ALGEMEENS VERGADERING 61 k] AXELSCHE m COURANT fls&AjPJiJÊ. SprekerDe WelEd.Gesfr. Heer CH. v. d. HEUVE1 mmamz. tTSSSn? van de C.B.T B, op 15 JANUiRI, des namiddags 4 uur te TERNEUZEN in het Bötel „Des Pays Bas met het onderwerp 1 h r i 'v i} 'i STICt H AXEL TER NI Voor blljett Amerikaansche nieuwig heden. PAPIER, ONAANTASTBAAR VOOR WATER EN VUUR. Papier, een van de oudste materialen voor het dagelijksch gebruik, heeft door de ontwik keling van de wetenschap en de techniek een nieuwe hoedanig heid gekregen, waardoor het kan concurreeren met rubber, zeil doek en vele andere stoffen. Men heeft namelijk een papier soort weten te fabrlceeren, die niets van zijn sterkte verliest door de inwerking van vocht, water, zeep, enz. en die ook niet kon branden. De vocht-sterkte wordt ver kregen door de toevoeging van hars-kunststoffen, zooals mela- mine formaldehyde en urea for maldehyde. De eerste stof werd het eerst ontdekt en kan direct aan de papierpulp-massa wor den toegevoegd. Later ontdekte men de tweede harssoort, die op dezelfde wijze behandeld kan worden. „Popular Science" vertelde onlangs een aardige geschiedenis over de beproeving van land kaarten, vervaardigd van de nieuwe papiersoort, doör Ame rikaansche soldaten. In Juli 1943 kregen de soldaten in Camp Hood, Texas, een landkaart op een nieuw soort papier gedrukt met de opdracht om na te gaan welke soort van mishandeling deze kaart zou kunnen doorstaan. Een week later kwam er een rapport binnen, waaruit bleek dat: (1) de kaart twintig keer in water doorweekt was en met geweld uitgewrongen; (2) her haaldelijk opgevouwen en met geweerkolven bewerkt; (3) met vet en verf ingesmeerd(4) in de benzine gelegd(5) in de modder vertrapt; (6) gekookt in zeepsop en afgeboend met een harde borstel(7) op den vloer van de mess vastgespijkerd waar er een heel regiment over heen wandelde en (8) overreden door een tank. Dit alles, aldus het rapport, had niet op merkbare wijze de kaart aangetast. Het papier ziet er uit als elk ander soort papier, d^ch de vezels zijn onzichtbaar verbon den door een geringe hoeveel heid plastic. De vocht-sterke behandeling opent de mogelijkheid voor de fabricage van een heele lijst nieuwe artikelen papieren hand doeken, die niet meer uit elkaar vallen bij het gebruik of pluizen op handen en gezicht achter laten papieren zakken voor het meedragen van vochtige groen ten, vleesch, roomijs of bevroren voedingsmiddelen zonder dat de bodem er uit rolt; theezakjes die heel blijven in kokjnd water behangselpapier dat volledig af- waschbaar iscigarettenpapier dat niet aan de lippen blijft kleven; papieren vaatdoeken en kopjesdoeken, die op dezelfde manier gebruikt kunnen worden als gewevep doekenpapieren lakens, dekens, regenjassen en luiers. De vocht-sterkte alleen maakt het papier natuurlijk niet water proof. Water-proof zakken hou den inhoud droog omdat zij zijn gemaakt uit verscheidene lagen papier en daartusschen lagen asfalt, die den zak water-proof maken. Maar het buitenste vel 61e JAARG. No. 33 Tweede Zaterdag 25 Jan. 1947 Blad papier moet voldoende sterkte bezitten in vochtigen toestand om te voorkomen dat het barst of scheurt, waardoor het asfalt bloot zou komen, barsten en de zak waardeloos maken. Vocht- sterk papier kan water-werend worden gemaakt door een aparte behandeling met*hars of was. Nu het papier nog steeds tot zekere hoogte schaarsch is heb ben de fabrikanten nog slechts een heel klein deel van de nieuwe mogelijkheden van toe passing verkend. Vuurvast papier zal spoedig beschikbaar zijn. Verder zijn de scheikundigen hard aan het werk om het