AL6EHEENE VERGADERING ra. j. o. i D Spreker: De WelEd.Oestr. Heer CH. v. d. HEUVEj !V ^2^57 van de C.B.T.B, op 15 JANU4RI, des namiddags 4 uur te TERNEUZEN in het Bótel „Des Pays Bas met het onderwerp STICHT He AXEL: ee e| TEPHEI Voor I blljette Verw i DE K Enorm i 4 Een nieuw systeem van aanwijzing der bonnen. Voortaan alle bonnen twee weken geldig. Het systeem van bonaanwijzing, dat tot dusver werd gevolgd en waarbij een aantal bonnen twee en de rest één week geldig was, had het bezwaar, dat daardoor vaak m sverstanden ontstonden over den geldigheidsduur van de bonnen. Teneinde dit bezwaar weg te nemen, heeft het Centraal Distributiekantoor bepaald, dat met ingang van de op 16 Januari te publiceeren bonnenlijst alle bonnen twee weken geldig zullen zijn, waarbij gerekend dient te worden met twee kalenderweken, ingaande op den Zondag na den dag van publicatie.. Óm tevens een vereenvoudiging te bereiken voor de distributie diensten zullen voortaan over elke periode van vier weken de bonnen zoodanig worden ver deeld, dat de bonner.omzet per week ongeveer gelijk is. Daar door vervalt dus de z.g. „aan vullingslijst". Volgens het nieuwe systeem zullen op 16 Januari bonnen be kend gemaakt worden voor: brood, rijst, melk, kaas, boter, margarine en vieesch. Op 23 Januari voor: suiker, versnaperingen, even tueel cacao (rj. éénmaal in de acht. weken), eventueel eieren (n.l indien beschikbaar), even tueel zuidvruchten (n.l. indien beschikbaar), eventueel zeep (n.l. indien beschikbaar) en tabak. Op 30 Januari voor: brood, bloem, koffie, thee, melk, kaas, boter, margarine en vNesch. Op 6 Februari voor suiker, versnaperingen, eventu eel eieren, eventueel zeep en tabak. Volgens deze nieuwe regeling zuilen dus de tabaksbonnen niet meer wekelijks, doch eenmaal per twee wtken worden aange wezen. In piaats van elke week één bon voor twee rantsoenen worden van 23 Januari af dus om de andere week twee bonnen voor elk twee rantsoenen bekend gemaakt. Aangezien deze verandering met zich zou brengen, dat voor de week van 19 tot 26 Januari géén bonnen voor suiker, tabak en versnaperingen zouden worden aangewezen, zullen voor deze artikelen op 16 Januari - voor éénmaal weekrantsoenen bekend gemaakt worden, n.l. op de al- gemeene kaart 375 gram suiker, op de versnaperingskaart 100 gram versnaperingen, op de ta- bakskaart twee rantsoenen ta baksartikelen en op de gecombi neerde kaart één rantsoen tabaks artikelen. Op 23 Janu3ri zal vervolgens op de gecombineerde kaart ééi- maat 150 gram inplaats van 100 gram versnaperingen-beschikbaar worden gesteld, zoodat ook op deze kaart een weekrantsoen meer wordt verstrekt. Op den suikerbon der toeslag- kaarten voor zeer zwaren arbeid en voor aanstaande en jonge moeders wordt om dezelfde reden voor het tijdvak van 29 Januari tot 8 Februari 375 gram inphats van 250 gram su'ker verstrekt. K.L.M. hoofdstewardess gedecoreerd. MET DE MEDAL OF FREEDOM". De bewogen levensge schiedenis van mej. Trix Terwindt. Zooals elders in dit blad ver meldt, wordt vandaag de Medal of Freedom, een onderscheiding die de Amerikaansche regeering heeft ingestdd voor niet-Ameri- kanen, die zich bijzonder ver dienstelijk gemaakt hebben met het verleenen van hulp aan neergeschoten geallieerde piloten op bezet gebied, door den Ame- rikaanschen militairen attaché, kol. Johnson te Maastricht, o.a. uitgereikt aan een aantal Neder landers, w o. ook mej. Beatrix Terwindt, hoofdstewardess bij de K.LM. Omtrent de belevenissen van mej. Terwindt vernemen wij het volgende Beatrix Albgrtine Wilhelmina Maria Terwindt werd op 27 Februari 1911 te Arnhem geboren. Nadat zij de Mulo had afgeloopen bezocht zij een buitenlandsche kostschool, waarop zij aan de Kunstnijverheidsschool te Arnhem het diploma teekenen L.O. be haalde. Zij volgde