&Aj&M£. KpfffÜL ALGEMEENE VERGADERING A m I SprekerDe WelEd.Gestr. Heer CH. v. d. HEUVE De blijde Dag. van de C.B.T.B. op 15 JANUiRI, des namiddags 4 uur te TERNEUZEN In het Bötel „Des Pays Bas". met het onderwerp STIC I AXEI TER F f/ De feestelijkheden in onze omgeving. AXEL Dinsdag 18 Februari 1947 om 2 u 24 min. aan schouwde ons vierde Prinsesje „Maria Christina" het levenslicht. Nadat velen reeds het extra nummer van ons blad in bun brievenbus hadden gevonden en de radio ons vervolgens getuige had doen zijn van de officiëele aankondiging, werd ook hier het feest ingeluid. Een luidspreker in de loggia van het stadhuis bracht langzamerhand door volksliederen en vroo- Iijke wijsjes de stemming erin. Om één uur werd door padvinders en enkele vereenigingen een rond gang gemaakt, waarbij een groep meisjes met een oranjeboom een aardig effect maakte. Door twee herauten te paard werd op de hoeken der straten een proclamatie voorgelezen. Bij terugkeer op de Markt zat de stemming erin en langzamerhand verschenen de deelnemers aan de „Oranjetocht" ten tooneele, waarbij even als altijd de beide gezelschappen „Concordia" en „Hosanna" het muzikale deel verzorgden. Toen het Marktplein behalve met deelnemers ook met vele belangstellenden was gevuld, hield burgemeester Van Oeveren een toespraak, waarin hij er o.m. op wees, dat niet alleen in onze tijd maar ook in het verleden Oranje steeds in het volk heeft geleefd. Schout en Schepenen getuigden daar ook op dezen dag nog van. Met een leve de Koningin, leve het Koninklijk Huis, leve de Prinsesjes, in het bijzonder de jonggeborene, besloot de burgervader zijn rede. Hierna hing hij den heer P. j. Olyslager, die als Schout fungeerde een speciaal voor dezen dag vervaardigde ambtsketen om en wenschte allen een goeden en vroolijken dag. Omringd door de schepenen hield nu ook de Schout een korte toespraak. Hierna werden de deputaties der verschillende vereenigingen en groepen uitgenoodigd tot het teekenen van de felicitatieregisters. Charlie Chaplin en een groote ooievaar waren wel enkele der meest opvallende figuren onder de gelukwenschers. Te kwart voor drie kon de stoet uittrekken. Voorafgegaan door de muziek zagen we als eersten Schout en Schepenen onder wie een twee tal in Axelsch costuum, gezeten in een groote met oranje en de nationale kleuren versierde auto. Hierachter volgden te voet bet dagelijks bestuur, de feestcommissie, waarna de gecostumeerde depu taties der verschillende buurten en vereenigingen volgden. Onderweg kwamen nog een Axelsche boer en boerin te paard de stoet completeeren. Na een marsch van een uur werd de stoet weer op de Markt ontbonden. Intusschen was er voor degenen die het wat te koud kregen in het goed verwarmde Centrum te genieten van een toepasselijke film, die tot driemaal toe de voile belangstelling genoot. Van 5 tot 7 uur werden in de verschillende kerken diensten gehouden, waarvan vooral de bijeenkojnst in de Herv. Kerk, waarin voorgingen Ds. Pennings en Ds. Couvée, flinke belangstelling had. De gehouden collecte ten bate van de Stich ting 1940—45 bracht fl 145,35 op. In het Jamboree-restaurant in de Kerkdreef kon men pannekoeken koopen zonder bon. Ijverige padvinders trachtten op deze manier geld te verzamelen voor het zenden van een deputatie naar de a.s. jamboree in Frankrijk. Voor de baankoers hadden zich vanwege de weersomstandigheden slechts twee deelnemers aangemeld, de gebroeders jansen, die aardig uitkwamen, doch jammer genoeg, geen concurrentie hadden. Om 8 uur werd de fakkeloptocht samengesteld, terwijl niettegenstaande de felle kou ook voor de lichtstoet nog enkele groepen waren opgekomen. De belangstelling van het publiek was echter niet groot meer. Na een verkorte rondgang te hebben gemaakt werd de stoet ontbonden op de Markt, waarna de prijzen werden uitgereiktl Het officieele programma was hiermede afgeloopen. Voor de jeugd was er tot 12 uur nog gelegenheid tot dansen. We mogen dus wel zeggen, dat gezien de temperatuur het feest in Axel, ter gelegenheid van de geboorte van Prinses „Marijke", zooals de ouders haar