/lb. AXELSCHE COURANT AXELSCHE H COURANT f r Franxeering hij Abonnement Axel ZATERDAG 7 JUNI 1947 61e JAARG N». 68 NIEUWS-, en ADVERTENTIEBLAD WSCH-VLAANDEREN Frankeering bij Abonnement Axel. ZATERDAG 29 MAART 1947. 61e JAARG. No. 51 bonnement Axeu NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Woensdag en Zaterdag Verschijnt iedere Hoofdredactie Adres Redactie en Administratie Drukker-Uitgeefster: T. C. VINK-van VESSEM AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Firma J. C. VINK Uit onze omgeving. MA Eggermont's werk „Gelijk een £Vlam" in Axel opgevoerd. SUCCESVOLLE PREMIÈRE VAN AXEL'S DILETTANTEN. Een grootsche tooneel-avond. Onze Harmonie Concordia" heeft tot itijving van het Instrumentenfonds een buitengewone muziek- en tooneel-avond teorganiseerd, welke Donderdag jl. naar beslag kreeg en waarvan de her-opvoering zal plaats hebben op 3 April e.k. Zooals te verwachten, was de groote zaal van „Het Centrum" geheel gevuld, terwijl ook vele dilettanten uit Kloosterzande aanwezig waren. Na een muziek-programma van onze Harmonie, waarbij de deelnemers aan het solisten-concours te IJzendijke een bijzon der succesvolle herhaling van deze zoo eervolle resultaten ten beste gaven, volgde het evenement van dezen avond ja van ons plaatselijk tooneelleven de opvoering van het grootsche en ontroerende boeren-drama, dat door de oudere en er va ren dilettanten, alsmede door de vele debu tanten op weikelijke grandiooze wijze ten tooneele werd gevoerd. Het aangrijpende stuk, zoowel als het meesleepende spel onzer dilettanten maakte deze avond inderdaad tot een hoogtepunt. De volle zaal was een en al aandacht, en wij zagen veel ontroerden. Wel zeer verdiend waren de woorden van lof door den voorzitter Buma en van den auteur Eggermont tot de acteurs en actri ces gesproken r,a de beëindiging der voor stelling. (Wegens plaatsgebrek moet het uitvoerig verslag wachten JAARVERGADERING. De M.V. „Opwaarts" en de J.V. „Bid en Werk" der Geref. Gemeente alhier, hielden Woensdag hun 2de gecombineerde jaar vergadering in de Chr. Bewaarschool alhier. De voorzitter, dhr. Camphens, opende de vergadering met gebed en heette al en hartelijk welkom. Daarna werden de notulen en de jaarverslagen voorgelezen, waaruit bleek dat de M.V. er goed voor staat, maar de J. V. weinig leden telt. De heer J. Vlaander hield een inleiding over Ruth, waarop bespreking volgde. Na de pauze waarin getracteerd werd, las Nel de Fei, haar onderwerp „Kerkvaders Dooi meisjes, werden op zeer verdienstelijke wijze enkele psalmen en gezangen gezongen, onder leiding van J. van Cadsand. lot slot van de avond werden nog enkele gedichten voorgedragen, o.a. een gedicht door een donateur gemaakt, wat erg mooi was, jammer dat de voorlezing hiervan zooveel te wenschen overliet. De goed geslaagde bijeenkomst werd door de presi dente, Nel Mieras, gesloten en ouderling Jansen eindigde met dankgebed. EERESCHULD EN DANKBAARHEID. Dinsdagavond werd voor de geheel ge vulde zaal van „Het Centrum" alhier de aangekondigde geluidsfilm vertoond over Nederland in den oorlog, onze bevrijding en den wereldoorlog 1941—'45. Met een leuk teeker,filmpje werd het programma geopend en al waren de hierna volgende flitsen voor een geregeld bioscoop bezoeker niet nieuw, toch werden we daardoor weer eens herinnerd aan alles wat de geallieerde militairen hebben ge offerd voor onze bevrijding en hoe ook velen onzer Nederlandsche zonen die vrij heid met hun leven hebben gekocht. Ofschoon door de regeering gedeeltelijk in de behoefte van het onderhoud hunner nabestaanden wordt voorzien, laat dit toch nog altijd veel te wenschen over, zoodat de stichting Eereschuld en Dankbaarheid zich over hun lot heeft ontfermd. De heer Kroese wekte in zijn toespraak allen op, hun gaven voor dit doel mild te doen vloeien. De gehouden collecte bracht f470,91 op. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 ure Ds. P. 1 Pennings en nam. 2.30 ure Leeskerk. Geref. Kerk. Voorm. 10 ure en nam. 2 30 ure Ds. Zemel. Geref. Kerk. (Ds. Jan Scharpstraat 1). Voorm. 