AXELSCHE K COURANT AXELSCHE COURANT BH Framteering bij Abonnement Axel, ZATERDAG 7 JUNI 1947 61e JAARG No. 68 NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Verplaatsing van jonge boeren. NAAR ANDERE LANDBOUW GEBIEDEN. Er zijn zeer veel jonge boeren, die reeds enkele jaren zoeken naar een geschikt bedrijf om zich te vestigen en zoo mogelijk een gezin te 3tichten. Volgens schattingen van deskundigen zou dit aantal de 40 000 overschrij den. De kans, dat in eigen land in de naaste toekomst zooveel bedrijven vrij komen, dat een behoorlijk percentage dezer adspi- rant-boeren zou kunnen worden geholpen moet uitgesloten worden geacht. Hierbij komt de vraag naar voren of voor den jongen boer niet veel meer kan worden ge daan dan thans het geval is. Hoevelen zijn er niet, die het bedrijf in eigen omgeving goed kennen, tevens een goede theo retische landbouw-opleiding heb ben genoten, doch nooit inten sief in aar raking kwamen met den landbouw in andere deelen van ons land. Juist hier liggen voor den jongen boer zeer groote mogelijkheden. Verplaatsing van jonge boeren naar buiten hun eigenlijke woon plaats beteekent voor velen de eerste stap om te wennen aan een omgeving buiten de geboorte streek en tevens een mogelijk heid tot het opdoen van erva ringen, welke voor een deel geheel nieuw en toch uiterst belangrijk zijn. Het verruimt den blik en zal het inzicht brengen, dat de groote verscheidenheid in handgereedichap, arbeidsme- thoden en landbouwwerktuigen, welke in ons kleine land wor den gebruikt of toegepast, lang niet altijd verantwoord zijn. De jonge boer uit het weide-gebied krijgt hierdoor een prachtige kans zich de hoofdzaken van den akkerbouw in Nederland eigen te maken. Do jonge boer van de lichte gronden, die vaak niet de gelegenheid krijgt om met groote landbouwmachines te werken of de veredeling van gewassen in» de praktijk mee te maken, kan zich hierdoor in het moderne Nederlandsche akker bouwbedrijf, eventueel selectie- bedrijf, verder bekwamen. Het spreekt van zelf, dat hier naar twee kantan moet worden geselecteerd. Eenerzijds dienen de boerenzoons, die voor plaat sing in ean ander la dbouwge- bied van ons land in aanmer king wenschen te komen, ge schikt te zijn en zich te willen verbanden voor een vol seizoen. Anderzijds moeten waarborgen aanwezig zijn, dat op de bedrij ven een zoodanige selectie wordt toegepast, dat alleen in aanmer king komen de boeren, die be reid en in staat zijd om deze bij uitstek collegiale taak, nl. het bekwamen van een jongen boer voor zijn toekomstige positie, tot een goed einde te brengen. Het Bureau Oogstvoorziening van het Ministerie van Land bouw, Visscherij en Voedsel voorziening heeft met dit werk in 1946 een bescheiden begin gemaakt. De resultaten welke hiermee werden bereikt, zijn vooral kwalitatief zeer goed. Het is de bedoeling van dit bureau om op korten termijn hiermee verder te gaan. Hierover is con tact opgenomen met de Stichting voor den Landbouw. Reeds in 61e JAARG. No. 31 Tweede Zaterdag 18 Jan. 1947 Blad Maart a-s. zouden de eerste groe pen boerenzoons (werkend volon tairs) worden geplaatst. Allen worden geplaatst bij geestver wanten. Zoo mogelijk komt op elk bedrijf hoogstens één volon tair, waardoor de boer,v die het meestal toch al druk genoeg heeft, niet al te veel tijd- voor de opleiding van een werkend- volontair beschikbaar hoeft te «tellen. De werkend-volontair moet bereid zijn alle voor komende werkzaamheden te ver richten, waarvoor hij een billijke vergoeding ontvangt. De boer brengt in het werk een zoo danige variatie, dat veel geleerd kan worden, terwijl ook buiten het werk een goed contact moet bestaan, als gevolg waarvan de werkend-volontair eenig inzicht krijgt in de bedrijfsopleiding. Uiteraard worden de mogelijk heden hier ten zeerste beïivloed door de capaciteiten van den jongen boer. Er liggen groote mogelijkheden voor hen, die later boer zullen worden op het bedrijf van hun vader of elders in hun geboor testreek. Voor den adspira'>t- emigrant, die vaak vrij eenzijdig opgeleid is en bij wien soms een gedegen practische land- bouwopleiding ten eenenmale ontbreekt, is dit een unieke gelegenheid om zich te bekwa men voor zijn toekomstige taak. Voor allen geldt, dat het zrer nuttig is in een eerste klas akker bouwbedrijf gedurende één of meer seizoenen flink aan te pak ken. De organisaties van land bouwers en jonge boeren, als mede de landbouwscholen, wor den hierbij ingeschakeld. De jongens