ALGEMERNE VERGADERING A =J| L toegezonden. wjmmwmmmB, Spreker: De WelEd.Eestr. Heer CH. v. d. HFUVfl, van de C.B.T B, op 15 J4NU4RI, des namiddags 4 uur te TERNEUZEN In het Bötel „Des Pays Bas". met het onderwerp: i t STIC AXEI TEPI „Band Nederland—Indië." VERGADERING AFD. AXEL EN OMSTREKEN. Zaterdagmiddag werd door de Axelsche afdeeling dezer organisatie, die beoogt de banden tusschen het Nederlandsche volk en de in Indië aanwezige troepen zoo hecht mogelijk te maken, een vergadering gehou den in „Het Centrum" alhier. Er was vrij veel belangstelling. Na een openingswoord van den sfdee- lingsvoorziiler, dl,r. B J Knieriem alhier, werd een causerie gehouden door soldaat C. Kuzee uit Terneuzen, die onlangs uit de tropen is teruggekeerd en in Zeeland 12 spreekbeurten over deze voor velen zoo belangrijke aangelegenheid zal houden. Aan de uiteenzetting van dhr. Kuzee be treffende den toestand in Indië ontleenen we het volgende De verstandhouding tusschen officieren en minderen is zeer goed, veel beter dan in Holland. Ginds is men immers op elkaar aangewezen. Naast de T.R.l. zijn er nog verschillende andere kleinere gevechtsgroepen in den zin van partij-legertjes, die een min of meer „heilige oorlog" voeren. Gelukkig hebben deze lui weininig verstand van moderne oorlogstechniek, hetgeen spr. met voor beelden aantoont. Men moet vooral oppas sen voor Jappen en Britsch-lndiërs. De eersten pogen bij de T.R.I., meestal als instructeur, een onderkomen te vinden. De Br.-Indiërs worden veelal door vrouwen gelokt. Aangaande den gezondheidstoestand zegt dhr. Kuzee, dat de soldaten dringend rust noodig hebben, want zij moeten dag en nacht in touw zijn. De dienst is zenuw- sloopend. Ook tengevolge van ziekte heb ben wij met minder menschen meer werk moeten doen. Het zedelijk peil is in Indië beter dan in Nederland vaak wordt be weerd. Het percentage geslachtszieken is volgens officiëele verklaringen geringer dan ooit tevoren Ook de kerken en de veld predikers doen wat zij kunnen om het moreel van de troepen hoog te houden. Meestal tweemaal per week krijgen zij geestelijke verzorging. De verhouding tus schen de militairen en de aalmoezeniers is over het algemeen goed. Aanvankelijk werd er aan Welfare-werk weinig gedaan. Dit is nu uitgegroeid tot een groote actie, die al het mogelijke doet tot leversveraangenaming van de jongens door zorg voor spelen en speelmateriaal en door cantinewerk. De prijzen in de toko's zijn buitengewoon hoog, de Chineezen lachen en worden schatrijk. De N.I.W.I.N. doet prachtig werk. Deze organisatie verzorgt concerten, tooneel- en cabaretvoorstellingen, enz. Dit is een oase in ons leven. Het offer dat de artisten hier brengen, is ook groot, zulks in verband met de lange afstanden. Betreffende de medische verzor ging merkt spr. op, dat het Militair Hos pitaal in Batavia zeer goed is. Een groote handicap is het tekort aan verplegings- personeel. Dit is nu gedeeltelijk aangevuld met Indische hulpkrachten. De voedings toestand laat jammer genoeg te wen- schen over. Er is ook een werkplaats geopend voor herstellende zieken. Generaal Spoor heeft t.a.v. de repatriee- ring der troepen eens gezegd, dat hiermede eind 1947 een bescheiden begin zal wor den gemaakt. Dhr. Kuzee vroeg waardee- rirg voor het werk der troepen in Indië. Zendt hun veel post en ook eens een pakje. Al deze dingen worden zeer gewaar deerd en kweekt de wederzijdsche band aan, Op voorstel van voorzitter Knieriem ver valt de pauze. Spr. constateert, dat de jongens het ginds niet zoo makkelijk heb ben en vraagt ook het medeleven van die genen, die geen nabestaanden in Indië hebben. Onze jongens gingen er heen om tegen de Jappen te vechten en de Neder landsche