ALGEMEENS VERGADERING 1 G A i II i Spreker: De WelEd.Eestr. Heer CH. v. d. HEUVEl, I Ygr'j^w mmmm van de C.B.T.B, op 15 JAKU4RI, des namiddags 4 uur te TERNEUZEN In het Bötel „Des Pays Bas". met het onderwerp i Uit onze omgeving. STIC I AXEI TEPI Ven DE AXEL. SPAARFONDS „O EN O." Tooneel-avond in „Het Centrum". Het „spaarfonds", dat zich mag verheu gen in een respectabel aantal leden, had Dinsdagavond de „Centrum"-zaal geheel gevuld, toen de voorzitter, dhr. v.d. Plasse, het openingswoord sprak en o m. zeide, dat deze avond de laatste was, die dit seizoen gegeven kon worden. In tegenstelling tot den eersten avond, toen een cabaret-programma werd gegeven, was deze avond gewijd aan het tooneel, dat verzorgd werd door het gezelschap Nico Steenbergen uit Amsterdam. Spr. hoopte, dat hiermede de grondslag gelegd zou zijn voor het eigenlijke doel van het spaarfonds tooneelvoorstellingen met verantwoord cul tureel en artistiek gehalte. Bovengenoemd gezelschap, hoewel hier nog onbekend, heeft met het stuk „De Fabrieksbaas" een goeden indruk gemaakt en de zaal van begin tot eind weten te boeien, zoodat gesproken kan worden van een eclatant succes. Dit was ons inziens hoofdzakelijk te danken aan de beide Steenbergens, die kwalitatief zeker een klasse boven de anderen uitstaken. Lou Steenbergen toonde zijn capaciteiten vooral in zijn komische rol als „Jesse", Nico Steen bergen de directeur, regisseur en hoofdrol vertolker was ongetwijfeld de ster van dezen avond. De geheele zaal was sterk geboeid door zijn ontroerend en meesleepend spel in het 2e, maar vooral in het 3e bedrijf, waarin hij op brillante wijze zijn zware, hoog-drsmatische rol vertolkte, zoodat in menig oog een traan blonk. Het stuk, dat een proletarische tendenz heef', is in bepaalde details wel wat ver ouderd, maar heeft toch om zijn rijke levens les een blijvende bekoring. Alzoo geen wonder, dat ieder zeer voldaan was. Wij gelooven dat het spaarfonds den goeden weg is opgegaan. d. w. FILMAVOND VAN „HET HOOGELAND". Ejin de Chr. bewaarschool alhier werd Woensdagavond vanwege de vereer iging „Het Hoog ;land" een filmvertooning gegeven, die ten doel had meer belangstelling te wekken voor hei werk der barmhartigheid dezer vereniging. Hiertoe werd vertoond de film „Redding" die daarvan beelden gaf en zeker de volle belangstelling waard was. Ze toonde hier een jonge man, die voor waardelijk veroordeeld was, na een jaar in de stichting te hebben doorgebracht, weer als goed vakman en voorbeeldig burger In de maatschappij kon terugkeeren. Dit was slechts een beeld van Christenplicht en naastenliefde dat de vereeniging „Het Hooge- land" nastreeft. Ze heeft ook tehuizen voor ouden van dagen, gebrekkige en alleen staanden in het leven. Een zeer mensch- lievende vereeniging dus, die ieder dient te steunen, vooral in deze na-ooriog*che tijden van verwording. Tegen een contributie van 3 csnt per week kan zeker geen bezwaar bestaan en zoo maken vele kleintjes toch ook weer een groote. Het was dan ook jammer, dat voor deze filmvertooning, die door een vertegenwoordiger van „Het Hooge- land" nader werd toegelicht slechls matige belangstelling bestond. Toch konden weer een 15-tal nieuwe leden worden genoteerd. Behalve de hoofdfilm „Redding" was er ook nog een interessant bijprogramma, dat voornamelijk betrekking had op de bevrijding van ons land. Deze beelden genoten vanzelf ook een ontroerende belangstelling. Het was dan ook een mooie genotvolle avond. De kindervoorstelling, die vooraf gegeven was, trok meer belangstellingnaar men ons mededeelde, waren hiervan ongeveer 330 kinderen getuigen. BUURTVEREENIG1NG „JULIANA". Succesvolle gezellige avond. Woensdag gaf op de bovenzaal van hotel „Het Gulden Vlies* deze buurtvereeniging (uit de straat van dien naam) een gezellige avond, met een bont en gevarieerd pro gramma. Voor een volle zaal sprak de voorzitter, wethouder