AXELSCHE ïf COURANT B1NK1E BEER's A VONTÜREN. Franxeering bij Abonnement Axel. ZATERDAG 7 JUNI 1947 61e JAARO No. 68 NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Ind'schen oceaan, vijfhonderd mijl van Colombo en drieduizend mijl van Australië verwijderd. Britsche mariniers landden hier in Sep tember 1941 drie en twintig procent moest in de eeiste drie maanden worden weggevoerd omdat zij te ziek waren om te werken. Vl'egen, muskieten en ratten waren er in overvloed, maar er was geen druppel diiakwater. Het kleimte schrammetje had ir.ftctie en verzwering tengevolge, die niet wilden heelen. D: voctitige atmosfeer werkte de ontwikkeling van allerlei micro-orga nismen in de ha id, w&ardoar als het ware de heele huid werd wrggevreten. Het diëet van voedsel in blik en het gebrek aan groenten benevens voortdurend gemis van vcr3ch fruit verminderden bovendien het weerstandsvermogen. Er deden zich geval len voor, waarbij personen zonder vooraf gaande ziekteverichijnselen bewusteloos in elkaar zakten, waarna een veertiendaagsche koorts het lichaam tot het uiterste ver zwakte. Malaria kon evenwel door preven tieve maatregelen worden bedwongen. De inheemsche bevolking bleek vriend schappelijk verlegen en goedlachs, maar kon slechts worden gebruikt voor wat kapwerk De mariniers moesten half weg gezonken in moerassen vol krabben wer ken, terwijl de stortregens dikwijls veel moeizamen arbeid weer ongedaan maakten. Tegen het tijdstip van Japans deelneming aan den oorlog was echter alles gereed en toen de mariniers later met marine-genie troepen terugkeerden, die een vliegveld kwamen aanleggen op Addoe Atol, waren zij getuige van het wonderlijke feit, dat zelfs de „Queen Mary" op weg naar Australië met Australsche so'daten vai het Verre Oosien aan boord, in staat was, gebruik te maker, van de ankerplaats, die zij hadden aangelegd in „Port T." Nederlanders naar de Congo. Naar wij vernemen bevindt zich op het oogenblik een studiecommissie uit de kringen der Nad.-Indische cultuuronder nemingen in de Be'gische Congo, ten einde daar de mogelijkheid eener vestiging van tabakscultures te bestudeeren. Tijdens de oorlog heeft een voormalig employé van de Deli-maatschappij voor eigen rekening een ondernem'ng gevestigd in deze Belgische kolonie met het resultaat, dat hij dezer dagen bij de tabakshandel te Amsterdam de eerste monsters Congo-sigaren kon aan bieder. Dit feit heeft aanleiding gegeven tot ge ruchten als zouden de groote maatschappijen die op dit gebied op Java en Sumatra jarenlang gevesiigd zijn geweest, voor goed de Vorstenlanden, het Sultanaat Deli en de andere Ned. Indische tabakscentra verlaten. Zulks ligt echter geenszins in het voornemen. Ofschoon de toestand der Europeesche cultures in het machtsgebied der Indone sische republiek nog steeds veel zorg baart, blijft men de hoop koesteren, tot een gunstig economisch accoord met de nieuwe staat te geraken, hetgeen de voortzetting der exploitatie mogelijk zal maken. De onderzoekingen in de Congo gaan uit van de gedachte aan de eventueele moge lijkheid cm nieuwe ondernemingen in dit gebied te vestigen, zonder de oude in de Indische Archipel in de steek te laten. Er is dus eerder sprake van een uitbreiding dan van een verhuizing. Tot dusver is er zeer weinig tabak in de Congo verbouwd. In Belgische kringen hier te lande wist men ons te verzekeren, dat de kwaliteit van de Congo-tabak zeer goed is, maar de tot dusver voortgebrachte produclie dermate gering, dat slechts zeer weinig B lgen het product kennen. Dat er gelegenhfid is om het tabaksareaal bij gunstig gebleken klimatologische en land bouwkundige omstandigheden aanzienlijk uit te breiden is onbetwistbaar, gezien de onmetelijke maagdelijke oerwouden in deze uitgestrekte en zeer dun bevolkte kolonie. Wat de Ned. Indische tabakscultures betreft, deze zijn steeds van zeer groote 12. „Hihihihi", lachte Jack Hals, „die twee kleuters willen twee linke