10 ure en nam. 2.30 ure Ds. D. J. Couvée. H. Cat. Zond. 3. Geref Gem. Voorm. 10 ure, nam. 2.30 ure en 's avonds 6 ure Stud. J. Hagestein, van Vlaardingen. GEVONDEN VOORWERPEN. Een heerenhorlogr». Rijkspolitiekazerne Axel. Een kindertascbje en een interlock mutsje, van Drongelen, Nieuwendijk 18, Axel. Een zilverbon, Noordstr. 17, Axel SLUISKIL. Band Nederland—lndië Ten bate van bovenstaanden Band_gaf de Tooneelclub „Ons Genoegen u» Ter- neuzen Woensdagavond in de zaal Jacobs "De%"dèële,0sprï£, kon „iet ve,schijnen, daar bij door Gen. Spoor teruggeroepen was naar lndië. In de nabije toekomst zal «Me? «en tweeden avond gegeven en getracht worden een spreker te krijger. Aan het sympathieke werk van deze Vereeniging moet meer bekendheid gegeven worden. Het animeeren van het publiek door na afloop een bal te «teven, strook niet met het karakter van den Band. Dit is trouwens van overheidswege verboden. Aan de meisjes en vrouwen van onze jongens en mannen daar in lndië moet hier in Nederland geen bal aangeboden worden. De positie van den Band is mei dezelfde °s die van de N.I.W.I.N., of het Katholiek Of Protestar.tsch Thuisfront, daar hij van al zijne daden rekening en verantwoording verschuldigd is aan het Ministerie. Het doel is de economische belangen van de achtergeblevenen en uitgezonden te be hartigen. Op alle avonden geniet de Ver eeniging de belangelooze medewerking van Ons Genoegen". Maak naar vermogen propaganda, zei spreker en voer het aantal leden en donateurs op 1 Vervolgens werd begonnen met de op voering van het tooneelspel in 3 bedrijven De strijd met het verleden een spel met dramatische en kluchtige momenten, dat ons den strijd toont van menschen die vroeger kennis hebben doch in latere jaren eerlijk door het leven willen gaan. Grappig was het spel tusschen den kansloozen Frans en de charmante Kitty, die zijn liefde slechts kon bean - woorden door hem aan <e sPreken met oompje, waartegenover de adelborst Guus meer succes had. Geheel in zijn rol was ook de leider der fabrieken Robert. Afzon derlijk behoeven wij de spelers verder nie te noemenallen waren geheel op elkander ingespeeld en ontvingen een welverdiend applaus. Het ligt in de bedoeling van „Ons Ge noegen" om binnenkort terug te komen met het stuk „Eén die niet geteld wordt het succesnummer van vorige gelegenheden. Wij wenschen den sympathieken Band en het uitstekende tooneelgezelschap alsdan een zaal gevuld tot in de uiterste hoeken. Huldiging gouden bruidspaar. Voor de versierde woning van het echt paar De Ruiter—van Langevelde aan de Oostkade, arriveerde Dinsdagavond ca. 7 uur de R.K. Fanfare, gevolgd door een drom belangstellenden. Door de toonen van de muziek werd het gouden paar naar buiten gelokt en volgde al spoedig de geheele familie die een rondedans vertoonde. Het woord was daarna aan de voorzitter van het Feestcomité, die namens de buurt een radio-toestel aanbood en daarbij een korte toespraak hield, doorspekt van humor. Hil moedigde het echtpaar aan om het nog 10 jaar bij elkander uit te houden en het te brengen tot een diamanten bruiloft. Twee aardige meisjes kwamen een versje op zeggen en boden een fraai bloemstuk aan. In de daarop volgende gelukwensch door den Burgemeester van Axel gewaagde deze van het voorrecht dat beiden zoo lang ge spaard mochten blijven. De strijd is nu gestreden en moge het U nu gegeven zijn nog dankbaar van dezen levensavond te kunnen genieten. Een der zoons dankte alle medewerkers aan het feest. De fanfare bracht er de stemming nog wat in en zelfs de meer bejaarden ontzagen het niet nog een rondedans uit te voeren. Met een stevige marsch werd de huldiging besloten, waarna de familie tot ver in den Woensdag het mooie feest voortzette. WESTDORPE. Teerdag. Zaterdag j.l- hield de vischclub „De Platzak" haar jaarlijksche vergadering en feestavond in het café van dhr. P. de Rijcke. Voordracht, zang en muziek vulde deze avond. Tusschen de bedrijven door werd een taart op zijn Amerikaansch