AXELSCHE IK COURANT AXELSCHE 1Ë COURANT Iw I J V FranKeering hij Abonnement Axel. ZATERDAG 7 JUNI 1947 61e JAARG No. 68 NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Frankeering bij Abonnement Axel. WOENSDAG 22 JANUARI 1947. 61e JAARG. No. 31 NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH -VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK - van VESSEM BWillem Barendsz" legde reeds 7000 mijl af. De speciale verslaggever aan boord van de „Willem Barendsz" seint Het is thans vrij constant - weer, temperatuur even onder het vriespunt. Wel zijn er af en toe sneeuwbuien en hangt er mist. Dit was juist het geval, toen onze jagers allemaal in onze nabijheid waren en het leek, of wij een Nederlandsch smaldeel waren ln de verlaten Poolzee. Acht dansende jagers vóór, achter en naast het moe derschip trekken met elkaar met volle kracht rechte voren in zee. Het is een imponeerend gezicht. Het volk komt nu even op adem na de inspannende dagen, die we achter den rug hebben. Het dek krijgt een goede beurt, maar toen dat gebeurd was en de lange baarden ook weer tot normale proporties \yaren terug gebracht, kreeg het verlangen naar nieuwen buit de overhand. Dinsdagochtend vingen wij den eersten potvisch. Het dier met zijn blauwgrijze kleur werd bin nengesleept met den harpoen, die hem doodde, geheel in het lichaam. De potvisch is kleiner dan de blauwe walvisch en de vinvisch. Hij heeft een stompen platten kop. De dikke snuit maakt den indruk van een enorm zwaar blik, dat ver over de onderkaak uitsteekt. De onderkaak zelf met de tanden valt daarbij geheel weg. In de bovenkaak hebben deze potvisschen holten, waarin de tanden van de onderkaak passen. Uit den kop van het dier wordt walschot gewonnen, een heldere, olieachtige vloeistof, die tot een wasachtige subsantie stolt. De potvischtraan is van andere chemische samenstelling dan de baardwalvischtraan en wordt ook voor andere doeleinden gebruikt. Potvisschentraan en walschot zijn bestemd voor technische doel einden zooals, o a. voor de bereiding van zalven. Zij zijn dus niet geschikt voor mensche- lijke consumptie. Ook in ander opzicht onderscheiden zich de potvisschen van den blauwen walvisch, doordat zij niet recht omhoog spuiten, maar schuin naar voren. Het spuitgat is name lijk links voorin d?n kop gele gen. De „ademzuil" is wel tien meter of meer hoog en van ver af duidelijk te zien. De eerste potvisch, die we aan boord sleepter, mat 55 voet, d.i. bijna 18 meter. Hij had 52 tanden. Het dier voedt zich met inkt- visschen. Op zijn huid waren de inktvischzuignappen duidelijk te zien. De lange, streepsgewijze lidteekens wezen er op, dat er onderlinge vechtpartijen hebben plaats pehad. De spekdikte be droeg 20 cm. Walschot blijkt een uitstekend waschmiddel te zijn. Als ik mijn hand op het weefsel van den kop leg, spuit de olie aan aile kanten op en zonder dat ik eenig water gebruik, wasch ik mijn handen heelemaal schoon. Tijdens de verwerking loeit de sirene weer, ten teeken, dat er buit is. Het blijken „blauwe" te zijn. Intusschen zien we met span ning uit naar de „Nacella", den tanker, die uit Amsterdam onder weg is en ons de post uit het vaderland zal brengen, waarnaar we allen heel erg verlangen. Wel geeft de radio af en toe afleiding. Het dagelijksch con tact met het vaderland en met de jageis is er natuurlijk wel, maar op sommige avonden is het een wedloop met den tijd om Scheveningen „af te werken." Eerst moeten de telegrammen worden verzonden en dan ont vangen. Met de feestdagen die achter ons ligger, zijn er hon derden ^telegrammen uitgewis seld. Wij hadden toen 7000 mijl afgelegd sinds ons vertrek uit Amsterdam Het is een merkwaardige tocht. De dag heeft, nu we in de Poolzee zijn, begin noch einde, Eenmaal per week komen de jagers langszij om te bunkeren, waarbij deode walvisschpn ge bruikt worden als kurkzak tus- schen het moederschip en den jager langszij. De radio vervult ook voor de techniek van de vangst een belangrijke rol. Het moederschip, dat door middel van radar de positie