h'erna een cursus voor binnenhuisarchitecte op de Kunstnijverheidsschool te Amsterdam en werkte vervolgens een jaar als volontaire aan de Stedelijks Bibliotheek te Arnhem. Gedurende dien tijd studeerde zij Italiaansch. Te Sittard volgde zij een opleiding van 2 jaar voor assistenf-tvbliothecaresse en be landde, na nog enkele functies te hebben vervuld, in 1937 bij de K.LM., waar zij, in Maart ais siewardesse in dienst kwam. Bij het uitbreken van den oorlog werd zij, zooals vele anderen, op wachtgeld gesteldeenigen tijd later nam zij nog gedurende enkele maanden de functie waar van secretaresse van den heer Paimentier. In November 1941 werd zij secretaresse van den heer Fuchs, hoofd van het Vlieg bedrijf. Vlucht naar Zwitserland In Maart 1942 kreeg mej. Ter- wi dt als lid der verzetsbeweging, opdracht om een Nederlandschen cad t naar Zwitserland te brengen. Hiertoe reisde zij per trein naar de Belgische grens, waarna groote afstanden te voet werden afgelegd. Zij had geen papieren, alleen adressen van enkele vertrouwden. Het passeeren van de Belgische grens ging zeer vlot en via het onbezette deel van Frankrijk wist ze na een tocht van acht dagen Zwitserland te bereiken. Maar, doordat ze geen papieren had werd ze onmiddellijk gevangen genomen, een gevangenschap die 3 weken duurde. De Zwitsers organiseerden van lijd lot tijd z.g. convooien naar Spanje en het geiukte haar om, voorzien van d: noodige papieren, met zoo'n convooi mee te komen. Vanuit Spanje zou dan een boot naar Amerika vertrekken, maar ze wilde naar Engeland, omdat ze dan dichter bij Nederiand was. Daarom reisde za naar Lissabon, waar juist een K L.M. machine landde. Parmentier bracht haar toen met dit vliegtul2 naar Engeland, waar zij 3 dagen in politieke quaran taine kampen doorbracht. Toen kwam zij in Engelschen dienst als cadet-off cier „firs' aid nursery yeomanry". H er onderging zij een uiterst zware training, waarbij zij o.a. 3 maal a s paracliutiste oefensprongen maakte. Terug naar Holland: gevangen Toen deze opleiding (zij was de eerste Nederlandsche vrouw, die deze ontving) voltooid was, kreeg mej. Terwindt opdracht om in den nacht van 13 op 14Febr. 1943 boven Drente af Ie springen, met de belangrijke taak, een nieuwe ontsnappingslijn voor geallieerde piloten op te bouwen. Juist in deze dagen was voor dergelijk werk de situatie, mede door de juist op Rauter gepleegde aanslag zeer gevaarlijk. Het z.g. ontvangstcomité, dat haar, zooals afgesproken was, zou onlvangep, bracht haar naar pen schuur, waar zij opgewacht werd door. Duitschers. Trix was in handen van verraders gevallen. Zij werd onmiddellijk naar het hoofdbureau van de Gestapo vervoerd, waar zij vier dagen bleef. Hiermede begon een tijd van ellende en onzekerheid. Concentratiekamp. Tot 8 Mei 1944 zat zij in een cel van de S. D. gevangenis te Haren, vandaar 2 dagen naar Scheveningen en op lO Mei werd ze naar het concentratiekamp voor vrouwen, Ravensbrueck, getrans porteerd. In dit kamp werd zij voor de buitenwereld ais „over leden" opgegeven, maar in wer kelijkheid werden hier de gevan genen voor uitwisseling bewaard. Ei"d Februari 1945 werd mej. Terwindt raar Mathausen tn Oostenrijk overgebracht. Het Int. Roode Kruis bevrijdde haar hier op 25 April. In - St. Gallen (Zwitserland) moest Trix 6 weken in een hospitaal worden opgenomen, want het verblijf in kampen en gevangenissen had natuurlijk zijn ongunstigen invloed doen gelden. Nadat ze weer eenigszins hersteldv was, ging mej. Terwindt terug naar Engeland om rapport uit te brengen. Op 7 Januari reisde ze weer terug naar Engeland, waar ze opnieuw bij deze Mij. in dienst Iral, ditmaal als hoofd stewardess. Noorwegen en Denemarken, die evenals andere landen zijn uit^enoodigd ter confectie van de ministers van buitenlandsche zaken hun standpunt ten aanzien van de verdragen met Duitsch- land en Oostenrijk uiteen te zeiten, zullen geen delegatie zenden. De Noorsche regeering zal volstaan met het toezenden van een memo randum. Fransche troepen fn Hanoi vechten verbitterd om het bezit van elk huis. Het gevechtsgebied in het Noorden van Indo China is in een ware hel herschapen. Te Haifa zijn hef postkan toor en het hoofdbureau van politie opgeblazen. 