papier zachter en meer aan geweven stof gelijk te maken, zoodat het op dezelfde aesthe- tische wijze gedrapeerd kan worden als zijde cf fluweel. VEZEL-GLAS. Vezel-glas, dat is glas tot vezels geblazen zoo dun als de draad van een spinneweb, heeft ongeveer 4000 nieuwe toepas singen gevonden in de huishou ding en industrie. Niettemin ge- looven de ingenieurs en de menschen uit de industrie, dat dit nog maar een begin is voor een materiaal, dat niet brandt, krimpt of rekt, oxydeert, rot of roest, en onaangetast blijft door zwakke alkalische en vele andere zuren. Lichte, buigzame visch- hengels bijvoorbeeld zijn het product van glas-vezels gebon den door plastics. Vezel-glas gebonden door synthetische stof fen heeft men gebruikt voor de vervaardiging van een automo- biel-carosserie, waarin zelfs een hamer die gehanteerd werd door een athleet, geen deuk kon maken, Verder heeft men vezel glas gebruikt voor draperiën, japonnen, r vertrekken voor strijk planken, die niet kunnen bran den, onbra ïdbaar materiaal voor bekleeding en gordijnen, vullin gen voor kussens en als isolatie materiaal tegen temperatuurwis selingen en brand in vliegtuigen, fabrieken en langs pijpleidingen- De toepassing als isolatie materiaal van zoowel vuur-proef- glas als papier neemt het snelste toe. In Appleton, Wisconsin, siert een huis geheel van papier de terreinen van het instituut voor papiei-chemie. Dit vormt wellicht de meest opvallende demonstratie van de toekomst mogelijkheden, waartoe huizen behooren, die vuurproef zijn ge maakt door papier en glas, goed koop in bouw, onderhoud en voor de assurantie-premie. Het verduurzamen van hout. Het meest bekende middel om hout tegen vroegtijdig bederf te bereiden is de creosootolie, die reeds meer dan een eeuw overal ter wereld wordt toegepast. Alle spoorwegdwarsliggers in ons land zijn gecreosoteerd, daardoor is de veiligheid van de spoorbaan verzekerd, want goed gecreoso teerd hout kan niet rotten. De Waterstaat laat het hout voor waterbouwwerken creosoteeren, want de creosootolie zal door het water niet worden uitgespoeld, vele Electriciteitsmaatschappijen laten hun palen creosoteeren en als ze een ander bereidingsproces kiezen, laten ze den voet van de palen toch nog met creosootolie bereiden. Daar men weet, dat rotten van hout veroorzaakt wordt doordat insecten en houtzwammen, en in ons klimaat vooral de laatste, zich voeden met de wanden der houtcellen, is het doel van de houtbereiding het hout inwendig te drenken met een vloeistof, die giftig is voor de houtvernielers. Het zal dus van groot belang zijn, dat deze vloeistof zoo diep mogelijk in het hout wordt gebracht en dit gebeurt in de creosoteerfabrieken. Daar wordt het hout, nadat het van de schors en bast ontdaan is eD op maat is gezaagd in een ijzeren ketel gereden, die daarna hermetisch gesloten wordt. Dikwijls wordt deze ketel dan eerst luchtledig gemaakt en daarna wordt hij met heete creosootolie gevuld. Dan wordt getracht nog meer olie in den ketel te persen tot er een druk van 8 tot 10 atmosfeer is bereikt en deze druk wordt aangehouden tot er voldoende olie in het hout is gedrongen. Het is begrijpelijk, dat een dergelijke behandeling van het hout zooveel meer zekerheid geeft voor een langen levensduur dan een indompelen in de bereidings- stof, zooals men dit dikwijls ziet toepassen. Het is waar, dat er kosten zijn verbonden aan het verzenden van het hout naar de fabriek, doch deze zullen toch meer dan goed worden gemaakt door den langeren levensduur. De creosoteerinrichtingen kunnen trouwens het gecreosoteerde hout dikwijls in bepaalde