van de walvisschen kan bepalen, geeft langs draadloozen weg de jagers aanwijzingen. Als de jagers achter de walvisschen aan stoomen, nu eens links, dan weer rechts, dan vóór-, dan achteruit, is er niet alleen geen tijd voor navigatie, maar raken de jagers werkelijk den koers kwijt. Ook kan het moederschip met zijn radio goede diensten bewijzende jagers vragen om peiling en afstand en door storm, sneeuwbuien en mist brengt de radio hen wel thuis. Het is een opwindend bedrijf. De lichting 1944. Beperkt aantal bestemd voor gewoon dienst plichtige. Van officieele zijde deelt men ons mede „De jongemannen, geboren in 1924, zijn voor den die mtplicht ingeschreven en worden thans aan een geneeskundig en psycho logisch onderzoek onderworpen. Slechts een beperkt aantal van hun het één-vijfde gedeelte van het totaal aantal ingeschre venen niet te boven gaande zal worden bestemd tot gewoon dienstplichtige en omstreeks midden 1947 worden ingelijfd voor het volbrengen van de eerste oefening. Wie daartoe zullen behooren, valt thans nog niet te zeggen, daar de resultaten van de keuring en verder in te stellen onderzoeken daarop van invloed zullen zijn. De overigen zullen worden bestemd tot buitengewoon dienstplichtige bij de landmacht of bij de zeemacht. Zij zullen voorshands niet in militairen dienst worden geroepen. Zij, die bij de kerring geschikt worden bevonden voor den mili tairen dienst en die meenen in aanmerking te komen voor vrij stelling van den dienstplicht, dan wel voor u tstel van eerste oefe ning, moeten onmiddellijk na de keuring een daartoe strekkend verzoek indienen bij den burge meester van de gemeente van inschrijving. De daarvoor te bezigen formulieren zijn kosteloos verkrijgbaar ter gemeente-secre tarie. De verzoeken van hen die tot buitengewoon dienstplichtige worden bestemd, blijven buiten behandeling. Aan degenen, die tot gewoon dienstplichtigeworden bestemd, zal door het Ministerie van Oorlog tijdig vóór de inlijving de beslissing op verzoek worden toegezonden. In verband met het voren staande is het brengen van be zoeken aan het Ministerie van Oorlog nutteloos. Deze bezoeken kunnen de behandeling van de tallooze gevallen slechts ver tragen". Rijwiel-onderdeelen uit het buitenland. Naar wij vernemen kan voor dit jaar een groote productie- stljging voor wat betreft de fabricage van rijwielen verwacht worden. De voorziening van reparatie-onderdeelen zal in 1947 aanmerkelijk verbeteren. De voorzitter van de vakgroep Rijwielindustrie heeft in Amerika een colletieve order geplaatst van 750 000 stel pedalen 100 000 stuks terugtrapremmen (met de waarschijnlijkheid dat nog 50.000 zullen volgen) 100 000 kettingen en 10 millioen kogels voor de kogellagers. In Canada zijn hem toezeggingen gedaan voor groote hoeveelheden kettingwielen met crancks. Alleen voor wat de bestellingen in Amerika aangaat, betreft het hier voor een waarde van 1 millioen dollar. Men hoopt, dat eind 1947, voor zoover natuurlijk geen sta kingen of andere moeilijkheden in de weg treden, alles afgele verd zal zijn. In de loop van 1947 zullen bovendien nog wor den afgeleverd diverse orders welke industrie en groothandel hebben kunnen plaaisen t,w. voor 1 millioen pond sterling in Enge land, voor 45 millioen francs in België voor 52C millioen francs in Frankrijk, benevens voor klei nere bedragen in Tsjecho Slo wakije en Italië. De import van rijwielen ver loopt momenteel vlotter dan tot nu toe het geval was. De bandenpositie is nog steeds niet rooskleurig. Wat aan banden gemaakt wordt is veel te weinig en komt vooral ten goede aan de vervanging van de banden voor hen die in de prioriteits klasse vallen en die vorig jaar een nog slecht soort band gekre gen hebben, die ai weer veelal versleten zijn. VORSTELIJK BEZOEK BIJ CIRCUS KNIE. De Konigin heeft Zaterdagmid dag met haar drie kleindochtertjes een bezoek gebracht aan het circus Knie te Amsterdan. Te oordeelen naar hun opge togen gezichtjes en de opgewon denheid van Prinses Margriet, die uit pure verrukking enkele malen rechtop