AXELSCHE SR COURANT BINKIE BËËRsA VONTUREN. Franxeering bij Abonnement Axel ZATERDAG 7 JUNI 1947 61e JAARO No. 68 NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN na een onderbreking tijdens den oorlog eerde wethouder de Ruijter met den nor- jalen gemeenteraad weer op zijn plaats [rug. In sociale aangelegenheden had hij leeds groote belangstelling en ook in het iurgerlijk Armbestuur en de H.A.R.K. sonde hij zijn activiteit. Wijlen de heer De Ruijter zal dan ook j velen in aangename herinnering blijven oortleven. RECTIFICATIE. In het bericht voor de film van Eereschuld n Dankbaarheid in ons vorig nummer is ien storende fout geslopen, h p. v. een uitgekeerd bedrag van 800 a 900 is dit 8 a 9 duizend gulden. CLINQE. Ernstig ongeval. V ijdag j.l. deed rich op de textielfabriek van Tiberchien een ernstig ongeval voor. Een Pool, die. alhier in het huwelijk is getreden, kwam zoodanig te vallen dat hij met een gebroken ruggegraat naar het ziekenhuis te Halst moest worden vervoerd. De ambtenaren van Inv. Acc. wisten twee hengsten in beslag te nemen die frauduleus naar België werden uitgevoerd. Di dader is reeds naar Middelburg over bracht. HULST. Diefstal. Dieven hebben van Zaterdag op Zondag ingebroken in het café „De Veehandel" bij Mattens—Boel. Benig geld wordt vermist. Door een raam te snijden hadden de dieven zich toegang verschaft. De vermoedelijke daders zijn reeds door de politie achter slot en grendel [ezel. Qrootsche plannen. De Wieier- en Supportersclub „De Sportvrienden" loopt met grootsche plannen rond. Reizen zullen [emaakt worden naar de wielerkampioen schappen te Valkenburg en naar het werel'd- ampioenschap te Parijs. Tevens zullen zij irobeeren de wielerbaan te Kapellebrug te ixploiteeren. Lukt dit niet dan zal worden geprobeerd een wielerbaan in Hulst aan te leggen. Tragisch ongeval. De alleen wonende vrouw de Wed. de Bruijn, die vermoedelijk onpasselijk werd is tegen de kachel gevallen. Met zeer ernstige brand wonden werd zij door gemeente-werklieden gevonden, Zij is naar het ziekenhuis vervoerd. KOEWACHT. Voetbal. Zondag j.l. was de V.V. Koewacht actief. Alle vier de elftallen speelden oefenwedstrijden. Koewacht II nam het op legen Koewacht I, maar moest met 3-9 het onderspit delven. Koewacht IV wist Koewacht III met 2—1 te verslaan. De lange rustperiode in aanmerking genomen mogen we over het spelpeil tevreden zijn en met vertrouwen de eindsprint van de competitie tegemoet gaan. Van lijnzaad tot lijnwaad. Maandag a.s. draait in Don Bosco, de voor een groot gedeelte in onze vlassersstreek opgenomen him „Van Lijnzaad tot Lijnwaad". Daar er ook veel Koewachtsche tafereelen in voor komen, bestaat er vooral in vlasserskringen veel belangstelling voor deze streekfiim. Polenherdenking. Op 3 Mei e.k. zal de alhier gesneuvelde Pool J. Cassio- rowski herdacht worden. Biljartprijskamp. Aan den biljart- prijskamp bij dhr. van Hove namen 30 spelers deel. De uitslag was als volgt 1. R. de Vos-C. v. d. Velde, 2. Q, de Pau—A. de Pau 3. P. v. HoveG. Verstraete, 4. A. Inghels—A. van Hove. Ie serie: C. v. d. Velde, 30car. OVERSLAG. Ter gelegenheid van het jaarlijksche groote wielerfeest alhier zal dit jaar op 11 en 12 Mei ook weer een groote koers worden verreden voor alle beginnelingen. Deze koers zal waarschijnlijk tusschen de 11. Op den boom zat een papiertje gespij kerd, waarop stond: „Opsporing en voor geleiding verzocht van Jack Hals en Ko Jote, die gisteren uit de gevangenis te Pralenburg zijn ontsnapt. Bilooning: 500 gulden". Daaronder stonden de portretten van Jnck Hals en Ko Jote. Da eerste was een magere kerel met een valsch gezicht. De tweede een dikke vent met een even s'uwe snuit. Jack droeg een groote geruite pel, Ko had een erg opzichtige jas