AXELSCHE W'\ COURANT AXELSCHE 3& COURANT ra Franxeering bij Abonnement Axel ZATERDAG 7 JUNI 1947 61e JAARG No. 68 NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Frankeering bij Abonnement Axel. WOENSDAG 5 FEBRUARI 1947. 61e JAARG. No. 36 NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH -VLAANDEREN I Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK - van VESSEM De strijd tegen den veesmokkel. Reeds gedurende vele maan den wordt aan onze zuidelijke grens een intensieve strijd ge voerd tegen het smokkelen van vee naar België. De omvang, welke dit bedrijf in het afgeloo- pen jaar heeft aangenomen, en de schade, die hierdoor aan onze vleesch- en deviezenpositie wordt berokkend, teekenen dit nog steeds voortwoekerend euvel als een ernstig kwaad, dat zoo krachtig mogelijk moet worden aangegrepen. Door bet winst bejag van een aantal a-sociale elementen zijn duizenden runde ren en paarden van prima kwa liteit uit ons land verdwenen en aan onze vleeschvoorziening ont trokken, waartegenover thans waardevolle deviezen moeten worden gebruikt om vleesch te importeeren, ten koste van den invoer van andere goederen, zoo- als b.v. kunstmest en werk tuigen. De opbrengsten van het clan destien uitgevoerde vee worden besteed voor artikelen, welke in de huidige omstandigheden voor ons land van onderge schikte beteekenis zijn, hetgeen een verarming van onze natio nale huishouding tengevolge heeft. Tevens vormen de hoogere inkomsten in den smokkelhandel er is reeds eprder op ge wezen plaatselijk een gevaar voor de toch al krappe arbeids voorziening op de landbouw bedrijven. De acties van de ambte naren van den C.C.D., van de diensten van Invoerrechten en Accijnzen en van de Rijkspolitie, die versterking hebben gekregen uit het binnenland en sinds kort nieuwe controle-systemen toe passen tegen den smokkelhan del, nemen geleidelijk in omvang en kracht toe. De Overheid heeft dit mogelijk gemaakt, door met handhaving van de bestaande bepalingen, welke reeds tot resultaten hebben geleid, een nieuwen maatregel te treffen, nl. het verbod tot overdracht van leveringsbonnen van het gebied boven de groote rivieren naar de Zuidelijke provincies, (Voedsel voorzieningsblad no. 2 van 7 Januari 1947.) Hierdoor kan wor den voorkomen, dat niet-bona- fide veehouders in het Zuiden, aan den hun opgelegden aan slag, voor de veelevering vol doen, door het aankoopen van leveringsbonnen boven de rivie ren, waardoor in het Zuidelijk deel van ons land vee kon wor den vrijgemaakt voor den smok kelhandel. Zooals bekend, is sedert 25 November 1946 alle vervoer van rundvee, paarden, varkens en schapen van het Noorden des lands naar het Zuiden over de groote rivieren verboden en in de zuidelijke provincies een algeheel vervoersverbod van vee gedurende den nacht, van kracht. Slechts in zeer dringende geval len wordt vervoer van het Noor den naar het Zuiden toegestaan, b.v. bij noodzakelijke aanvulling van stamboekmateriaal of bij een verhuizing van een veehouder, doch in alle gevallen slechts na verkregen goedkeuring van het Bedrijfschap voor Vee en Vleesch. Aan de uitvoering van deze voorschriften wordt, in verband met het ernstige karakter van deze zaak, krachtig de hand gehouden. Een veehouder of een handelaar uit het Zuiden, die koeien aanbiedt op een markt hoven de groote rivieren, b.v. te Rotterdam, krijgt geen toestem ming om vee naar zijn woon plaats terug te voeren. Zelfs wanneer hij zijn eigen koeien niet heeft kunnen verkoopen, moet hij zonder zijn beestjes huiswaarts keeren. Hetzelfde geldt voor een handelaar of boer uit Zeeuwsch-Vlaanderen, die boven de Wester-Scheide naar de markt eaat (Voedselvoorzieningsblad no. 5 van 18 Januari 1947). De vaste rivierovergangen en de veren worden voortdurend bewaakt en gemotoriseerde pa trouilles houden regelmatig con trole op het clandestien over zetten van vee op daarvoor ingerichte pramen en op pogin gen vee zwemmend naar den overkant te brengen. In tegenstelling tot de overige deelen van het land, wordt in een grenszone van 5,5 km. waarbinnen voor alle