4 personen zijn gedood en meer dan 60 zw^ar gewond, onder wie 50 Arabische politie-agenten. De "lie de France", vroeger een luxe-passagiers-cbip, is uit Toulo.n naar Indo Cina vertrok ken met achtduizend man aan boord, die de Fransche strijd krachten moeten verstei ken in den oorlog tegen Vietnam. Televisie in Amerika. Nog geen twee maanden gele den, in begin November, heeft het eerste, aan den loopenden band vervaardigde, televisie-ont vangtoestel zijn intrede in Ame rika gedaan. Hoewei het beeld scherm maar klein is, 15 maal 20 cm., en er televisie-program ma's slechts gedurende twee of drie uur per avond worden uit gezonden, bracht de eerste dag, dat het ontvang apparaat ver krijgbaar werd gesteld, reeds meer dan 3000 orders. En op het oogenblik zeggen de televisie- enthousiasten dat er 350 dollar (dat is de prijs van het toestel) noodig is, plus de welwillend heid van een ratflo-winkelier, en dan nog de goedkeuring van twee vice-presiderten van de firma die de apparaten maakt, om tenslotte in het bezit van een televisie-ontvang-apparaat te komen. De technische kwaliteit van het zwart- en wit- beeld wordt als uitstekend beschouwd, vooi- al bij beeid-uitzendingen van sportgebeurtenissen. Voor het succes dat de televisie op den drempel van de populariteit bracht, zijn twee onbeduidend uitziende radiolampen of buizen aansprakelijk: de hyper-gevoe-, lige beeld-orthicon, die door een F 3,5 lens electrische stroompjes opwekt in de zend-camera op licht-impulsen zoo zwak als een kaa'S. Daardoor worden open lucht-gebeurtenissen bij dag en bij nacht, en slecht verlichte scène's binnenshuis ideale onder werpen voor beeld-uitzending. Aan het ontvangsteinde is de Kinescope-buis, die door middel van een aluminium laagje op den wand, practisch al het uit gezonden licht gebruikt, terwiji vroegere buizen belangrijke dee- len daarvan verloren lieten gaan. Zoowel de nieuwe ontvanger als de nieuwe camera worden thans in groote hoeveelheden gepro duceerd door de Radio Corpo ration of America. De nieuwe ontvanger is niet grooter dan een normaal radio toestel van tafel model. Met de perfectionneering van ontvang-foestel en zend-camera en de neiging tot grootere beeld schermen bij de ontvangst, zelfs tot da grootte van het witte doek in een bioscoop, worden de kostbare televisie-zenders een economisch verantwoorde propo sitie. De bouw van een televisie zender vereischt de investeering van een kapitaal van omstreeks 200.000 dollar. Niettemin stape len de aanmeldingen voor den bouw van televisie-zenders zich op. In December 1946 waren er 10 'televisie-stations in Amerika in bedrijf 3 in New York, 2 in Chicago, 2 in Los Angelos, 1 in Philadelphia, Washington D,C. en Schenectaday New York. Aan gezien televisie-golven, net als het licht, zich in een rechte lijn bewegen heeft elke zender een bereik van een cirkel met een straal van 64 km. Er zijn 40 televisie-stations in aanbouw, voor het grootste ge deelte van de groote steden. Men verwacht dat tegen het vroege voorjaar er nog eens 30 nie« we stations In aanbouw zullen zijn. Behalve de zwart- en wit-beeld- uitzending is er ook nog de kleuren-televisie, die nog maar enkele schreden achter is. MAWKT 12 Gratis spreekuren dageljjks van 10 tot 8 uur n.m Vraagt gratis prijscourant, welke blanco wordt toegezonden. Markt 12 AXEI,, I e i

Axelsche Courant | 1947 | | pagina 6