel van de oogen van een waarnemer. Verschillende methoden voor het gespro ken relaas, de beweging der beelden en kaarten werden toegepast om het instruc tieve element zoo hoog mogelijk op te voeren. Projecten voor experimenteele onderwijs- films zijn in alle deelen der V.S. gelan ceerd, aan de Oostkust, aan de universiteit van Chicago en in Hollywood. PSEUDO-CONTROLEUR GEPAKT. Een gewezen distributieambtenaar te Am sterdam, die destijds wegens fraude bij ver stek veroordeeld werd tot 3 maanden ge vangenisstraf en 3 maanden Veenhuizen, bezocht verschillende kruideniers, waarbij hij zich uitgaf voor controleur van den C.C.D. of van den Dfstributiedienst. Bij eventueele tekorten bood hij aan deze aan te zuiveren, waarvoor hij dan tevoren geld ontvingde winkeliers zagen hem evenwel nimmer terug. Ook kocht hij bij zijn be zoeken wel eenige distributieartikelen en beloofde over enkele dagen de bonnen en het geld te komen brengen. Na een grondig onderzoek heeft de CC.D. deze oplichter kunnen opsporen. Hij bekende het hem ten laste gelegde en werd in het Huis van Bewaring ingesloten. HENRY FORD f Henry Ford, de beroemde Amerikaansche industrieel, stichter van de Fordfabrieken is Dinsdagmorgen te Detroit overleden. Hij bereikte den leeftijd van 83 jaar. Henry Ford is in 1863 te Dearborn in de staat Michigan geboren als zoon van een voudige boerenlieden. Daar hij eveneens bestemd was voor het boerenvak, genoot hij slechts een zeer beperkte schoolopleiding en leerde hij niet veel meer dan lezen en schrijven. Ford werd echter gefascineerd door de wonderen der techniek en experimenteerde reeds als jongeman met werktuigen en machines, die hij op de boerderij aantrof. Op 25 jarigen leeftijd trad hij in dienst bij de Detroit Illuminating Co. In dezen tijd rees het plan bij hem op een zelfbewegend voertuig te construeeren. Zijn leertijd in de machinefabriek had hem een groote prac- tische kennis op technisch gebied verschaft en in 1892 voltooide hij zijn eerste auto mobiel. In 1899 stichtte hij in samen werking met enkele ondernemende lieden de eers'e auto-firma, doch deze firma was geen lang leven beschoren, daar Ford een conflict kreeg met de kapitaalgevers. Ford trok zich terug en riep in 1903 te Detroit de Ford Motor Co. in het leven. In 1906 had hij het grootste gedeelte van het kapitaal in handen en vingen de successen aan, die hem wereldberoemd zouden maken. De overtuiging, dat de automobiel een onmisbaar gebruiksvoorwerp voor allen is, is het uitgangspunt voor deze successen geweest. Zijn inzicht in het belang van een tot het uiterste doorgevoerde arbeidsverdeling en een groote technische zorgvuldigheid, hebben Ford mede in het rijk der groote industrieelen gebracht. Jamboree 1 94 7. „Jamboree France", het Jamboree-dagblad, zal de grootste oplage hebben van de kort stondige verkennersdagbladen en zal dage lijks verschijnen tijdens de geheele duur van de Jamboree en twee of drie dagen tevoren en er na. In het algemeen zal het er precies zoo uitzien als een groot dagblad, met een hoofdartikel, reportages van de voornaamste gebeurtenissen, teekeningen, foto's enz. Het formaat is de helft van een gewone krant. Het bestaat uit 8 pagina's. Men rekent er op, dat het een dagelijksche oplage zal hebben van 50 a 60 duizend exemplaren. Iedereen, ook hij, die niet naar de Jamboree kan komen zal zich tevoren erop kunnen abonneeren. De krant zal gedeeltelijk in het Fransch, gedeeltelijk in het Engelsch verschijnen, maar bepaalde belangrijke reportages worden ook in aidere talen gedrukt. Verder is er een heele fotopagina met opnamen van de gebeurtenissen van de vorige dag. Om het laatste nieuws zoo spoedig mogelijk naar Parijs te brengen, waar de krant gedrukt wordt en om vervolgens het noodige transport van het gedrukte blad naar Moisson te kunnen verzorgen, zal men noodzakelijkerwijs gebruik moeten maken van telefoonlijnen, anto's en zoo noodig van het vliegtuig. De Jamboree-stad. Op de Centrale Markt zullen winkels staan, die door echte kooplui gedreven worden. Deze huren de grond, waarop zij zich met hun koopwaar gaan nestelen en zij hebben zich te houden aan tevoren vast gelegde bepalingen. Er bestaan plannen voor de vestiging van twee restaurants, 's Middags veranderen die restaurants in „theehuizen". De kam peerders kunnen er iets anders gaan eten dan de „gewone pot" en er hun nieuwe vrienden uitnoodigen. In de fotowinkels kan men filmpjes en platen koopen en er komen boekwinkels, waarin boekwerken gedrukt in alle talen te koop zullen zijn. Voorts zijn er postzegel stalletjes met postzegels van allerlei vorm en kleur, met de keizerlijke Draak, de palmboom van Dahomet, de beeltenis van president Roosevelt, alles voor philatelisten. Verder een bank om een bankrekening te openen en deviezen uit te wisselen en een reisbureau dat de vreemdelingen allerlei inlichtingen kan verschaffen over de mooie plekjes in Frankrijk. De marktpleinen. Oost, West, Zuid, Noord, Centrum, het zijn niet de windstreken, maar de pleinen van de sub-kampen en van het leiderskamp, waaromheen zaken gevestigd zijn, die vol ledig door verkennerspersoneel gedreven worden it or ijj«oifa lie

Axelsche Courant | 1947 | | pagina 4