runderen, paarden, varkens en schapen registratie in een veeboekje is voorgeschreven en het rundvee bovendien van een registratie- merk moet zijn voorzien ge- eischt, dat alle vervoer van vee en paarden gedekt is door geleide- biljetten. Teneinde de controle zoo doeltreffend mogelijk te orga- niseeren, is in Limburg deze grensstrook thans aangenast aan de natuurlijke omstandigheden. De C.C.D. en de politie staan voor een zware taak en tegen over vaak vermetele en hard nekkige elementen, die meestal in georganiseerd verband te werk gaan. Met het oog op de groote belangen, welke op het spel staan ook uit een oogpunt van internationale reputatie hebben de controle-ambtenaren opdracht gekregen met uiterste strengheid op te treden en met alle middelen den veesmokkel te bestrijden. De Regeering weet zich bij deze actie niet alleen verzekerd van de instemming van alle weldenkende Nederlan ders, doch vertrouwt ook op volledige medewerking om aan dit ernstige kwaad paal en perk te stellen. Tien jaar Z.-Vlaamsche waterleiding. Hulpvaardig Gent werd beloond. De Z.-Vlaamsche waterleiding bestaat 10 jaar. Het was aan leiding tot een feestelijke her denking, welke Woensdag j.l. plaats vond. Eerst in Terneuzen en daarna In Axel. Dat wil zeggen: in Terneuzen kwam het geheele personeel bijeen om in de eerste plaats te huldigen die genen onder hen, die van de oprichting af aan de maatschappij verbonden waren. Dat waren de directeur, de heer Dikoetter, de secretaris van den raad van commissarissen en een klein dozijn employé's. Hartelijke woor den waren hun deel en behalve deze, ook een herinnerings medaille en een oorkonde. In Axel kwam hetzelfde per soneel 's avonds bijeen met zijn dames, in totaal ongeveer 300 man, waar zij zich aan f estelijke vreugde overgaven. Onder de aanwezigen bevonden zich de directeur en de hoofdinspecteur van den Gentschen waterdienst en een der Gentsche schepenen. Hun aanwezigheid werd bijzonder op prijs gesteld, omdat zij het waren, die onmiddellijk na de bevrijding er voor zorgden, dat de Zeeuwsch-Vlaamsche water leiding weer in bedrijf gesteld kon worden door de levering van allerlei materialen, die daar voor noodig waren. Op warme wijze werden zij voor deze riet genoeg te waardeeren hulpvaar digheid bedankt en als blijvende herinnering aan Z.-Vlaanderens dank ontvingen zij een gedenk penning en pen oorkonde. Een cabaret-programma en bal besloot deze feestelijke her denking. Aldus een verslag dat wij in „De Stem" lazen. Waarom een dergelijk heugelijk gebeuren als het 10-jarig bestaan van de Waterleiding Mij. „Z- Vlaanderen", welk bedrijf in de verstreken periode zijn bestaans recht en nut wel ten volle heeft bewezen, in zekeren zin geheim en buiten tegenwoordigheid der Zeeuwsch-Vlaamsche pers moest gebeuren is ons een raadsel. Feit is, dat de Waterleiding Mij. ons op geen enkele wijze van deze gebeurtenis in kennis heeft gesteld of tot bijwoning heeft uitgenoodigd, terwijl op een in formatie onzerzijds werd geant woord dat het een personeels bijeenkomst zonder officieel ka rakter betrof, die voor de pers van geen belang was. Mocht de directie iets wenschen te publiceeren, dan zou dit worden toegezonden, wat tot dusverre niet is geschied. Wij denken over deze zaak anders en zijn van meening, dat bij een jubileum of bijeenkomst van een overheids- of semi- overheidsbedrijf, waar een ieder belang bij heeft, ook een ieder recht heeft te weten wat er gebeurt WFER EEN DAKOTA NEERGESTORT. Een Dakota-vliegtuig van de Air France is Zaterdagmiddag, op weg zijnde van Parijs naar Lissabon, ten gevolge van het slechte weer in de streek van Cintra, nabij Lissabon, tegen een heuvel gevlogen en daarna in brand geraakt. Het toestel had 11 passagiers aan boord en een bemanning van 5 personen. Slechts één passagier, een Franschman, die op huwelijksreis was, is, doordat hij uit het vliegtuig werd geslingerd, er levend afgekomen en in bewus- teloozen toestand naar een zie kenhuis vervoerd. Zondag werd gemeld, dat zijn verwondingen niet ernstig zijn. Ook de beide piloten waren uit de machine geslingerd, doch zij waren reeds dood toen men hen vond. Men is van meening, dat een defecte radio-installatie de oor zaak is geweest, waardoor de Dakota in een dichte mist slechts 5 minuten, voordat het toestel zou landen, op de berghelling is neergestort. BRITSCHE KONINKLIJKE FAMILIE NAAR ZUID-AFRIKA VERTROKKEN. De Britsche koninklijke familie is Zaterdag aan boord van het slagschip „Vanguard" uit Ports mouth naar Z.