AXELSCHE AXELSCHE H COURANT Franxeering bij Abonnement Axel. ZATERDAG 7 JUNI 1947 61e JAARG Nc. 68 NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDERE Frankeering bij Abonnement Axel. ZATERDAG 1 MAART 1947. 61e JAARG. No. 43 V. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie T. C. VINK-van VESSEM Heel het Duitsche rijk ligt in brokken. Van een volksgemeenschap is geen sprake meer. Daar heb je hem, dacht ik, toen ik de eerste Duitsche politieagent voo* het stations gebouw van het grensplaatsje Bentheim zag staan, daar heb je hem, de Duitscher. Hij is niets veranderd. Hq stond daar in zijn ons al te bekende uniform boven op zijn .Feldherrnhügel", vanwaar bij de spelende kinderen gade kon slaan. Met zijn op den rog ineengeslagen handen sloeg hij de maat ven één of andere marsch. En hoe wel de gedachten vrij zijn, kon men mer ken dat hij kwaad was. De kinderen name lijk trachtten op ongedisciplineerde wijze met een Poolsch soldaat Poolsche troe pen zijn in Bentheim en in de Graafschap gestationneerd in gesprek te komen. Zoolang de soldaat geen bezwaren maakte, was hij, de Duitsche agent, machteloos. Ellende in de nachtverblijven. „Neem u in acht voor de eerste indruk kenhet zijn meestal de juiste* heeft eens, als ik het goed heb, Romain Rolland ge zegd. Was deze eerste indruk juist? Ik sprak er later herhaaldelijk over o.a. met den te Berlijn gevestigden A.N.P.-corres- pondent en met den verslaggever van Reuter en zij bevestigden mij, dat het hoe langer hoe moeilijker wordt een juist beeld van het nieuwe Duitschland te krijgen. Wanneer namelijk de trein na de grens controle oh, wat waren de Duitsche ambtenaren akelig vriendelijk in de richting Hannover verder rijdt, dan maakt men kennis met de jonge generatie van het duizendjarige rijkde bedelende kin deren 1 „Bread, please, bread vragen zij en met verlangende oogen slaan zij iedere beweging van de reizigers gade. Zou iemand zijn koffer openmaken....? Zou er iemand aan denken, dat deze kinderen ge boren werden toen Göring zijn bekende rede van „kanonnen inplaats van boter" hield Later, in den schuilkelder van het station Hannover, maak ik kennis met de groote ellendede Duitschers, die, uit het Oosten komende, voor een nacht hier ver blijf mogen houden. Met twee in één bed gelegen, wachten zij het vertrek van de eerstkomende trein af, die niet zelden een vertraging van 2, 3 of 4 uur heeft. Het zou niet verstandig zijn om in slaap te vallen, want de „volksgemeenschap" is zoo hecht niet meer. De een is den ander zijn vijand. Ik zag een jongeman huilend voor zijn stroozak staan, omdat men zijn scnoenen, die hij als hoofdkussen benutte, had ont vreemd. Wat nu Zonder schoenen verder reizen Ook de arts, die hier vijf meter onder den grond een kleine kamer heeft, krijgt geen kans een oog dicht te doen. Ik heb hem tot het middernachtelijk uur gezel schap gehouden. Geassisteerd door een zuster moet hij letterlijk dag en nacht de helpende hand bieden. Steenpuisten moeten voortdurend worden behandeld. Ook de verschillende soorten uitslag zijn een gevolg van het lage rantsoen zeep. De dokter zelf heeft maar één stuk in de maand en mag eerst na den zesden patiënt zijn handen wasschen. Een jongen van een jaar of achttien komt bibberend binnen. Hij heeft hooge koorts. Griep. Ook klaagt hij over verschrikkelijke pijn in zijn rug. Bij wijze van uitzondering krijgt hij nog een bed, d.w.z. een stroomatras. Met zijn jas moet hij zich dan maar dicht dekken. De zuster geeft hem een glas water en een handje pillen. Een blinde soldaat wordt binnenge bracht. Met zijn vriend is hij uit het Oosten gekomen en thans te Hannover wachtende op de vergunningen om verder te mogen reizen. Of voor hem geen uitzondering kan worden gemaakt? Neen, ook de man, die door Göbbels „Ehrenbürger der Nation* werd genoemd, moet in de rij staan. Voor reisvergunning, vestigingsvergunning en eten. Bij ons hadden zij het goed, zegt een Duitscher uit het Sudetenland. Toen Han nover werd gebombardeerd kwamen zij bij ons op krachten maar nu laten zij ons in den steek. Dit is nog erger. Er kan niet meer van een Duitschland worden gesproken. Hannover is Hamburg