AI'.ELSCHE AXELSCHE H COURANT 8 Franxeering bij Abonnement Axel. ZATERDAG 7 JUNI 1947 61e JAARO No. 68 NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Frankeering bij Abonnement Axel WOENSDAG 19 MAART 1947. 61e JAARO. No. 66 V NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag J Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM Wij, Hollanders. ""Een Hollander of beier Nederlander is een merkwaardig verschijnsel in de schep ping. We zijn ons daf echter niet bewust, waren we het wel, dan waren we weer niet zoo'n merkwaardig verschijnsel. Als je zoo eens neust, dan kom je tot de conclusie, dat er eigenlijk heel weinig goeds aan ons is en dat er maar één land deugt, nl. het land, waar we ons niet bevinden. Toen de vrede kwam, wilde iedereen naar Indië, nu zou men naar Amerika wil len gaan en als men daar eenmaal zit, dan wenschen we naar Nederland terug te keeren en eenmaal in het vaderland, dan zouden we vietvoels raar Zuid-Afrika willem "Hier wonend op een der gitten van den gordel van smaragd, weet men dikwijls van Nederland maar weinig goeds ie ver tellen, hoogstens, dat er een suikertante woont, die geblokkeerd is of een lief meisje, dat niet mag overkomen, wat aiweer aan leiding geeft tot kankeren. Het staat immers vast, dat we zeer critisch zijn aangelegd en dat we ook nog het merkwaardige verschijnsel vertoonen, dat we van buitenstaanders niet die critiek gedoogen, die we zeli bij nacht en ontij met veel fiolen van toorn over ons vader land uitsproeien. En toch is het alles bij elkaar heusch zoo gek niet. Ik weet niets van politiek af en houd me er dus zorgvuldig buiten, maar daarom kunnen we nog wel een gezellig babbellje opzetten zonder politieke vraagstukken te raken. Ik zou Nederlanders een kruising willen ncemen van de beste volkeren van Europa met al hun goede en verkeerde rigerfchap- pen. Waarom wij altijd zoo akelig beschei den zijn, is mij een raadsel. In den handel zijn we zco brutaal als de beul. brutaal niet alleen, maar ook ongelooflijk breed van opvatting en maar al te dikwijls t e breed. „Zaken zijn zaken" is een spreek woord, dat alleen in or ze moedertaal voor komt en daarbij dient men nog te weten, wat onder zaken verstaan wordt. Zoo zoe ken we bijvoorbeeld afzetgebieden, dus gebieden, waar we onze Nederlandsche waren gaan importeren. Nu kan het wel eens voorkomen, dat men in zoo'n afzet gebied metterdaad afgezet wordt, hetgeen nu ook weer niet zeggen wil, dat er maar weinig bonafide zakenlui onder ons zijn. We hebben immers vaak een slimmig heidje achter de hand, waar onze zaken relatie niet zoo spoedig aan gedacht had en dat hem dan ook een paar lieve certen kost. De uitdrukking is psychologisch al zoo sprekender ligt een vaderlandsche klank in. Die lieve centen zijn ons heel wat waard en we hebben iets van de Germaan- sche vasthoudendheid om ons doel te bereiken. Luchthartigheid van de Zuidelijke volken past niet onder ors grauw herfst weer en zelfs de zon schijnt onder de almacht van den distributie-ambtenaar te vallen. De weinige mooie dagen mak?n, dat de menschen in ons vaderland vanzelf een tikje ernst en zwaarmoedigheid te pak ken krijgen, hetgeen ons soms lot al te serieuze menschen stempelt en toont tever s scherp het verschil fusschen het lachende Zuiden en het zwaar nadenkende Noorden. De menschen aan de zee zijn nu eenmaal anders dan de menschen uit de bergen en van de zonnige hoogvlakten. Wij zijn een raar mengelmoesje, wij Nederlanders. Van den eenen kant zijn we de bekende zeevaarders met het ruime hart en het breede gebaar, en van den anderen kant zijn we de meest pietepeuterige douane-ambtenaren van de geheele schep ping. We moeten vooral alles eens goed nasnuffelen, overleggen en bespreken en van alle kanten bekijken. Er zit in heel Europa geen enkele kat meer in den boom, want de Nederlanders hebben ze er al lang uit gekeken. Toch moeten we ons niet blind staren op de moeilijkheden en karakterfouten van ons eigen volk. Er zijn gelukkig ook nog andere eigenschappen en het is toch altijd frisch om in deze dagen van toomelooze critiek weer eens iets goeds te hooren. We moeten niet vergeten, dat ons vader land uitgeplunderd