-Afrika vertrokken. Reeds Zondag heeft het schip in de Golf van Biscaye met zwaar weer te kampen gehad. Er stond een zware Zuiderstorm, die groote golven over het voordek en de hutten der koninklijke familie heen deed slaan. De koning, de koningin en de prinsessen wa'en vroeg naar bed gegaan, terwijl prinses Elizabeth niet aan tafel verschenen was. De „Vanguard" is voorzien van de nieuwste technische snufjes- Zoo is het mogelijk om van boord af elk gewenscht telefoonnummer in Engeland op te bellen. Er is een speciale telex aan boord, waardoor de journalisten hun verslagen van de reis aan de loopende band naar Londen door kunnen geven. De aandacht wordt erop gevestigd, dat t. z. t. de uitrei king van de brandstoffenkaart voor het seizoen 1947/1948 de voorafgaande inlevering van een nader bekend te maken, bon van de kaart „T 606" zal wofden vrrlengd. Men beware laatstge noemde kaart dus zorgvuldig. aren. Met het oprich- erkrijgen van subsidie Ook leerlingen en jodig. De geschikte P. Lefeber. Hij was iet ervaring en een ig. 4 Juni 1935 ging Sept. 1937 ging hij n rust, want hij wist, s, die overblijft voor et Bestuur der Land- rom de aanwezigheid hoogen prijs, t 2 klassen met 39 jaar geleden, op 4 r. Lefeber de schooi Booij, die wel een meemaakte van de de Zeeuwsche klei, eerde jongens verlie- ïans bijna 70 leerlin- len op tot nog meer- :hool dan tot dusver, thans in het centrum D jaar was dhr. Joh. ïrwijl spr. deze functie in de bezettingsjaren ran vreemde smetten, .andstand betrad de jaar landbouwonder- grondslag. Daardoor 1 en beseffen dat alles er. Dan is en wordt ilaus.) zenuwen stroom ingwi beweegt ofb 1000 m. hd> volkomen gelijkmatig voort- 6 km. boven zeeniveau (ruim oger dan de top van de Mont Hij leert hem." (Jesaja 28 26.) Boven het podium hing een Axelsch wapen, geflankeerd door de jaartallen Axel» Axel, gen ook een loor het Hoofd der r. K, Booy. t bestuur met deze is alle begin moeilijk, en dhr. P. Ie Feber, jens iets. Landbouw- bij wijze van proef. Ie officieele opening laarna een overzicht :ur en exterieur der lieten de eerste ge- i de school. Zoo ging le school had steeds am in 1929 een kink zich geen leerlingen ;ing dat weer beter. 68 leerlingen, sen dag voor 12 jaar lemoreerde zijn eerste candidaten werd hij waren toen vele auto- >ied van landbouw- >esturen enz. Dhr. le .evensloop. De over jas voor hem een teer am dhr. le Feber nog •1. Op 5 September onvergetelijke vriend. Ier aan den steen op dankbaarheid door de ïn. spr. uitvoerig enkele ngaande belevenissen b veel met de jongens Booy. „Mooie, maar ngen". üoer-zijn zien in bet Want wat baat het le heele wereld gewint ijn ziel j met ichoolbestuur en Icht was steeds.goed. tal van provinciale en te mogen begroeten, gden van verschillende en de leerlingen, rs en inzonderheid wij dank verschuldigd heeft geleid en tot oge God ons werk en tot heil van onze lus). i volgde de van de Commissaris p w Koningin, die zi]n geiuxwenschen uitsprak met dit Zaams'ap, TerneurwrO. P, van "Ae- jubileum. Ook het provinciaal bestuur heeft het hunne bij. Daa P. O., beiden het nut van landbouwonderwijs ingezien en Contribuanten, 3 v-J3p. Genietroepen '.e subsidie toegekend. Abonnements- - prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Meaedeelingen 20 cent per m.m. Abonnements prijs Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement AXEL binnen de kom fl. 1.25 Alle andere plaatsen 11. 1.55 Advertentieprijs 7 ct per m.m. Ingezonden Mededeelingen 15 ct per m.m. Kleine Advertentiên (maximum 8 regels) 1 5 regels 62 ct. iedere regel meer 12 ct. extra dienstaanbiedingen 52 ct. UB Auaicn. UOK-*"-™

Axelsche Courant | 1947 | | pagina 1