AXELSCHE COURANT AXELSCHE H COURANT Franxeering hij Abonnement Axel ZATERDAG 7 JUNI 1947 61e JAARG No. 68 NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD EUWSCH-VLAAND EREN Frankeering bij Abonnement Axel WOENSDAG 2 APRIL 1947. 61e JAARG. No. 52 NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD ZEEUWSCH-VLAANDEREN VOOR Woensdag en Zaterdag Hoofdredactie Adres Redactie en Administratie: Drukker-Uitgeefster: C. VINK-van VESSEM AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ VINK Firma J. GEMEENTERAAD VAN AXEL. Zitting van Zaterdag 29 Maart. Afwezig de heeren P. J. van Bendegem, Fanoy en Tollenaar. Ml 2 filfic** 38©** De voorzitter opent de vergadering en wijdt hierna enkele woorden aan de nage dachtenis van wijlen wethouder A. P. de Ruijter, wiens overlijden den Raad zoo spoedig in vergadering bijeen brengt. Spr. schetst de groote plaats en beteekems welke de ontslapene in ons gemeenschaps leven heeft ingenomen- Hij heeft geruimen tijd zijn beste krachten voor de pub'ieke zaak gegeven. Hij was een man, die als geen ander er kans foe zag een brug te slaan, waar een ander dit niet meer mogelijk achtte Groepen die ver uit elkander waren wist hij nog bij elkaar te brengen. Bij een publieke zaak is dat van ontzettend groote beteekenis. Zulke menschen zijn onmisbaar. Verbindingen verbreken destructief werken is makkelijk. Constructief werken verbirdingen opbouwen is moeilijker. Wijlen dhr. de Ruijter had een meegaand karakter, hoewel hij ni' t karakterloos was. Die met hem werkten, wisten, dat er één punt was waarover hij niet meer wilde praten. Hij wist waar hij stond. Hij was een man van recht door zee. Als bekwaam stuurman heeft hi] ais lid var de Raad en ook als wethouder zijn taak vervuld. Ook als lid en voorzitter van het Burg. Armbestuur was zijn werk geen routine-werk. Routine-werk verhardt. Doch zulks was bij hem niet het geval. Hij kende de wisselvalligheden des levens en ook de slechte kansen daarvan en de onverwachte dingen. Ik heb altijd gemerkt, dat hij ernstig zocht naar de juiste verhou ding tusschen barmhartigheid en recht. Hij schoof nooit zichzelf naar voren. Hij had altijd het doel in het oogde res publica, het algemeen belang. En daarom zullen wij hem hier slechts noode missen. Laten wij hem in gedachtenis houden, door zoo zijn voetsporen te drukken. De voorz. deelt mede, dat de h h. Fanoy en Tollenaar (de laatste wegens ongeval) afwezig zijn. De notulen der vergaderingen van 11 Febr. en 1 Maart zijn nog niet gereed, zoodat vaststelling nog niet kan plaats hebben. Een begrootingswijziging van 1945 wordt z.h.s. goedgekeurd. Ged. Staten keuren een leening goed, groot f 27.500 voor aankoop van een auto-kipwagen. Tengevolge van het overlijden van dhr. A. P. de Ruijter is een vacature ontstaan in den gemeenteraad. Ter voorziening in deze vacature heeft de voorzitter van het Hoofd - stembureau dhr. M. van Doeselaar als lid van den Gemeenteraad benoemd verklaard. Onder overlegging der desbetreffende stuk ken zal deze door een commissie moeten worden onderzocht. Hiertoe benoemt de voorz. de heeren v. d. Berg, Wondergem en Sytema. (Weth. v. Bendegem komt ter vergadering.) Dhr. Sytema rapporteert namens de commissie, dat de geloofsbrieven onderzocht zijn en verzocht daarom dhr. van Doeselaar als raadsltd toe te laten. Het derde punt is de benoeming van een wethouder, in verband met het overlijden van dhr. A. P. de Ruijter. De voorz. verzocht dit uit te stellen tot over 3 weken, teneinde de beroepstermijnen in acht te nemen, Gelet op den korten termijn achten B. en W. het niet noodzakelijk een tijdelijk wethouder te benoemen. Punt 4, voorloopige vaststelling, van de pemeenterekening dienst 1944 en die der bedrijven over dat jaar en van het Burg. Armbestuur over 1944. i&JïÉ "Déze rekeningen zien er als volgt uit: Gewone dienst. TotaaT nadeeiige sloten Totaal batig slot 227.969,67 97.850,38 Nadeelig slot Kapitaaldienst. Totaal nadeplive sloten Totaal batig slot f 130.119,29 12.279.60 725,— De voor.z. zegt, dat B. en W. zich t.a.v. deze kwestie reeds gericht hebben tot de Z.