van Bendegem, een openings woord, waarbij hij o.m. wees op het nut van een buurtvereeniging. De talrijke nummers van het programma werden aangekondigd door de heeren K. Ortelee en H. j. Lensen, die zich ook als conferenciers op schitterende wijze van hun taak kweten en later als dansleiders met veel tact voor de noodige afwisseling zorg droegen. Bennie Sorber, Axel's jeugdige accor deon-virtuoos, toonde zijn steeds meer ont luikende talenten in een zestal feilloos ten gehoore gebrachte nummers, waarvan „accor- deonbetoovering* wel een speciale vermel ding verdient. Een groot succes werd ook het truc-nummer „Het Koffermannetje", ver zorgd door K. Ortelee, en dat niet licht vergeten zal worden. «S&sH Ook da muzikale bijdragen, verzorgd door het trio-Dieleman (zang met mando line- of guitaarbegeleiding) vormden een aardige variatie in het zoo uitgebreide repertoire. Een knal-nummer was: „Prijs- zingen", waarbij de winnaars van beiderlei kunne een geweldig applaus ten deel viel. De tooneelstukjes „Een gezellige dag", „Naar de wedstrijd" en „De nieuwe dienst bode" vielen bijzonder in den smaak. Dhr. Hendrico Lensowski wist met zijn talrijke verbluffende goocheltrucs alle aan wezigen te boeien. De verschillende ververschingen en ver snaperingen vonden een gretig onthaal. Na afwerking van het programma amu seerden de liefhebbers zich tot in de kleine uurtjes met dansen, waarna allen in uiterste tevredenheid over dezen echt genoeglijken avond huiswaarts keerden. Met wat meer voorbereiding is ook deze buurt nog wel tot meer in staat. Vooral wanneer zij het zoekt in het cabaret genre. De krachten hiervoor zijn ruim schoots aanwezig. CHR. HARMONIE „HOSANNA". In verband met het 20-jarig bestaan dezer muziekvereeniging werd Donderdag een feestavond gehouden voor leden, donateurs en verdere genoodigden, die ons plaatselijk theater geheel vulden. Het groote aantal honoraire leden maakt het noodzakelijk, een reprise te geven, die 6 Maart a.s. haar beslag zal krijgen. De feestelijke bijeenkomst werd geopend met het zingen van Ps. 68: 10 en met gebed, waarna de voorzitter, dhr. J. Lefeber, een openingswoord sprak. De secretaris, dhr. Jac. Wieland, gaf een zeer gedetailleerd uittreksel van de presta ties en de gebeurtenissen der harmonie in de laatste 10 jaar. Vervolgens sprak wethouder van Bende gem een felicitatiewoord namens Burg. en Weth., waarna dhr. Buma, als voorzitter der harmonie „Concordia" zich in hartelijke bewoordingen tot de jubileerende harmonie wendde en mej. Annie van Kampen een gelukwensch sprak namens de Chr. zang- vereen. „Asaf". Allen werden door voorzit ter Lefeber dank gezegd voor deze attentie. Directeur Brakman sprak nog enkele woorden tot dhr. Lefeber, zulks in verband met diens 10-jarig jubileum als bestuurslid, en vervolgens tot de andere jubilarissen, de h.h. I. J. Brakman, C. van Tatenhove, R. Scheele, M. Bakker, L. Rinn en Jac. Wieland. Hierna nam het muzikale gedeelte een aanvang. Geopend werd met de marsch De Feestgroet, welke, evenals de hierna volgende ouverture ook op het allereerste concert van „Hosanna" waren gespeeld. Verder verdient zeker nog vermelding een tuba-solo door dhr. Jaap Bakker, met piano begeleiding door den directeur, dhr, Brakman. Vraagt "gratis prijscourant welke blknco wordt toegezonden. Deze jeugdige muzikant toonde een goede technische vaardigheid te bezitten en bracht op zeer verdienstelijke wijze zijn solo ten gehoore. Het programma werd besloten met de opgewekte marsch „Hier is Londen*. Het kwam ook nu weer tot uiting dat "Hosanna" onder de kundige leiding van haar directeur in staat is tot een zeer goede muzikale uitvoering der verschillende nummers. Na de zeer lange pauze werd opgevoerd het kluchtspel in 3 bedrijven „Graaf Lood gieter." Vanzelfsprekend was de opvoering van dit tooneelstuk een vrij zware opgave, wanneer men in aanmerking neemt, dat