verkocht. Ook een surprise werd verkocht voor f9 en toen deze was uitgepakt zat er een stokvisch in. Die was dus goed betaald, maar.de kas was er goed mee. OVERSLAG. Vechtpartij. Tusschen de heeren V. en A. alhier ont stonden voor één of andere zaak woorden welke tot hooge ruzie opliep. Aan weers zijden werden zulke geduchte klappen uit gedeeld met stokken dat het bloed van het gezicht afliep. Velofeest. Ter gelegenheid van het jaarlijksche velofeest zal onze gemeente bezoek krijgen van 5 of 6 muziekgezelschappen, welke het feest alsdan zullen opluisteren. Waar schijnlijk zullen het de vereenigingen zijn van Wachtebeke (twee), Moerbeke (twee), Assenede en Westdorpe. Koningschieting. Dinsdag j.l. werd alhier bij Fr. van Loo de jaarlijksche koningschieting gegeven waarbij de meeste leden van de vereeniging aanwezig waren. De koningsvogel werd afgeschoten door dhr. Th. Herwegh, die hiermede tot koning voor 1947 werd uit geroepen. KOEWACHT. Als rijksambtenaar der Invoerrechten Accijnzen werd de heer Verbakei overge plaatst van Helmond naar Koewacht. aren. Met het oprich- erkrijgen van subsidie Ook leerlingen en Dodig. De geschikte P. Lefeber. Hij was net ervaring en een ïg. 4 Juni 1935 ging Sept. 1937 ging hij n rust, want hij wist, is, die overblijft voor et Bestuur der Land- rom de aanwezigheid hoogen prijs. >t 2 klassen met 39 2 jaar geleder, op 4 ir. Lefeber de schooi r. Booij, die wel een meemaakte van de - de Zeeuwsche klei, eerde jongens verlie- nans bijna 70 leerlln- llen op tot nog meer- chool dan tot dusver, thans in het centrum 0 jaar was dhr. joh. erwijl spr. deze functie in de bezettingsjaren /an vreemde smetten, .andstand betrad de jaar landbouwonder- groiidslag. Daardoor 1 en beseffen dat alles er. Dan is en wordt ilaus.) 'O' zenuwen een loor het Hoofd der r. K, Booy. :t bestuur met deze is alle begin moeilijk, en dhr. P. Ie Feber, eens iets. Landbouw- i bij wijze van proef. Ie officieele opening laarna een overzicht :ur en exterieur der :lieten de eerste ge- i de schooi. Zoo ging le school had steeds am in 1929 een kink zich geen leerlingen »ing dat weer beter. 68 leerlingen, zen dag voor 12 jaar temoreerde zijn eerste candidaten werd hij waren toen vele auto- jied van landbouw- lesturen enz. Dhr. ie levensloop. De over- •as voor hem een teer am dhr. ie Feber nog Dl. Op 5 September onvergetelijke vriend. Ier aan den steen op dankbaarheid door de en. spr. uitvoerig enkele ngaande belevenissen b veel met de jongens Booy. „Mooie, maar ngen". boer-zijn zien in bet Want wat baat het le heele wereld gewint ijn ziel I met schoolbestuur en cht was steeds, goed. tal van provinciale en te mogen begroeten, gden van verschillende en de leerlingen, :rs en inzonderheid wij dank verschuldigd heeft geleid en tot oge God ons werk en tot heil van onze aus). i volgde de van de Commissaris Koningin, tuig zich ongenindera aoor lucni- sfroomingwi vólkomen gelijkmatig voort beweegt ojp 6 km. boven zeeniveau (ruim 1000 m. hdtoger dan de top van de Mont vierde in de kosten. Ook-^-'^'Menten die zijn gelukwenschen uitsprak met dit Axel, Zaams'ag, Terneuzen G. P. vangroe- jubileum. Ook het provinciaal bestuur heeft Boven het podium hing een Axelsch gen het hunne bij. Da? P.O., beidé1, er. het nut van landbouwonderwijs ingezien en éo »en zij a liod onderriem nem van Hij leert hem." (Jesaja 28: 26.) wapen. geflankeerd door de jaartallen ook Contribuanten, 2 v.djip. Genietroepen te subsidie toegekend. X A knnnomonto. Abonnements prijs: Losse nummers 5 ct, Kwartaal abonnement Axel binnen de Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. Abonnements prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom 11 1,25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indié 1,55. Buitenland 11. 2, L ..nnn irT-riTIUCr1!! VI BANDT.REN Advertentieprijs 7 cent per mjn. Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. Kleine Advertentièn (maximum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. m 1 nr»Mi

Axelsche Courant | 1947 | | pagina 1