AXELSCHE K COURANT AXELSCHE g COURANT f Hl 8 r 5 Franxeering bij Abonnement Axe! ZATERDMj 7 JUNI 1947 61e JAARG No. 68 NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Frankeering bij Abonnement Axel ZATERDAG 1 FEBRUARI 1947. 61e JAARG. No. 35 NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH -VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK - van VESSEM or S Prinses Beatrix. Prinses Beatrix vierde op 31 Januari haar 9den ver jaardag en de Koninklijke familie, die momenteel in haar geheel in het paleis Soestdijk is vereenigd, staat dezer dagen buitengewoon in de belangstelling van ons voik. Nu nog vierden de drie zusjes met grootmoeder, vader en moeder dezen jaardag, immer in spanning uitziende naar het groote gebeuren, waardoor het Prinselijk Gezin weer zal worden vermeerderd. Prinses Beatrix is al een groot meisje. We zien thans nog in haar onze aanstaande kroonprinses, doch mis schien nog slechts voor korten tijd. Prinses Beatrix zal ons daarom niet minder na aan z het hart liggen. 101 of 51? Baarn in afwachting van de Koninklijke geboorte. Uiterlijk slaapt Baarn, binnen welks gemeentegrenzen Paleis Soestdijk ligt, nog zijn winter slaap. Tusschen de ontbladerde boomen en struiken liggen huize „Buitenzorg" en huize „Soeka- boemi" en de andere villa's van de hier wonende oud-Indisch- gasten doodsch en onbewogen aan de uitgestorven buitenlanen. Ook in het dorp zelf is niets bijzonders te bespeuren. In de etalage van een boekwinkel ligt het boek „Koningskinderen" met prinses Beatrix' portret op de omslag. Dat is al. Maar onder de oppervlakte gist het. Vele hoofden en handen zijn bezig met de voorbereidingen van de groote dagde geboorte dag van Oranje's jongste telg. In de „La Promenade" zit ik achter de koffie met een statigen maar jovialen 70-er, die mij toevertrouwt„De Koninklijke baby wordt half Februari ver wacht. Geloof me, meneer, wij krijgen op 19 Februari een prins, want dat is de verjaardag van zijn overgrootvader, koning Wil lem III. Dat was altijd dé feest dag van alle schutterijen in Nederland". ik wil den ouden heer niet tegenspreken met de opmerking dat er meer achterkleinzonen niet dan wel op de verjaardagen van hun overgrootvaders worden geboren, maar besluit stilzwijgend mij liever te houden aan meer vaststaande feiten. De Oranjetocht. „Merkt u al iets van de ko mende feestdag „Weet u", expliceert de direc teur van het Baarnsche post kantoor, „Paleis Soestdijk ligt iri de gemeente Baarn, maar valt postaal onder Soest. Niet wij, maar Soest neemt dus de speciale maatregelen, die noodig zijn om straks de stroom van brieven en telegrammen te verwerken. Maar er is hier iets anders te doen. Dagelijks krijgen wij honderden postwissels binnen van deel nemers aan de groote Oranjetocht Baarn—Soest. Men verwacht 50.000 deelnemers". Ik zoek den heer Beuken op, secretaris der Baarnsche Oranje Vereeniging (B.O.V.), die alle bijzonderheden over deze natio nale stertccht kent. „Tienduizenden in den lande zouden het Prinselijk Paar ter gelegenheid van deze blijde ge beurtenis persoonlijk willen ge- lukwenschen. Dat is uiteraard onmogelijk. Nu hebben wij een tusschenweg gevonden met onze Orarjetocht. Wij roepen auto mobilisten, motorrijders, fietsers, wandelaars, ruiters en andere toeristen op om naar Baarn en Soest te komen en hier de feli- citatie-registers te teekenen, die in elke plaats op vijf of zes punten zullen liggen. Aan het eind van de dag worden de registers in prachtband gebonden en ten Paleize afgegeven. Iedere deelnemer ontvangt een speciaal vervaardigd aandenken van groote blijvende waarde." „En de kosten „Die zijn hoog en daarom wordt van eiken deelnemer een bijdrage van f 1.