AXELSCHE K COURANT AXELSCHE B COURANT A L J 1 J ons Franxeering hij Abonnement Axel. ZATERDAG 7 JUNI 1947 61e JAARQ No. 68 NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Frankeering bij Abonnement Axel. ZATERDAG 15 FEBRUARI 1947. 61e JAARG. No. 39 1 NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH -VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK - van VESSEM De nog steeds heerschende vorst en brandstoffenschaarschte hebben het ons onmogelijk gemaakt dit nummer in de gebruikelijke omvang uit te geven. Wij hopen dat U onze moeilijkheden zult begrijpen en zullen onzerzijds dit tekort in de eerstvolgende nummers pogen goed te maken. Zeeuwsch-Vlaanderen als industrieland. Onderstaand artikel troffen wij aan in Nederlandsch Fabrikaat". Moge de Ne derlandsche industrie op deze wijze eenig begrip krijgen van de moeilijkheden die ons gewest in de toekomst heeft I f Er zijn slechts weinig streken in ons land, die bij de overgroote massa van ons volk zöo weinig bekendheid genieten ais Z. Vlaanderen. Feitelijk behoeft dit geen ver wondering te wekken de geïsoleerde ligging, daar achter de Schelde, en de geringe omvang van doorgaand verkeer en toerisme vormen nu eenmaal niet bepaald factoren, die er toe medewerken om Z. Vlaanderen in het middelpunt der belang stelling te plaatsen. Lange jaren werd Z.-Vlaanderen vrijwel geheel aan eigen lot overgelaten, waardoor de bevolking zoo langzamerhand het gevoel kreeg, dat zij wèl verplichtingen, doch daartegenover geen rechten bezat. Gelukkig begint er in dit opzicht den laatsten tijd een kentering in te treden, waartoe grillige speling van het noodlot de verwoesting van West Z.-Vlaanderen tijdens de verovering van den Scheldemond in niet onbelangrijke mate heeft bijgedragen. Doch ^ten wij niet afdwalen van ons eigenlijke' onderwerp: de Z.-Vlaamsche industrie, en eerst een blik werpen in het verleden. Mocht Zeeuwsch-Vlaanderen reeds eenige bekendheid genieten vanwege zijn landbouw en paardenfokkerij, welke naast de visscherij (waaronder begrepen de mosselcultuur) nog steeds onder de hoofd-^ bronnen van bestaan te rangschikken zijn, weinigen kunnen zich een juist beeld vormen van de uitzonderlijke wijze, waarop de industrialisatie van dit gewest zich sedert kort voor den eersten wereldoorlog heeft voltrokken. Vanzelfsprekend treft men hier ook be drijven aan, welke ten nauwste samenhangen met de natuurlijke voortbrengselen van de streek zelve we noemen maar als voorbeeld de heide suikerfabrieken en de meelfabriek te Sas van Gent, alsmede diverse vormen van kleinindustrie, waaronder de vlasroterijen en de klompenindustrie in het land van Hulst. Doch de voornaamste rol spelen hier wel de z.g. contingenteeringsbedrijver, welke geheel los staan van de bodemopbrengst en hun bestaan hoofdzakelijk te danken hebben aan de volgende drie factoren le. het steeds hooger optrekken der tolmuren, de beperking van den invoer ter bescherming van de eigen industrie, waar door vooral Belgische, doch ook Fransche ondernemers ertoe gedreven werden in ons land filialen te stichten tot behoud van de Nederlandsche markt 2e. de geografische ligging, welke hoewel excentrisch ten opzichte van het Nederlandsche afzetgebied het mogelijk maakte, om, vooral in het beginstadium, de leiding van moeder- en dochteronderne mingen aan weerszijden van de grens in één hand te houden 3e. de vóór den oorlog belangrijke lagere levensstandaard in België, waardoor met zeer goedkoope arbeidskrachten kon worden gewerkt. Op deze wijze ontstonden er in Zeeuwsch-Vlaanderen twee industriecentra, welke, wat omvang betreft, feitelijk in géén verhouding staan tot het geringe bevolkings getal, dat voor heel het gewest slechts rond 80 000 zielen bedraagt. Het lag voor de hand, dat de textiel industrie, waarvan het belangrijke Belgische textielcentrum St. Nicolaas de bakermat vormde, zich hoofdzakelijk concentreerde op het nabijgelegen land van Huist, waar tal van bedrijven uit den grond rezen, we'ke zich instelden op de fabricage van wollen stoffen, tapijten, breigoederen, enz. Doch overigens ging de meeste belang stelling uit naar den middensector, waar het kanaal Terneuzen—Gent, vooral voor de vestiging van groot-industrie, zulk een unieke gelegenheid bood. Daar