niet, hoewel deze stad ook in de Britsche zone ligt. En Hamburg is niet te vergelijken met Bremen, de tweede Duitsche Noordzee haven, die overigens „Amertkaansch gebied" is. De verschrikkelijke tafereelen die zich afspeelden bij de transporten van de Duit schers, die ten Oosten van de Oder— Neisse linie waren gevestigd, mag men, gelukkig, ook niet als maatstaf nemen. Deze transporten doen namelijk niet onder aan die, die eens de Gestapo heeft georganiseerd. De Polen stoppen veertig Duitschers in een goedererwagon, zonder hun voedsel of dekens mede te geven. Deze ongelukkige menschen weten ook niet hoe lang zij onderweg zullen zijn. Als reisdoel wordt slechts genoemd Britsche zone. En wan neer dan een dergelijk transport na een week onderweg te zijn geweest, de plaats van bestemming heeft bereikt, zijn er tien tallen overleden. Zelfs een communistisch blad dat een verslaggever ter plaatse had, wist geen ander commentaar !danIs dat nu werkelijk noodig? In het verdrag van Potsdam staat uit drukkelijk, dat de Duitschers op mensch- waardige wijze moeten worden gerepa trieerd. Wij willen thans in het midden laten of de Polen al het recht hadden om steden zooals Stettin en Breslau, die ieder aanzienlijk meer inwoners dan Haarlem hadden, geheel in bezit te nemen en de bevolking op korten termijn te verjagen. Maar geenszins mag worden toegestaan, dat bij de deportaties methodes worden toe gepast, die thans Milch c.s. te Neurenberg ten laste worden gelegd. Hoe verschrikkelijk ook, er is toch maar sprake van een kleine groep. Ik zocht dit transport, dat in het geheel uit zestien honderd personen bestond, in Rinteln op. Andere transporten kwamen mij toen niet ter oore. Aan den anderen kant heb ik wel kennis gemaakt met Duitschers, die geens zins gebrek lijden. Dit krasse verschil is ons uit den hongerwinter meer dan bekend. Maar wat men in Holland in den laatsten hongerwinter niet kende is de verhouding van de zwarte prijzen van genotmiddelen ten opzichte van die van levensmiddelen. Er worden b.v. geregeld sigaretten aange wezen dus een ruilobject, dat een ieder krijgt en toch krijgt men reeds voor zes of zeven Duitsche sigaretten (die overigens 2 a 3 mark per stuk kosten, terwijl de Engelsche met 4,50—5,50 en de Amerika nen met 5 tot 6 mark per stuk worden betaald) een pond brood. Voor een fles ordinaire brandewijn krijgt men vijftig kilo gram aardappelen. En voor één pond koffie kan men twee rond boter krijger. Dit is wel kenschetsend voor de voedselsituatie in Duitschland. WERELDREIS VAN DEN HEER B. VAN LEER. De KL.M. heeft een overeenkomst ge sloten met één der ondernemingen van het Van Leer Concern, waarbij zij aan deze onderneming een Douglas DC-4 vliegtuig ter beschikking stelt voor een zakenreis van den heer B. van Leer, leider van dit Con cern, naar Voor-Indië, Nederlandsch-Indië, China en Zuid-Afrika. De tocht zal duren van 12 Maart tot 4 Mei a.s. De route is voorloopig als volgt samen gesteld Amsterdam—Rome, Caïro—Lydda, Basra- Karachi, Calcutta—Rangoon, Singapore— Batavia, Singapore—Honkong, Shanghai- Hanoi, Caloutta—Karachi, Aden—Nairobi, Johannesburg—Leopoldville, Lagos—Tako- radi, Dakar—Lissabon—Amsterdam. De PH-TAT „Twenthe", waarmee de heer van Leer zijn reis zal maken, is een 4- motorig Douglas DC-4 1009 toestel. Voor dit speciale doel moet een en ander aan het interieur worden veranderd. De 44 geriefelijke passagiersstoelen met verstelbare rug- en zitkussens, ingebouwde aschbakjes, zakken voor literatuur, voetsteunen en lees lampjes zullen verdwijnen. In de plaats hiervan komen 4 compartimenten. Direct achter de cockpit ligt de „huis kamer". Een grooie tafel, enkele ruime fauteuils, een tapijt in een warme tint, ge zellige schemerlampjes en een „bar" zullen tot resultaat hebben, dat ook op plus minus 2000 M, hoogte de huiselijke sfeer niet ontbreekt. Aan één zijde is deze afdeeling afgesloten door een gordijn. Hierachter ligt het werk vertrek van den heer van Laar. Aan de eene zijde staat een groot bureau. Tegen den anderen wand een bank voor bezoekers en een boekenkastje. Loopt men verder naar achteren (dus in de richting van de staart van het toestel), dan komt men in het eerste slaapvertrek, waarin zich een bed, hangkasten, vele laden en een opklapbare waschtafel bevinden, de hierachter gelegen slaapkamer is evenzoo ingericht. In het achterste gedeelte van het vliegtuig bevinden zich de werkkamer van de secretaresse en de pantry. De kleur zal overwegend beige worden gehouden. Al het te gebruiken materiaal wordt eerst brandvrij gemaakt. Het geheele toestel zal van een „air-conditioning-systeem" voorzien worden. 