-Vl. Waterleiding Mij., doch wegens materiaalgebrek kon dit toen niet doorgaan. Dhr. Pijpelink zegt, dat het leidingnet reeds ligt tot Coegorspolder en Graafjansdijk, dus groote netsuitbreiding zou niet noodig zijn. Dhr. Wondergem zegt nog, dat 7 jaar geleden geen 20 pet. der betrokken bewo ners voor aansluiting was. De voorz. zegt een nader onderzoek toe. De vergadering wordt hierna gesloten. aren. Met het oprich- erkrijgen van subsidie Ook leerlingen en lodig. De geschikte P. Lefeber. Hij was net ervaring en een ig. 4 Juni 1935 ging Sept. 1937 ging hij n rust, want hij wist, is, die overblijft voor et Bestuur der Land- rom de aanwezigheid hoogen prijs. >t 2 klassen met 39 l jaar geleden, op 4 j ir. Lefebtr de schooi r. Booij, die wel een meemaakte van de de Zeeuwsche klei, f 11.554 60 oir. de rekening Nadeelig slot Ook wordt voorgesteld van het gasbedrijf over 1944, met inacht neming van het rapnort der commissie van onderzoek, voorloopig vast te stellen met de navolgende cijfers: Afd. I. Deze rekening sluit met een totaal aan baten en lasten van f 153.772,56. Totaal ortvargsten f 81.121,66 uitgaven f 78.273,74 Batig saldo f 2 847,92 De rekening van den Vleeschkeuringsdienst over datzelfde jaar is ook door die commissie onderzocht. In afwachting van het daarover uit te brengen rapport wordt voorgesteld deze rekening vast te stellen met de na volgende cijfers Aid- Deze rekening sluit met een totaal aan lasten en baten van f4 852,95. ""'"Afd II. m- «Ma»?..' «Ra Totaal inkomsten nihil, uitgaven] idem, sluitende quitte. De rekening van het Burgerlijk Armbe stuur over hetzelfde jaar is ook onderzocht. In afwachting van het rapport der com missie wordt voorgesteld de rekening van het Burg. Armbestuur goed te keuren met de volgende cijfers Gewone dienst: Ontvangsten f20.568,06, uitgaven idem, sluitende quitte. Kapitaaldienst Ontvangsten en uitgaven geene. Dhr. v. d. Berg rapporteert namens de commissie van onderzoek, dat de rpkeningen van gasbedrijf, vleescheuringsbedrijf en arm bestuur zijn nagezien en accoord bevonden. Dhr. Scheele zegt, dat hij met dhr. de Feijter enkele steekproeven heeft genomen betreffende de gemeenterekening 1944 en deze in orde zijn bevonden. Z.h.s. worden de diverse rekeningen voor loopig goedgekeurd. Punt 5, vaststelling eener wijziging der gemeentebegrooting en die van het vleesch- keuringsbedrijf, beiden dienst 1946, worden z.h.s. aangenomen. Bij de rondvraag vraagt dhr. v.d. Berg wanneer de uitbetaling van de opbouwtoe- lage zou kunnen plaats hebben aan los gemeente-personeel over 1945—'46, zulks krachtens een raadsbesluit. De voorz. zegt, dat men nog wel even geduld zal moeten hebben. Dhr. Pijpelink bepleit een spoedig her stel van het Spuipadje. Verder vraagt dhr. Pijpelink B. en W. een onderzoek te willen Instellen naar de mogelijkheid om de buitenwijken, en inzon derheid Schapenbout, aan te sluiten aan de waterleiding. Uit onze omgeving. OUDERAVOND CHR. NAT. SCHOOL. Donderdag had de ouderavond plaats van de Chr. Nat. School alhier. De groote speel zaal van de Chr. Bewaarschool was geheel met belangstellenden gevuld, toen de voor zitter der vereeniging, dhr. J. M. Oggel, de vergadering opende. Het hoofd van de Lagere school hield een lezing over de 'oorsprong en het doel van het Chr. Nat. Schoolonderwijs, waarbij hij uitvoerig uiteenzette, hoe de school uit het gezin was gegroeid, daarop rustte en daarvan de voortzetting was. Een prettig half uur'je was ee* vraaggesprek, onder leiding van dhr. L. Hamelink met de leer lingen van de zesde k'as, waarbij tal van vragen uit alle onderwijsvakken vlot door de kinderen werder beantwoord. Hierna werd het wsrk der leerlingen be zichtigd, dat in de leslokalen der Bewaar school lag tentoongesteld. Eindelijk betrad het hoofd van de U.L.O.