AXELSCHE K COURANT Franxeering bij Abonnement Axel. ZATERDAG 7 JUNI 1947 61e JAARG No. 68 NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN 1946: Jaar van geboorten en huwelijken. let Centraal Bureau voor de Statistiek ttfi (Jezer dagen de voorloopige cijfers «r den loop van de bevolking van nierland gedurende 1946 gepubliceerd. Waar het Nederland ook aan mag ont- iken na den oorlog, zeker niet aan babies, werden in 1946 283 802 kinderen geboren, [en gemiddeld 174.910 per jaar in de liode 1936—'39. Het geboortecijfer per 3 inwoners bedroeg in 1936—'39 20,3 in 1946 30,2; in vergelijking met de ooroorlogsche periode is het geboortecijfer is met bijna 50 pet. toegenomen. Een adere ana'yse van de cijfers doet zien, dat I hooge geboortecijfer niet een gevolg is ii het groote aantal huwelijken, dat na de mijding gesloten is, want het aantal tweede latere kinderen nam nog s'erker toe dan si der eerstgeborenen. Merkwaardig is de verspreiding van de tarten over het land. De verhooging ja ri,L niet in alle streken even sterk jptat. Vóór den oorlog hadden Noord en Limburg een veel hooger ge- cijfer dan het overige Nederland. |/946 vindt men het hoogste geboorte- h echter in Zuid-Holland en Utrecht i. 31,5 en 31,1 per 1000), terwijl Lim- en Noord-Brabant een geboortecijfer «29,4 en 30,8 per 1000 hebben. Ook is 1946 niets te bespeuren van de lage boortecijfers in de groote steden. Het middelde van Amsterdam, Rotterdam en b Haag ligt met 30,3 even boven het sgemiddelde. et is duidelijk dat deze sterke verhooging het geboortecijfer, ook als zij tijdelijk is, is land in de toekomst nog voor ernstige oblemen zal stellen. Er zijn ca. 75 000 Rt kinderen in 1946 geboren dan in 1945. beteekent dat men over 6 a 7 jaren er fmoet rekenen dat de lagere scholen minste 65.000 leerlingen meer moeten manen dan het vorige jaar. Het aantal tenen in Amsterdam, Rotterdam en Haag bedroeg in 1946 57 886 tegen 8 in 1945, een vermeerdering dus mei 8. Men zal voor deze kinderen, als den leerplichtigen leeftijd bereikt hebben, de noodige schoollokalen en leer- ichten moeten beschikken. Een tiental zal een extra aanbod van tenminste .000 nieuwe mannelijke werkers moeten trden opgenomen. ehalve het totaal geboorten nam ook aantal buitenechtelijke geboorten, zoowel loluut als relatief, sterk toe. Er werden 1946 6951 buitenechtelijke kinderen boren, dat is 25,2 per 1000 geborenen, !«n gemiddeld 2447 in de periode 1936 Er is echter de laatste 5 maanden iet uitzondering van December) eeh dui- daling waar te nemer. De sterfte over 1946 bereikte wederom vooroorlogsche pei'. Er vonden 79.784 gevallen plaats, dat is 8,5 per 1000, !en gemiddeld 8,7 in 1936—'39. Hierbij i? echter niet uit het oog verloren worden cijfers voor 1946 en de vooroorlogsche jiode niet direct vergelijkbaar zijn, daar <ns en na den oorlog de leeftijdsopbouw veranderd is en wel speciaal in de 'tijdsgroepen waaronder de sterfte het is. Eenerzljds zijn speciaal in den overwinter" vele oude menschen om- tooen,. waardoor het sterftecijfer in 1946 ligt dan anders hpt geval geweest anderzijds is door de zeer hooge 'oorte het absolute aantal sterfgevallen kinderen beneden het jaar zeer h^oe, '1 procentueel de kindersterfte in 1946, per 1000 levendgeborenen, reeds bijra br het lage vooroorlogsche peil van 37,1 1000 levendgeborenen bereikt heeft, cijfer werd nog ongunstig beïnvloed lr de hooge kindersterfte in Jan. en Febr. ^P' 69,1 en 52,8 oer 1000) Ter veree- diene, dat in Engeland de kindersterfte '939 51 en in 1946 43 per 1000 levend ennen was. 'ehalve de algemeene sterfte en de idersterfte is ook de sterfte aan t.b.c. der ademhalingsorganen, die in de oorlogsjaren sterk opgeloopen was, vrijwel tot het niveau van 1936—'39 gedaald. In 1946 zijn aan deze ziekte per 10 000 inwoners 3 3 over leden tegen gemiddeld 3,2 per jaar in 1936—'39. Men mag uit dit cijfer echter niet de conclusie trekken, dat ook de ziekte-frequentie van tuberculose tot het vooroorlogsche peil is gedaald. Hier blijft groote waakzaamheid geboden. De stijging in het aantal huwelijken, die na de bevrijding was waar te nemen, heeft zich ook in 1946 voortgezet. Er werden 107.074 huwelijken gesloten, dat is 11.4 per 1003 inwoners, tegen gemiddeld 69 179 dat is 8 per 1000 inwoners in 1936—'39. Speciaal de Meimaand met 17,6 huwelijken per 1000 inwoners viel op. Berekent men met behulp van de voor gaande cijfers en die van vestiging in en vertrek uit Nederland (het vestigingsoverschot bedraagt 34 000 personen) de grootte van het inwonertal van ons land, dan blijkt, dat wij de 9Vg millioen ruim gepasseerd zijnop 1 Januari 1947 bedroeg het aantal inwoners 9 534.000, een bevolkingstoeneming van 239.000 sedert 1 Januari 1946 en van 700 000 sedert 1 Januari 1940. Nederlandsch gangsterdom. Met groote voldoening zal zeker het overgroote deel van het Nederlandsche volk het bericht ontvangen hebben, dat de zoo zeer beruchte veesmokkelaarsbende, die sinds langen tijd haar parasietenwerk be dreef, eindelijk op een goede plaats gele genheid zal krijgen zich over haar a-sociale practljken te bezinnen. Oidanks de steeds scherper wordende regeeringsmaatregelen konden zij dank zij een verbluffend raffinement hun obscure manipulaties voortzetten en het voor den Nederlandschen consument zoozeer benoo- digde voedsel tot eigen gewin in den vreemde zenden of doen zenden. Het is den C C D.-ambtenaren gelukt deze landelijk vertakte organisatie „op te rollen" en onschadelijk te maken en het is nu bepaald geen koren op den molen dier genen, die zich voorstanders noemen van de afschaffing van dit corps. Allerwege kan men een sinds den oorlog sterk geslonken moreel besef en verwaterd verantwoor delijkheidsgevoel constateeren, dat voort durend strenge controle eischt. Want behalve veesmokkel is ook textiel een veelbegeerd artikel voor frauduleuze handelingen. In dezen tijd brengen dergelijke ontdek kingen de noodige deining. De werkers op alle gebied sterk aan normen gebonden zien zich hier in massalen omvang van hun voedingsmiddelen berooven en zulks alleen ten gerieve van een groep lieden zonder sociaal besef, die zich niet bekom meren om den toestand der verarmde volksgemeenschap. Behalve economische schade, heeft dit kwaad ook een andere zijde. Het ondergraaft de moraal der massa, kweekt den kankergeest die ons Hol landers toch al niet vreemd is aan op ateliers en werkplaatsen, in café's, treinen, enz. Zij ontnemen het volk den zoo hoog noodigen „fighting spirit" om uit het moeras te komen. Nu het de C.C.D. gelukt is deze organi satie en haar activiteit een halt toe te roe pen, zal het woord aan Vrouwe Justitia zijn. Hier is meer noodig, dan alleen een „Ver beter de wereld en begin bij uzelf." De justitie straffe naar veler hoop deze karakterlooze egoïsten op voorbeeldige wijze. Opdat er een voorbeeld gesteld worde aan allen, die alleen maar willen zijn sloopers van de volkskracht, aan dit Neaer- landsch gangsterdom. Hel water in de overstroomde gebieden in Engeland daalt thans overal, ofschoon het naar schatting twee maanden zal duren, alvorenr het rijke bouwland geheel kan worden drooggepompt. Koning George van Griekenland f Koning George II is Dinsdagmiddag, toen hij ra een bespreking met den minister van onderwijs, in het paleis was teruggekeerd om het noenmaal te gebruiken, onwel geworden De koning begaf ziel naar zijn slaapkamer, waar hij door een duizeling werd bevangen. Toen de adjudant des konings, dien men gewaarschuwd had, het vertrek betrad, was de vorst reeds stervende. F.en ijlings ontboden arts kon slpchts den dood door hartverlamming vaststellen. De koning, die den leeftijd van 56 jaar heeft bereikt, was lijdende aan angina pectoris. Donderdag is het lichaam van koning George raar de Metropolitaansche kerk overgebracht, waar het is opgebaard. De begrafenis zal morgen plaats vinden te Tatoi. Koning George II, die een achterkleinzoon van koningin Victoria van Engeland was, volgde in 1922 zijn vader koning Konstan- tijn op. In 1917 werd koning Konstantijn door de Entente gedwongen het land te verlaten. Een jongere broer van George werd toen tot koning uitgeroepen. George werd gepasseerd omdat hij in de Pruisische garde had gediend. Na den dood van Alexander in 1920 en na den troonsafstand van Konstantijn in 1922 werd hij tot koning uitgeroepen. De republikeinsche partijen noodzaakten hem weldra het land te verlaten en in 1924 werd bij plebisciet de republiek afgekondigd en werd de koning van zijn Iroon vervallen verklaard. Nadat het Grieksche volk zich voor een monarchie had uitgesproken, besteeg hij in 1935 andermaal den troon. In April 1941 moest hij, daartoe gedwongen door de Duit- sche invasie in Griekenland, uitwijken naar Engeland. in S'ptember 1946 stemde het Griek«che volk opnieuw voor de monarchie en keerde de koning naar zijn land terug. George II werd 20 Juli 1880 geboren. In 1921 huwde hij