jongens als wij zijn arresteeren. Hoor je dat, Ko?" De andere bandiet keek onrustig om zich heen. „Kkts niet zoo veel", bromde hij, en tegen Binkie: „Je babbelde vanmiddag over een opdracht. Wat is dat voor een zakie Doezel had inlusschen de envelop met de geheimzinnige inhoud uit zijn zak gehaald en gaf die aan Binkie. „Hier Binkie, stop hem goed weg, anders pakken die kerels hem nog af 1" Nu, dat was weer een echte domheid van Doezel, want Ko Jote had met een vlugge beweging de envelop direct te pakken. Hij las de inhoud en hoewel hij er waarschijnlijk evenmin wat van begreep als Bink e, stopte hij de brief In zijn zak en snauwde tegen de beide avonturiers: „Okee, dat knappen Jack en ik wel op, Loop ons verder niet voor de voeten". Even onverwachts a's ze gekomen waren, verdwenen ze ook weer in de schemering. Doezel keek zijn vriendje eens aan. „Heb ik soms iets verkeerds gedaan", vroeg hij. Maar Binkie schudde zijn hoofd„Nee, juist heelemaal niet beteekenis geweest. De productie bedroeg in 1940 938 millioen kilo en er werd in dat jaar voor f 38 millioen uitgevoerd. De beteekenis van de tabak voor Ned.-Indië en voor ons land wordt het best geïllustreerd door het feit, dat de stoomvaartmaatschappij „Oceaan" haar ontstaan te danken heeft aan het tabaksvervoer van Sumatra naar Neder land. De Indische tabak was voorheen voor 95 pet. afkomstig van Europeesche cultuurondernemingen, de rest was bevol kingstabak. Hoe de toestand nu is, is onbekend. Filmnieuws. De krijgsbuit van Japan. De Marine heeft weinig interesse De Kon. Marine heeft weinig belang stelling voor de krijgsbuit van Japan. Een leekenoordeel, dat laatst ten beste werd gegeven, luidde als volgtde Japanners zijn kleiner van stuk dan onze Hollandsche matrozen, onze mannen kunnen op de Japansche schepen niet rechtop de deuren passeeren en ook de kooien zijn tekort. En zoo is hetongeveer. Japansche oorlogsschepen, als oorlogsbuit verworven door de Kon. Marine, zouden tot-en-met verbouwd moeten worden, omdat de Japan ners hun bemanningen plachten te huis vesten als vee. Maar dat is r.let de voor naamste reden, waarom de Marinestaf wei nig pogingen in het werk stelt om iets te krijgen van het Japansche materiaal. De voornaamste reden is, dat alle onderdeelen op Japansche schepen gestandaardiseerd zijn op ongebruikelijke maten, zoodat men bij de overname van een Japanschen krui ser b.v. een eindeloozen nasleep van moei lijkheden zou kunnen voorzien bij het ver krijgen van reserve-ondcrdeelen. En dat, terwijl het toch de bedoeling is dat de Japansche oorlogsindustrie uitgeschakeld wordt. Het zal dus blijven bij de twee Japan sche vliegtuigen, die Hr. Ms.'„Karei Door- mar." curiositeitihalve uit Isdië meegeno men heeft. Een andere zaak is, dat de Japanners evenals de Duitschers in Nederland in Ned. Indië geroofd hebben wat zij konden en veel materiaal van de Kon. Marine heb ben weggehaald. Dit materiaal wil men heel graag terughebben en op dit punt is de Kon. Marine dan ook diligenteen militaire missie in Japan stelt een uitge breid onderzoek in naar datgene, wat nog van het eigendom der Kon. Marine over en bruikbaar mocht zijn. VROUWEN IN KETENEN. Zaterdag en Zondag wordt deze rolprent in „Het Centrum" alhier vertoond. Zij vertelt van het leven in Duitschland onder het Hitler-regime. Een Duitsche, gehuwd met een officier aan het Oostfront, keert na vele jaren in het door den oorlog geteisterde Duitschland terug en neemt haar intrek op een familie-landgoed. Zij wordt belast met het toezicht op een groep meisjes, waaronder zich Toni Hall bevindt, die ver liefd is op een SS.-korporaal. Daar S.S.