— gevraagd, tegelijk met zijn 'opgave per postwissel te zenden aan den heer L. F. Timmers, Kerkstraat 20, Baarn." De belangstelling is enorm. Dat constateerde ik bij den heer Timmers, waar de opgaven uit alle hoeken des lands binnen stroomen, individueel en in club verband- Motorclubs kompn in groote ploegen o.a. uit Heerde (N.Br.), uit Frieslanden Gronin gen. Rijvereenigingen toonen ook veel animo, o.a. uit Alblasserdam. Een wandelvereeniging uit Leiden komt straks de 75 km Leiden Baarn tippelen. Een welpengroep der padvinderij in Nijverdal, welke jongens nog nooit een lid van het Koninklijk Huis hebben gezien, komt een „levensgroote taart" aanbieden, zooals zij niet heelemaal duidelijk schreven. De organisatie van deze Oranje tocht berust bij de B O V. en de V.V.V. „Soest Vooruit". De sa menwerking is begonnen met de Bevrijdingsfeesten in Mei 1945 en beviel zoo goed dat zij thans wordt voortgezet. De oude riva liteit tusschen Baarn en Soest is hiermede eindelijk doorbroken. „Hoe moeten de tweeplaatspn deze enorme toevloed verwerken vraag ik den heer Beuker nog. De restaurants, hoewel zij extra zullen worden bevoorraad, zijn daarop natuurlijk niet ingesteld. Het eenige is en dat zal zeker lukken dat alle, maar dan ook alle inwoners van Baarn en Soest hun woningen gastvrij openstellen even rusten, de meegebrachte lunch verorberen, kortom die kleine hulp, die den lijdelijk dakloozen toerist zoo uiterst welkom is. De geschutsbatterij. Zestig man, een geschutsbatterij van adspirant-offxieren, wordt in villa „Holland" tegenover de Torenlaan gelegerd. Zij hebben reeds verzocht op 31 Januari, Beatrix' verjaardag een veldloop tegen de Baarnsche burgerij te mogen houden. Negen jaar geleder, bij prinses Beatrix geboorte, trokken de militairen na het afvuren van de 51 saluut schoten terstond weg. Nu echier zullen zij aan de dan volgende feestelijkheden ten volle deel nemen. Zij hebben reeds gevraagd ook te mogen deelnemen aan de Boomplantdag, die voor Baarn is geprojecteerd. En aan de avondlijke fakkeloptocht, die om half negen zal aanvangen, nemen zij met a'le rollend materieel deel. Deze tocht gaat naar een open terrein tegenover „Peking" waar een reusachtig vreugdevuur zal worden ontstoken. Op het horen van de saluut schoten trekken zoowel in Baarn als in Soest acht herauten te paard uit, die op verschillende punten een plechtige oorkonde zullen voorlezen. De beide oor konden worden daarna ten paleize Soestdijk overhandigd. Een moeilijkheid vormde nog de bewaking van de geïmprovi seerde rijwielstallingen. Totdat er onverwacht een brief van de Baarnsche padvinders kwam „Dit jaar is er een Jamboree in Frankrijk. Daar zouden wij graag twee jongens naar afvaardigen, maar dat kost f 300.-. Mogen wij, om dit geld te verdienen, straks de fietsenstallingen bewa ken?" Het voorstel wprd aanvaard, met groote haast. En wie straks zijn fiets in Baarn stalt, weet dat zijn dubbeltje goed besteed wordt! Stroom van babypakketten. Het postkantoortje aan de Amsterdamsche straatweg, schuin tegenover het Paleis, verkeert nog in vredige rust. Alles staat gereed voor de grote dag. „Maar er komen massa's ba bykleertjes binnen, meneer", ver telt de oude ambtenaar glunder. „Vanmorgen was de zending zoo groot, dat we een vrachtauto noodig hadden". In het Badhotel, dat nu Astoria Chalet heet hebben de journalis ten hun hoofdkwartier opgeslagen. De geheele parterre van het jachthuis is voor het A.N.P. ge reserveerd. Ia een kamer wordt het telexapparaat opgesteld, dat met een speciale lijn rechtstreeks met het Paleis is verbonden. Buitenlandsche reserveringen zijn nog niet binnengekomen, maar vele Nederlandsche journalisten hebben van 1 Februari af kamers besproken. Eén reservering is van 10 tot 20 Februari genomen. Ook hotel Trier is reeds voor twee derden door persmannen besproken. En op het Baarnsche raadhuis? Hft is er even rustig als steeds. Maar het register ligt gereed, waarmee de burgemeester zich naar Paleis Soestdijk zal begeven, zooals dat ook in '38 en '39 geschiedde. En in zijn functie van Ambtenaar van de Burger lijke Stand zal hij een nieuwe Baarnsche inwoner inschrijven: een burger of een burgeres? Hm C. Emeis Jr. Een beschamend geval. HET GEZAG IN DISCREDIET. De moordenaar van A. M. de Jong. Een extra koude rilling van ergernis in deze strenge vorst periode bezorgt ons het bericht van de ontsnapping van den moordenaar van A. M. de Jong. Drie en een half jaar na het volvoeren zijner sinistere daad, 21 maanden na de bevrijding zat déze sadist die zich n.b. nog had weten in te werken bij de BS. als „gewoon S.S.