rechten en belangen te behartigen en te beschermen. Wanneer men nu leest van de duizenden landgenooten, die nog in de kampen zuchten, dan zal daarvan maar weinig terechtkomen. Verder hekelt spr. den slechten voedingstoestandzooiets zou toch niet mogen voorkomen. Hij hoopt verder, dat zoowel de oorlogsvrijwilligers als de 7 December-divisie en de 2e divisie het zoo go°1 mogelijk zullen heb ben en doet een dringend beroep tot toe zending van levensmiddelen, scheermesjes, enz. Dit is geen zaak van ons ouders alleen, maar van het geheele Nederlandsche volk, voor wiens belangen ouze soldaten in de tropen zijn. Van de gelegenheid tot het stellen van van vragen werd uiteraard een ruim gebruik gemaakt. Op een vraag naar de verband-acte ant woordt dhr. Kuzee, dat deze z.i. inhoudt, dat de oorlogsvrijwilligers moeten dienen, zoolang het den minister goeddunkt, tot een maximum van 15 jaar en overal ter wereld. Spr. merkt in dit verband nog op, dat onze troepen in Indië getrainde sol daten zijn, die prestaties hebben geleverd, waarvoor Amerikanen zouden hebben be dankt. Zoo gemakkelijk zal men ons dus wel niet laten gaan. Bovendien moeten de Nederlandsche belangen aldaar beschermd worden. Men vergete ook niet, dat Indië de kurk is, waarop Nederland drijft. Aangaande verschillende klachten over het trage postverkeer zegt dhr. Kuzee o.m., dat het Militair Postkantoor in Batavia te klein is. Het groot Militair Postkantoor is in handen van de T.R.l De voorzitter merkt in dit verband op, dat in October een pakje uit Harderwijk naar Indië werd verzonden en dit nu nog niet is gearriveerd. Men kan, aldus spr., wel een vliegtuig charteren voor een Amerikaan en voor Denemarken. Het is onbegrijpelijk. Bij het geweldig financieel offer, dat we brengen voor onze jongens, moeten we alles doen om het hun zoo aangenaam mogelijk te maken. Onzerzijds, zegt spr., zullen wij alles in het werk stellen om de jongens bij hun thuiskomst allerhartelijkst te ontvangen en met de ouders gezamenlijk een dag aangenaam doorbrengen. Op een vraag naar den voedseltoestand antwoordt dhr. Kuzee, dat in indië aardap pels enz in blik worden verstrekt en ons land wegens zijn berooiden toestand tot niet meer in staat is. Spr. hekelt ook de gevoerde politiek der Engelschen op Java. De voorz. zegt, dat ook de gramo- foonplaten nog niet in Indië zijn ontvangen, doch de afdeelingen Axel en Kloosterzande in dezen hebben gedaan, wat mogelijk is. Op een vraag naar de verhouding tus schen troepen en burgers antwoordt dhr. Kuzee, dat deze zeer goed is en vooral de A.M.V.J. hier uitstekend werk verricht. Betreffende de soldij zegt dhr. Kuzee nog, dat deze voor het Bataljon Zeeland f 72 per maand bedraagt, waarvan f 14 ver plicht naar huis wordt gezonden. De secetaris, dhr. Jac. de Ruyter, zegt dat de Band is opgericht met 46 leden. Nadat Terneuzen een zelfstandige afdeeling is geworden, tellen wij thans 86 leden. Er zit groei in ons werk. In geheel Zeeland is het ledental gestegen van 48 naar 250. De voorz. wijst nog op de aanstaande jaarvergadering en de voorbereiding voor de ontvangst der jongens. De mogelijkheid bestaat ook om donateur te worden voor 12,50 per jaar. Moge alles medewerken tot heil van Nederland en Indië. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Donderdag 13 Maart (Biddag). Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 ure en nam. 2.30 ure Ds. P. J. Pennings. Geref. Kerk. Voorm. 10 ure en nam. 2,30 ure Ds. Zemel. Geref. Kerk. (Ds. Jan Scharpstraat 1). Voorm. 10 ure Ds. D. J. Couvée en nam. 2.30 ure Ds. Stam, Pred. te Goes. Geref. Gem. Voorm. 