-ers echter uitsluitend mogen huwen met vol komen gezonde en normale vrouwen, kan van een huwelijk geen sprake zijn, daar Toni bijziende is. Wanneer haar geliefde haar eveneens versmaadt, veroordeelt zij openlijk het Nazi-regime en wordt ge arresteerd en ontoerekenbaar verklaard. Wanneer zij een poging doet hem toch te ontmoeten wordt zij neergeschoten. Intusschen keert de officier van het Oost front terug zonder hoop op herstel van zijn blessures. Men tracht zijn vrouw te dwingen hem een kind te laten adopteeren. Wanneer deze hiervan op de hoogte raakt pleegt hij zelfmoord. Amerikaansche vliegtuigen vliegen over het landgoed. En in haar overtuiging, dat door dit luchtwapen eens de bevrijding zal komen van al deze Europeesche vrouwen- in-ketenen, speelt zij het klaar de aan wezigheid te verraden van een munitie fabriek in de nabijheid. De bommen vallen een geweldig projectiel komt op het landgoed terecht. Een uiterst delicaat onderwerp, dat in dramatische vorm een beeld wil geven van de verwording der zeden waartoe de Nazi ideologie in Duitschland had geleid. SPORTNIEUWS. DE VOETBAL GAAT WEER ROLLEN. Na een gedwongen rustperiode van ruim drie maanden tengevolge van de vorst zal Zondag de voetbalcompetitie weer op gang gebracht worden. En nu mag terecht de vraag gesteld wordenHof- zuilen de verschillende clubs „overwinterd" hebben? Deze vraag is moeilijk te beantwoorden en we zullen dan ook afwachten. O ïze stadgenooten krijgen bezoek van Clinge, de fanatieke grensploeg, die in het begin van het seizoen de O ar jemannen een gevoelige nederlaag toebracht. We durven wel voorspellen dat het ditmaal riet zoo gemakkelijk zal gaan, om ten tweeden male dit kunststukje uit te halen. aren. Met het oprich- erkrijgen van subsidie Ook leerlingen en )odig. De geschikte P. Lefeber. Hij was net ervaring en een ig. 4 Juni 1935 ging Sept. 1937 ging hij n rust, want hij wist, is, die overblijft voor et Bestuur der Land- rom de aanwezigheid hoogen prijs. !t 2 klassen met 39 2 jaar geleden, op 4 r. Lefebtr de schooi Booij, die wel een meemaakte van de - de Zeeuwsche klei, w/^tuig zich ongemnderd door lucnt- sfroomingeui volkomen gelijkmatig voort beweegt ofl> 6 km. boven zeeniveau (ruim 1000 m. hd»oger dan de top van de Mont eerde jongens verlie- ïans bijna 70 leerlin- llen op tot nog meer- :hoot dan tot dusver, thans in het centrum 0 jaar was dhr. joh. erwijl spr. deze functie in de' bezettingsjaren /an vreemde smetten, .andstand betrad de jaar landbouwonder- grondslag. Daardoor 1 en beseffen dat alles er. Dan is en wordt ilaus.) zenuwen een ioor het Hoofd der r. K, Booy. :t bestuur met deze is alle begin moeilijk, en dhr. P. ie Feber, eens iets. Landbouw- i bij wijze van proef. Ie officieele opening laarna een overzicht ■ur en exterieur der lieten de eerste ge- i de school. Zoo ging le school had steeds am in 1929 een kink zich geen leerlingen *ing dat weer beter. 68 leerlingen, zen dag voor 12 jaar lemoreerde zijn eerste candidaten werd hij waren toen vele auto- ried van landbouw- jesturen enz. Dhr. le levensloop. De over- 'as voor hem een teer am dhr. le Feber nog ri. Op 5 September onvergetelijke vriend. Ier aan den steen op dankbaarheid door de en. spr. uitvoerig enkele ngaande belevenissen b veel met de jongens Booy. „Mooie, maar ngen". boer-zijn zien in bet I t Want wat baat het ie heele wereld gewint ijn ziet t met schoolbestuur en cht was steeds.goed. tal van provinciale en te mogen begroeten, gden van verschillende en de leerlingen, irs en inzonderheid wij dank verschuldigd heeft geleid en tot oge God ons werk en tot heil van onze jus). volgde de van de Commissaris Koningin, „en ziiaUoTonaerricnt nem van'de wijze, vierde in "de kosten. Ool^^'r^enten die tfjn gelukwenschen uitsprak met dit Hij leert hem." (Jesaja 2826.) Axel, Zaams'ag, Terneuzen G. P. vangroe- jubileum. Ook het provinciaal bestuur heeft Boven het podium hing een Axelsch gen het hunne bij. Da? P. O., beiden het nut van landbouwonderwijs ingezien en wapfi". geflankeerd door de jaartallen ook éontribuanten, i v.^ap. Genietroepen te subsidie toegekend. Abonnements prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Meaedeelingen 20 cent per m.m.

Axelsche Courant | 1947 | | pagina 5