aan... „Dat waren die twee kerels aan dat andere tafeltje vanmiddag", herinnerde Doezel zich plotseling, „ga je mee naar de politie Dan vertellen we, dat die boeven aan een tafeltje van een hotel zitten en dan krijgen we fija 500 gulden". Dat was weer echt iets voor Doezel. „Geloof je nu heusch, dat die lui nu nog daar op jou z<tten wachten?" lachte Binkie, „nou, die zijn hier al lang honderd kilometers vandaan op weg naar een plek, waar niemand ze kent „Dan vergis je je, maat", zei een valsche stem achter hen. Verschrikt keken Binkie en Doezel om. Daar stonden Jack Hals en Ko Jote 3 en 5 duizend francs aan prijzen beloopen, waarbij nog vele prem'ëo. De koers zal plaats hebben op 12 Mei en ongeveer 65 km. bedragen. Zoowel Nederlandsche als Belgische renners zijn in deze wedstrijd toegelaten. Het feest op 11 Mei zal worden opgeluisterd met 5 muziekgezelschapper. Er zal tevens een tombola wrden gegeven met 20 000 francs prijzen. Opening scholen. In verband met de kolenschaarschte waren de scholen gedurende verschillende weken gesloten. Deze week zijn zij echter weer geopend en kunnen de lessen als voorheen weer regelmatig voortgang vinden. ST. JANSTEEN. Ongeval. De vlasser H. de Vlieger te Absdale kwam bij het repelen van vlas met zijn hand in de repelmachine terecht. Met een deerlijk verwonde hand moest hij zich onder doktersbehandeling stellen. De ambtenaren van lnv. Acc. wisten weer 5 beste koeien van smokkelaars af handig te maken. De smokkelaars wisten te ontkomen. WESTDORPE. Kampioenschap „Over band". Het biljartkampioenschap „Over band" van „Ons Genoegen" in vier klassen is met de volgende uitslag geëindigd le klasse M. Thomas met 553 punten. 2e C. de Moor met 212 3e P. de Cousemaker 174 4e W. Mechelink met 121 Prijskamp biljarten. Zondag werd een prijskamp gegeven op het biljart bij dhr. J. Kalle—Coone met een deelname van 14 spelers. De uitslag was als volgt 1. A. de VosM. Thomas, 2. Pr. de Cousemaker—L. Thomas, 3. Pr. Kalle— R. Dumez, 4. D. Thomas—Cam. Thomas. De hoogste serie werd behaald door R. Dumez met 15 car. Verder was er nog een extra prijs van snoek welke werd gewonnen door D. Thomas en R. Dumez. Puntenschieting. Zaterdag vond er een puntenschieting plaats in de schiet tent van dhr. J. Kalle—Coone voor snoek met de volgende uitslag. Jos. Kalle 8 punten, L. de Smet en M. Kalle 3 punten. BIJZONDEREN POLITIERECHTER. Zitting van 14 Maart. Voor een Deviezenovertreding werd op de z g. Visschersverkorting op plm. 100 M. van de Rijksgrens gemeente Sas van Qent, aangehouden de 49 jarige J.D.J. expediteur te Axel. Bij aanhouding bleek hij in het bezit te zijn van f 170 en 43 B:lg. franc3. Het is altijd gemakkelijk geld bij je te hebben, om als het noodig is iets in België te koopen, beweerde verdachte. Eisch f 15 boete subs. 10 dagen hechtenis. Uitspraak f 10 of 5 dagen hechtenis. BIJZONDER GERECHTSHOF. „Een verrader uit overtuiging", noemde de procureur-fiscaal den 40 j. chauffeur M. S(touthamer) uit Axel, waartegen tien jaar gevang werd geëischt. S. had in hel voorjaar van 1944 te Axel aan den N.S B.-burgemeester Smallegange een onderduiker verraden. Toen een „foute" opperwachtmeester der Kon. Marechaussee, tezamen met een wachtmeester en twee Duitsche douaneambtenaren een huiszoeking deden, had hij het juiste adres opgegeven. Bovendien had S. in dezelfde lijd te Koe wacht aan een Duitschen onderofficier en aan den opperwachtmeester van de mare chaussee verraden, dat een met name ge noemde inwoner van Axel had gezegd, dat de Duilschers niets anders deden dan vrou wen en kinderen vermoorden. Deze in woner werd toen gearresteerd. Verd. ontkende deze beschuldigingen niet. Hij betoogde dat hij onder pressie stond van de S.D. hetgeen door het Hof onaanneem