was het dan ook, dat de belangrijkste bedrijven zich vestigden: te Sas van Gent de Ned. Mij. tot Vervaardiging van Spiegelglas met onder hetzelfde beheer de groote Fosfaat- fabriek de Stijfsel- en Glucosefabriek, de Blauwselfabriek en een drietal textielfabrie ken, welke naast de hiervoor reeds genoemde bedrijven Sas van Gent maken tot de belangrijkste industrieplaats van Zeeuwsch- Vlaanderen, ondanks zijn... 3500inwoners. Verder treffen we te Sluiskil aan het ge weldige fabriekscomplex van de Comp. Néerlandaise de l'Azote met de aangrenzende Cokesfabriek. Verschillende van deze bedrijven behooren tot de grootste in hun soort hier te lande. Hoe is het thans met de industrie gesteld Uit hetgeen wij reeds neerschreven viel op te maken, dat vrijwel de geheele industrie gelegen is in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. Bij de verwoesting van het Westen zijn dan ook slechts weinig bedrijven verloren gegaan. Alleen het zoo zwaar geteisterde Breskens zag zich helaas ook nog een belangrijke bron van welvaart ontnomen, doordat, ^behalve de suikerfabriek der N.V. Gebr. Verduyn, ook hef kapitale bedrijf van de N.V. Van Melle vrijwel met den grond gelijk werd gemaakt en inmiddels is overgeplaatst naar Rotterdam. Nog steeds staat niet vast of Van Melle raar Breskens zal lerugkeeren. Wat Oost Zeeuwsch-Vlaanderen betreft, werd reeds tijdens de Meidagen van 1940 de textielfabriek .Canisvliet" te Sas van Gent totaal platgebrand, terwijl tegen het einde van den oorlog de B'auwselfabriek zwaar werd getroffen door een bombardement; inmiddels werd de opbouw reeds ter hand genomen, doch het zal nog wel geruimen tijd duren, voor men weer in bedrijf zal kunnen gaan. Ten slotte werd de Comp. Néerlandaise de l'Azote le Sluiskil, nadat de R.A.F. met haar precisie-bombardementen de Duitschers telkens opnieuw had belet, het bedrijf weer op gang te brengen, door laatstgenoemden -vrijwel geheel leeggeroofd. Wèl is men er reeds in geslaagd een aanzienlijk deel van den geroofden fabrieksinventaris op te sporen, doch het zal toch zeker nog wel een jaar aanloopen, voor men weer aan den slag zal kunnen gaan. Vrijwïl alle overige bedr'jvendraaie n weer op volle toeren, voorzoover de aan- over van grondstoffen dit mogelijk maakt, zoodat in dit opzicht Zeeuwsch-Vlaanderen, dat tot tweemaal toe den oorlog daadwer kelijk over zich heen heeft zien gaan, waar lijk niet te klagen heeft. Doch er is de laatste jaren meer gebeurd, dan alleen een tijdelijke ontwrichting door oorlogshandelingener hebben veranderin gen plaats gevonden, welk een blijvend stempel zullen gaan drukken op de Z.- Vlaemsche industrie. Meer en meer heeft het Nederlandsche element weten door te dringen, tot zelfs in de hoogste posities van de hier met buitenlandsch kapitaal gestichte bedrijven, waardoor geleidelijk aan een nauwere band ontstond en ook de speciale voorkeur voor Belgische arbeids krachten, welke in het verleden vaak ont aardde in ernstige onbillijkheden, sterk is afgenomen. Vermelden wij voorts, dat de levensstandaard in België een dusdanige stijging heeft ondergaan, dat momenteel eerder sprake is van een afvloeiing dan van een toestroomen van arbeidskrachten van over de grens, dan zal het een ieder duidelijk worden, dat wij hier met ingrij pende veranderingen in de economische structuur te maken hebben. Nóg heeft ons land te kampen met een gebrek aan arbeids krachten, doch wij behoeven er niet aan te twijfelen, of binnen afzienbaren tijd zullen wij weer het hoofd moeten gaan bieden aan het dreigend gevaar van werkloosheid en dan zal er, vooral bij een verdere ontwikkeling van de Zeeuwsch-Vlaamsche industrie, een gretig gebruik kunnen wor den gemaakt van de zich hier openende mogelijkheden tof werkverruiming. Gedeel telijk zal de groeiende behoefte aan arbeids krachten in de eerste plaals dienen te wor den gedekt door het overschot, dat vrij zal komen uit den zich steeds verder mecha- niseerenden landbouw, doch voor goede vakarbeiders, ook van boven de Schelde, liggen hier goede kansen weggelegd. Zoo raken wij reeds de toekomstmogelijkheden voor de Zeeuwsch-Vlaamsche industrie. In dit opzicht meenen wij, dat een bescheiden optimisme zeker niet misplaatst is. Reeds begint men blijkbaar in Den Haag in