AXELSCHE COURANT AXELSCHE Wj COURANT P a 81 It t n. I DE TOLUNIe" Een Paasch-symbool. Framceering bij Abonnement Axel. ZATERDAG 7 JUNI 1947 NIEUWS- en ADVERTENTIEB 61e JAARG No. 68 VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Frankeering bij Abonnemert Axel. ZATERDAG 5 APRIL 1947. 61e JAARG. No. 53 NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM HET is goed dat wij in deze dagen, waarin zoo onnoemelijk veel wat edel en goed is, bewust of onbewust wordt verguisd of vertrapt, onzen blik eens een oogenblik binnenwaarts richten en aandacht schenken a^n de diepere stemmen der ziel, welke vragen naar God, maar die helaas zoo vaak door het drukke gejoel van buiten worden overschreeuwd. Want, we kunnen het niet ontkennen, al gevoelen we het misschien niet zoo direct, in ieder mensch leeft een drang naar God. Een groot kunstenaar heeft die drang aldus onder woorden gebracht: „Noch in het beitelen, noch in het schilderen vindt mijn ziel voldoening, maar mijn hart hunkert naar de liefde Gods, die van het kruishout Zijn armen naar ons uitstrekt". We zien niet genoeg naar de wereld die in ons iswe gaan niet dikwijls genoeg naar de schatkamer van ons hart, doch we kijken te veel naar wat buiten ons is en dat gaat steeds ten koste van ons diepere innerlijke rijk. De moderne mensch is te veel verintel- lectualiseerd en kent niet meer de eenvoud van de overgavehij tracht alles met zijn nuchter verstand te doorgronden. PAASCH-FEEST? Het is noodig elkander ook op den dag der gedachtenis van Christus' opstanding de volle waarheid te zeggen en dan zullen we moeten erkennen dat de wereld zich Paschen heeft toege- eigend en dit feest der Christenheid heeft geschonden en bezoedeld. Want wat maakt de wereld feitelijk van Paschen Kort gezegd een „feest" van pret en van uitgaan en soms nog erger. Zoo wordt door de wereld met het woord Paaschfeest gedachten- en gewetenloos omgesprongen. We zien de bezoedeling ervan aan alle kanten om ons heen en den dieperen zin van het Christendom slag op slag schenden We zijn zoo licht geneigd, ons met Paschen. wanneer alles in de natuur tot nieuw jong leven geroepen wordt, over te geven aan een zekere poëtische stemming en we zullen daar geen kwaad woord van zeggen, want we beleven dan vaak teere en onvergetelijke oogenblikken. Doch als we waarlijk Paasch- feest willen vieren, dan moeten we dieper door dringen dan in het mooie der natuur en ons niet slechts laten beheerschen door poëtische stemmingen, die tenslotte toch als nevelen door de zon uiteengereten worden. Het zwaartepunt moet op het Paaschfeest niet bij het wereldsche vermaak, doch bij de Overwinning op een diep gezonken wereld worden gezocht. F. Ingediend is de memorie van toelichting op het voorloopig verslag van de Tweede Kamer, betreffende het wetsontwerp tot goedkeuring en uitvoering van de op 5 September 1944 te Londen tusschen de regeeringen van Nederland. België en Luxemburg gesloten douane-overeenkomst. Na een uitvoerig historisch overzicht wordt in de memorie verklaard, dat de in de douane-overeenkomst voorziene maatregelen, welke onmiddellijk en rechtstreeks wijziging brengen in het goederenverkeer, van meer beperkte strekking zijn dan men geneigd is aan te nemen. De overeenkomst gaat niet verder dan toepassing van een voor de verdragsluitende partijen gelijk»tarief van invoerrechten tegenover andere landen en het wederzijds verleenen van vrijstelling van invoerrechten bij invoer van goederen, afkomstig uit het gebied van den verdrags partner. Fen volkomen tolunie komt in dit stadium nog niet tot stand. De douane overeenkomst heeft immers niet tot gevolg, dat de verdragsluitende partijen haar gebie den vereenigen tot één douanegebied, dat zoowel naar buiten als naar binnen een eenheid vormt. De Nederlandsch-Belgische douanegrens wordt piet alleen gehandhaafd ten aanzien van den invoer uit andere landen, doch in technisch opzicht mede in het goederenverkeer tusschen de verdrag sluitende landen onderling. De verdrag sluitende partijen zijn voornemens de douane-overeenkomst uit te bouwen tot een volkomen tolunie Indien een volkomen