Elizabeth, de oudste dochter van koning Ferdinand van Roemenië. Het huwelijk, dat kinderioos bleef, werd in 1935 ontbonden. De nieuwe koning, Koning Paul I, is de vijfde vorst uit hel huis Sleeswijk-Holstein- So iderburg-Glucksburg, dat met George I (prins Willem van Denemarken) in October 1863 aan de regeering kwam. De koning werd 14 December 1901 te Athene geboren en huwde in 1938 met de destijds 25 jarige Frederika Louise, prinses van Hannover, Groot-Brittannië en Ierland enz., een dochter van den hertog van Brunswijk. Uit dit huwelijk zijn drie kinderen geboren, prins Konstantijn, geboren in 1940, die thans kroonprins wordt, prinses Sophia, geboren in 1938 en prinses Irenp, die in 1942 te Kaapstad het levenslicht aanschouwde. De koning heeft in handen van aarts bisschop Damaskinos den eed afgelegd. In een boodschap aan het Grieksche volk zeide koning Paul„Wij zien ons voor een strijd geplaatst, waarbij het om ons bestaan, onze onafhankelijkheid en onze vrijheid gaat. Eensgezind zullen wij hem tot een goed einde brengen." De begrafenis. Prins Bernhard zal de begrafenis bijwonen van Koning George van Griekenland. De zustpr van den overleden koning Koningin-moeder Helena van Roemenië, kroonprins Olaf van Zweden, prins Frederik van Denemarken, de hertogin van Kent en luitenant Philip Mountbatten (Prins Philp van Griekenland) zullen eveneens bij de teraardebestelling aanwezig zijn. Het Gooische tribunaal deed Dinsdag uitspraak in de zaak tegen dee Hilversum- schen mnsicus, Louis Schmid\ meer bekend als „Kovscs Lajos". In zijn uitspraak qualificeerde het tribunaal hem als een rasechte N.S.B.'er. De uitspraak luidde inlerneering voor drie jaar met aftrek, zoodat Louis Schmidt op 1 Juli 1948 in vrijheid zal worden gesteld. Voorts ontzette het tribunaal hem uit de beide kiesrechten en het recht om een leidende functie te bekleeden in het radiobedrijl voor den duur van het leven. aren. Met het oprich- erkrijgen van subsidie Ook leerlingen en oodig. De geschikte -. P. Lefeber. Hij was net ervaring en een ig. 4 Juni 1935 ging Sept. 1937 ging hij n rust, want hij wist, is, die overblijft voor et Bestuur der Land- rom de aanwezigheid hoogen prijs, it 2 klassen met 39 l jaar geleden, op 4 ,r. Lefebtr de schooi r. Booij, die wel een meemaakte van de - de Zeeuwsche klei, eerde jongens verlie- ïans bijna 70 leerlin- llen op tot nog meer- chool dan tot dusver, thans in het centrum 0 jaar was dhr. Joh. erwijl spr. deze functie in de bezettingsjaren /an vreemde smetten, .andstand betrad de jaar landbouwonder- groiidslag. Daardoor 1 en beseffen dat alles er. Dan is en wordt ilaus.) zenuwen een loor het Hoofd der r. K, Booy. it bestuur met deze is alle begin moeilijk, en dhr. P. ie Feber, eens iets. Landbouw- i bij wijze van proef. je officieele opening laarna een overzicht sur en exterieur der -lieten de eerste ge- i de school. Zoo ging le schooi had steeds am in 1929 een kink zich geen leerlingen ging dat weer beter. 68 leerlingen, zen dag voor 12 jaar lemoreerde zijn eerste candidaten werd hij waren toen vele auto- jied van landbouw- )esturen enz. Dhr. le levensloop. De over- •as voor hem een teer am dhr. le Feber nog Dl. Op 5 September onvergetelijke vriend. Ier aan den steen op dankbaarheid door de en. spr. uitvoerig enkele ngaande belevenissen b veel met de jongens Booy. „Mooie, maar ngen". boer-zijn zien in bet Want wat baat het ie heele wereld gewint ijn ziel? t met :choolbestuur en cht was steeds, goed. tal van provinciale en te mogen begroeten, gden van velschillende en de leerlingen, irs en inzonderheid tuig zien ongemnaera ^'oörningwi volkomen gelijkmatig voort beweegt ojp 6 km. boven zeeniveau (ruim 1000 m. hdoger dan de top van de Mont Hij leert hem." (Jesaja 28: 26.) Boven het podium hing een Axelsch wapen, geflankeerd door de jaartallen in de kosten. Ook.^TI<uri-'eenten Axel, Zaams'ag, Terneuzen G. P. vangroe- gen het hunne bij. Da? P. O., beidëu o ok Contribuanten, 2 v t,.ip. Genietroepen te fwij dank verschuldigd heeft geleid en tot oge God ons werk en tot heil van onze jus). i volgde de van de Commissaris s= Koningin, die zijn gelukwenschen uitsprak met dit jubileum. Ook het provinciaal bestuur heeft het nut van landbouwonderwijs ingezien en subsidie toegekend. Abonnements prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de Advertentieprijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. „en zijn

Axelsche Courant | 1947 | | pagina 5