was, platgebrand en kaalgediefd, zooals geen enkel land in Europa en dat wij als kleine mogendheid slechts een bescheiden rol hebben in het spel der Grooten. We kunnen met moeite maar een beetje terughalen, van wat in het moffenland als het onze ligt opgetast, maar ondanks dat weten we er iets van te maken. We beginnen er weer aardig boven op te komen en hebben alle redenen tot tevredenheid, als we tenminste zoo ver standig zijn niet dezelfde maatstaven aan te leggen ais voor den oorlog. Toegegeven, dat de maatregelen bijvoor beeld op financieel gebied drastisch zijn, maar het is toch maar gelukt om met een totaal lege brandkast en een uitverkochte winkel een beduidend crediet in Amerika te krijgen, hetgeen tot vertrouwen in de toekomst stemmen moet. Wij zijn altijd geneigd onze eigen ver diensten te verkleinen en de oogen uit ons hoofd te kijken naar het buitenland. Steek je neus maar eens over de grenzen, dan zul je wel wat and'rs beleven. Dit defai tisme is gegrond op onze soms pessimis tische kijk op het leven en op onze criti- sche geest. Wanneer je als overheidsper soon tegen een Nederlander zegt, dat iets zoo en zoo gedaan moet wo'den, dan doet hij het niet, maar laat je hem zijn gang gaan, dan doet hij het vanzelf. Zonder een woord te zeggen of er veel ophef van te maken hebben we de Zuider zee heel neljes d'cht?emaakt, gaan rustig door met inpolderen en met de vaderland sche grond vruchtbaar te maken. Nog geen jaar, nadat het mcfl,»nbeest zijn klauw uit sloeg naar de Wieringermeer, was de boer er weer om de voren te trekken door het moeizaam verove'dï land. Treinen snorren over herstelde bruggen en het voleend jaar is onze handelsvloot op twee-derde van het vooroorlogsche peil. Wat er op inter nationaal luchtvaartgebied wordt gepresteerd, grenst aan het wonderbaarlijke en we hebben alweer nieuwe industrieën gevonden, waar vropger Duitschland het monopolie van had. Men vergete riet de bovenmenschelijke moeilijkheden, waartegen een klein land als het onze heeft te vechten en we kunnen met trots zeggen, dat heel ds wereld thans weet wat het aan Nederland heeft, gezien zijn uiterste inspanning in de groote strijd tegen het Nazi-dom. Als we balans opmaken en zooiets doen we immers graag, dan komt er toch nog een voordeelig saldo te voorschijn. Wij allen zonder uitzondering hebben de groote laak hieraan mede te werken. Eerst hier in Indië en dan in het vaderland zelf. We zullen de handen uit de mouwen moeien steken en onze uiterste best blijven doen om door vakbekwaamheid en geschiktheid iets bij te dragen voor het groote doel. Daarom is het toe te juichen, dat er nu gelegenheid wordt gegeven om hier in Soerabaja te studeeren, zoodat de achterstand niet al te groot zal worden. Een ieder helpe dus mee om vooruit te komen in de wereld en niet alleen om persoonlijk iets te bereiken, maar bovenal om te maken, dat ook de Nedetlandsche gemeenschap er de vruchten van kan plukken. F. v. d. Vliet. BUNKER IN DE LUCHT GEVLOGEN. Met een daverende ontploffing die tot in Amsterdam waarneembaar was, is Zondag in de duinen achter Westerveld door tot dusverre onbekende oorzaak een bunker van 20 bij 4 meter in de lucht gevlogen. Groote brokstukken beton werden over een afstand van 500 M. weggeslingerd. Tallooze ruilen van huizen uit de omgeving van Westerveld en zelfs ook in Heemstede en IJmuiden sneuvelden. Het sfeike vermoeden is gerezen, dat kinderen of misschien burgers den bunker zijn binnen gegaan. Waarschuwingsborden brengen het publiek onder de aandacht, dat het hier verboden terrein is. Tot Zaterdag j I. zijn er steeds rondom deze duinen militaire bewakings troepen aanwezig geweest, die dien dag echter zijn ingerukt, omdat de bewaking werd opgeheven. De ontploffing is van zoo groote kracht geweest, dat een eventueel slachtoffer moeilijk terug te vinden zal zijn. Na lang durig zoeken is men er tot dusverre nog steeds niet in geslaagd iets te vinden. Men wacht nu af of tr opgaven van vermiste personen bij de politie binnen komen. DE STILLE OMGANG TE AMSTERDAM, ""in den nacht van Zaterdag op Zondag trokken weer zeer vele Katholieke mannen in „stillen omgang" langs den alouden bedeweg