afmetingen leveren, waardoor die extra kosten van verzending komen te vervallen. Wat zou het een besparing geven aan geld en deviezen, indien alle houtverbruikers hun hout goed lieten bereiden, alvo rens het in toepassing te brengen zoodat dit 25 tot 30 jaar dienst zou kunnen doen. Niet alleen zouden ze zichzelf hierdoor bevoordeelen, doch ook mede werken aan het algemeen lands belang. Het meeste hout toch. dat in ons land word gebruikt, moet uit het buitenland worden ingevoerd en het zal dus met oog op deviezenbesparing van zoo'n groot belang zijn, dat ook de houtverbruikers zoo min mogelijk hun hout onbereid in gebruik nemen. In den oorlog was er niet veel creosootolie voorde houtbereiding ter beschikking, daar deze door de bezetter vooroorlogsdoeleinden werd gebruikt- De creosootolie is een Nederlandsch product, dat voornamelijk door de Staatsmijnen uit de steenkolenteer wordt gedistilleerd en ze komt nu langzamerhand weer meer en meer ter beschikking voor de houtbereiding. Laten degenen, die de groote waarde van gecreosoteerd hout nog niet kennen, eens informeeren bij hen, die ondervinding op dit gebied hebben, want wij zijn er zeker van, dat tut oerdeel alles zins gunstig zijn zal. K. 3, 6 of 9. Verstrekking schoenen- bonnen bij voorrang. Aan degenen, die na 1 April 1946 geen bon voor gewone of beroepsschoenen ontvangen heb ben, omdat zij bijv. reeds tusschen 1 Januari 1945 en 1 April 1946 een bon gekregen hadden, en thans zoo dringend schoenen noodig hebben, dat zij niet kun nen wachten tot zij volgens het laatste cijfer van hun stamkaart aan de beurt zijn, noch in de gelegenheid zijn hun beurt met die van andere gezinsleden te rullen zal desgewenscht bij voor rang een schoenenbon verstrekt worden. j In Februari a s. zullen uitslui tend aan bovenbedoelde personen, wier stamkaartnummer eindigt op 3, 6 of 9 op nadere door de distributiediensten bekend te maken dagen bonnen worden uitgereikt. In Maart en April zullen de overige tot deze categorie behoo- rende personen in de gelegenheid gesteld worden van deze voor- rangsregeling gebruik te maken. Degenen, die volgens deze regeling een bon ontvangen, komen niet opnieuw voor een bon in aanmerking bij de normale reeds bekend gemaakte schoenen distributie. De aandacht wordt er nog op gevestigd, dat de schoenenbon nen van een beperkte geldig heidsduur zullen kunnen worden, zooals in het afgrloopen jaar het geval is geweest. De KLM vervoerde Zondag haar 10.000 ste passagier op de transatlantische route naar New York. De gelukkige bleek een 9 jarig meisje te zijn, dat geheel alleen de reis maakte. Ontving van de KLM een oorkonde en een geschenk. NEDERL, ARTISTEN IN NED.-1NDIË VERONGELUKT. Naar wij vernemen zijn bii een noodlottig vliegongeval te Biak, eilandje ten N. van N.W Guinea in Ned-indië Maandagmiddag omstreeks twee uur plaatselijken tijd de volgende Nederlandsche artisten van het gezelschap Hans Snel om het leven gekomen: Hans Snel, John Charley, Tonio Manti en Jossi en Jossino (danspaar). Deze artisten zijn 1 November j.l. per skymaster naar Ned-Indië vertroken, nadat zij door de N-l. W A. (Ned-Ind Welfare Artis ten) geëngageerd waren in het Verre Oosten wat afleiding aan de troepen te brengen. Over de toedracht van het ongeval is nog niets naders bekend. Dezer dagen is door het comité van reisvereenigingen een adres gericht aan den minister van financiën. In dit adres be pleit bovengenoemd comité, zoo dra dit maar eenigszins mogelijk is, deviezen beschikbaar te stel len voor reizen raar het buiten land. y u 11. 'i i i i tl i i i, i

Axelsche Courant | 1947 | | pagina 6