kunnen deze prak tijkschool doormaken, zonder dat dit hun of hun ouders geld be hoeft te kosten. Integendeel, wan neer zij hun best doen bestaat de mogelijkheid, dat zij aan het eind van het seizoen een belang rijk bedrag aan geld hebben overgespaard. Inlichtingen kunnen worden gevraagd, liefst via de organi saties, bij de Inspecteurs voor den Oogst, voor ZeelandGin- nekenweg 226, Breda. Zondagmorgen om 5 30 uur arriveerde de PH-TAU na non stop vlucht New-York-Amsterdam in 11 uur en 4 minuten otfder commando van gezagvoerder J. Snitslaar op Schiphol, waardoor deze vlieger de blauwe wimpel veroverde. Naar "Avia" bericht, heeft de Nederlandsche vliegster Ida Veldhuyzen van Zanten, een twee-motorig miles "Aerovan" transportvliegtuig met zeven pas sagiers van Londen naar Johan nesburg en Kaapstad gebracht. Met het uitvoeren van deze vlucht is Mejuffrouw van Zanten de eerste Nederlandsche vüec ster, die de route naar Zuid-Afrika heeft bevlogen en de eerste Nederlandsche vrouw tevens, die onder eigen verantwoordelijkheid voer besturing en navigatie een dergelijke groote afstandvlucht heeft volbracht. Onze economische problemen. Op een persconferentie heeft minister Huysmans mededeelin gen gedaan betreffende den eco- üomischen toestand van ons land. „Steenkolen, hout, ijzer en staal, materialen voor den weder opbouw, textiel, papier en tabak, baren het ministerie van econo mische zaken de meeste zorgen," aldus deze bewindsman. DE KOLENPOSIT1E. Het programma betreffende de steenkolen is door de vorst, de staking in Amerika en de moei lijkheden in Duitschland t.a.v. den export in de war gestuurd. De toezegging van twaalf een heden zal de regeering echter volkomen gestand doen. Negen eenheden zijn reeds aangewezen en de minister hoopte, dat voor de drie resteerende eenheden wanneer het met het weer niet al te scheef loopt half Febru ari zullen bonnen worden aan gewezen, zoodat de kolen in die maand en ïn Maart zullen kur,- nen worden afgeleverd. Wat de industrie betreft, heeft de regeering in verband met de Amerikaansche staking en de moeilijkheden met transport ten gevolge van de vorst mededee- ling gedaan, dat op de toewij zing van brandstoffen ten be hoeve van de industrie met 20 pet. moest worden bezuinigd. De productie gaat geleidelijk aan omhoog. De geregelde im port uit Amerika begint nu weer in beperkte mate te loopen. Nederland exporteert ook kolen. Men zal zich afvragen, zei de minister, hoe is het mogelijk dat toe te slaan. In het internationale verkeer heeft cokes thans de functie die vroeger het goud vervulde, nl. als ruilobject voor goederen, die ons volk nog har der noodig heeft dan kolen. Voor het hout zag de minister iets betere vooruitzichten dan een half jaar geleden, onder dit beding, dat wat de regeering heeft gecontracteerd, ook tijdig wordt afgeleverd. Ijzer en staal, zoo zeide de minister, zullen in 1947 nog groote zorgen blijven baren. Maar er zal alles op gezet wor den om ook hierin zooveel moge lijk te voorzien, b.v. door schroot in het eene land te koopen en het elders in het buitenland voor ons te laten verwerken. Met de materialen voor den wederopbouw is het eveneens nog moeilijk gesteld. Bzhalve hout, ijzer en staal zitten wij hier ook met de zeer schaarsche artikelen cement en glas en met eenige materialen, die in het binnenland worden vervaardigd, zooals baksteenen en kalkzand steen en uit het buitenland komende natuursteen. Textiel en tabak. De Hxtielpositie is nog zeer zorgelijk. De productie is nog niet zoo, dat iedere Nederlander van een zeker minimum kan worden voorzien. Om aan iede- ren mannelijken persoon boven het jaar eeri costuutn en een overjas, en aan iedere vrouw boven een jaar een mantel en een japon toe te wijzer, zouden wij noodig hebben 61 millioen vierkante meter stof, terwijl de jaarproductie van de geheele Nederlandsche textiel-industrie 24 millioen vierkante meter bedraagt. Bovendien hebben wij voor tal van industrieele en technische doeleinden textiel noodig. In 1946 werden hiervoor 30 millioen stn kkende meter gebruikt, welke een waarde vertegenwoordigden van 120 millioen punten. Wat den export betreft, wor den van de wollen weefselen 5 pet,, de katoenen 8 pet, en de kunstzijden 10 pet. van de totale productie - van die stoffen uitge voerd. Uit den corfectie-sector wordt 10 pet. maximaal geëx porteerd. Hier geldt niet alleen dat wij deviezen moeten hebbpn om de in te voeren grondstoffen te betalen, maar ook dat repre sentatie