door het oudste gedeelte van Amsterdam. Meer dan 25.000 deelnemers uit het Westen, uit het Noorden (600 Groningers, 1000 Friezen, 600 Drentenaren), uit Twente (800) en uit Den Bosch (800) waren met 21 exfratreinen de meest verwijderden voor het eerst na den oorlog naar de hoofdstad gekomen voor deze zwijgende hulde aan het Heilig Sacrament. Reeds dezen Zondag liet het gezelschap „de stille omgang" eenige gehuurde trams een aantal groepen vervoeren naar de meer excentrisch gelegen kerken, waar evenals in alle R.K. Bedehuizen in de binnenstad H.H. Missen werden opgedragen. De deelnemers uit Goes, B'rgen op Zoom en Roosendaal woonden de H Mis in de Kerk op het Bagijnhof bij. Deze werd Zondag van 2 uur tot half 3 via den wereldomroep naar Zuid-Afrika en West Indië uitgezonden. Volgende week zullen wederom 21 extra- treinen rijden om de mannen uit Gelderland, Oost-Brabant en Noord-Limburg naar de stad van het Mirakelsacrament te brengen. Na den omgang van dezen zal het man nelijk deel van Katholiek Amsterdam den zelfs tijdens de bezetting telkerjare terug keerenden bedetocht houden. STAATSEXAMEN ONDERWIjZER. Het schriftelijk" gedeeltrTaiThërsTaals- examen, ter verkrijging van de acte van bekwaamheid als onderwijzer(es) in 1947 zal worden afgenomen op 13 en 14 Mei 1947. aren. Met het oprich- erkrijgen van subsidie Ook leerlingen en )odig. De geschikte P. Lefeber. Hij was net ervaring en een ïg. 4 Juni 1935 ging Sept. 1937 ging hij n rust, want hij wist, is, die overblijft voor et Bestuur der Land- rom de aanwezigheid hoogen prijs, it 2 klassen met 39 i jaar geleder, op 4 r. Lefeber de schooi Booij, die wel een meemaakte van de de Zeeuwsche klei, eerde jongens verlie- ïans bijna 70 leerlin- Hen op tot nog meer- :hool dan tot dusver, thans in het centrum 0 jaar was dhr. joh. erwijl spr. deze functie in de bezettingsjaren /an vreemde smetten, .andstand betrad de jaar landbouw onder- grondslag. Daardoor 1 en beseffen dat alles er. Dan is en wordt ilaus.) wiltuig zien ongemndera aoor mem- „en zija Üod onderriem nem van de wijze, sfroomingwi vólkomen gelijkmatig voort- Hij leert hem." (Jesaja 28: 26.) 1 J beweegt 6 km. boven zeeniveau (ruim Boven het podium hing een Axelsch ft 1000 m. hdmger dan de top van de Mont wapen, geflankeerd door de jaartallen zenuwen een loor het Hoofd der r. K, Booy. :t bestuur met deze is alle begin moeilijk, en dhr. P. Ie Feber, eens iets. Landbouw- i bij wijze van proef. Ie officieele opening laarna een overzicht mr en exterieur der lieten de eerste ge- i de school. Zoo ging le school had steeds am in 1929 een kink zich geen leerlingen ;ing dat weer beter. 68 leerlingen, zen dag vuor 12 jaar lemoreerde zijn eerste candidaten werd hij waren toen vele auto- jied van landbouw- lesturen enz. Dhr. le levensloop. De over- *as voor hem een teer am dhr. le Feber nog jl. Op 5 September onvergetelijke vriend, ier aan den steen op dankbaarheid door de en. spr. uitvoerig enkele ngaande belevenissen b veel met de jongens Booy. „Mooie, maar ngen". boer-zijn zien in bet i Want wat baat het le heele wereld gewint ijn ziel met Jchoolbestuur en cht was steeds, goed. tal van provinciale en te mogen begroeten, gden van verschillende i en de leerlingen, irs en inzonderheid wij dank verschuldigd heeft geleid en tot oge God ons werk en tot heil van onze lus). volgde de van de Commissaris E Koningin, vierde in- dë kosten. Ook a^^^if^-enten tffe rijn gelukwenschen uitsprak met dit Axel, Zaams'ag, Terneuzen G. P. van\oe- jubileum. Ook het provinciaal bestuur heeft gen het hunne bij. Da? P. O., beiden'' het nut van landbouwonderwijs ingezien en ook Contribuanten, 2 v.d-jip. Genietroepen te subsidie toegekend. •A Abonnements prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom Advertentieprijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. Abonnements prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom 11 1,25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indié 11. 1.55. Buitenland 11. 2, f Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. Kleine Advertentiën (maximum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra.

Axelsche Courant | 1947 | | pagina 3