baar werd geacht. Dit procureur-fiscaal noemde het optreden van S. in hooge mate karakterloos. Hij was geen N.S.B er, doch drosg wel een speldje. Hij werd gehaat en geschuwd, hetgeen niet zoo verwonderlijk was, want hij was hand langer van Smallegange. „Verdachte is een bijzonder gevaarlijk mersch", aldus de pro cureur-fiscaal, die 10 jaar gevang, eischte en ontzetting uit de kiesrechten voor de tijd van het leven. De verdediger van verd., mr. Roelofs, drong aan op een korte vrijheidsberooving, daar rekening gehouden moet worden met de aard van verd. en het milieu, waaruit hij spruit. Spr. zou gaarne zien, dat verd. onder reclasseeringstoezicht zal worden ge steld. TRIBUNAAL TE GOES. Vorig jaar eischte het Middelburgsche tribunaal tegen Mr. W. Dieleman 41/, jaar interneering, verbeurdverklaring van 15000 en ontzetting rechten. De voornaamste grieven tegen mr. Diele man zijn, dat hij begunstiger is geweest van de S S., directeur van Winterhulp, voorzitter var. de Nederl. Duitsche kuituurgemeenschap en het schrijven van een boekje waarin hij de hoop uitsprak, dat Duitschland spoedig zou overwinnen. Uit alles bleek de verkeerde instelling van verdachte tijdens de bezetting. Zijn sym- aren. Met het oprich- erkrijgen van subsidie Ook leerlingen en jodig. De geschikte -. P. Lefeber. Hij was net ervaring en een ïg, 4 Juni 1935 ging Sept. 1937 ging hij n rust, want hij wist, is, die overblijft voor et Bestuur der Land- rom de aanwezigheid hoogen prijs, it 2 klassen met 39 1 jaar geleden, op 4 r. Lefeber de schooi -. Booij, die wel een meemaakte van de de Zeeuwsche klei, eerde jongens verlie- lans bijna 70 leerlin- ilen op tot nog meer- :hool dan tot dusver, thans in het centrum 0 jaar was dhr. joh. erwijl spr. deze functie in de bezettingsjaren /an vreemde smetten, .andstand betrad de jaar landbouw-onder- grondslag. Daardoor 1 en beseffen dat alles er. Dan is en wordt ilaus.) zenuwen wrgtuig zien ongenmderd aoor ment- „en zijn Uod onderriem neni van sfroomingwi volkomen gelijkmatig voort- Hij leert hem." (Jesaja 28: 26.) beweegt 6 km. boven zeeniveau (ruim Boven het podium hing een Axelsch 1000 m. hd>oger dan de top van de Mont wape*v geflankeerd door de jaartallen Axel, gen ook een loor het Hoofd der r. K, Booy. :t bestuur met deze is alie begin moeilijk, en dhr. P. le Feber, eens iets. Landbouw- bij wijze van proef. le officieele opening laarna een overzicht :ur en exterieur der -lieten de eerste ge- i de school. Zoo ging le school had steeds am in 1929 een kink zich geen leerlingen ;ing dat weer beter. 68 leerlingen, zen dag vuor 12 jaar lemoreerde zijn eerste candidaten werd hij waren toen vele auto ped van landbouw- xesturen enz. Dhr. le levensloop. De over- •as voor hem een teer am dhr. le Feber nog ui. Op 5 September onvergetelijke vriend. Ier aan den steen op dankbaarheid door de en. spr. uitvoerig enkele ngaande belevenissen b veel met de jongens Booy. „Mooie, maar ngen". boer-zijn zien in bet Want wat baat het le heele wereld gewint ijn ziel met Jchoolbestuur en cht was steeds, goed. tal van provinciale en te mogen begroeten, gden van verschillende en de leerlingen, :rs en inzonderheid wij dank verschuldigd heeft geleid en tot oge God ons werk en tot heil van onze jus). volgde de van de Commissaris Koningin, *!5irt*enten wenschen uitsprak met dit sten. Ook Zaams'ag, Terneuzen O. P. vanVoe- jubileum. Ook het provinciaal bestuur heeft hunne bij. Da? P. O., beidé, er het nut van landbouwonderwijs ingezien en ontribuanten, i v. 'up. Genietroepen te subsidie toegekend. het éon Abonnements prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom Advertentie prijs 7 cent per m.m. Inqezonden Meaedeelingen 20 cent per m.m. 1

Axelsche Courant | 1947 | | pagina 5