tolunie tot stand wordt gebracht, valt de grens tusschen Nederland en België niet volledig weg, Zij blijft ook dan nog bestaan voor de toepassing van de wettelijke bepa lingen, welke op het deviezenverkeer en de reglementeering van den in- en nitvoervan goederen betrekking hebben. Ieder land gaat zich specialiseeren op het produceeren van die goederen, waarvoor het relatief het meest geschikt is, en elk deelnemend land krijgt een grooter afzetgebied voor zijn totale productie. D.e onderlinge grens kan eerst geheel worden prijsgegeven, indien tusschen de verdragsluitende partijen een economische unie tot stand komt. Een zoodanige unie wordt door partijen als uiteindelijk resultaat van haar samenwerking beoogd. De geleidelijke verbreeding van deze samenwerking moet worden gezien als een natuurlijke ontwikkelingsgang. Wordt dit doel bereikt, dan zullen noch invoer rechten, noch contigenteeringen of deviezen, restricties het handelsverkeer tusschen de verbonden landen onderling belemmeren en zullen de voorwaarden zijn geschapen voor het voeren van een gemeenschappelijke handelspolitiek met derde landen. Dit vereischt esn volledige samenwerking op economisch gebied. Het prijs- en loonpeil van de deelnemende landen zal aan elkaar moeten worden aangepast. In een persbijeenkomst heeft de heer F. W. A. M. Paijmans, hoofd van de afdeeling invoerrechten van het ministerie van financiën een toelichting gegeven omtrent het wets ontwerp. De heer Paijmans wees erop, dat de te Londen gesloten douane overeenkomst, door de latere, volledige bevrijding van Nederland na België en Luxemburg, niet zoo spoedig in werking kon treden, als oorspronkelijk was gehoopt. Bij aanvaardkg van de douaneovereenkomst zullen de deelnemende landen naar buiten eenzelfde tarief voor invoerrechten hebben. De af zonderlijke douanegrens der bij de overeen komst betrokken landen valt niet weg. Men blijft aan de gienzen de bestaande regelingen handhaven. In het wederzijdsche verkeer echter vallen de douanerechten weg. Deze douaneovereenkomst moet men niet ver warren met een tolunie. Bij een tolunie bestaat douanegemeenschap, waarbij de douanegrens wegvalt. Er is dan ook geen sprake van, dat met de aanvaarding van de douaneovereenkomst het geheele goederen verkeer tusschen de betrokken landen zou vrij komen, of dat de bestaande deviezen regelingen komen te vervallen. Aan de reglementeeringen van goederen en deviezen in de drie landen wordt met deze overeen komst niets veranderd. Als uitgangspunt werd overeengekomen, dat de vast te stellen rechten niet hoöger zouden zijn, dan in 1939 in een der betrokken landen werd berekend. Zooals bekend werden er na de bevrijding van Nederland geen invoerrechten geheven. De opheffing van de schorsing van rechten valt straks samen met de in werkingtreding van de douaneovereenkomst. Wijziging van de tarieven is mogelijk bij Kon. Besl Het eten van en het spelen met eieren is een voorjaarsgebruik, dat reeds veel ouder is dan het Paaschfeest. Men vindt het bij alle volken en in alle religies en overal is het ei het symbool van het in een verhard hulsel besloten leven, dat de wand van zijn kerker doorbreekt. Het Christendom heeft dit oude zinnebeeld overgenomen en het in verband gebracht met de verrijzing van den Heer uit het graf. De vogel, die uit dit steenen hulsel te voorschijn treedt, krijgt vleugelen en stijgt ten hemel. In het schijnbaar doode ligt de kiem van het leven besloten. Gelijk zulk een Paasch ei is ook de knop der struiken, waaruit zich een waaier van bloemen en bladeren ont plooit. En de onooglijke pop. waaruit een kleurige vlinder zich losworstelt. In duizen derlei vormen herhaalt zich dit wonder in de natuur. Wij hebben geleerd, deze lichamelijke verschijnselen als een toepassing van een ook geestelijk en zedelijk beginsel te zien. In de gelijkenis van den Verloren Zoon juicht de vader: „Deze mijn zoon was dood en is weder levend geworden Hiermee duidt hij op een geestelijke, zedelijke her leving Er is op deze wijze veel dood, zoowel in de menschen als in hun gemeen schap. Vaak gelijkt ons bestaan op een verwinterd