2 Volgens een bericht van het schip de „Sir Lancelot" is de temperatuur van het zeewater bijna tot op den bodem twee graden onder het vriespunt. Deskundigen zijn van meening, dat dientengevolge het aantal visschen drie of vier jaar lang sterk zal verminderen. Tengevolge van ijsgang in de Fransche havens aan het Kanaal konden de visschersbooten niet uitvaren en 'dreigen een aantal in de havens gelegen schepen averij te krijgen. Aan de kust boven Duinkerken is een ijsberg, die bijna 15 meter boven het water uitsteekt, op het strand geloopen. De lange duur van dezen strengen wPt?r heeft'vele dieren over de grenzen van Nederland doen trekken bij hun speurtochten naar voedsel. De jagers trekken er dan ook ondanks de koude en de besneeuwde velden vaak op uit. Vooral vossen worden veel gevangen. Dezer dagen wist een drietal jagers te Well vier prach- ttge vossen ta vangen. Een meer zeldzame verschijning vormen wilde varkens, die in de omgeving van Venraay gevangen zijn. -w ue Kosten. Uok ««^-^irwienten sfotómingwi volkomen gelijkmatig voort- Hij leert hem." (Jesaja 28: 26.) Axel, Zaams'ag, TerneuzWÖ.T. vani vje- beweegt Sb 6 km boven zeeniveau (ruim Boven het podium hing een Axelsch gen het hunne bq. Da- f>O wapen, geflankeerd door de jaartallen ook contribuanten, j v- np. Genietroepen i aren. Met het oprich- erkrijgen van subsidie Ook leerlingen en )odig. De geschikte P. Lefeber. Hij was iet ervaring en een ig. 4 Juni 1935 ging Sept. 1937 ging hij n rust, want hij wist, s, die overblijft voor et Bestuur der Land- rom de aanwezigheid hoogen prijs. :t 2 klassen met 39 5 jaar geleder, op 4 r. Lefebtr de schooi Booij, die wel een meemaakte van de de Zeeuwsche klei, eerde jongens verlie- ïans bijna 70 leerlin- len op tot nog meer- :hool dan tot dusver, thans in het centrum 3 jaar was dhr. Joh. erwijlspr. deze functie in dé bezettingsjaren ran vreemde smetten, .andstand betrad de jaar landbouwonder- grondslag. Daardoor 1 en beseffen dat alles er. Dan is en wordt ilaus.) zenuwen Voger een loor het Hoofd der r. K, Booy. 1 bestuur met deze is alle begin moeilijk, en dhr. P. Ie Feber, sens iets. Landbouw- bij wijze van proef. Ie officieele opening laarna een overzicht sur en exterieur der 1 'lieten de eerste ge- i de school. Zoo ging le school had steeds am in 1929 een kink zich geen leerlingen ;ing dat weer beter. 68 leerlingen, ren dag voor 12 jaar lemoreerde zijn eerste candidaten werd hij waren toen vele auto- )ied van landbouw- jesturen enz. Dhr. le levensloop. De over- -as voor hem een teer am dhr. le Feber nog )1. Op 5 September onvergetelijke vriend. Ier aan den steen op dankbaarheid door de en. spr. uitvoerig enkele ngaande belevenissen b veel met de jongens Booy. „Mooie, maar ngen". boer-zijn zien in bet Want wat baat het le heele wereld gewint ijn ziel? met ichoolbestuur en cht was steeds, goed. tal van provinciale en te mogen begroeten, gden van velschillende en de leerlingen, irs en inzonderheid wij dank verschuldigd heeft geleid en tot oge God ons werk en tot heil van onze jus). volgde de van de Commissaris sr Koningin, die zi]n getukwenschen uitsprak met dit jubileum. Ook het provinciaal bestuur heeft het nut van landbouwonderwijs ingezien en subsidie toegekend. Abonnements prijs Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Meaedeelingen r m.m Abonnements prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl 1,25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indié fl. 1,55. Buitenland fl. 2,—. Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Meaedeelingen 20 cent per m.m. Kleine Advertentiën (maximum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra.

Axelsche Courant | 1947 | | pagina 1