zullen noemen, geslaagd mag heeten. De bevolking heeft weer op spontane wijze ge toond zijn eensgezindheid en trouw aan Oranje, zijn goeden wil en gevoel voor humor, deze echt goede Nederlaudscbe eigenschappen. Dat het zoo blijve. Naar wij vernemen zijn voorts, zoodra zulks mogelijk was, door bet feesicomité en door de Nat. Vereen. Nederland—Oranje felicitatietelegram men verzonden aan de Koninklijke Familie. De Inhoud hiervan en ook de namen der prijs winnaars bij Oranjetocht en lichtstoet zullen we in ons volgend nummer nader vermelden. OVERSLAG. Ter gelegenheid van de geboorte van een Prinses hadden ook in onze gemeente Oranjefeesten plaats. Na bekendmaking der geboorte werd allereerst overgegaan tot een kwartier klokgelui. Alle huizen werden bevlagd en zooveel mogelijk het één en ander versierd. Dadelijk had onze gemeente een feestelijke indruk en vele inwoners zetten alles bij om een gezellige feestdag door te brengen, waarin zij dan ook zijn geslaagd Om 4 uur werd een groote prijskaarting gegeven waarvoor veel ba- langstelling was. Om zes uur kregen we een bal wat wel de moeite waard kon worden genoemd. Voor deze gelegenheid was een groot lokaal beschikbaar gesteld door het gemeentebestuur. Onze dorps- genooten hebben zich met een bijbehoorend glaasje en borreltje kostelijk geamuseerd. SLUISKIL. Carnaval en nationale feestdag. Door de K.AJ., afd. Sluiskil was voor Dinsdagavond een Carnavalsviering aange boden in het Parochiehuis, welke avond dus juist samenviel met de viering van den nationalen feestdag. Na het gemeenschappelijk zingen van het Wilhelmus ging het doek open voor het le bedrijf van het tooneelstuk „Het kan nou lije", in 3 bedrijven van j. Verhoeven. De plotseling rijk geworden reclamelooper Jaap Slenkers deed de zaal hartelijk lachen om zijn van vroegere rollen reeds bekende humoristische aanleg. „Je hebt het of je hebt het niet". Ook de verde'e rollen werden goed vertolkt en het publiek genoot hoorbaar van de verschillende komieke scènes. Ter afwisseling mochten wij weer eens genieten van de zang van het dames koortje van den heer George de Caluwé. Na afloop werd de z?al ontruimd en kon een uurtje worden gedanst, waarna de aanwezigen voldaan huiswaarts togen. GROEDE. Een Prinses Marijke-plein. Dinsdagmorgen om 9 uur heeft de gemeenteraad besloten den naam van de Markt te veranderen in den naam van de nieuwgeboren Prinses. Voortaan zal de Markt dus Prinses Marijke-plein heeten. KOEWACHT. Waar van hoogerhand alle feestelijkheden aan persoonlijk initiatief waren overgelaten, beleefden we hier slechts een Oranjebal bij dhr. H. A. de Schepper. WESTDORPE. Toen Dinsdagmorgen het heugelijke nieuws, dat er een vierde prinses geboren was in ons Prinse lijk gezin, door de radio werd bekend gemaakt, waren er reeds vele arbeiders op weg naar hun werk, doch keerden natuurlijk bij het hooren van de fabriekssirenes direct huiswaarts. Om 8 uur werd de feestdag geopend met een H. Mis in de parochiale noodkerk. Om 10 uur was er een sterrit, waarbij de deelnemers ieder een aantal café's moesten bezoeken en dan binnen een bepaalden tijd terug moesten zijn in café Gijsel. Als alle deelnemers zich hadden gemeld (waarbij de juiste tijd van melding werd opgeteekend) werd de enveloppe opengemaakt waarin de tijd was opgeschreven - door den burgemeester. Wie zich het dichtst bij die tijd had gemeld had prijs. le was P. van Bambost. 2e R. Spuessens, 3e M. Wille, 4e M. Laureijs, 5e R. Heijman. 's Middags was er een IJsfeest waarvoor groote belangstelling was. Het kampioenschap van de school werd gewonnen door G. Seijnesaele, 2e werd Th. Alonsius. Verder waren er de volgende uitslagen Hardrijden (14—18 jaar) 5 K.M.: 1 R Verschelden, 2 W. Vervaet, 3 F. Audenaerde, 4 G. Thomas. Hardrijden (18—30 jaar) 10 K.M.: 1 R. Audenaerde 2 W. Jansen, 3 L. Audenaerde, 4 O. van Geetsum, 5R de Bock. Hardrijden (boven 30 jaar) 5 K.M. 1 Pr. Kalle, 2 A. Antonissen, 3 M. de Rijcke, 4 G Spuessens. Koppelkoers1 R. en L. Audenaerde, 2 W. Jansen—R. de Bock, 3 E. de Smet R. Janssens, 4 O. van Geetsum—O de Guytenaere. Om 6 uur had