- geval* opgesloten in een school, zulks „uit tactische overwegin gen" 1 De moordenaar van een onzer populairste auteurs uit de voor- oorlogsche periode. Wie kent niet „Frank van Wezel's roemruchte jaren", „De martelgang van Kromme Lindert" en de Merijntje Gijzen"-cyclus, om slechts enkele van de Jong's werken te noemen. Wij wisten al in den bezet tingstijd, dat de soep ook hier heeter werd opgediend, dan dat zij gegeten zou worden. Sedertdien is Nederland aan veel gewoon geraakt, speciaal op het breede terrein der zuivering en berechting Maar dat de ontsnapping moge lijk was van den moordenaar, die om politieke redenen op sluiperige manier het leven uit blies van dezen bij velen gelief den auteur, is alleen maar diep beschamend. Doch er is meer. Dit geval is als een schakel uit een lange keten van ontsnap pingen, die eerst sporadisch, aren. Met het oprich- erkrijgen van subsidie Ook leerlingen en >odig. De geschikte P. Lefeber. Hij was iet ervaring en een ig. 4 Juni 1935 ging Sept. 1937 ging hij n rust, want hij wist, s, die overblijft voor et Bestuur der Land- rom de aanwezigheid hoogen prijs, t 2 klassen met 39 jaar geleder, op 4 r. Lefebtr de schooi Booij, die wel een meemaakte van de de Zeeuwsche klei, eerde jongens verlie- tans bijna 70 leerlin- len op tot nog meer- :hool dan tot dusver, thans in het centrum 3 jaar was dhr. joh. ïrwijl spr. deze functie in de bezettingsjaren ran vreemde smetten, .andstand betrad de jaar landbouw-onder- groudslag. Daardoor 1 en beseffen dat alles er. Dan is en wordt ilaus.) zenuwen een loor het Hoofd der r. K, Booy. t bestuur met deze is alle begin moeilijk, en dhr. P. Ie Feber, ;ens iets. Landbouw- bij wijze van proef. Ie officieele opening laarna een overzicht :ur en exterieur der lieten de eerste ge- de school. Zoo ging Ie school had steeds am in 1929 een kink zich geen leerlingen ;ing dat weer beter. 68 leerlingen, ten dag vuor 12 jaar lemoreerde zijn eerste candidaten werd hij waren toen vele auto- )ied van landbouw- >esturen enz. Dhr. Ie ^vensloop. De over jas voor hem een teer am dhr. Ie Feber nog )1. Op 5 September onvergetelijke vriend. Ier aan den steen op dankbaarheid door de sfroömingwi volkomen gelijkmatig voort- Hij leert hem." (Jesaja 28: 26.) beweegt om 6 km. boven zeeniveau (ruim Boven het podium hing een Axelsch 1000 m. ho'oger dan de top van de Mont wapen, geflankeerd door de jaartallen -ie »uoicn. uok «lire-enten Axel, Zaamsiag, Ternenrir G. P. van lie gen het hunne bij. Daa P. O., beiden o ok Contribuanten, i v-Jmp. Genietroepen ie' subsidie toegekend. ïn. spr. uitvoerig enkele ngaande belevenissen b veel met de jongens Booy. „Mooie, maar ngen". boer-zijn zien in bet Want wat baat het le heele wereld gewint ijn ziel met ichoolbestuur en cht was steeds, goed. tal van provinciale en te mogen begroeten, gden van velschillende en de leerlingen, rs en inzonderheid wij dank verschuldigd heeft geleid en tot oge God ons werk en tot heil van onze lus). volgde de van de Commissaris Koningin, die zt]n geiuxwenschen uitsprak met dit jubileum. Ook het provinciaal bestuur heeft het nut van landbouwonderwijs ingezien en Abonnements prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Meaedeelingen Abonnement*- pril» i Lou* summon S ct. Kwartaal abonnement AXEL binnen de kom 0. 1.25 Alle andere plaatien 0. 1.55 f AdvertentieprlJ» 7 ct per m.m. Ingezonden Mededeellngen 15 ct per m.m. Kleine Advertentiên (maximum 8 regels) 15 regels 62 ct. iedere regel meer 12 ct. extra dienstaanbiedingen 52 ct. k

Axelsche Courant | 1947 | | pagina 1