de meesten de planken voor het eerst betraden. Toch waren ook hier weer enkele ooval- lende dilettanten, die geen onaardig figuur sloegen. Wanneer volgende week fouten, gemaakt door gemis aan routine tot een minimum konden worden gereduceerd, en meer rolvastheid betracht en wat meer vaart in het spel gelegd, zou er veel gewonnen zijn. Overigens hebben de dilet tanten er van gemaakt, wat onder hun omstandigheden mogelijk was. De moraal mocht er zijneen veroor- deeling van het standgevoel. Moge zij ver staan worden. De dilettanten ontvingen aan het einde een warm applaus. Na een kort woord van den voorzitter, werd deze bijeenkomst met daukzegging en het zingen van het Wilhelmus gesloten. Bij de G*ref. Gemeente te Axel is beroepen Ds. L. Rijksen te Leiden. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 ure en nam. 2.30 ure Ds. P. J. Pennings. Geref. Kerk. Voorm. 10 ure Ds. Post en nam 2 30 ure Ds. Zemel. G°ref. Kerk. (Ds. Jan Scharpstraat 1). Voorm. 10 ure en nam. 2.30 ure Ds. D. J, Couvée. H. Cat. Z. 50. G ref. Gem. Voorm. 10 ure en nam. 2.30 ure Leeskerk. CJB.T.0 C. B. P. B. De Chr. Jonge Boeren en Tuinders Org. en de Chr. Boerinnen en Plattelandsmeisjes Bond In Zeeland hielden od Zaterdag 22 Febr. j.l. hun jaarvergadering te Terneuzen. De leiding berustte bij de voorz. der CJ.B.T.O. Drs. Knibbe te Goes. In de morgenvergadering kwamen eerst aan de orde de jaarverslagen van de diverse functionarissen, waarna Ir. P. de Putter uit Axel een inleiding hield over„Boerderijenbouw". Na de verschillende typen boerderijen genoemd te hebben, weidde hij in de breede uit over de verbondenheid, die er bestaat tusschen de boerderij en de streek. Hierna werd de interne bouw be handeld, zooals overlangs- of dwarsdorschvloeren, plaats voor bergruimte, de stallen enz. terwijl in de toekomst rekening moet worden gehouden met mechanisatie, waardoor de geheele inrichting van de schuur verandering zal moeten ondergaan. Ook de bijgebouwen werden aan een beschouwing onderworpen, terwijl eveneens werd gewezen op de omgeving, waarbij met een juiste beplanting zooveel kan worden toegedaan aan een passende verhouding met de natuur. Enkele vragen op dit onderwerp werden tot volle tevredenheid be antwoord. In de middagvergadering, bijgewoond door ongeveer 350 personen belichtte de 2e Bondsvoor zitter der C.J.B.T.O., dhr. Joh. de Jong uit Alphea a.d. Rijn voor ons„De toekomst van de platte- landsjeugd". Algemeen is er een gevoel van onzekerheid onder de plattelandsjeugd. Wat zal de toekomst brengen Zal er voor allen een plaats zijn in ons land Velen trachten de toekomst in eigen hand te nemen, maar we moeten geloovig opzien tot God, die onze Leidsman, ook in dezen, wil zijn. De oplossing van het surplus aan jonge boeren moeten we zooveel mogelijk in eigen land zoeken. Het ontwikkelingspeil opvoeren, waardoor de concurrentie makkelijker volgehouden kan worden. Ruilverkaveling en herverkaveling, uitbreiding cultuurgrond b.v. N.O.-polder, intensiveering van de bedrijven. Dit zal echter niet afdoende zijn. Emigratie is één van de middelen, die dan aan de beurt komen. Hieraan zijn echter groote moeilijk heden verbonden. Wil men emigreeren, dan uit ideeële oogmerken. Deze zijn de echte emigranten. In Frankrijk is plaats voor velen, maar ook Amerika komt in aanmerking, daar is reeds een groote kolonie n.l. Holland Michigan, waar dit jaar h t eeuwfeest wordt herdacht van de vestiging van een Hollandsche kolonie. Toch stelde spr. de vraag of een gedeelte niet af kan vloeien naar andere beroepen, Studeeren in landbouwkundige richting biedt nog groote Markt 12 -:- AXKU, v avoirs I i t i i'1 V- 1 i M TWEE VRIENDINNEN Zeg Marja, wat heb jij aan je huid gedaan? Die is zoo mooi en gaaf. Wel, mijn schoonheidsgeheim is: Purolin voor mijn gezicht en Purol voor mijn handen. inni.ii. ik TERNEUZFN.

Axelsche Courant | 1947 | | pagina 2