dan de verloting plaats van twee taarten Deze werden gewonnen door Hon. Ver- naeve en André Vervaet. Door ziekte van den burgemeester verviel de toespraak welke deze zou hebben gehouden, 's Avonds vierde de echte Via a msche Leute in alle café's hoogtij. ZAAMSLAG Het buitengewoon koude weer is oorzaak geweest, dat het Oranjefeest niet op een wijze gevierd is kunnen worden, zooals men dat hier steeds gewoon is. Direct na de bekendmaking, dat er weer een Prinsesje geboren was, wapperde van vele huizen de nationale driekleur. Om 1 uur werd het feest met klokgelui geopend. Muziek van de toren kon wegens de koude niet doorgaan. Om 2 uur ving er>n gemeenschappelijke dankdienst in de Herv. Kerk aan, waarbij door 3 predikanten het v/oord werd gevoerd. Na afl op van de dienst werd door den voorzitter der Oranjevereniging namens de inwoners der gemeente de nieuwe torenklok officieel aan het gemeentebestuur overge dragen. Door den burgemeester werd hier voor dank gebracht aan alle ingezetenen en in het bijzonder aan de Oranjevereniging, die het initiatief genomen had tot aankoop van deze nieuwe klok. Om 4 uur maakte de muziekvereniging „De Volharding" een muzikale wandeling door het dorp. Tegelijk werd in het Verenigingsgebouw een doorloopende film vertoond, waarvoor de heele avond groote belangstelling bestond. Wegens d° koude was er voor de volksspelen geen belang stelling en ook geen animo en kon om acht uur de fakkeloptocht met muziek niet doorgaan. Met het ontsteken van vreugde vuren werd om 10- uur het feest besloten. Uit onze omgeving. IJSLAAG VAN 50 cM. IN DE SCHELDE. De veerdienst VHssingenBreskens is thans in verband met het ijs in de Schelde gestaakt, wat sinds menschenheugenis niet is voorgekomen. Er bevindt zich in de Schelde een ijslaag van meer dan 50 cm dikte, terwijl de haven van Breskens dicht gevroren is. West Zeeuwsch-Vlaanderen is thans wat betreft den veerdienst aangewezen op de verbinding via het veer Kruiningen—Perk- polder. Noord Beveland is reeds geruimen tijd geïsoleerd, maar te voet en per fiets over het ijs te bereiken. Tholen is eveneens alleen voor voetgan gers en wielrijders bereikbaar, terwijl de verbinding van Zeeland zelf met Schouwen en Duiveland gevaar loopt heden opgeheven te worden. Het kanaal door Zuid-Beveland, het drukst bevaren kanaal van Europa, is dichtgevroren en wordt reeds door schaatsenrijders be reden. In Middelburg en Vlissingen zijn in ver band met de koude alle openbare scholen gesloten. UITVOERING V.V. „AXEL." Maandagavond werd in „Het Centrum" alhier door de voetbalvereeniging „Axel" een uitvoering gegeven, waarbij optrad het cabaret-variété-gezelschap Van Meurs uit Haarlem. De zaal was vrijwel geheel bezet, toen de voorzitter een openingswoord sprak en daarbij herinnerde aan het 35-jarig be staan der vereeniging. Aanvankelijk was het plan om voor deze gelegenheid weer met een revue voor den dag te komen, zooals vroeger ook eenige malen is ge schied. Er was echter niet voldoende mede werking van de leden om dit plan te ver wezenlijken En zoo had men dan boven genoemd gezelschap voor dezen avond uit genoodigd en bereid gevonden op te treden. Het is een mooie, goedgeslaagde avond geworden, want hetgeen dit gezelschap bood, was werkelijk van goed gehalte. Het programma was rijk gevarieerd, meeren- deels luimig, doch ook wel met een ern stige noot. Ongetwijfeld heeft het publiek zich dan ook kostelijk geamuseerd, hetgeen ook bleek ui» het hartelijk applaus, dat na elk numme' weerklonk. Zooals gebruikelijk bij dergelijke uitvoeringen konden de lief hebbers na afloop nog genieten van een gezellig dansje. Als koster van de Ned. Herv. Kerk is benoemd dhr. Jac. Qans. GEVONDEN. Een padvindersportemonnaie met inhoud. J. van Doorn, Prins Hendrikstraat 40, Axel. Zwarte wollen want. Rijkspolitiekazerne, Axel. 2 paar handschoenen. Sigarenmagazijn „Havanna", Axel. Een jute zak. F. Scheele, Ds. Jan Scharp- straat 10. Een handschoen. W. Klaas3er;, Sassing P 37. Vraagt gratis prijscourant, toegezonden. welke blanco wordt Markt 12 AXEL,

Axelsche Courant | 1947 | | pagina 4