landschap, vaal en dor. waaruit alle kleur .is verdwenen. Zijn doode zielen, is een doode maatschappij tot leven te wekken Dan moet er een wonder gebeuren! Het zelfde wonder, dat wij telken jare op het Paaschfeest weer vieren. Wanneer wij de Paasch-symbolen be schouwen, treffen ons twee dingen. In de eerste plaats dat het leven reeds verscholen zit in het ei, in de knop, in de pop, en daarnaast: dat het de zon is, het licht, de warmte, die dit verstolen leven uit de ver harde schaal doet doorbreken. Dit is iets, wat Paschen ons moet doen beseffendat het in ons niet zoo dood is als het lijkt, maar dat wij binnen in ons een kern van leven blijven behouden ook tijdens ons dofste en hardste bestaan. En, dat een weinig warmte, een vriendelijke koestering, een zonnige omgeying in staat zijn, dit verloren gewaande leven te wekken en weder werkzaam te maken, Wat zou er van den verloren zoon terecht zijn gekomen, indien de vader hem met hardheid en stugge strafvaardigheid had ontvangen Paschen noodt ons tot liefde rijke tegemoetkoming jegens de verharden, die warmte behoeven om het wonder der herrijzing aan zich te zien voltrekken. Wegens het Paaschfeest verschijnt aanst. Woensdag de Axelsche Courant niet. aren. Met hetoprich- erkrijgen van subsidie Ook leerlingen en Dodig. De geschikte P. Lefeber. Hij was net ervaring en een ïg. 4 Juni 1935 ging Sept. 1937 ging hij n rust, want hij wist, is, die overblijft voor et Bestuur der Land- rom de aanwezigheid hoogen prijs. :t 2 klassen met 39 l jaar geleder, op 4 ir. Lefebtr de schooi Booij, die wel een meemaakte van de - de Zeeuwsche klei, eerde jongens verlie- lans bijna 70 leerlin- llen op tot nog meer- chool dan tot dusver, thans in het centrum 0 jaar was dhr. Joh. erwijl spr. deze functie in de bezettingsjaren van vreemde smetten, .andstand betrad de jaar landbouwonder- groiidslag. Daardoor 1 en beseffen dat alles er. Dan is en wordt >laus.) ♦Wgtuig zienongeninaera aoor lucnt- s^oomingwi volkomen gelijkmatig voort beweegt o£p 6 km. boven zeeniveau (ruim 1000 m, hcVoger dan de top van de Mont ,en zijn uod onderriem nem van de wijze, Hij leert hem." (Jesaja 28: 26.) Boven het podium hing een Axelsch wapen, geflankeerd door de jaartallen zenuwen een loor het Hoofd der r. K, Booy. :t bestuur met deze is alle begin moeilijk, en dhr. P. Ie Feber, eens iets. Landbouw- i bij wijze van proef. Ie officieele opening laarna een overzicht sur en exterieur der rlieten de eerste ge- i de school. Zoo ging le school had steeds am in 1929 een kink zich geen leerlingen ;ing dat weer beter. 68 leerlingen, zen dag vuor 12 jaar lemoreerde zijn eerste candidaten werd hij waren toen vele auto- Died van landbouw- )esturen enz. Dhr. le levensloop. De over- •as voor hem een teer am dhr. le Feber nog Dl. Op 5 September onvergetelijke vriend. Ier aan den steen op dankbaarheid door de en. spr. uitvoerig enkele ngaande belevenissen b veel met de jongens Booy. Mooie, maar ngen". boer-zijn zien in bet Want wat baat het le heele wereld gewint ijn ziel met schoolbestuur en cht was steeds, goed. tal van provinciale en te mogen begroeten, gden van velschillende en de leerlingen, irs en inzonderheid wij dank verschuldigd heeft geleid en tot oge God ons werk en tot heil van onze lus). volgde de van de Commissaris Koningin, vierde in de kosten. Ook *>p™>r^enten die zijn gelukwenschen uitsprak met dit Axel, Zaams'ag, Terneuzen G. P. vangroe- jubileum. Ook het provinciaal bestuur heeft gen het hunne bij. Da? P. O., beiden het nut van landbouwonderwijs ingezien en oiok Contribuanten, 2 v.djip. Genietroepen te subsidie toegekend. Abonnements prijs Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom Advertentieprijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. Abonnements prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl 1,25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indiè fl. 1,55. Buitenland fl. 2, Advertentieprijs 7 cent per m.m. Inaezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. Kleine Advertentiën (maximum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra.

Axelsche Courant | 1947 | | pagina 1