-school het podium en vertelde in een gezellige causerie iets over het onderwijs aan zijn school en en besprak de mogelijkheden voor hen, die het eindpunt dezer school bereikten. Het agenda werd afgewisseld door het recitee- ren van enkele gedichten door leerlingen van de zesde klas. Toen de vergadering werd gesloten op gebruikelijke wijze, keerden de vele eerde jongens verlie- lans bijna 70 leerlin- llen op tot nog meer- chool dan tot dusver, thans in het centrum 0 jaar was dhr. Joh. erwijl spr. deze functie in de bezettingsjaren /an vreemde smetten, .andstand betrad de jaar landbouwonder- grondslag. Daardoor 1 en beseffen dat alles er. Dan is en wordt ilaus.) zenuwen bezoekers voldaan huiswaarts. V. P. Z., AFD. HULST. Op 31 Maart jl. hield de V.P.Z., afd. Hulst en omstreken een algemeene ledenvergade ring in „De Koning van Engeland" te Hulst. De Weledele Heer H. A. A. Baron Collot d'Escury presideerde deze eerste vergade ring na de bevrijding. Hij memoreerde den toestand der vereeniging, en spoorde elke pluimveehouder aan lid te worden der V. P.Z. Door eendrachtige samenwerking kan er veel bereikt worden voor onze leden. De consulent der Rijkspluimveeteelt te Goes woonde deze vergadering bij en alle ge vraagde inlichtingen werden door hem ver strekt. Het bestuur werd als volgt samen gesteld VoorzitterH. A. A. Baron Collot d'Escury te Kloosterzandesecr.- penn. Iz. de Feijter Wz.. AxelG. C. Verwilghen, St. JansteenE. C Dekker, Zaamslag en Em. Verhelst, Koewacht. Ook werd de contributie vastgesteld. Daar mej. M. Steijaert te Hulst niet meer aanmerking wenschte te komen voor het werk der eierveilinc, werd in haar plaats benoemd de heer C. C. Jesoirens te Axel voor het ophalen der eieren bij de leden. De familie Steijaert heeft 25 jaar aan de eierveiling der V P.Z. haar krachten gege ven. De Voorz. sprak hen dan ook namens alle leden enkele woorden van lof en waardeering. Daarna sloot hij deze druk bezochte vergadering. dooming beweegt o 1000 m. zich ongenmaera aoor volkomen gelijkmatig voort- 6 km. boven zeeniveau (ruim hdtoger dan de top van de Mont „en zijn uod onaerricm nem Hij leert hem." (Jesaja 28: 26.) Boven het podium hing een Axelsch wapen, geflankeerd door de jaartallen een loor het Hoofd der r. K, Booy. :t bestuur met deze is alle begin moeilijk, en dhr. P. Ie Feber, eens iets. Landbouw- n bij wijze van proef. Ie officleele opening laarna een overzicht :ur en exterieur der 'lieten de eerste ge- i de school. Zoo ging te school had steeds am in 1929 een kink zich geen leerlingen ;ing dat weer beter. 68 leerlingen, zen dag vuor 12 jaar lemoreerde zijn eerste candidaten werd hij waren toen vele auto- lied van landbouw- lesturen enz. Dhr. Ie levensloop. De over- *as voor hem een teer am dhr. Ie Feber nog il. Op 5 September onvergetelijke vriend. Ier aan den steen op dankbaarheid door de en. spr. uitvoerig enkele ngaande belevenissen b veel met de jongens Booy. „Mooie, maar ngen". boer-zijn zien in bet Want wat baat het le heele wereld gewint ijn ziel met ichoolbestuur en cht was steeds, goed. tal van provinciale en te mogen begroeten, gden van verschillende en de leerlingen, irs en inzonderheid wij dank verschuldigd heeft geleid en tot oge God ons werk en tot heil van onze jus). volgde de van de Commissaris sa—Koningin, de kosten. Ook ^ïrair^enten die zijn gelukwenschen uitsprak met dit Axel, Zaamslag, Terneuzen G. P. vangroe- jubileum. Ook het provinciaal bestuur heeft gen het hunne bij. Da? P. O., beidén het nut van landbouwonderwijs ingezien en ook éontribuanten, 2 v.djip. Genietroepen te subsidie toegekend. I Abonnements prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. Abonnements prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl 1,25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indië 11. 1,55. Buitenland 11. 2, Advertentieprijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. Kleine Advertent iën (maximum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. w de i

Axelsche Courant | 1947 | | pagina 1