10 ure, nam. 2.30 ure en 's av. 6 ure Ds. L. Rijksen, van Leiden. GEVONDEN VOORWERPEN: In 't Centrum 6 MaartEen broche en een armband. Te bevragen In Het Centrum. Een huissleutel. Rpspolitiekazerne, Axel. KOEWACHT. Lessen hervat. Heden beginnen de I»sssn weer, zoowel op de jongens- als op de meisjesschool. Van het tooneelfrorit. Ongeveer Paschen treedt de Koewachtsche Tooneel- vereeniging met „Janssens' Wonderdoktoor' voor het voetlicht. Wij zijn benieuwd wat de Tooneelvereeniging van dit niet gemak kelijke, doch dankbaar stuk, maken zal' Biljartdemonstratie. Bij dhr. A. van Hove gaven de bekende spelers v. Eymeren en Valkhof voor de Koewachtsche biljart liefhebbers een zeer amusante demonstratie van biljartkunst. Prijspiering. Zondag vond in het café van dhr. L. Seghers een prijspiering plaats. De uitslag is als volgt 1. R. Wouters—A. v. d. Vloet, 2. R. de Mey—A. Coone, 3. J. va tl Acker-L. Seghers, 4. A. de Pau-Fl. Bonne. SOLISTENCONCOURS TE IJZENDIJKE. Goede prestaties onzer stadgenooten. Onder de auspicieën van de het vorige jaar her-opgerichte Bond van Z.-Vlaamsche Muziekverenigingen had j.l. Zaterdag te IJzendijke een solistenconcours plaats, het geen zich in de allerlevendigste belangstel ling van de „fine-fleur" van ons gewestelijke muziek-wereldje mocht verheugen. Uit was niet te verwonderen, gezien de groote deelname van solisten vanuit Clinge tot Retranchement en de prachtige buiten gewone onderscheidingen die beschikbaar waren gesteld. De Eere-prijs was een door H.M. de Koningin geschonken prachtige medaille. Vervolgens waren buitengewone eere-prijzen van H.K.H. Prinses Juliana, de Commissaris der Koningin, de burgemeester van IJzendijke en van de bestuursleden van den Bond aanwezig, die de prikkel onder de deelnemers uitermate vergrootte. Na door dhr. P. A. Ocké, de voorzitter van de Bond, te zijn ingeleid opende de burgemeester des voormiddags het concours, waarbij hij o.m. zijn voldoening uitsprak over de flinke deelname, die het bewijs levert, dat Z.-Vlaanderen, door den oorlog zoo zwaar getroffan, ook in dit opzicht blijk van krachtig her-opleven geeft. De voorzitter dankte daarop voor de betoonde gastvrijheid, de medewerking en de steun van den burgemeester en de door hem uitgesproken van medeleven getui gende woorden. Als eerste solist betrad daarop één onzer stadgenooten, de jeugdige Willy Dieleman, het podium. Achtereenvolgens werden zooveel moge lijk afd. gewijs de onderdeden van het programma afgewerkt en de diverse solisten door de jury aan de tand gevoeld. Want dit is werkelijk niet te veel gezegd, als men in aanmerking neemt dat het er op dat moment op aankomt een topprestatie te leveren. De nervositeit doet gemiddeld de prestaties der deelnemers met 20% dalen. En dit terwijl men zich tot een maximum inspant om het uit te voeren nummer zoo feilloos mogelijk te vertolken. In de 3e afdeeling traden slechts 4 debu tanten op van welke J. van Waterschoot, Lamswaarde, een le prijs behaalde met 54 punten, terwijl onze jongste Axelsche deelnemer, W. Dieleman, (trompet) met 49 punten een 2e prijs verwierf. In de 2e afdeeling kwamen onder de 18 deelnemers nog een drietal leden van „Concordia" uit, van welke dhr. Adr. van Meurs Pz. (trombone) de eer onzer stad hoog hield door met 62 punten op hoogst verdienstelijke wijze de le prijs te behalen. Hel maximum aantal punten dat in alle af deelingen kon worden toegekend, bedroeg 70. Onze twee andere stadgenooten n.l. dhr. H. v. d. Berge (tuba) en dhr. P. van Hoorn (clarinet) behaalden beiden met 54 p. een 2e prijs. De andere le prijswinnaars in deze afdeeling waren A. de Krijger, Biervliet, met eveneens 62 punten, mej. Liesje de Meijer, Biervliet, A. Rottier, Lamswaarde en B Pilaef, Clinge, Markt AA'.i., I, •I «I i i. j- i i

Axelsche Courant | 1947 | | pagina 2