te zien, dat ook de hiervoor genoemde con- tingenteeringsbedrijven, welke intusschen meer zijn uitgegroeid van filialen tot zelf standige bedrijven met een meer en meer Nederlandsch karakter thans een waarde volle bijdrage leveren tot herstel van het economisch 1 ven hier te lande en wegens hun export in meer dan één geval zijn geworden tot niet te versmaden bronnen van deviezen. Doch vooral de Nederlandsch- Belgische tolunie zal, wanneer deze eenmaal volledig tot zijn recht komt, een geheel ander licht op de situatie gaan werpen. Wat Zeeuwsch-Vlaanderen aanvankelijk voor het buitenland was, kan het in het kader van deze tolunie worden voor Nederland, een operatieterrein, van waaruit zoowel Nederlandsche als de Belgische markt kunnen worden bestreken. En hiertoe zijn inderdaad alle voorwaarden aanwezig centrale ligging met uitstekende verbindin gen t.o.v. Rotterdam, Antwerpen en Gent, in welk opzicht ook voor de haven van Terneuzen een belangrijke rol kan zijn weggelegd. Slechts directe spooraansluiting met Nederland mist men hier, doch reeds stellen de Nederlandsche Spoorwegen alles in het werk, om ook het vervoer van en naar Zeeuwsch-Vlaanderen tot zich te trek ken, terwijl de mogelijkheid van een spoor- veerdienst overwogen wordt, teneinde het Nederlandsche spoorwegnet uit te breiden over de Schelde. Vaarwater voor zee- binnenvaart met daaraan gelegen onbe bouwde terreinen in overvloed (en dus nl. de tot en aren. Met het oprich- erkrijgen van subsidie Ook leerlingen en )odig. De geschikte P. Lefeber. Hij was iet ervaring en een ig. 4 juni 1935 ging Sept. 1937 ging hij n rust, want hij wist, s, die overblijft voor et Bestuur der Land- rom de aanwezigheid hoogen prijs. :t 2 klassen met 39 jaar geleden, op 4 r. Lefeber de schooi Booij, die wel een meemaakte van de de Zeeuwsche klei, eerde jongens verlie- ïans bijna 70 leerlln- len op tot nog meer- :hool dan tot dusver, thans in het centrum 3 jaar was dhr. joh. ïrwijl spr. deze functie in de bezettingsjaren /an vreemde smetten, .andstand betrad de jaar landbouw onder- groiidslag. Daardoor 1 en beseffen dat alles er. Dan is en wordt >laus.) zenuwen en sfroömingwi volkomen gelijkmatig voort- Hij leert hem." (Jesaja 28: 26.) beweegt op 6 km. boven zeeniveau (ruim Boven het podium hing een A: 1000 m. hd oger dan de top van de Mont Boven wapen. het podium hing geflankeerd door de een loor het Hoofd der r. K, Booy. t bestuur met deze is alle begin moeilijk, en dhr. P. le Feber, eens iets. Landbouw- bij wijze van proef. le officieele opening laarna een overzicht ;ur en exterieur der lieten de eerste ge- i de school. Zoo ging le school had steeds am in 1929 een kink zich geen leerlingen [ing dat weer beter. 68 leerlingen, ren dag vuor 12 jaar lemoreerde zijn eerste candidaten werd hij waren toen vele auto- )ied van landbouw- >esturen enz. Dhr. le levensloop. De over- yas voor hem een teer am dhr. le Feber nog >1. Op 5 September onvergetelijke vriend. Ier aan den steen op dankbaarheid door de en. spr. uitvoerig enkele ngaande belevenissen b veel met de jongens Booy. Mooie, maar ngen". boer-zijn zien in bet Want wat baat het le heele wereld gewint ijn ziel met schoolbestuur en cht was steeds.goed. tal van provinciale en te mogen begroeten, gden van verschillende en de leerlingen, rs en inzonderheid wij dank verschuldigd heeft geleid en tot oge God ons werk en tot heil van onze ïus). volgde de van de Commissaris -1_ - - - LJ IjKojiingin, nosien. Oojpo ""urt^nten die zijn geiuxwenschen uitsprak met dit Axel, Zaams'agf'Temeuflr G P, Tan :Qe- jubileum. Ook het provinciaal bestuur heeft xelsch gjen het hunne bij. Da? p. O., beiden het nut van landbouwonderwijs ingezien en jaartallen ook Contribuanten, i v-d$p. Genietroepen Vsubsidie toegekend. Abonnements prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom Advertentieprijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeelingen m.m. Abonnement»- Prl)« Lom namman 5 ct. Kwartaal- abonnement AXEL blnnan da kom il. 1.25 Alle andara plaattan 11. 1.55 Advertentieprijs 7 ct per m.m. Ingezonden Mededeelingen 15 ct per m.m. Kleine Advertentlên (maximum 8 regels) 1 5 regels 62 ct. iedere regel meer 12 ct. extra dienstaanbiedingen 52 ct. 9

Axelsche Courant | 1947 | | pagina 1