in haar stoel ging staan, viel het dansende paard van Freddy Knie het meest in den smaak. Met groote spanning volgden zij ook de weergalooze handigheid van den 19 jarigen jongleur Eduardo Raspini. Bij het tijgernummer vond Prinses Margriet het veiliger om op den schoot van haar gouver nante te kruipen. Prinses Beatrix deelde voort durend haar bevindingen aan haar grootmoeder mede, wier aandacht zij telkens trok door aan haar arm te trekken. Bij het verlaten van het circus viel het oog van Prinses Beatrix op de pony die 5 weken geleden even voor de aankomst van circus Knie te Amsterdan. geboren werd. Onomwonden zeide zij, dat ze hem graag voor de hare zou willen ruilen. De directeur van het c'rcus Frans Mikkenie, reageerde spon taan: „Wij zullen U den pony graag aanbieden." De gouvernante, maakte echter het voorbehoud, dat de Prins en de Prinses eerst hun goedkeuring zouden geven, alvorens deze pony di", op reis geboren, een circus geluk aan moet brengen, aanvaard zal kunnen worden. PRINS BERNHARD TERUG. Prins Bernhard is Vrijdagmid dag met zijn eigen vliegtuig uit Zwitserland naar Nederland terug gekeerd Om vijf uur landde de de Prins op het vliegveld Soes- terberg. waarna hij zich naar bet paleis Soestdijk heeft begeven. aren. Met het oprich- erkrijgen van subsidie Ook leerlingen en todig. De geschikte P. Lefeber. Hij was iet ervaring en een ig. 4 Juni 1935 ging Sept. 1937 ging hij n rust, want hij wist, s, die overblijft voor et Bestuur der Land- rom de aanwezigheid hoogen prijs, t 2 klassen met 39 jaar geleder, op 4 r. Lefeber de schooi Booq, die wel een meemaakte van de de Zeeuwsche klei, eerde jongens verlie- ïans bijna 70 leerlin- len op tot nog meer- :hool dan tot dusver, thans in het centrum D jaar was dhr. Joh. ïrwijl spr. deze functie in de bezettingsjaren ran vreemde smetten, .andstand betrad de jaar landbouw onder- groudslag. Daardoor 1 en beseffen dat alles er. Dan is en wordt ilaus.) zenuwen sfroo/ningesn volkomen gelijkmatig voort beweegt oh> 6 km. boven zeeniveau (ruim 1000 m. ho'toger dan de top van de Mont I Hij leert hem." (Jesaja 28: 26.) Boven het podium hing een Axelsch wapf.n, geflankeerd door de jaartallen v.c laaien. uoK-*—rtairt^enten Axel, Zaamslag, Terneuze# G. P. van%»- gen het hunne bij.. Da? P. O., beideKy; ook Contribuanten, 2 1-up. Genietroepen een loor het Hoofd der r. K, Booy. t bestuur met deze is alle begin moeilijk, en dhr. P. ie Feber, :ens iets. Landbouw- 1 bij wijze van proef. Ie officieele opening laarna een overzicht :ur en exterieur der lieten de eerste ge- 1 de school. Zoo ging le school had steeds am in 1929 een kink zich geen leerlingen ;ing dat weer beter. 68 leerlingen, een dag voor 12 jaar lemoreerde zijn eerste r candidaten werd hij waren toen vele auto- )ied van landbouw- >esturen enz. Dhr. le evensloop. De over jas voor hem een teer am dhr. le Feber nog )1. Op 5 September onvergetelijke vriend. Ier aan den steen op dankbaarheid door de ïn. spr. uitvoerig enkele ngaande belevenissen b veel met de jongens Booy. „Mooie, maar ngen". ooer-zijn zien in bet Want wat baat het le heele wereld gewint ijn ziel met schoolbestuur en cht was steeds, goed. tal van provinciale en te mogen begroeten, gden van velschillende en de leerlingen, rs en inzonderheid wij dank verschuldigd heeft geleid en tot oge God ons werk en tot heil van onze lus). volgde de van de Commissaris <oningin, die zijn geiuxwenschen uitsprak met dit Jubliêum. uok het provinciaal bestuur heeft het nut van landbouwonderwijs ingezien en subsidie toegekend. Abonnements prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom Advertentieprijs 7 cent per m.m. Ingezonden Meaedeelingen 20 cent per m.m. Abonnemento- pri)« i Lom Dummorc 5 ct. Kwartaal abonnement AXEL binnen de kom 11. 1.25 Alle andere plaataen 11. 1.55 r Advertentleprt)i 7 ct per m.m. Ingezonden Mededeelingen 15 ct per m.m. Kleine Advertentiên (maximum 8 regels) 1 5 regels 62 ct. iedere regel meer 12 ct. extra dienstaanbiedingen 52 ct. .-. -■'Mi»

Axelsche Courant | 1947 | | pagina 1