op de buitenlandsche markt noodig is. De minister wees er uitdruk kelijk op, dat er groote aandachi aan zal worden besteed, dat geen textiel verdwijnt in den zwarten handel en dat er geen speciale prijsopdrijving of knoei erijen zullen plaats vinden. Tegen onregelmatigheden zal zeer ernstig worden opgetreden. Over de tabaksvoorzie ning behoefde de minister niet veel te zeggen. Medio 1947 hoopt men zoover te zijn, dat de tabaks rantsoenen zullen zijn verdub beld voor sigaretten, sigaren- en rooktabak. Het speet den minis ter, dat deze regeling echter alleen voor de heeren zou kun nen gelden en niet voor de dames. Van nu af aan tot het bedoelde tijdstip zullen over gangsrantsoenen worden verstrekt. Wat de papiervoorziening be treft, sprak de minister de hoop uit, dat de dagbladen in 1947 in denzelfden omvang van dit oogenblik zouden kunnen blijven verschijnen. Op een grootere uit breiding zal dit jaar nog niet veel kans zijn. Tenslotte heeft minister Huys mans gewezen op« het belang van den export. Hij hoopt, dat binnen een jaar of twee onze betalingsbalans in evenwicht zal zijn hersteld. In het bijzon der wijdde de bewindsman aan dacht aan de beteekenis van den driehoekshandel, waarin Rotter dam zijn positie moet herkrijgen. Tevens stipte de minister aan, dat het de taak van de regee ring is te zorgen, dat Nederland, in het bijzonder ook Amsterdam, zijn functie als stapelmarkt weer gaat vervullen Gestreefd zal worden naar desbetreffende rege lingen met Indonesië. Uit een tank op de terrei nen der chemische fabriek Servo onder de gemeente Ambt-Delden, tapten dieven een hoeveelheid spijsolie af. Blijkbaar door een overhaast vertrek werd de kraan van de tank niet voldoende afge sloten, waardoor 5000 liter olie verloren ging. Uit de woning van den revue-artist Kees Manders te Amsterdam is een schilderij van de hand van van Meegeren, voor stellende een oude man met een baard, gestolen. De heer Manders vertoefde in Parijs, waarvandaan hij Woensdag terugkeert. aren. Met het oprich- erkrijgen van subsidie Ook leerlingen en >odig. De geschikte P. Lefeber. Hij was iet ervaring en een ig. 4 Juni 1935 ging Sept. 1937 ging hij n rust, want hij wist, s, die overblijft voor et Bestuur der Land- rom de aanwezigheid hoogen prijs, t 2 klassen met 39 jaar geleder, op 4 r. Lefeber de schooi Booij, die wel een meemaakte van de de Zeeuwsche klei, eerde jongens verlie- ïans bijna 70 leerlin- len op tot nog meer- :hool dan tot dusver, thans in het centrum 0 jaar was dhr. joh. ïrwijl spr. deze functie in de bezettingsjaren ran vreemde smetten, .andstand betrad de jaar landbouwonder- groudslag. Daardoor 1 en beseffen dat alles er. Dan is en wordt >laus.) zenuwen stroom inj beweegt 1000 m, volkomen gelijkmatig voort- OjU 6 km. boven zeeniveau (ruim h'Voger dan de top van de Mont Hij leert hem." (Jesaja 28: 26.) Boven het podium hing een Axelsch wapen, geflankeerd door de jaartallen Axel, gen het ook éon hunne bij.j. Da? F O., ontribuanten, v l4tp. Genietroepen een loor het Hoofd der r. K, Booy. t bestuur met deze is alle begin moeilijk, en dhr. P. Ie Feber, sens iets. Landbouw- bij wijze van proef. Ie officieele opening laarna een overzicht :ur en exterieur der lieten de eerste ge- i de school. Zoo ging le school had steeds am in 1929 een kink zich geen leerlingen ;ing dat weer beter. 68 leerlingen. zen dag vuor 12 jaar lemoreerde zijn eerste candidaten werd hij waren toen vele auto- >ied van landbouw- testuren enz. Dhr. le evensloop. De over jas voor hem een teer am dhr. le Feber nog )1. Op 5 September onvergetelijke vriend. Ier aan den steen op dankbaarheid door de ïn. spr. uitvoerig enkele ngaande belevenissen b veel met de jongens Booy. „Mooie, maar ngen". ooer-zijn zien in bet Want wat baat het le heele wereld gewint ijn ziel met fchoolbestuur en cht was steeds, goed. tal van provinciale en te mogen begroeten, gden van verschillende en de leerlingen, rs en inzonderheid wij dank verschuldigd heeft geleid en tot oge God ons werk en tot heil van onze ïus). volgde de van de Commissaris gr-» w Koningin, -rrairt^enten die zijn geiuxwenschen uitsprak met dit jubileum. Ook het provinciaal bestuur heeft beideusj het nut van landbouwonderwijs ingezien en subsidie toegekend. Abonnements prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom Advertentieprijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. s -VkU ..c; jtuaien. Uok Zaams'ag, Terneuzer» G. P

Axelsche Courant | 1947 | | pagina 5